6 Aukcja Antykwaryczna 30.XI.2023 godz. 19:30

6 Aukcja Antykwaryczna 30.XI.2023  godz. 19:30Zapytaj o ten produkt

0 PLN

Szanowni Państwo

Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. Aukcja odbędzie się 30.11.2023 od godziny 19:30 na portalu onebid.pl, widnieje pod odnośnikiem https://onebid.pl/pl/auction/-/5860 .

W tym miejscu publikujemy wersję roboczą, finalna, z naniesionymi poprawkami(jesteśmy w trakcie) i może wygodniejsza do czytania, ze zdjęciami, jest na portalu onebid.

Spis Treści:

Pozycje

1. Topograficzna mapa Królestwa Polskiego 1843/64, II wyd. 1 - 30

2. Kartografia 31 - 45

3. Ze zbioru po W. Pałuckim, historyku PAN 46 - 87

4. Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii, Włodzimierz l.1930-te 88 - 112

5. Wojsko 113 - 164

6. Krajoznawstwo: 165 - 289

a) czasopisma 165 - 201

b) książki i broszury 202 – 266

c) pozostałe 267 - 289

7. Książki i Varia 290 - 316

8. Listy/oblaty XVII – XX w. 317 - 325

1.

Królestwo Polskie – mapa poglądowa / skorowidz

CБОРНЬІЙ ЛИСТЬ | Топографической Карты | Царства Польскаго | Karta Zbiorowa / Feuille d'Assemblage. [skala] 1/1.008.000

Arkusz przeglądowy/skorowidz do korzystania z atlasu/map, o wymiarach ok. 65 x 51 cm.

Część atlasu zatytułowanego „Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” , tzw. Mapy Kwatermistrzostwa, w skład którego wchodził skorowidz, 56 arkuszy pełnych i 4 połówkowe z sekcjami obejmującymi całe Królestwo Polskie(Kongresówka). W latach 1822-1830 nad dziełem pracowało Kwatermistrzostwo Generalne Wojska Polskiego. Do wybuchu powstania listopadowego opracowano 27 miedziorytowych map , a 6 dalszych było w przygotowaniu. Wskutek upadku powstania rozwiązane zostało Kwatermistrzostwo..., a już przygotowane materiały zostały przejęte przez Rosjan. Prace kontynuował Oddział Korpusu Topografów [armii rosyjskiej] do Pomiarów Królestwa Polskiego, pod kierownictwem K.I. Richtera , a następnie N.I. Pipenberga, aż do 1839 roku(taka jest podana data druku, zakończenia prac terenowych). W całości wydano ją dopiero w Petersburgu (?), w 1843 roku. Przy opracowywaniu edycji litograficznej naniesione został niewielkie zmiany, zaktualizowano m.in. drogi kolejowe (w I. wydaniu był podział na istniejące i planowane, tu wszystkie odznaczone jednakowo).

Mapa Kwatermistrzostwa należy do najwybitniejszych osiągnięć polskiej kartografii wojskowej (kończący dzieło Rosjanie korzystali z instrukcji Polaków, a także pracy polskich kartografów). Przez wiele lat była nieosiągalna, odtajniono ją dopiero w 1857 roku, kiedy to w Petersburgu umożliwiono sprzedaż jej arkuszy. W czasie powstania styczniowego powstańcy często nie mieli do niej dostępu, czasem mieli tylko jej fotograficzne kopie, co sprawiało problemu natury taktycznej/komunikacyjnej.

Tu oferowany egzemplarz pochodzi z niemniej rzadkiego wznowienia, z ok 1862-66, litograficznych kopii wykonanych na cienkim bibułkowym papierze(podobnym w dotyku do „śniadaniowego”) na podstawie miedziorytowych pierwowzorów z I wyd.

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, duże przedarcie u góry, nachodzące na tytuł, mniejsza dziura z lewej i liczne malutkich, głównie na marginesach, plamki, niewielkie przebarwienia.

Oznaczenia/pomazania mapy, zamazane na czerwone sekcje/arkusze, których w zbiorze nie było, zaś niebieskimi x oznaczono posiadane(patrz dalsze obiekty na aukcji).

Rzadkość. W ostatnich 25 latach nie odnotowaliśmy(coś mogło nam umknąć) pojawienia się na rynku luźnych arkuszy Mapy Kwatermistrzostwa, ostatni egzemplarz w wersji atlasowej (z jednym brakiem), również II wydania, pojawił się na 4 aukcji Lamusa w 1997 roku, trafił do zbiorów Biblioteki Narodowej.

Bibliografia: "Centralny Katalog Zbiorów Kartograficznych w Polsce" zeszyt 5, PAN IGiPZ, Warszawa, 1983, poz 148(edycja z 1839/43- pod poz. 104).

Cena: 500

2.

Kolumna I, Sekcja IV - zachodnia granica: Żydów – Grabów - Wieruszów

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.I. Sek.II., obejmujący fragment zachodniego pogranicza Królestwa Polskiego (Kongresowego) i Prus(treść mapy w części pruskiej wypełniona w stopniu minimalnym, tylko w paśmie przygranicznym). Przy granicy większymi miejscowościami są (od płn.zach. ku południu): Żydów (na płd. od Kalisza), Grabów i Wieruszów, wśród innych większych miejscowości m.in. Iwanowice, Błaszki, Litografia na arkuszu o wymiarach 64,8 x 50,8 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Część atlasu zatytułowanego „Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” , tzw. Mapy Kwatermistrzowstwa, w skład którego wchodził skorowidz, 56 arkuszy pełnych i 4 połówkowe z sekcjami obejmującymi całe Królestwo Polskie(Kongresówka). W latach 1822-1830 nad dziełem pracowało Kwatermistrzostwo Generalne Wojska Polskiego. Do wybuchu powstania listopadowego opracowano 27 miedziorytowych map , a 6 dalszych było w przygotowaniu. Wskutek upadku powstania rozwiązane zostało Kwatermistrzostwo..., a już przygotowane materiały zostały przejęte przez Rosjan. Prace kontynuował Oddział Korpusu Topografów [armii rosyjskiej] do Pomiarów Królestwa Polskiego, pod kierownictwem K.I. Richtera , a następnie N.I. Pipenberga, aż do 1839 roku(taka jest podana data druku, zakończenia prac terenowych). W całości wydano ją dopiero w Petersburgu (?), w 1843 roku. Przy opracowywaniu edycji litograficznej naniesione został niewielkie zmiany, zaktualizowano m.in. drogi kolejowe (w I. wydaniu był podział na istniejące i planowane, tu wszystkie odznaczone jednakowo).

Tu oferowany egzemplarz pochodzi z niemniej rzadkiego wznowienia Mapy Kwatermistrzostwa, z ok 1862-66, litograficznych kopii wykonanych na cienkim bibułkowym papierze (na podstawie miedziorytowych pierwowzorów z I wyd.).

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, niewielkie przebarwienia.

Cena: 500

3.

Kolumna I, Sekcja V – płd.-zach. granica: Bolesławiec - Praszka

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.I. Sek.V., obejmujący południowo-zachodnie pogranicze Królestwa Polskiego (Kongresowego) i Prus, na zachód od Wielunia (treść mapy w części pruskiej wypełniona w stopniu minimalnym, w paśmie przygranicznym, na pustym polu dodano różne skale do całej mapy). Innymi większymi miejscowościami są m.in. : Gorzów Śląski i Byczyna(Landsberg i Pitszen, po stronie pruskiej). Litografia na arkuszu o wymiarach 65,2 x 51,4 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

4.

Kolumna II, Sekcja V: Złoczew -Bełchatów – Pabianice- Sieradz - Warta

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.II. Sek.II., obejmujący obszar pomiędzy miejscowościami Warta (płn. zach.), Pabianice(płn.wsch.), Bełchatów/Grocholice(płd.wsch.), Czarnożyły (płd.zach.), wśród większych miejscowości m.in. Złoczew, Sieradz, Zduńska Wola, Łask,Szadek, Szczerców. Litografia na arkuszu o wymiarach 64,5 x 50,5 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

5.

Kolumna II, Sekcja VI: Wieluń-Radomsko-Częstochowa

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.II. Sek.VI., obejmujący obszar między miejscowościami Wieluń(płn.wsch.), Radomsko(zach.) i Częstochowa(płd.). Litografia na arkuszu o wymiarach 64,3 x 50,2 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

6.

Kolumna II, Sekcja VII: Bobrowniki(śląskie)- Częstochowa, Janów, Żarki

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.II. Sek.VII., obejmujący fragment zachodniej granicy Królestwa Polskiego(poza granicami treść mapy ograniczona) między miejscowościami Bobrowniki (woj. śląskie na płd, przy granicy Królestwa Polskiego) po Częstochowę (płn.), na wschodzie miejscowości m.in. Żarki, Janów, Kromołów i Włoszczowa(płd.). Litografia na arkuszu o wymiarach 65 x 50,5 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

7.

Kolumna II, Sekcja VIII: Legenda, Będzin, Mysłowice, Sławków

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.II. Sek.VIII., obejmujący mały fragment płd.zach. Granicy Królestwa Polskiego, obszar poza K.P. zarysowany szkicowo, na większej części arkusza umieszczona trójjęzyczna legenda - „Objaśnienie znaków” (polsko-francusko-rosyjska) do całej wieloarkuszowej mapy. Z większych miejscowości wymienione m.in.: Mysłowice, Będzin, Czeladź, Sławków, poza granicami Chrzanów, Trzebinia, Chorzów, Bytom. Litografia na arkuszu o wymiarach 64,7 x 50,8 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

8.

Kolumna III, Sekcja VI: Kamieńsk-Końskie-Włoszczowa

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.III. Sek.VI., obejmujący obszar między miejscowościami Kamieńsk(płn.wsch.), Końskie(płn.zach.) i Włoszczowa(płd.). Litografia na arkuszu o wymiarach 65 x 50,8 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

9.

Kolumna IV, Sekcja I – płn. granica: Nidzica- Janowo- Chorzele - Myszyniec

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.IV. Sek.I., obejmujący północne pogranicze Królestwa Polskiego (Kongresowego) i Prus, na południe i wschód od Nidzicy(Neydenburg, treść mapy w części pruskiej wypełniona w stopniu minimalnym, w paśmie przygranicznym). Litografia na arkuszu o wymiarach 66,6 x 50,4 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, niewielkie przebarwienia, liczne drobne dziurki na powierzchni mapy i marginesach, drobne naddarcia i nieduże ubytki papieru na marginesach i powierzchni mapy(na dziurkach).

Cena: 400

10.

Kolumna IV, Sekcja II: Wola Szydłowska – Płońsk – Leszczydół - Mamino

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.IV. Sek.II., obejmujący obszar między miejscowościami Wola Szydłowska (płn. zach.), Płońsk (płd.zach.), Leszczydół (płd.wsch.) i Mamino(płn.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Pułtusk, Maków, Różan, Przasnysz. Litografia na arkuszu o wymiarach 65,7 x 50,2 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, większe zabrudzenia i przebarwienia, liczne drobne dziurki na powierzchni mapy i marginesach.

Cena: 350

11.

Kolumna IV, Sekcja V: Gacpary – Ruski Bród – Ryczywół – Zakrzówek [Radom]

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.IV. Sek.V., obejmujący obszar między miejscowościami Gacpary (płn. zach.), Ruski Bród (płd.zach.), Ryczywół (płn.wsch.) i Zakrzówek(płd.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Radom, Mogielnica, Skaryszew, Nowe Miasto nad Pilicą, Białobrzegi, Odrzywół, Głowaczów, Przytyk. Litografia na arkuszu o wymiarach 67,5 x 51 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, większe zabrudzenia i przebarwienia.

Cena: 500

12.

Kolumna IV, Sekcja VI: Brzeźnica – Kielce – Szczucice – Wólka Gonciarska

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.IV. Sek.VI., obejmujący obszar między miejscowościami Brzeźnica (płn. zach.), wsch. okolice Kielc (płd.zach.), Wólka Gocniarska(płn.wsch.) i Szczucice (płd.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Ostrowiec Świętokrzysku, Kunów, Iłża, Bodzentyn, Wąchock, Szydłowiec, Skarżysko – Kamienna, ówcześnie ledwie widoczne na mapie Starachowice . Litografia na arkuszu o wymiarach 64,4 x 50,8 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Część atlasu zatytułowanego „Topograficzna Karta Królestwa Polskiego” , tzw. Mapy Kwatermistrzowskiej, w skład którego wchodził skorowidz, 56 arkuszy pełnych i 4 połówkowe z sekcjami obejmującymi całe Królestwo Polskie(Kongresówka). W latach 1822-1830 nad dziełem pracowało Kwatermistrzostwo Generalne Wojska Polskiego. Do wybuchu powstania listopadowego opracowano 27 miedziorytowych map , a 6 dalszych było w przygotowaniu. Wskutek upadku powstania rozwiązane zostało Kwatermistrzostwo..., a już przygotowane materiały zostały przejęte przez Rosjan. Prace kontynuował Oddział Korpusu Topografów [armii rosyjskiej] do Pomiarów Królestwa Polskiego, pod kierownictwem K.I. Richtera , a następnie N.I. Pipenberga, aż do 1839 roku(taka jest podana data druku, zakończenia prac terenowych). W całości wydano ją dopiero w Petersburgu (?), w 1843 roku. Przy opracowywaniu edycji litograficznej naniesione został niewielkie zmiany, zaktualizowano m.in. drogi kolejowe (w I. wydaniu był podział na istniejące i planowane, tu wszystkie odznaczone jednakowo).

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, drobne zabrudzenia i przebarwienia.

Cena: 500

13.

Kolumna IV, Sekcja VIII, płd. granica: Koszyce – Opatowiec- Nowy Korczyn - Rybitwy

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.IV. Sek.VIII., obejmujący południowa granicę Królestwa Polskiego z Galicją Zachodnią/Cesarstwem Austriackim(część austriacka, poza pasem przygranicznym, nieopisana), wśród innych większych miejscowości m.in. Wiślica, Pacanów, Solec – Zdrój(ówcześnie mała wieś, bez dopisku „Zdrój”) . Litografia na arkuszu o wymiarach 66,2 x 50,6 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

14.

Kolumna V, Sekcja II: Łączki – Ostrołęka – Wizna – Radziłów - Łomża

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.V. Sek.II., obejmujący pogranicze Podlasia, Mazowsza i Mazur, pomiędzy miejscowościami Łączki (płn. zach.), Ostrołęka (płd.zach.), Radziłów (płn.wsch.) i Kossaki Borowe(płd.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Kolno, Jedwabne, Stawiski. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,7 x 50,9 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, niewielkie przebarwienia, lekko postrzępione marginesy z małymi ubytkami papieru.

Cena: 500

15.

Kolumna V, Sekcja III: Kamieńczyk – Dobrołęka – Zambrów - Nur

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.V. Sek.III., obejmujący obszar pogranicza Mazowsza i Podlasia, na płn. wsch. od Wyszkowa, wśród większych miejscowości m.in. Kamieńczyk, Ostrów, Brok, Kossów, Nur, Zambrów, Andrzejewo. Litografia na arkuszu o wymiarach 65,5 x 50,5 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

16.

Kolumna V, Sekcja V: Kołbiel – Łaskarzew – Łuków

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.V. Sek.V., obejmujący obszar pomiędzy miejscowościami Kołbiel (płn. zach.), Łaskarzew(płd.zach.), Łuków(wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Żelechów, Garwolin, Parysów, Siennica, Adamów. Litografia na arkuszu o wymiarach 65,8 x 50,7 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

17.

Kolumna V, Sekcja VI: Maciejowice – Zwoleń – Serokomla - Tomaszowice

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.V. Sek.VI., obejmujący obszar na północny zachód od Lublina, pomiędzy miejscowościami Maciejowice (płn. zach.), Zwoleń(płd.zach.), Serokomla (płn.wsch.) i Tomaszowice(płd.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Kozienice, Kazimierz nad Wisłą, Janowiec nad Wisłą, Sieciechów, Bobrowniki, Baranów, Markuszów, Łysobyki, Ryki. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,54x 50,4 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

18.

Kolumna V, Sekcja VII: Kazanów – Ćmielów – Bełżyce - Kraśnik

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.V. Sek.VII., obejmujący obszar na południowy zachód od Lublina, pomiędzy miejscowościami Kazanów (płn. zach.), Ćmielów (płd.zach.), Bełżyce (płn.wsch.) i Kraśnik(płd.wsch.), wśród innych większych miejscowości m.in. Annopol. Solec, Ciepielów, Ożarów, Józefów, Chodel. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,5 x 50,7 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Część atlasu zatytułowanego „Topograficzna karta Królestwa Polskiego” , tzw. Mapy Kwatermistrzostwa, w skład którego wchodził skorowidz, 56 arkuszy pełnych i 4 połówkowe z sekcjami obejmującymi całe Królestwo Polskie(Kongresówka). W latach 1822-1830 nad dziełem pracowało Kwatermistrzostwo Generalne Wojska Polskiego. Do wybuchu powstania listopadowego opracowano 27 miedziorytowych map , a 6 dalszych było w przygotowaniu. Wskutek upadku powstania rozwiązane zostało Kwatermistrzostwo..., a już przygotowane materiały zostały przejęte przez Rosjan. Prace kontynuował Oddział Korpusu Topografów [armii rosyjskiej] do Pomiarów Królestwa Polskiego, pod kierownictwem K.I. Richtera , a następnie N.I. Pipenberga, aż do 1839 roku(taka jest podana data druku, zakończenia prac terenowych). W całości wydano ją dopiero w Petersburgu (?), w 1843 roku. Przy opracowywaniu edycji litograficznej naniesione został niewielkie zmiany, zaktualizowano m.in. drogi kolejowe (w I. wydaniu był podział na istniejące i planowane, tu wszystkie odznaczone jednakowo).

Cena: 500

19.

Kolumna V, Sekcja IX i kol. VI. S.XII, graniczne: Krzeszów(n. Sanem) i Tarnogród

Dwie części połówkowe na jednym arkuszu, oznaczenia map nad ich rogami Kol.V. Sek.IX. oraz Kol. VI. Sek. XII. . Przedstawiono na nich pogranicze Królestwa Polskiego, na V/IX wypełnione tylko narożniki, m.in. z Krzeszowem na Podkarpaciu(nad Sanem), druga mapa przedstawia okolice Tarnogrodu przy granicy z Galicją Zachodnią(Cesarstwem Austriackim). Litografia na arkuszu o wymiarach 67 x 50,5cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 400

20.

Kolumna VI, Sekcja V, pogranicze z Rosją, okolica Tykocina, Podlasie

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.VI., obejmujący tereny pogranicza z Rosją (znaczna część poza Królestwem Polskim opisana tylko szkicowo i to wyłącznie w paśmie przygranicznym), wśród innych miejscowości , mi.n. Klimaszewnica, Knyszyn i Choroszcz(poza granicami), Litografia na arkuszu o wymiarach 66,5 x 50,4 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 400

21.

Kolumna VI, Sekcja VI, pogranicze z Rosją, Wysokie Mazowieckie – Sokoły.

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.VI., obejmujący tereny pogranicza z Rosją (znaczna część poza Królestwem Polskim opisana tylko szkicowo i to wyłącznie w paśmie przygranicznym), wśród innych miejscowości , mi.n. Ciechanowiec, Suraż(po stronie rosyjskiej) Litografia na arkuszu o wymiarach 66,7 x 50,5cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 400

22.

Kolumna VI, Sekcja VII, pogranicze: Drohiczyn – Konstantynów – Janów Podlaski

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.VII., obejmujący tereny pogranicza z Rosją(opisane tylko szkicowo i wyłącznie w paśmie przygranicznym), wśród innych większych miejscowości m.in. Mordy, Łosice, Sarnaki. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,8 x 50,4 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, drobne zabrudzenia i przebarwienia, naderwanie lewego marginesu.

Cena: 500

23.

Kolumna VI, Sekcja VIII: Olędy – Osowno – Olszyna – Czeputka [Biała Podlaska]

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.VIII., wśród większych miejscowości m.in. Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Łomazy, Horodyszcze, Rossosz, Litografia na arkuszu o wymiarach 66,6 x 50,7 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

24.

Kolumna VI, Sekcja IX: Kock – Snopków - Holeszów - Busówno

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.IX., obejmujący tereny na północ i płn.wschód od Lublina, wśród innych większych miejscowości m.in. Łęczna, Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Firlej, Puchaczów. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,7 x 50,7cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

25.

Kolumna VI, Sekcja X: Lublin – Błażek – Pniówno - Skierbieszów

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.X., obejmujący tereny na południe i wschód od Lublina, wśród innych większych miejscowości m.in. Bychawa, Piaski, Krasnystaw, Tarnogóra, Izbica, Rejowiec, Biskupice, Żółkiewka, Gorzków, Litografia na arkuszu o wymiarach 66,7 x 50,7cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

26.

Kolumna VI, Sekcja XI: Janów Lubelski – Zamość - Chmielek

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VI. Sek.XI., obejmujący tereny pomiędzy miejscowościami Wierzchowiska(płn.zach.), Kustrawa (płd. zach.), Dębowiec (płn. wsch.) i Maziły(płd.wsch.), wśród innych (niż w tytule) większych miejscowości m.in. Szczebrzeszyn, Frampol, Biłgoraj, Józefów (lubelski), Krasnobród, Turobin. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,3 x 50,6cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

27.

Kolumna VII, Sekcja VI, wsch. granica: Terespol – Kodeń - Sławatycze

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VII. Sek.VI., obejmujący wschodnią granicę Królestwa Polskiego z Rosją(część rosyjska nieopisana, z wyjątkiem szkicowego pasa przygranicznego), wśród innych większych miejscowości m.in. Brześć Litewski(po stronie rosyjskiej). Litografia na arkuszu o wymiarach 66,8 x 50,6cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 500

28.

Kolumna VII, Sekcja VII, wsch. granica: Dołhobrody – Włodawa - Siedliszcze

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VII. Sek.VII., obejmujący wschodnią granicę Królestwa Polskiego z Rosją(część rosyjska nieopisana, z wyjątkiem szkicowego pasa przygranicznego), wśród innych większych miejscowości m.in. Sawin, Wola Uhruska, Opalin(po stronie rosyjskiej). Litografia na arkuszu o wymiarach 65,4 x 51,3 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, drobne zabrudzenia i przebarwienia, nieduża dziura z prawej strony, na obszarze bez treści kartograficznej.

Cena: 400

29.

Kolumna VII, Sekcja VIII, wsch. granica: Dorohusk – Dubienka - Hrubieszów

Arkusz oznaczony nad rogami mapy Kol.VII. Sek.VIII., obejmujący wschodnią granicę Królestwa Polskiego z Rosją(część rosyjska nieopisana, z wyjątkiem szkicowego pasa przygranicznego), wśród innych większych miejscowości m.in. Chełm, Horodło, Uchanie, Świerże, Wojsławice, Grabowiec. Litografia na arkuszu o wymiarach 66,5 x 50,7cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Stan: złożenia, liczne mniejsze i większe zagniecenia bibułkowego papieru, plamki, drobne zabrudzenia i przebarwienia, 2 nieduże dziury z prawej na obszarze bez treści kartograficznej.

Cena: 450

30.

Kolumna VII, Sekcja X i V, wsch. granica – Krzyczew i Lipsko (Podkarpacie)

Arkusz z dwoma mapami połówkowymi, oznaczony nad rogami map Kol.VII. Sek.V. i Kol.VII. Sek. X., obejmujący wschodnią granicę Królestwa Polskiego z Rosją i pogranicze z Cesarstwem austriackim(części zagraniczne nieopisane, z wyjątkiem szkicowego pasa przygranicznego). Litografia na arkuszu o wymiarach 66,2 x 50,3 cm. [Brak oznaczenia skali – 1:126 000].

Cena: 400

31.

II RP – mapa kolejowa – Graficzny podręcznik do polskiej taryfy towarowej, 1930

Graficzny Podręcznik do polskiej taryfy towarowej.

Sygnatury (p.d.): 1) Rys. Fr. Pupacz. ; 2) D.O.K.P. Gdańsk N-VI/48042/30.

Mapa wykonana prze z Franciszka Pupacza na zlecenie i użytek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych Gdańsk. Oddział Pomorski PKP funkcjonował pod tą nazwą w latach 1929-33, kiedy to wskutek nasilającego się konfliktu z władzami Wolnego Miasta Gdańska część wydziałów przeniesiono do Torunia(podlegała im m.in. Gdynia), a część do Bydgoszczy.

Ukazane są bardziej dokładne rysunki układu tras kolejowych w Warszawie, Toruniu oraz Górnośląskiej kolei wąskotorowej.

Mapa z legendą z lewej o wym.51 x 61,2 cm, na arkuszu o wymiarach 53,3 x 63 cm.

Stan: mapa składana kilkukrotnie, na złożeniach pęknięcia(podklejone) z niewielkimi ubytkami papieru/treści, plamki, zabrudzenia. Verso wpis własnościowy – Alicja Cytryńska.

Rzadka mapa: wedle baz KaRo/Nukat tylko Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego odnotowuje kolejny egzemplarz.

Cena: 320

32.

[Atlas] Kozenna B., Atlas Geograficzny dla szkół średnich. 1912, wyd.II.

Blasius Kozenn, Atlas Geograficzny dla szkół średnich (gimnazyalnych, realnych i handlowych). Wydanie drugie, zupełnie przerobione i opracowane przez W. Haardta, W. Schmidta i Br. Gustawicza, 93 mapek w 58 tablicach. [Wydano] W Wiedniu, nakładem Edw. Hölzla. 1912.

(Rozporządzeniem Wys. c.k. Rady szkolnej krajowej z dnia 28. paźdź. 1898. L.14161 do użytku szkolnego polecony.)

Atlas, oprawa uszkodzona, płócienna(tylko okł.), str.[3], 93 mapy na 58 ark. chromolitogr. (tabl. dwustr. i rozkł.), format 30 x 18,5 cm. Wydanie II odnosi się do treści, w kolejnych latach były dodruki na potrzeby kolejnych roczników szkół, można spotkać II edycję z 1903, 1907, 1908, 1910, czy 1912 roku (tu oferowany egzemplarz).

Na wyklejce: wpisy własnościowe Jana i Eugeniusza Wysockich; pieczęcie antykwariatów Księgarnia i Antykwarnia „Światło” Świętokrzyska No 26 oraz Księgarnia-Antykwariat Filatelia Franciszek Englert w Warszawie, Ś-to Krzyzka No [36?] telefon Nr 127-31.

Stan: brak grzbietu, z tylnej okładki zerwane płótno, płótno na przedniej okładce miejscami poprzecierane, z drobnymi zagnieceniami. W środku mapy generalnie w dobrym stanie, nieliczne pęknięcia na złożeniach, nieliczne notatki ołówkiem, drobne zabrudzenia i plamki. Kilka kart luzem lub poluzowanych (wyklejka ze str. tyt., mapy).

Cena: 240

33.

Biała Podlaska; 4036/4, 1:25 000 (niem. pow. z WIG 1:100 000, ok 1940

4036/4 Biała Podlaska SO. Oznaczenia: Als Schiesskarte nich geeignet!(nie nadaje się do planowania ostrzału artyleryjskiego); Sonderausgabe! Nür für den Dienstgebrauch! ; Verm.-Abt 501(mot); Nachdruck: Ie. Kart.-Druck.-Abt.(mot) 530; Nadelabweichung für Mitte 1936; Grundlagen | Vergrösserung aus der Karte von Polen 1:100 000...

Mapa, druk na arkuszu 69 x 89 cm

Stan: liczne zaplamienia – pas na całej wysokości, pośrodku, inne marginesach, liczne złożenia , plamki, kilka pęknięć na przecięciu złożeń i marginesach.

Map wydana przez Niemców w czasie II wojny światowej na podstawie mapy WIG z 1936 roku.

Cena: 110

34.

Genua –mapa rękopiśmienna, pocz. XIX w.

Nova Pianta della Citta di Genua e Sue Fortificazini , con le Valli convicine.

Sygnatura pośrodku, na dole: des. Daniel Lieutz(?) .

Rękopiśmienna mapa okolic Genuy, tusz, akwarela, format 34,5 x 44,5 cm.

U góry własnościowe dopisku długopisem: „Zbiory kartograficzne dr Józefa Staszewskiego” , oraz „wartościowa mapa rękopiśmienna”. Mapa ze zbioru Józefa Staszewskiego (Jóżef Haliczer, 1887-1966- geograf i historyk geografii, po 1945 roku profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku).

Stan: przedarcie pośrodku, u góry, dodane marginesy, naddarcie marginesu w lewym dolnym rogu, zabrudzenia.

Brak daty powstania, prawdopodobnie z początku XIX wieku. W 1797 Republika Genuy została podbita przez wojska francuskie Napoleona Bonaparte, potem najpierw utworzono protektorat – Republikę Liguryjską, którą wkrótce włączono do Francji. Na Kongresie Wiedeńskim na krótko przywrócono Republikę Genuy, by po roku została zaanektowana przez Królestwo Sardynii (rządzone przez dynastię sabaudzką).

Na początku XIX wieku poczyniono liczne inwestycje w budowę nowych fortów i umocnień, tu chyba ich jeszcze nie ma(mury są, ale forty chyba nie wybudowane), widać zaś oznaczenia Piemontesi (być może chodzi o tereny na których stacjonowały wojska Królestwa Sardynii) i Tedeschi(Niemcy- może chodzi o Austriaków).

Mapa może z okresu oblężenia Genuy w 1800 roku, kiedy to Austriacy na krótko odbili miasto od Francuzów, by zaraz odnieść porażkę pod Marengo, ewentualnie z ok. 1814 roku kiedy to Królestwo Sardynii anektowało miasto.

Cena: 2400

35.

Gubernia Kielecka + W.M. Kraków, Kolberg, Oleszczyński, ok 1832/40.

Fragment (lewy dolny róg) 8 arkuszowej „Mappy Królestwa Polskiego wraz z obwodem Wolnego Miasta Krakowa i częścią pogranicznych państw, ułożona przez Juliusza Colberg, wykonana przez Seweryna Oleszczyńskiego w Warszawie, w Instytucie Litograficznym Szkolnym” pierwotnie wydanej w 1832 roku. Mapa była wielokrotnie wznawiana i aktualizowana, tu oferowany egzemplarz prawdopodobnie w swoim pierwszym stanie(wersji wydawniczej), od 1840 można spotkać bardziej rozbudowaną sieć dróg i kolei.

Litografia kolorowana w epoce, papier przycięty (margines bez ozdobnej bordiury), pocięty na 6 sekcji i naklejony na płótno, format arkusza 40,2 x 62,3 cm.

Stan: poza wspomnianymi cięciami i naklejeniem na płótno, liczne plamki i zabrudzenia, drobne wytarcia i zagniecenia , lewy dolny róg z naddarty, ale naklejony na płótno, zaznaczenia kolorowymi kredkami i ołówkiem, niewielkie wytarcia papieru.

Subskrypcję na mapę ogłoszono w lipcu 1830 roku, ale wskutek wybuchu powstania listopadowego , jej wydanie się opóźniło do 1832 roku.

Mapa obejmuje tereny : Oświęcim / Kraków / Opatowiec na południu, Szydłowiec / Kielce / Stopnica na wchodzie, Końskie / Kamińsko(śląskie) i Praszkę na północy, część poza granicami Królestwa Polskie wypełniona w stopniu minimalnym.

Cena: 500

36.

[Lwów] Horbay W. - Plan Lwowa, 1938

Horbay W. - Plan orientacyjny wielkiego Lwowa z przewodnikiem. Lwów, 1938.

Nakładem: Biura dzienników i ogłoszeń "Nowa Reklama". Lwów., ul. Szajnochy 3.

Druk.: Drukarnia Artystyczna, Lwów, ul. Klementyny Tańskiej 3. ;

Okładka tekturowa, 29 s. [3], format broszury 20 cm, na końcu rozkładany barwny plan na ark. 49,3 x 66,8 cm („Horbaya plan orientacyjny Wielkiego Lwowa”, Litografia i druk offsetowy A. Hegedüs, Lwów, ul. Michała 4).

Stan: zaplamienia, załamania, wytarcia, zabrudzenia, zacieki po zalaniu, plan z kilkomanaddarciami na złożeniach

Cena: 220

37.

Modlin, r. 1922– IWG, ozn. G 32., 1:100 00

G32. Modlin. Wydanie i druk Instytutu Wojskowo-Geograficznego w Warszawie 1922.r. Reprodukcja z mapy niemieckiej z r. 1916. Podziałka 1: 100,000.

Mapa, druk na arkuszu o wym.: 32,5 x 42,7 cm.

Stan: dwa złożenia pionowe i jedno w poziomie, drobne zagniecenia, nieliczne plamki i zagniecenia na krawędziach.

Cena: 55

38.

Modlin, r. 1934– WiG, kopia niemiecka ok. 1938/45, 1:100 000

Arkusz przedstawiający okolice Modlina, oznaczenia: PAS 39 SŁUP 31, Grossblatt 348 SW. Sonderausgabe! Nür für den Dienstgebrauch! Opracowano w r. 1933-34. Warszawski Instytut Geograficzny, Warszawa 1934. Pieczątka w p.d. Rogu: 452 . Skala 1: 100 000 .

Druk, format arkusza 35,4 x 46,5 cm.

Kopia mapy WIG prawdopodobnie z okresu II wojny światowej , być może wydana przez Kriegskarten- und Vermessungsamt .

Stan: złożenie w pionie i poziomie, zagniecenia, zaciek na prawym marginesie, drobne pęknięcia na krawędziach i przecięciu złożeń, kilka podklejeń taśmą bezkwasową, pieczątka „egzemplarz po dezynfekcji”.

Cena: 33

39.

Pabianice, 1944 - deutsche Heereskarte, Grossblatt 365, 3.Ausgabe

Deutsche Heereskarte. Ausgabe 3 vom X. 1944. Nür für den Dienstgebrauch! Grossblass 365 Pabianice – Tomaszow mazow – Petrikau – Opoczno. Karte des Deuschen Reiches 1:100 000(1-cm Karte). Inne oznaczenia: [druk]D/414/X/44 ; Unveräderter nachdruck: XI. 44 D/414.; Herausgegeben vom Reichsamt für Landesaufnahme, Berlin. Ausgabe 1944.; Ortsnamen: Stand VIII.44 .

Mapa, druk na arkuszu 70,7 x 89cm.

Stan dobry: liczne złożenia, nieliczne drobne naddarcia/pęknięcia na marginesach i przecięciach złożeń. Drobne plamki, zabrudzenia, zagniecenia. Verso pieczątka: egzemplarz po dezynfekcji.

Cena: 44

40.

Pabianice – Plan Ekonomii Rządowej, rękopiśmienna, 1842. Rys. A. Rychlicki

Plan Ekonomii Rządowej PABIANICE w Obwodzie Piotrkowskim Gubernii Kaliskiej położonej.

Stosunek podziałki 600 prętów miary nowej polskiej na 1ną ławkę, czyli iak 1: 60000

Sygnatura w lewym dolnym rogu: Redukował Antoni Rychlicki rysow. 1842r.

Pod mapą z lewej: Do rewizji odgraniczenia dóbr dla JW...(generalnie nieczytelne, pojawia się nazwisko Cyrońskiego – może chodzić o [H?]/[K?]oronata Cyrońskiego, urzędnika/rysownika, działającego od 1834r., być może autora mapy będącej pierwowzorem tu oferowanej).

Mapa rękopiśmienna(ołówek, tusz, akwarela) na papierze, pocięta i naklejona na płótno o wymiarach 51,5 x 60,3 cm.

Stan: drobne plamki, zabrudzenia, zagniecenia przy złożeniach.

Na odwrocie kilka oznaczeń kredkami: 1407, 826 ; tuszem : C.1754. Pabianice ; ślad po słabo odbitej przedwojennej pieczęci, ledwie czytelna, być może: Województwo Łódzkie Wydział Rolnictwa i Weterynarji … 97

Mapa obejmuje tereny na południe od Pabianic i na płd. i wschód od Rzgowa.

Rzadkość.

Cena: 800

41.

Śląsk - odbito w Zak. Gr. Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, Londyn, ok 1940-45

Kopia mapy niemieckiej z oznaczeniem: Odbito w Zakładzie Graficznym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji. 211 Adelaide Road. Londyn, N.W.3.

Mapa oznaczona Blatt 1, z tytułem nad ramką: Wirtschafts- und verkehrsgeographischer Atlas von Schlesien, hrg. Von Professor Dr. Walter Geisler. Wyd.: Verlagsbuchhandlung M. u. H. Marcus, Breslau; Druk.: Columbus-Verlag G.m.b.H. Berlin-Lichterfelde. Atlas wydano w 1932 roku.

Verso mapy dodatkowa pieczątka(z dopiskiem katalogowym ołówkiem): Inspektorat do Spraw Zarządu Wojskowego, Biblioteka Nr. M.55 .

Ministerstwo Informacji i Dokumentacji powołano do życia artykułem 2 Dekretu Prezydenta RP z 11 IX 1940 r. . Inspektorat do Spraw Zarządu Wojskowego, funkcjonował od ok 1943, do 1946, początkowo kierowany był przez generała Mariana Januszajtisa-Żegotę, na potrzeby instytucji opracowywano różne monografie dotyczące tych terenów, żeby się przygotować do objęcia nad nimi zarządu po wygraniu wojny.

Stan: złożenie w pionie i poziomie, zabrudzenia, plamki drobne naddarcia.

Cena: 50

42.

Trzebnica, mapa WIG, ark. 399, 1933 / 1939 rok, 1 : 100 000

399 Trebnitz i.Sch.(Trzebnica), Skala 1:100 000, Pas 43 Słup 24. [ozn.druk.: Z.2426, 1939-IV].

Na mapie liczne wzmianki o aktualizacjach:

Druk na podstawie mapy 1:100 000 wydania z r.1928 ; Wojskowy Instytut Geograficzny 1933 ; Nazwy zmienione w r. 1939 na podstawie mapy niemieckiej 1:100 000 z r.1937.

Na mapę naniesiono (czerwonym kolorem) nowe niemieckie nazewnictwo, które wprowadzono

w ramach akcji germanizacyjnej w Niemczech.

Stan: złożenia w pionie i poziomie, zabrudzenia, zagniecenia, przebarwienia, plamki, dół poszarpany.

Cena: 50

43.

Warszawa płd. zach. Warschau Süd; Grossblatt Nr 357 ok 1940-41

Warschau(warszawa) Süd., Grossblatt Nr. 357 (1-cm-Karte). Sonderausgabe XI.40. Nür für den Dienstgebrauch! 1:100 000. Inne oznaczenia: [druk?] VII.41; [Wyd.] Hergestellt im Auftrage GenStdHAbtfKrKartuVermWes.(II) ; Nadelabweichung für Mitte 1940.

Mapa, druk na arkuszu 69,3 x 89,7 cm

Stan: liczne zaplamienia i złożenia, dziurki na przecięciu złożeń(na wszystkich), zabrudzenia.

Map wydana przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Cena: 166

44.

Wejherowo, WIG, 1937, skala 1:100 000

Wejherowo. Wojskowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1937. Oznaczenia: PAS 30 SŁUP 26.;

Opracowano kart. W r. 1936. ; Z. 1145 R. 1937 – 11

Mapa, druk na arkuszu 35,5 x 47 cm. Stan dobry: złożenia w pionie i poziomie, nieliczne drobne zacieki/plamki, zagniecenia, pęknięcia na krawędziach.

Cena: 55

45.

[Wilno] Plan Miasta Wilna – 1922. S. Januszkiewicz

Plan Miasta Wilna ze skorowidzem ważniejszych gmachów oraz spisem ulic. Według najnowszych danych opracował S. Januszewicz, kierownik pomiarów miejskich. Nakładem księgarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie, Druk Józefa Zawadzkiego, Wilno 1922. Okładka miękka, s. 16, plan skł. 21 x 14 cm, plan: 59,5 x 49 cm

Stan: okł. kilka naderwań brzegów i grzbietu, plamki, plan rozdarcie przy okł., pęknięcia na złożeniach.

Cena: 220

46.

Bagiński H. - Gospodarcze uzasadnienie żądań terytorialnych dorzecza Odry, 1944 [dedykacja]

Inżynier Henryk Bagiński (pułkownik, w latach 1942-43 wykładowca i dyrektor Centrum Wyszkolenia Etapowego w Wlk. Brytanii), Gospodarcze Uzasadnienie żądań terytorialnych dorzecza Odry, Londyn, 30 maja 1944. Szkic w załączeniu [mapa]: „Obszar gospodarczy dorzecza Odry”.

Maszynopis powielany, być może na potrzeby Inspektoratu do Spraw Zarządu Wojskowego, kartonowa okładka, str. 44, 1 mapa składana(2str.), format 34,4 x 21,6 cm.

Stan dobry: okładka luzem, tekst spięty zszywaczem, mapa podklejona marginesem do tylnej okładki, drobne zabrudzenia, zaplamienia, zagniecenia.

Na stronie tytułowej odręczna dedykacja autora dla Władysława Pałuckiego.

Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego (początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego .

Obszerne opracowanie było przedrukowane w 1945 roku przez londyńską edycję pisma „Bellona”, nr 4, str. 35–72, potem pojawiło się II wydanie będące odbitką z „Bellony” – również w 1945r.

Prawdopodobnie ta pierwsza wersja druku wykonana została wyłącznie na potrzeby londyńskiego rządu, w niedużym nakładzie (brak oznaczeń drukarskich), z egzemplarzem dla młodszego kolegi, z którym współpracował przy okazji innych publikacji.

Cena: 160

47.

Biuletyn Klubu Polskich Ziem Zachodnich w Edynburgu, R.1, Nr 1, [1943?]

Biuletyn Klubu Polskich Ziem Zachodnich w Edynburgu. Rok I., Nr.1.

Adres wyd.”Ognisko Tow. Szkocko-Polskiego”, 11 Castle Str. Edinburgh. [Edynburg, b.d. , na podstawie treści prawdopodobnie styczeń-luty 1943?].

Numer zaczyna się: Dziennik Rozkazów Naczelnego Wodza i Ministra Spraw Wojskowych Nr. 2. z dnia 23. kwietnia 1942. pkt.19.

Klub Polskich Ziem Zachodnich – Klub Ślązaków. Naczelny Wódz zezwolił żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na należenie do Klubu Polskich Ziem Zachodnich i Koła Ślązaków z siedzibą w Londynie.

Czasopismo, maszynopis powielany, 4 str., format 32,9 x 20,1 cm.

Stan: trudno ocenić, czy pismo jest kompletne (brak stopki, ale adres wydawnictwa podano w nagłówku), złożenie, strony spięte zszywką, zagniecenia narożników, drobne pęknięcia.

Bardzo rzadkie pismo emigracyjne, w zbiorach polskich biblioteki odnotowują Biuletyny Informacyjne K.P.Z.Z. z ok. 1942-48, ale wydawane w Londynie, najwcześniejsze numery w ich kolekcjach to 8 z 1944 roku. Być może chodzi o to samo pismo, którego tytuł i adres wydawniczy uległ zmianie, ale może to niezależny tytuł, którego żywot mógł się skończyć na pierwszym numerze.

W treści m.in.: wypowiedzi ministrów Mikołajczyka i Seydy, o Święcie Morza, „Z Kroniki Klubu” o założeniu londyńskiego, pierwszego oddziału klubu w 5.2.1942, o rozszerzeniu działalności na terenie Szkocji(od dnia 14.11.1942), na pierwszym spotkaniu tegoż pojawiło się 250 osób; w „Komunikatach K.P.Z.Z.” - zaproszenie na Walne Zgromadzenie K.P.Z.Z. W dniu 20.2.1943.

Bez oznaczeń własnościowych, ale ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego .

Cena: 100

48.

Błoński A. [W. Pałucki], Wracamy nad Odrę, 1942 [+rękopis + archiwum]

O książce, zdania z recenzji Andrzeja Płodowskiego: (...)Książka Błońskiego jest sumiennie opracowanym udokumentowaniem naszych praw do Prus Wschodnich, Ziem Nadodrzańskich i Śląska. Jej wartością niezaprzeczalną jest skrupulatność badań naukowych, połączona z jednością i trzeźwością wyciągniętych wniosków. (…) niezwykle sugestywnie przygotowując świat anglo-saski do oficjalnego wystąpienia naszego przedstawicielstwa na konferencji pokojowej.

Archiwum powstawania książki, notatki, korespondencje(sprzed powstania, zarysowujące kulisy powstania, jak i późniejsze, po publikacji) maszynopis, projekt okładki Mariana Walentynowicza i na koniec samo pierwsze wydanie książki. Antoni Błoński – pseudonim Władysława Pałuckiego.

Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego .

W skład archiwum wchodzą.

- Antoni Błoński, Wracamy nad Odrę. Historyczne, geograficzne i etnograficzne podstawy zachodnich granic Polski. 30 ilustracji w tekście, 5 map w załącznikach. Okładkę projektoał Marian Walentynowicz. Nakładem Przyjaciół. Londyn. 1942, Skład Główny / Publishers F.Mildner & Sons, 6 Herbal Hill, Lonodn, E.C.1.

- „Co Słychać” Nr 39, 17.VIII.1942; tygodnik, str. [693?],694-716; Wyd.: Dr Stefan Kossak, Edinburgh; Druk.: The Munro Press, Limited, Perth; Redakcja i Administracja: 43, Charlotte Square, Edinburgh. Zawiera pozytywną recenzją (na str. 703/4) książki „Wracamy nad Odrę”.

- „Skrzydła. Wiadomości ze świata. Pismo żołnierzy polskich sił pow.”, dwutygodnik, R.III nr 8/385 z 15-30 kwietnia 1942. Wyd. Wydziałk Kultury i Oświaty Inspektoratu Polskich Sił Powietrznych. Druk.: Oliver and Boyd Ltd., Printers, Publishers and Bookbinders, 14 High Street, Edinburgh. Zawiera reklamę i pozytywną recenzję(Andrzeja Płodowskiego) książki „Wracamy nad Odrę”.

- Wstępny szkic – rękopis książki „Wracamy nad Odrę” z września 1940, Moffat, Szkocja – obejmujący [1],24 maszynopisu, dodatkowo też 56 stronicowy zeszyt z odręcznym rękopisem podpisanym 28 września 1940r.

- Korekta książki – 2 str. maszynopis.

- projekt okładki Mariana Walentynowicza, linoryt(?), format

- Liczne notatki odręczne: 11 stron oznaczone Śląsk 1b- 11b, 4 str. z „Śląsk ludność wykształcenie”, 31 stron notatek zaczynających się Prawa Polski do Gdańska, 6 stron „przypisy i wstawki” na arkuszach oznaczonych I i II, dziesięć 1-2 kartkowych luźnych notatek.

- Odręcznie przepisana recenzja książki z czasopisma „Szaniec” nr 14/89 z 12.XI.1942.

- Naddarta fotografia przedstawiająca autora trzymającego swą książkę, prawdopodobnie z okresu wydania.

- Zaświadczenie na druku oficjalnym Urzędu Wychowania narodowego Ministra Gen. Broni Józefa Hallera, podpisany przez kierownika Sekcji Szkolnej Dr. Mariana Jedlickiego, z 17 stycznia 1941, dot. pracy W. Pałuckiego nad książką, któremu wszystkie władze cywilne i wojskowe powinny udzielić wszelkiej pomocy, żeby mógł przygotować i wydać dzieło.

- Odręczny odpis listu(3str.) z dnia 29.VI.1941 listu W. Pałuckiego do majora Edwarda Ligockiego (oficera d.s. Oświatowych), w sprawie wydania jego książki(podobno do majora została przekierowana tak sprawa , od kpt. Kiełpińskiego).

- Odręczna notatka (1str.) dot. w sprawie wyjazdów służbowych w celu przekazania książki do zatwierdzenia (spotkania z mjr. Ligockim, prof. Sulimirskim, kpt. Kiełpińskim).

- Odręczne recenzje) i komentarze do książki Władysława Pałuckiego(odpisy?), autorstwa prof. T.Sulimirskiego (2str.), mjr. Ottona Laskowskiego(2str.), 3 niepodpisana (4str.) z oznaczeniami kancelaryjnymi przyjęcia i wyjścia z dni 17 III [19]41 oraz 19 III [19]41.

- Odpis listu (maszynopis, 3 str., oznaczenie l.d.1/41/tjn - „tajne”) z 17 kwietnia 1941r., od ministra Seydy, do mjr.dypl. Morbitzera, szefa Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty, w sprawie książki Wł. Pałuckiego, która powinna być opublikowana, ale dopiero po uwzględnieniu poprawek, nie tylko merytorycznych, wskazanych przez recenzentów, ale także politycznych(„program terytorialny” autora nie odpowiada wytycznym Rządu Polskiego). Sugeruje by praca była bardziej studium czysto historycznym i unikać prognoz, statystyk.

- List(kopia maszynopisu, 1str., podpisana) z 3 maja 1941 od W.Pałuckiego do Szefa Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty, wyrażający zniecierpliwienie, że nie wie na jakim etapie jest publikacja jego książki przez Wojskowe Biuro Propagandy i Oświaty.

- List(kopia maszynopisu,1str.) - z 3.IX.1941 od W.Pałuckiego do kpt. dr. T.Kiełpińskiego, Kierownika Referatu Wydaw. Wojsk. Biura Prop. i Oświaty, informujący o rozpoczęciu druku (własnym sumptem, za zgodą kapitana) książki „Wracamy nad Odrę”, uwzględniającą sugestie ministra Seydy.

- Maszynopis, 5str., podpisany przez Henryka Bagińskiego (pułkownik, w latach 1942-43 wykładowca i dyrektor Centrum Wyszkolenia Etapowego w Wlk. Brytanii) z recenzją książki „Wracamy nad Odrę”. Do tego w zestawie listy od Henryka Bagińskiego:

a) maszynopisowy z 12 marca 1943 o jego rozmowie z redaktorem „Polski Walczącej”, Dr. Tymonem Terleckim, w sprawie umieszczenia jego recenzji w piśmie. Ze względu na niechęć redaktora, spróbuje opublikować ją w „Wiadomościach Polskich”, Na koniec dziękuje za pomoc w sprzedaży jego książek.

b) odręczny z 17.IV.1943 – wysłaniu recenzji do „Wiadomości Polskich”, na ten moment bez odzewu.

c) kopia maszynopisu, 1 str.(fragment listu? pierwsza strona bez kropki na końcu) datowana 15. lipca 1942, do pułkownika [być może chodzi o H. Bagińskiego?], z podziękowaniem za starania , by umieścić recenzję książki w piśmie „Polska Walcząca”, a także bardzo szeroko opisująca kulisy pracy nad książką i liczne problemy (cenzorskie) stawiane autorowi przez redakację „P.W.”, czy Kierownika Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty mjr. Morbizera , których postępowanie określił jako „wybitnie totalistyczne, dalekie od powszechnie głoszonych haseł demokratycznych...”

d) Maszynopis, 1 str. podpisany, z 10 maja 1943, z informacją, że redaktor Z. Nowakowski z pisma „Wiadomości Polskie” odrzucił jego recenzję książki „Wracamy nad Odrę”, gdyż uważa tezy w niej wysnuwane za nieaktualne i niebezpieczne(bo daje wrogom/Sowietom amunicję, że jesteśmy zaborczymi imperialistami).

- maszynopis, 4str.(nlb.), Franciszka Aleksandrowicza na temat książki „Wracamy nad Odrę”, podkreślający bogactwo informacji „(...) należy jeszcze podkreślić ogromny materiał źródłowy nie wiem jakim cudem zgromadzony w tak trudnych warunkach emigracyjnych studiów. Bardzo ciekawe reprodukcje dokumentów oraz przekonywujące mapy uzupełniają bogatą treść książki. Szata zewnętrzna nie tylko jak na dzisiejsze wojenne, ale nawet na przedwojenne stosunki luksusowe”.

- Druk Biura Propagandy i Oświaty nr sprawy 288/Prop/I z 19/III/1941 – z dopiskiem dla kapitana Kiełpińskiego, zaadresowany do majora Borkowskiego (Zygmunta?) zawierający uwagi na temat książek/publikacji Adama Doboszyńskiego, Władysława Pałuckiego i Zygmunta Przetakiewicza autorstwa Szefa Biura Propagandy i Oświaty mjr. Dypl. Adama Morbitzera.

Autor pisze, że Doboszyński nie przedłożył płk. Bogusławskiemu broszury „Wielki Naród” do cenzury, więc nie można było zapobiec publikacji ustępu o narodzie czeskim, zaś na publikację broszury Zygmunta Przetakiewicza „O konsolidację Polaków walki” wojsko nie mogło mieć wpływu, bo autor jest poza szeregami armii. Są oczekiwane uwagi majora Borkowskiego na temat książki „Wracamy nad Odrę”, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o druku.

- List odręczny, 1str., z 28/3 [19]41 z pozytywną opinią na temat książki „Wracamy nad Odrę” („... należy koniecznie wydrukować...”), wymieniający kilka poprawek merytorycznych. Podpis nieczytelny (może chodzić o profesora Tadeusza Sulimirskiego, 1898-1983, wspomnianego w kolejnym liście) .

- List, maszynopis, 2str., z 29 marca 1941, od kpt. Kiełpińskiego(z podpisem), kierownika Referatu Wydawniczego do majora Adama Morbitzera, Szefa Biura Propagandy i Oświaty, w sprawie publikacji omawianych w druku z 19. III(powyżej). Odnośnie książki Pałuckiego, zgadza się ją wydać, ale zgadza się z opinią majora Borkowskiego, że pewne ustępy należy zmienić ze względów politycznych. Uzyskał kilka pozytywnych opinii recenzentów, poprawki zostaną zgłoszone.

- Wyciąg z Komunikatu Propagandowo – Oświatowego Nr. 3/42, Londyn 16 maja 1942, (kopia maszynopisu, 2str., pierwsza str. zdublowana) oznaczonego jako druk Ministerstwa Spraw Wojskowych, Biura Propagandy i Oświaty L.dz. 1068/Prop/III-A/42 , z Przeglądem Wydawnictw Polskich opisującym książkę Antoniego Błońskiego „Wracamy nad Odrę”, na 2 stronie Władysław Pałucki(z podpisem) zwraca się się do adresata – pułk. inż. Henryka Bagińskiego chwali się, że książka, mimo trudności z publikacją(ze strony Polaków), została dobrze przyjęta, ale sprzedaż idzie powoli. Chwali książkę pułkownika „Poland's Freedon of the Sea” i dziękuje za przesłanie recenzji „Wracamy nad Odrę” do nieregularnego czasopisma „Ruch Zachodnio-Słowiański”[redagowanego przez prof. Sulimirskiego, wzmianka o książce pojawiła się z numerze 1(7) z 1942 roku, ale bez recenzji, w 1942r. wyszły jeszcze przynajmniej 2 numery, ale również bez recenzji, potem pismo przestało funkcjonować).

- Odręczny list, 3 str., od Jana Rembielińskiego do Władysława Pałuckiego(odebrany 30.07.1942), wspominający o wywiadzie radiowym, w którym m.in. chwalił „Wracamy nad Odrę”, z dołączonym tekstem tegoż wywiadu(kopia maszynopisu, 2 str., z naniesionymi poprawkami.

- 3 odręczne listy od Stanisława Łosińskiego (ucznia/absolwenta emigracyjnego liceum państwowego w Dunalastair House z 1942 r.?),stacjonującego początkowo w Training Wing H.Q. RAF Station Stormy Down w Pyle, a następnie w Blackpool, 20.I.1942 oraz z 5 i 25 kwietnia 1942. W pierwszym jest kontynuacja korespondencji między obu żołnierzami, a także podziękowanie (z góry) za książkę, którą pisze W.P. W drugim dziękuje za otrzymaną książkę i prośbę o przesłanie 20 egzemplarzy, dla zainteresowanych kolegów. W drugim liście pisze o sprzedaży wszystkich książek i wypłaceniu W.P. Jego należności , a także informuje o zmianie przydziału (w RAF Station Bramcote), przesyła pozdrowienia i dopytuje się o aktualną pracę W.P.

- List/Odpis, maszynopis 1 str., z 18 kwietnia 1942 od W. Pałuckiego (podpisany) do Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych w Londynie, oświadczenie , że w lutym 1941 roku na polecenie Pana Ministra Gen. Broni Hallera otrzymał od dr. Jedlickiego fundusze na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem książki. W związku z rezygnacją ówczesnego Urzędu Wychowania Narodowego z wydania jego pracy, w ramach zwrotu tych funduszy(a teraz jego długu), polecił wydawcy przekazanie do dyspozycji Urzędu 105 egzemplarzy, które wartość odpowiada otrzymanemu dofinansowaniu.

- 2 listy (maszynopisy 1str., odpowiedź z podpisem) do i odpowiedź Generała Brygady Ludwika Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Zastępcy Dowódcy I. Korpusu Pancerno-Motorowego z 15 i 22 sierpnia 1942 roku, pozdrowienie i przekazanie egzemplarza książki „Wracamy nad Odrę”, a potem podziękowanie za tę pracę.

- korespondencja, 3 listy, maszynopisy(podpisane, 1,4,1 stron) z dni 27.VIII.1942 do W.P., odpowiedź W.P z 14.IX.1942, zamykający z 17.IX.1942 do W.P., pomiędzy Płk.dypl. Antonim Bogusławskim, Delegatem wojskowym do spraw propagandy i cenzorem wojskowym, a Władysławem Pałuckim[pierwszy list z pieczęcią urzędu], początkowo o korespondencji z ministrem Seydą [Min.Sprawiedliwości], którego korekty rzeczowe ponoć nie zostały uwzględnione w książce i poprzez Wiceministra Spraw Wojskowych interweniował o poprawki. W wyczerpującej odpowiedzi(4 str.) W.P. Wyjaśnia kulisy pracy nad książką i prosi A.B. , by ten przedstawił odpowiedź od W.P. Dla Ministra. Na koniec A. Bogusławski dziękuje za wyczerpujący list, z którego treścią się zgadza w zupełności i zawiadamia, że przekaże sprawę zwierzchnikom.

- 3 listy z dni 3 , 14 i 24 czerwca 1942 od Kierownictwa Wydawnictw Old Pitcullen House, podpisane przez kierownika, Mariana Wleklińskiego, do Władysława Pałuckiego w sprawie spłaty przez niego pożyczki od Kierownictwa Wydawnictw Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych w wysokości 31 funtów(środki uzyskane przez autora na poczet książki „Wracamy nad Odrę” , wtedy jeszcze z wcześniejszą wersją tytułu - „Powrót nad Odrę”).

- Listy (odręczne i maszynopisowe, 1-2 str., podpisane, część po polsku, pozostałe po angielsku) z okresu między 16 kwietnia 1942, a 3 X 1944, z podziękowaniami dla W. Pałuckiego za otrzymaną od niego książkę „Wracamy nad Odrę”, lub zapytaniami o nią.

Nadawcami (z podpisami) byli :

a) Dowódca I. Korpusu, Generał Dywizji Marian Kukiel(list z 16.04.1942) z podziękowaniem za egzemplarz tej cennej i świetnie napisanej książki

b) Prof. T. Sulimirski (ten sam nieczytelny podpis, co na recenzji opisywanej wcześniej), z 20.04.1932, na druku(przekreślonym) Ministra Gen. Broni Józefa Hallera, [z] Urzędu Wychowania Narodowego, podziękowanie za egzemplarz i możliwość zapoznania się z ładnym wydaniem, a nie tylko maszynopisem.

c) Tadeusz Sawicki(?), z 22.04.1942, na papierze oficjalnym „Wiadomości Wydawniczych / The Publishing News” , wspominający o skasowaniu W.W. W związku z wydawaniem „Rocznika Bibliograficznego”, poza podziękowaniem prośba o krótką charakterystykę dzieła(20-30 słów) z uwagami jak ją sformułować, bo planuje umieścić ten wpis w planowanym suplemencie.

d) Józef Kisielewski z 28.IV.1942 (pisarz, autor m.in. „Ziemia gromadzi prochy” - serii reportaży z podróży po nazistowskich Niemczech, wydanej w 1938, a także kilkukrotnie na emigracji , po wojnie pozostał na emigracji, redagował i wydawał czasopisma), dziękuje za książkę i wspomina o napisaniu recenzji do niej.

e) Generał Broni Józef Haller, z 1 maja 1942, z podziękowaniami i drobną uwagą merytoryczną.

f) Generał Brygady Stefan Dembiński [Szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP w Londynie od 6.11.1941 roku] na papierze służbowym, druk z oznaczeniem porządkowym L.55/42, maszynopis z 8 kwietnia 1942r., z podziękowaniem od Pana Prezydenta [Władysława Raczkiewicza] za przesłanie interesującej książki.

g) List odręczny, 2str., z 17.III.1942., od Zbigniewa Pałuckiego(? Porucznika? Adres: Polish Forces P.12. University) do W. Pałuckiego z podziękowaniem za przesłanie książki z autografem i informacją, że postara się pozyskać dalszych nabywców.

h) List odręczny, 2str., z 5.V.1944, od Aliny Selnick(?) do W.P., z prośbą o przesłanie egzemplarza książki, która jest jej potrzebna do przygotowania wykładu na temat Gdyni.

i) Wymiana korespondencji pomiędzy Władysławem Pałuckim a Aleksym Kiersnowskim, z dni 18 sierpnia do W.P., odpowiedź z 7. września i kolejny list od A.K. Z 11 września.

W pierwszym (2str. słabo czytelnego odręcznego pisma) liście Kiersnowski powołuje się na swoją rozmowę z prof. Sulimirskim, z którym debatowali na temat potrzebie angielskich tłumaczeń ważnych prac na temat Polski. Informuje W.P., że chętnie by przetłumaczył jego „Wracamy nad Odrę” na język angielski. W odpowiedzi(1str., kopia maszynopisu) W.P., pisze, że jest zainteresowany tłumaczeniem, ale z przykrością stwierdza, że nie stać go na kolejną publikację (na pierwszą wydawał środki własne, a część jeszcze musiał pozyskać ze zbiórki wśród kolegów, a ze względów finansowych musiał książkę skrócić) , a nawet gdyby miał, to są duże braki aprowizacyjne i nie dostałby na nią papieru. Na koniec A.K. pisze(odręcznie, 2str.), że przykro mu z powodu trudności i postara się pomóc

j) List z 30 lipca 1942, podpisany D. Sinclair Coghill (?) na druku Crowham Manor Battle, Brede 22, z zapytaniem o ewentualne tłumaczenie książki, bo w wersji polskojęzycznej może nie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a dobrze, gdyby angielscy czytelnicy się z nią zapoznali.

k) Listy z 14 i 18 sierpnia 1942, pierwszy do(kopia maszynopisu przez kalkę, podpisana przez W.P.) Alana Grahama(chodzi o polityka żyjącego w latach 1896-1964, członka Anglo-Polish Parliamentary Committee) z prośbą o przyjęcie jego książki w podziękowaniu za pomoc sprawie polskiej i od Alana Grahama na papierze z suchym tłokiem brytyjskiego parlamentu „House of Commons” z podziękowaniem za egzemplarz interesującej książki. Chwali stronę graficzną, jakość papieru, zaś bogate ilustracje i mapy powinny pomóc jego rodaków.

l) Listy z 23(kopia maszynopisu, 1str.) i 27 sierpnia 1942, do i od [Roberta] Vansittarta z Denham Place(1881-1957 –pisarz i polityk, przed wojna podsekretarz w brytyjskim MSZ, w czasie II W.Ś. członek parlamentu, w 1944 wystąpił z wnioskiem o zwołanie parlamentu w celu omówienia zbombardowania Berlina w odwecie za zniszczenie Warszawy po Powstaniu Warszawskim). W pierwszym W.P. Z podziękowaniem i podziwem za pracę Vansittarta na rzecz Polski i informacją o prezencie w postaci jego książki, w podzięce za tę pracę. Drugi list to podziękowanie za przesłanie mu egzemplarza książki, z oczekiwaniem również na angielskie tłumaczenie. Wspomina, że stara się przekonywać rodaków do przykrej prawdy o Niemczech.

m) List z 3 września 1942, od Fortunata Zajewskiego z Chicago, na ręce wydawnictwa Mildner & Sons, z prośbą o przesłanie mu książki Błońskiego, o której się dowiedział z pisma Szaniec.

n) 2 listy, jeden od W.Pałuckiego do Jadwigi Harasowskiej w Glasgow z 24.VIII.1942 dotyczący przesłania kilku propagandowych odbitek okładki książki „Wracamy nad Odrę”, „do łaskawego wykorzystania”, na który 27.08.1942 napisano odpowiedź(na oficjalnym papierze Książnicy Polskiej (the Polish Library) Publishers of Polish Literature w Glasgow, podpisany przez J. Harasowską, z podziękowaniem za otrzymane okładki.

o) List(kopia?), maszynopis, z 10 lipca 1943 r., od Władysława Pałuckiego zaadresowany do dyrektora British Museum, któremu przesyła egzemplarz swojej książce w podzięce za możliwość korzystania ze zbiorów jego biblioteki, przy okazji pracy nad tą książką.

p) Maszynopis,2str., z Chicago, z dnia. 3.X.1944 od księdza Franciszka Domańskiego (jezuity, autora prac na temat Łużyc) do Władysława Pałuckiego, z podziękowaniem za list z 20 lipca(otrzymał go dopiero 29 września), książkę „Wracamy nad Odrę” oraz pomoc w uzupełnieniu jego rozprawki o Łużycach(wydanej w 1944r.) - napisanie zakończenia.

W zestawie z niedatowanym(tylko Londyn, 1944) rękopisem listu i jego dwoma kopiami na maszynie od Kierownika Oddziału Naukowo-Opisowego Inspektoraty Z.W. , mgr. por. Władysława Pałuckiego do księdza Franciszka Domańskiego z podziękowaniem za materiały dotyczące Łużyc, prośbą o pomoc w pozyskaniu trudno dostępnym materiałów historycznych, niedostępnych w Anglii, w podziękowaniu za pomoc przesyła swoją książkę „Wracamy nad Odrę”.

Maszynopisowe kopie listów Władysława Pałuckiego do różnych adresatów:

- 1str., z 24 listopada 1942, zaadresowana Drogi Panie Pułkowniku! [chodzi o Henryka Bagińskiego], z informacją o publikacji recenzji książki „Polska i Bałtyk” H.B. autorstwa W.P. , która została zmodyfikowana bez jego zgody, dołączono kopię maszynopisu (2str. fragment, brak dalszych stron) z fragmentem recenzji.

- 1str., z 15 listopada 1942, do Redaktora pisma „Dziennik Żołnierza”, odnoszący się do publikacji w.w. recenzji , którą W.P. Napisał na prośbę płk. Henryka Bagińskiego, z pretensjami na temat przycięcia jego tekstu.

- 2str., z 6 listopada 1942, do profesora Dr. Tadeusza Sulimirskiego, z podziękowaniem za przesłanie mu pracy T.S. „Poland and Germany”, dodatkowo, jako kierownik Kursu Maturalnego 1 P.A.C. prosi również o pomoc w sprawie egzaminów(m.in. zwolnienie z zaliczania łaciny przez uczniów, którzy nie byli jej nauczani)

Notatnik z lat 1942-43, w którym prowadzono rachunki - „Rozprzedaż Książki „Wracam nad Odrę” ”, z informacjami o nakładzie otrzymanym z drukarni, w 7 transzach łącznie 805 egzemplarzy, następnie wykaz 21 osób, którym przekazano egzemplarze do recenzji, lub oficjeli: Gen. Haller, Prezydent R.P., Naczelny Wódz, Min. Stroński, Seyda i Mikołajczyk, Gen. Kukiel, Płk. Bogusławski, Biuro Propagandy i Oświaty, redakcje 8 czasopism, redaktorzy J. Kisielewski i Rembieliński. Na kolejnej stronie dodatkowe wysyłki do, m.in.: płk. Maruszewskiego[Antoniego], Gen. Głuchowskiego [Janusza], Lorda vansittarta, Chf.Al. Grahama M.P., gen. Boruta-Spiechowicz,

S[tanisław] Mackiewicz (dopisek – nie odpisał), na kolejnych stronach imienni odbiorcy egzemplarzy autorskich, rozliczenie komisu u Wojtka(na jednej stronie sprzedaż, na drugiej prowizje Wojtka), liczne wpisy pojedynczych drobnych komitentów, po kilka egzemplarzy, w sumie naliczono sprzedaż 471 książek.

Rozliczenia za książki zajmują niewielką część notatnika, na początku, sporo stron pustych, na dalszych osobiste notatki, dotyczące treści wyczytanych w prasie, tematów politycznych (28.4.1944 ostra sprzeczka w M.S.W. Z p.H. Złożyłem raport generałowi Januszajtisowi), z zebrań Klubu Ziem Zachodnich. Krótka notatka o rodzie Pałuckich. Kilka stron poluzowanych.

Listy i podania w sprawie sprzedaży książek, czy wykładów(na których W.P. o niej opowiadał):

- Odpis listu od Władysława Pałuckiego do Komendanta Centrum Wyszkolenia Służby Etapowej płk. dypl. Artura Maruszewskiego, o przesłaniu 50 egzemplarzy jego książki , którą można sprzedać, w zastępstwie skryptu do jego wykładów na temat Ziem Zachodnich.

- Rozliczenie (maszynopis, 1str., podpisany) od Centrum Wyszkolenia Służby Etap. I Pob. - /P/98/ z 10.IV.1942r., od ref. wyszk. Kpt. Tadeusza Nisiewicza – Dobrzańskiego, do W. Pałuckiego, w sprawie zakończenia sprzedaży jego książki, sprzedano 44 z 50 egzemplarzy, prośba o wskazanie adresu wpłaty i do zwrotu niesprzedanych książek.

- List(1str., maszynopis, podpisany) z 3 lipca 1942(od nadawcy jak wyżej) do W.P., w sprawie zwrotu 4 egzemplarzy „Wracamy nad Odrę”, 2(z 6) egzemplarze zaginęły, prośba o możliwość zamknięcia sprawy mimo tego braku.

- List(1str., maszynopis, podpisany) od Oficera Oświatowego porucznika Wolffa z 8 sierpnia 1942 do W.P., dotyczący przesłania pieniędzy za książki „Wracamy nad Odrę”.

- List (1str., podpisany przez mjr.dypl. Quiriniego) od Dowództwa Brygady Szkolnej Ref.Kult. Ośw. Z 31.VII.[19]42, do W.P., w sprawie rozliczenia otrzymanych 80 sztuk książki „Wracamy nad Odrę”, autorowi przekazano należność za 42 sprzedane egzemplarze, niesprzedane zostały zwrócone.

- List (1str., kopia maszynopisu, podpisana) od W. Pałuckiego do majora dypl. Quiriniego z 12.VIII. 1942 z potwierdzeniem odbioru zwracanych książek i wpłaty za sprzedane egzemplarze, na koniec podziękowania za pomoc w rozprowadzeniu dzieła na terenie Brygady Szkolnej w Kirkcaldy.

-- List (1str., kopia maszynopisu, podpisana) od W. Pałuckiego do porucznika Wolffa Ofic.Ośw. 67B.Cz., z 12.VIII. 1942 z podziękowaniem za pomoc i potwierdzeniem odbioru wpłaty za sprzedane egzemplarze książki „Wracamy nad Odrę”.

- 2 podania z dni 19.6.1942 i 25.VI.1942 z kancelaryjnymi pieczęciami przyjęcia w jednostce (I Dywizjon Artylerii Ciężkiej) skierowane do Dowódcy I Pułku Artylerii Ciężkiej.

Pierwszy, z Centrum Wyszkolenia Służby Etapowej, podpisany przez Komendanta C.W. S.1. Etap. płk. dypl. [Artura] Maruszewskiego, w sprawie wydelegowania Władysława Pałuckiego do wygłoszenia 3-godzinnego wykładu na temat „Prawa Historyczne Polski do Ziem Zachodnich”.

Drugi, z 10. Pułku Artylerii Lekkiej, podpisany przez Dowódcę Pułku, ppłk. Józefa Krautwalda, z prośba o wyrażenie zgody na przyjazd W.P., w celu wygłoszenia przez niego pogadanki dla żołnierzy p.t. „W 20-tą rocznicę Objęcia Górnego Śląska” oraz dyskusji w Klubie Oficerskim p.t. „Historyczne podstawy Zachodnich Granic Polski”.

- List (maszynopis, 1str., podpisany) z 24 sierpnia 1942 od referenta Kulturalno-Oświatowego Dowództwa 1 Sam. Brygady Strzelców, kpt. J. Wierzejewskiego(Wincentego, ps. „Józef”), z rozliczeniem zbycia 24 egzemplarzy, 26 zostało do dalszej sprzedaży.

- Umowa(kopia? maszynopis, 1 str. z podpisami obu stron) z 20 września 1941(?2? poprawka nieczytelna), pomiędzy Władysławem Pałuckim a Wojciechem Dłużewskim, przekazująca W.D. prawa do publikacji książki w czasie wojny, poza granicami kraju, dla W.P. Ma być przygotowanych 250 egzemplarzy(z których 50 oprawionych w płótno), do wyłącznej dyspozycji.

- List(kopia maszynopisu?, 1 str.) z 11 sierpnia 1942r., od Wojciecha Dłużewskiego do Urzędu Oświaty i Spraw Szkolnych w Londynie, dotycząca niejasności rozliczenia z urzędem kwoty pożyczki w wysokości 31 funtów, lub 100 egzemplarzy książki o tej wartości.

Cena: 1000

49.

Certyfikat szczepienia na tyfus, 1942 r.

Certificate of Inoculation, wystawiony przez głównego lekarza (Chief Medical Offcer) kpt. Dr. M. Schutza z Centrum Wyszkolenia Artylerii w dniu 13.VII. 1942[druk numer] Ldz. 23.76/42.

Pośrodku pieczęć(pol.-angl.) Armia Polska , Centr. Wyszk. Art. i podpis przyjmującego do certyfikat do dokumentacji.

Ręcznie wypisany dokument,1str., na arkuszu o wymiarach 11 x 17,8 cm.

Stan: złożenia, zabrudzenia, naddarcia na marginesach, plamki

Cena: 30

50.

Informacje z Ziem Zachodnich, nr 10 - o prod. rol. Wsch. Niemiec (z II W.Ś.)

Informacje z Ziem Zachodnich, nr 10 – numer poświęcony w całości tematowi „W jakim stopniu Wschodnie obszary Niemiec żywiły Rzeszę”.

Czasopismo, powielacz(miejscami słabo odbity), 6 str, spiętych zszywaczem, na grubym papierze, format 33 x 20,3 cm. Brak roku i miejsca wydania.

Pismo może być tożsame z Be-Zet – Informacje z Ziem Zachodnich Rzeczypospolitej, które często zmieniało tytuł i podtytuł, wychodziło nieregularnie, funkcjonowało w latach 1941-44,. Z drugiej strony, pochodzenie(ze zbiorów W.Pałuckiego, który działał w Londynie) może sugerować, że to publikacja emigracyjna, a nie prasa konspiracyjna drukowana w Warszawie (brak oznaczenia Be-Zet), być może to powielaczowa kopia przepisanego artykułu / lub tekst , który miał zostać przekazany do opublikowania w Be-Zet.

Brak oznaczeń własnościowych. Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego .

Cena: 50

51.

Instytut Ziem Zachodnich – korespondencja, druki, 1943 r.

W skład zbioru wchodzą listy, wzór formularza dla ewentualnego przyszłego członka i lista z kwestiami do poruszenia na zebraniu.

- List (1str., maszynopis) z Instytutu Ziem Zachodnich, Londyn dnia 30.III.1943 r., pod którym podpisali się członkowie zarządu (prof. Bogdan Zaborski i Arka Bożek), z zaproszeniem do wzięcia udziału w pracach Komitetu Programowego I.Z.Z, w dniu 9 kwietnia 1943.

- kopia listu (maszynopis) [od Wł. Pałuckiego] wysłanego w odpowiedzi do Zarządu Instytutu Ziem Zachodnich dnia 11 kwietnia 1943 z zawiadomienie, że ze względu na warunki służby wojskowej nie mógł wziąć udziału w zebraniu, z prośbą o traktowanie go jako członka-korespondenta, gdyż bezpośrednia współpraca będzie niemożliwa.

- niewypełniony formularz (być może wysłany wraz z listem z 30.III.1943) zgłoszenia akcesu do Klubu Polskich Ziem Zachodnich,(1str, maszynopis powielany).

- 2 str. maszynopisu (pognieciona bibuła) ze spisem pytań, które miały zostać zadane Zarządowi Centralnemu Klubu Z.Z.P. (na 1 str. z dopisek – Na Walne Zebranie w dniu 6.V. 1943 w Londynie, por. Grzelachowski).

Cena: 40

52.

Jedlicki M.Z., Polskość Pomorza Zachodniego... marzec 1943,[Bibl. Insp.d.s.Zarz.Wojsk.]

Marian Zygmunt Jedlicki, Polskość Pomorza Zachodniego w świetle historii i etnografii. Londyn – Marzec 1943. [autor opracowania] M.Z.Jedlicki. 61, Hill Way, Mill Hill N.W.7. tel.. Mil. 46-36.

Na przedniej okładce pieczątka: Inspektorat do Spraw Zarządu Wojskowego. Biblioteka Nr. R409 .

Papierowa okładka, tekst – maszynopis powielany, str. [1],70, format 26 x 20,8 cm.

Stan: str. tyt. z zagnieceniem na całej wysokości, ostatnie karty luzem z zagnieceniami i kilkoma naddarciami, mniejsze zagniecenia.

Jedyne dwa inne odnotowane egzemplarze, w zbiorach Archiwum Naukowego PAN, notują 40+40 stron, ale po konsultacji ustalono, że zakończenie jest identyczne, więc tu oferowane opracowanie powinno być kompletne.

Cena: 150

53.

Jedlina-Jacobson W., Walki ojców naszych o polskość Ziem Zachodnich, [1942]

Dr Wojciech Jedlina-Jacobson, Walki ojców naszych o polskość Ziem Zachodnich, Artykuł z pracy zbiorowej Pomorzan p.t. „Twarzą ku Zachodowi” ( Powyższy artykuł stanowi część wydawnictwa, poświęconego sprawom „Wielkiego Pomorza”, które wyjdzie w miesiącu styczniu 1943.).

Broszura(odbitka?), maszynopis powielany, 7str.nlb., format 33 x 20,9 cm.

Stan: zabrudzenia, zagniecenia narożników, złożenie pośrodku i ślad po spinaczu.

Praca zbiorowa ostatecznie się chyba nie ukazała (Biblioteka Narodowa w Warszawie odnotowuje tę broszurę, ale brak dzieła p.t. „Twarzą ku Zachodowi”.

Cena: 40

54.

Legitymacja Przysposobienia Wojskowego, 1924, Obóz w Mikuliczynie

Legitymacja Nr. 108, na druku: Okręg Korpusu Nr. 1. Warszawa [z pieczęcią] Podgrupa Obozów Przysp. Wojsk. D.O.K. No 1. w Mikuliczynie., wystawiona dla Władysława Pałuckiego, na okres 3 VII 1924 – 20 VIII 1924 przez [pieczęć] Dowództwo Obozu Przysposobienia Wojskowego N 1. z podpisem (nierozpoznany).

Stan zły : „wypalony” ślad od sklejenia naddartych złożeń taśmą(scotchem), naddarcia, zabrudzenia, plamki, Format 12,8 x 15 cm.

Cena: 25

55.

Listy z Londynu, nr 8. 17.6.1942 – [prasa emigracyjna] – o Górnym Śląsku

Listy z Londynu, Londy, nr 8. 17.6.1942, Odbijane na prawach rękopisu.

Czasopismo, 4 str.(2 kartki luzem), powielacz, format 32,9 20,3 cm.

Numer poświęcony m.in.: układowi angielsko-sowieckiemu, sprawie Górnego Śląska, polityce czeskiej.

Stan dobry: trzy złożenia poziome, drobne zabrudzenia, zagniecenia, pęknięcia.

Cena: 100

56.

Marszałek Z. Mjr., referat wygł. w Klubie Polskim Ziem Zachodnich, 1943

Major Zygmunt Marszałek, Referat […] wygłoszony w dnu 15.V.1943. Na temat ”Prusy Wschodnie”. [Wyd.?] Klub Polskich Ziem Zachodnich. Oddział w Szkocji.

Broszura, maszynopis powielany, str.5, format 25,5 x 20,4 cm.

Stan dobry: złożenia poziome, drobne zabrudzenia, zagniecenia, liczne drobne poprawki (ołówkiem i piórem).

Cena: 30

57.

Ministerstwo Prac Kongresowych – 5 notatek dot. Niemiec [1942-44, poufne]

Zbiór 5 notatek/referatów na temat Niemiec, maszynopisy powielane, formaty ok 25,5 x 20,5 cm, wykonane na potrzeby Ministerstwa Prac Kongresowych, 73 Portland Place, W.1., Londyn(pieczątki, lub maszynopisowe dopiski tej instytucji na 3 z 5 druków).

Stan: strony spięte 2 zszywkami, drobne zabrudzenia, plamki, zagniecenia.

M.S.K. zostało powołane do życia[Dekretem Prezydenta] w dniu 6 lipca 1942 roku, pierwszym ministrem został Marian Seyda.

a) „Tezy w sprawie układu wstępnego dotyczącego stosunków z Niemcami po ukończeniu działań wojennych”, notatka z dopiskiem „Tajne”, stron 11, „skończone dnia 6 listopada 1942r.”.

W sumie 48 punktów w 10 „rozdziałach”.

Być może wskutek porażki Niemiec w Afryce Północnej(klęska w II bitwie pod El Alamein 5 listopada) i rosnącego udziału militarnego(nie tylko surowcowego) USA na Froncie Zachodnim(m.in. w Afryce Płn.), zaczęto rozważać scenariusze na wypadek zakończenia wojny (porażki Niemiec).

Wśród punktów m.in. kwestie rozbrojenia i bezpieczeństwa(m.in. z punktem 9 „Produkcja przemysłu metalurgicznego oraz prądu elektrycznego zostanie w Niemczech ograniczona stosownie do zarządzeń władz sprzymierzonych...”), okupacji Niemiec, ukarania za przestępstwa wojenne, poniesienia odpowiedzialności za gigantyczne szkody wojenne.

b) „Zagadnienie Niemiec” - notatka napisana październik 1943 r. . Pieczątka: „POUFNE”, stron 14.

22 refleksje na temat Niemiec, poświęcone m.in. planom koniecznych przemian w Niemczech, po zakończeniu wojny, na które wpływ powinni mieć wszyscy sprzymierzeni.

c) „Tezy w sprawie zagadnienia Niemiec”, brak daty, stron 13, dopisek „Teczka = tezy polityczne(?)”.

21 punktów, poprzedzonych wstępem „ Celem toczącej się obecnie wojny winno być to, aby państwo niemieckie, geograficznie położone w centrum Europy, nie było – jak dotąd – czynnikiem, zakłócającym współżycie międzynarodowe i stanowiącym ciągłe niebezpieczeństwo dla sąsiadów, lecz aby, ujęte siłą w konieczne karby, stało się w przyszłości, po przebyciu zasadniczej, moralnej i politycznej ewolucji, jednym z członków pokojowego współżycia narodów. Drogi do tego celu są następujące: ”

d) „Tezy w sprawie inkorporacji oraz okupacji wschodnich obszarów Niemiec. Uchwalone przez Radę Ministrów w dniu 7 grudnia 1943r.” z dopiskiem „Tylko do użytku wewnętrznego”, str. 5.

14 punktów m.in.: o konieczności przyłączenia Prus Wschodnich, Gdańska i Śląska Opolskiego do Polski, nie łączenie sprawy tych ziem z postulatami terytorialnymi dotyczącymi granicy wschodniej, czy o obecności przedstawicieli Polski w zarządzie okupacyjnym w Niemczech.

e) Notatka na użytek propagandy uzasadniająca polskie roszczenia terytorialne wobec Niemiec / z sześciu załącznikami/. Druk oznaczony liczbą „675”, str. 6, dodatkowo 5 kart z 6 załącznikami(w jednym powołanie się na źródło - „Das Reich” z 2.I.1944 r.)

Wstęp: „Podstawowym argumentem, uzasadniającym roszczenia terytorialne Polski wobec Niemiec, jest konieczność poprawienia pozycji obronnej naszego państwa. Cel ten da się, jeżeli chodzi o zachodnie granice Rzeczypospolitej, osiągnąć przez: usunięcie enklaw (Prusy Wsch., Śląsk), skrócenie granicy z Niemcami, rozszerzenie i zabezpieczenie polskiego dostępu do Bałtyku. Na dalszych stronach uzasadnienie tych roszczeń.

Cena: 500

58.

Pałucki W. - 2 raporty dot. polskiej okupacji wojskowej”, 1944 [tajne]

Materjały statystyczno-demograficzne. Dotyczące wschodnich obszarów Rzeszy Niemieckiej projektowanych dla polskiej okupacji wojskowej.” . Londyn, Czerwiec 1944.

Treść: Obszar, podział administracyjny, ludność, skład narodowościowy, straty wojenne.

Kopia maszynopisu opracowania W. Pałuckiego z Oddziału Naukowo-Opisowego(opisana ołówkiem z lewej: opr. mjr Wł. Pałucki Szef Od.N.O.), z oznaczeniem kancelaryjnym napisanym tuszem u góry(Do L.dz. 328/tjn. - tajne), 11 stron, z naniesionymi poprawkami, spięta wraz z 3stronicowym uzupełnieniem dotyczącym Łużyc(kopia maszynopisu, z drobnymi poprawkami).

W zestawie z tajnym raportem z 22 lipca 1944(pisanym w Londynie), opracowanym dla Inspektoratu do Spraw Zarządu Wojskowego L.Dz. 616/tj./44, Londyn, dnia 4.8.1944:

Konieczność okupacji przez Polskę dorzecza Odry”, kopia maszynopisu, 18 stron(bez załącznika w postaci szkicu).

Referat ma na celu umotywowanie konieczności okupacji przez Polskę całego Dorzecza Odry i zajmie się w szczególności wytyczeniem zachodniej granicy tej okupacji. Referat niniejszy nie omawia zagadnienia inkorporacji”.

Stan: duże zabrudzenia i zagniecenia pierwszej strony, pierwszy raport spięty zszywkami, połączony z drugim spinaczem, dalsze strony z drobnymi zagnieceniami, zabrudzeniami, plamkami.

Cena: 150

59.

Pałucki W. - 2 lisy dot. wykładów dla Ministerstwa W.R. i O.P., 1944 r.

Wymiana listów pomiędzy Ministerstwem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a Władysławem Pałuckim.

a) Pierwszy list(kopia powielaczowa? Lekko wytarty oryginał?) z Ministerstwa, z 24 maja 1944, podpisany przez Sekretarza Generalnego Prod. Dr. Adama Skąpskiego (podpis, faksymile?) z prośbą o udzielenie wykładu na Kursie dla kandydatów na pracowników administracji szkolnej na temat Pomorze i Ziemia Lubuska w przeszłości.

b) Odpowiedź z 6.6.1944 (podpisane wersje odręczna i na maszynie - kopia wysłanego?) - zaadresowana do Inspektora R. Szepietowskiego z M.W.R. i O.P., ze zgodą na udzielenie wykładu.

Stan: ślady składania, zabrudzenia, plamki, zagniecenia.

Cena: 40

60.

Pałucki W. – dzienniki z okresu 1939-1947 [rękopis, notatki]

Notatniki z dziennikami, odręcznie, niezbyt czytelnie pisane, dość chaotycznie, autor robił notatki w tym, co miał pod ręką, nie zawsze jest to spójne zresztą treści w danym notatniku. Stan: zabrudzenia, plamki, czasem kartki naddarte, nieliczne strony luzem, czasem z dodatkowymi zaznaczeniami, notatkami, wyrwanymi kartkami.

a) W częściowo zapisanym, najstarsze(?) zapiski odnoszą się do „Akta sprawy p.ko. płk. s.s. Kruk-Szusterowi Stanisławowi o zaniedbania przy ewakuacji zbiorów wawelskich – wrzesień 1939, różne notatki/wspominki z lat 1939-44 w tej sprawie, i innych (m.in. trzeźwa ocena z początku Powstania Warszawskiego,5.08.1944 „... bolszewicy umyślnie czekają aby „reakcyjną” armię polską Niemcy zniszczyli i zniszczyli do cna Warszawę”), luzem dołożono 7 zapisanych kartek z innych notatników.

b) Kompletnie zapisany dziennik z dni 10.II.1940 do 1.VIII.1941, potem zaczyna się seria wspominków od 24.III.39-4.IX.[1939]

c) Prawie kompletnie zapisany dziennik z okresu 25.08.1941-43(?)

d) Częściowo zapisany, z notatkami poświęconymi nauce języka angielskiego, mechanice(silnik spalinowy, regulacja tegoż), dane do wykorzystania w publikacjach(przepisane z innych źródeł-np. Ludność miast w Niemczech)

e) Mały notatnik, na wierzchu ołówkiem „Pan Janusz”, zapisany tylko na kilku stronach z wpisami z lat 1940-41 – wykazem zawartości i koszcie wysłanych kilku paczek, w środku liścik dla córki z opisem działania przesyłanej zabawki.

f) W znacznej części zapisany notatnik z lat 1945-47, w którym odnotowywano pomoc rodzinie, daty kolejnych wysyłek, typy produktów z cenami(do każdej kolejnej paczki, na pierwszym miejscu papierosy amerykańskie), a na końcu także kosztami wysyłki.

Do zbioru dołożono XIXw. zeszyt , w skórzanej (uszkodzonej) oprawie, w którym prowadzono zapiski genealogiczne, początkowo prowadzony przez Teklę Muranowicz, na 3 pierwszych stronach wpisy dotyczące rodziny Antoniego Dionizego Muranowicza i jego Żony Marianny z Wyszogrodzkich, którzy się pobrali w 1837 roku, ostatni wpis dotyczy córki Haliny urodzonej 31 marca 1860 roku. Na następnej stronie zamazany początek spisu rodziny Pałuckich(ślub Aleksandra Pałuckiego z Julią Guzik w 1902 roku), krewnych Muranowiczów. Na osobnej karcie(2str.) zapis obowiązkowej służby A.D. Muranowicza w Dobrach Guzowskich J.W. Hrabiów Łubieńskich (obecnie Żyrardów) – 25 lat w różnych gorzelniach, w okresie 1830-56. Wewnątrz, dopiski W. Pałuckiego, najpierw na 2 stronach notka na temat Jana Pałuckiego, nauczyciela z Szymanowa(na północ od Żyrardowa); dalej, na 4 str., przepisane wypisy z akt Stanu Cywilnego(miejscowości Wiskitki na płn. od Żyrardowa) dotyczące: ślubu Antoniego Pałuckiego; urodzenia Jakuba Pałuckiego; zgonu Antoniego Pałuckiego; urodzenia Julianny Agnieszki Radziszewskiej, żony Jakuba Pałuckiego; urodzenia Antoniego Muranowicza.

Do zeszytu dołożono luzem 10 różnych kartek z notatkami genealogicznymi.

Cena: 500

61.

Pałucki W.- Francja/Niort, 1940 przepustki, Ośr. Wyszk. Ofic., legitymacja M.S.W.

Zestaw kilku druków z Francji:

a) 2 jednodniowe przepustki (z pieczęciami i podpisami) na dni 18.04.1940 i 2.05.1940, wystawione przez Komendanta Ośrodka Wyszkolenia Oficerów w Niort dla W. Pałuckiego, zezwalające na udanie się do miejscowości Bressuire(mieścił się tam Ośrodek Wyszkolenia Artyleryjskiego, być może tam się kierował). Stan: ślady złożeń, zagniecenia, zabrudzenia, drobne pęknięcia na krawędziach, dziurki na przecięciu złożeń.

b) Polsko-francuskie Zaświadczenie/Certificat nr 353, będące jednocześnie legitymacją (No 5725) [polskiego] Ministerstwa Spraw Wojskowych, z pieczęcią i podpisem(dat. 7 Juin dowódcy 4 Dywizji Piechoty[we Francji], a także (datowany 6.1940) francuskiego Komendanta w miejscowości Thenezay (porucznika Landsberga?), upoważniające do przebywania w rejonie zakwaterowania. Stan: ślady złożeń, zagniecenia, zabrudzenia, drobne pęknięcia na krawędziach

c) Kartka poczta, niezapisana : Correspondance Militaire. Stan: drobne zagnieceni, zabrudzenie.

e) Druk ulotny: Wskazówki dla Polaków przebywających we Francji - 10 kwestii, które trzeba mieć na uwadze. Druk oficjalny wydany przez: M. S. Wojsk. Wydz. Prop. i Ośw. Stan: złożenia, drobne naddarcia i przebarwienia.

Cena: 150

62.

Pałucki W., Monografia powiatu Białogard, 03.1943, rękopis

Władysław Pałucki, Monografia Powiatu Białogard , rej. Koszalin , Prow. Pomorze Zachodnie . Inspektorat do Spraw Zarządu Wojskowego, Marzec, 1943.

Okładka ołówkiem, maszynopis 9str., luzem, format 26 x 20,5 cm.

Stan: zabrudzenia i zagniecenia, zwłaszcza okładki, poprawki w tekście.

Inspektorat do Spraw Zarządu Wojskowego, w latach 1943-1944 kierowany przez generała Mariana Januszajtisa-Żegotę, szykował się na ewentualne objęcie okupacją ziem niemieckich graniczących z przedwojenną Polską. Na potrzeby instytucji opracowywano różne monografie dotyczące tych terenów, żeby się przygotować do objęcia nad nimi zarządu.

Tu krótkie opracowanie na temat powiatu Białogardzkiego, z opisem trzech największym miast, Białogardu, Świbowina (od 1946 roku nazwanego Świdwinem, tu część nazw ręcznie poprawiono na wersję stosowaną po wojnie) oraz Połczyna.

Cena: 100

63.

Pałucki W. - Monografie Terenowe, referat dla Cen.Wyszk.Sł.Etap., 1943r.

Monografie terenowe. Wł. Pałucki(ołówkiem), sierpień 1943r. [Dla] Centrum Wyszkolenia Służby Etapowej, Sekcja Studiów.

Referat z 14.VIII.1943, (maszynopis powielany?, str. [1]17, brak mapy), format 25,4 x 20,4 cm.

Stan: zabrudzenia okładki z plamami,zagniecenia, drobne naddarcia, liczne drobne poprawki naniesione ręcznie na tekst .

Wykład poświęcony sposobowi przygotowywania monografii terenowych, na wypadek inkorporacji, lub okupacji ziem [niemieckich] przez polskie oddziały wojskowe.

Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego . Po ukończeniu kursu w S.P.R.A. został Prezesem Zrzeszenia Wychowanków tejże.

Cena: 40

64.

Pałucki W. - Oddział Naukowo Opisowy[MON, Londyn, 194-45]

Schemat organizacyjny Oddziału Naukowo Opisowego, którym kierował W. Pałucki, ołówkiem wpisano współpracowników.

Arkusz o wym. 34,3 x 48,4 cm. Stan złożenie w pionie i poziomie, drobne zagniecenia i zabrudzenia, z tyłu kilka pomazań czerwoną kredką.

Cena: 30

65.

Pałucki W., - odnośnie programu TVP „Świadkowie”

Zestaw obejmuje:

- 2 kopie 2str. listu od W. Pałuckiego z 17.IX.1978 do Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, Warszawa, Woronicza 17. W. Pałucki zawiadamia autora audycji p.p. „Świadkowie”, że to on, jako adiutant II dywizjonu PAL, zakopał na polu bitwy niedawno odkrytą kasetkę(omawianą w programie) z pieczęciami Dywizjonu, żeby nie dostały się w ręce Niemców, którzy rozbili jego dywizjon. W liście, na prośbę redakcji krótko omawia swoją działalność w czasie II wojny światowej.

- Koperta, potwierdzenie nadania i podpisana kopia listu W. Pałuckiego do Centralnego Archiwum Wojskowego z 3 października 1978, z zapytaniem o to czy znane są losy Henryka Jaworskiego(ur.1901) z Kutna, kolegi ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, o którym sobie przypomniał przy okazji audycji p.t.”Świadkowie”, że współdzielili trudy wojenne i zapamiętał go jako wzorowego oficera.

- Krótka odpowiedź z Centralnego Archiwum Wojskiego, podpisana przez płk. Ludwika Wojnę, z 11.10.1978 roku, zawiadamiająca, że nieznane są informacje o H. Jaworskim, poza tym, że brał udział w ćwiczeniach wojskowych w 1938 roku, jako oficer łączności dywizjonu.

Cena: 40

66.

Pałucki W., - wypowiedzi Ministra Seydy 23.IX.1942 i 27.3.1941

W skład zestawu wchodzą:

- Maszynopisowy transkrypt/odpis (powielacz? 2 str., z naniesionymi poprawkami) z rozmowy (może nie W.Pałuckiego, a np. H. Bagińskiego, który mógł o nie opowiedzieć W.P.) z ministrem Seydą, odbytej w dniu 23.IX.1942, w której wspomina się m.in. książkę A. Błońskiego (Władysława Pałuckiego) „Wracamy nad Odrę”, którą minister ocenia krytycznie, ze względu na zbyt daleko idące tezy dot. przejęcia Ziem Zachodnich, które mogą się okazać zbyt trudne do „strawienia” przez powojenną Polskę.

- odręczna notatka(2str.) spisana/odpisana przez Władysława Pałuckiego (bez podpisu, rozpoznane po charakterze pisma), zapoczątkowana: „wyjątek z listu M. Seydy do Min. Spr. Zagr. A. Zaleskiego z dn. 27.III.1941”, dotycząca cenzury wydawniczej(nie spodobał się tekst opublikowany zeszycie Biuletynu Zachodnio Słowiańskiego – chyba chodzi o nr 4-5 z 1941r.).

Cena: 50

67.

Pałucki W., Świadomość Narodowa, rękopis, po 25.III.1947

Na pierwszej stronie tytuł: Świadomość Narodowa, niepodpisany,

Odręczny rękopis(brudnopis z nanoszonymi poprawkami?), arkusze(zazwyczaj zapisane jednostronnie), 1-33,[1], format 22,1 x 17,8 cm.

W przypisach powołuje się m.in. na Komunikat Zachodniej Agencji Prasowej 25.III.1947r.

Odręczne pismo stosunkowo trudne do odczytania, kończy się: „Pod wpływem tych zespalających czynników odradza się dziś polskość Ziem Odzyskanych jak swego czasu odradzała się ona w sercu Wojciecha Kętrzyńskiego, który dał jej wyraz w tak wzruszającym i głębokim wyznaniu: „ Możecie mi zabrać język i wiarę, ale serca mi z piersi nie wyrwiecie, serce moje wieczne, wiecznie pozostanie polskie” ”.

Cena: 100

68.

Pałucki W. „Ziemie Odzyskane” - umowa i listy jej dot., 1947-50

Zestaw obejmuje następujące obiekty:

- Dwu-kartkową (3str. maszynopisu, podpisane) umowę z 15 maja 1947, pomiędzy Władysławem Pałuckim i Aleksandrem Dyngasem w sprawie sprzedaż książki „Ziemie Odzyskane” wydrukowanej przez F.Mildner & Sons, 6, Herbal Hill, London, E.C.1 w liczbie 2000 egzemplarzy, z których połowę zabierze ze sobą do Polski W. Pałucki, jako prywatną własność, zaś pozostały 1000 będzie rozprowadzany przez Al. Dyngasa w ramach komisu.

- Podanie (odpis/kopia? 1Str., maszynopis, podpisany) z 19 lutego 1948 od W. Pałuckiego do Głównego Urzędu Kontroli Prasy i Widowisk w Warszawie, z prośbą o zezwolenie na rozpowszechnianie tej książki na terenie Polski.

- Kopia podania z 26 lutego 1948, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o przekazaniu 2 egzemplarzy jego książki(wydanej w Londynie) z prośbą o wydanie pozwolenia na rozprowadzanie jej na terenie Polski.

- List (odpis/brudnopis/kopia? 2Str., odręcznie, podpisany) z 3 IX 1948 od Władysława Pałuckiego do Ministerstwa Oświaty, Naczelnej Dyrekcji Bibliotek Państwowych w Warszawie informujący o dołączeniu 4 egzemplarzy książki „Ziemie Odzyskane” i z propozycją odsprzedaży części nakładu (300 egz.), na który może udzielić rabatu handlowego z 360 d 250 złotych za sztukę.

- Kartka pocztowa(z ubytkiem) z 6.III.1948, od dyrektora Dr Romana Lutmana z Instytutu Śląskiego, podziękowaniem za nadesłanie mu prac „Wracamy nad Odrę” oraz „Ziemie Odzyskane”.

- Zestaw 9 zestawień sprzedaży komisowej wystawionych przez Składnicę Księgarską Jerzy Nowicki, Warszawa, marszałkowska 116 dla Władysława Pałuckiego, dotyczących książki „Ziemie Odzyskane”, za okres od 7 czerwca 1947 do 28 października 1950, w tym czasie z 700 otrzymanych egzemplarzy sprzedano 413 sztuk.

- List z redakcji „Wiadomości Historycznych” z 20.04.1948, z podziękowaniem za chęć współpracy z nimi, informujący o wykorzystaniu książki „Ziemie Odzyskane” w dziale rewizje powakacyjnego numeru kwartalnika.

- List od dyrekcji Instytutu Bałtyckiego z Sopotu, z dnia 9 grudnia 1947, do Jadwigi Pałuckiej, informująca o przybyciu do kraju(i możliwości odbioru) skrzyni zawierającą nakład książki „Ziemie Odzyskane” jej męża.

Cena: 150

69.

Piastowskim Szlakiem” proj. M. Walentynowicz [prospekt wydawniczy]

Piastowskim Szlakiem” - okładka zaprojektowana przez sierżanta Mariana Walentynowicza.

Broszura, 4str., format 24,4 x 17,1 cm. Br. m. i r. wyd.[Edynburg, 1940-41?].

Prospekt wydawniczy wznowienia[pierwsze wydanie z wiosny 1939 rozprzedano w przeciągu 3 tygodni] książki Józefa Kisielewskiego „Ziemia gromadzi prochy”[ze względu na wysoki koszt druku optowano na zebraniu środków drogą subskrypcji], którą ostatecznie wydano w 1941 roku [Wyd: Oliver & Boyd, Edinburgh, Tweedale Court].

Wśród inicjatorów publikacji: major Dr Władysław Dziewanowski, kapitan br.panc. Prof. U.J. Dr Tadeusz Sulimirski, kapitan lot. Ryszard Referowski, przedpłaty przyjmował Stanisław Jóźwiak z Londynu.

Stan: duże naddarcie u góry z lewej, z niewielkim ubytkiem papieru(czarne tło); z prawej, na całej wysokości, zagniecenie z wytarciem(biała linia);, inne mniejsze zabrudzenia, pęknięcia, z tyłu kilka plamek.

Cena: 150

70.

Polskie Towarzystwo Historyczne – zaproszenie z 14 XI 1946 od Kom. Org.

Zaproszenie[powielacz] od Komitetu Organizacyjnego Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii, podpisane (nieczytelne faksymile) przez Dr. M. Kukiela, gen. dyw., napisane w Londynie, w dniu 14 listopada 1946r., informujące o przekształceniu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Sił Zbrojnych na Polskie Tow.Hist. w W.B., w związku ze zmianami organizacyjnymi zapraszają na Walne Zgromadzenie nowego tworu. List, 1str., format 32,8 x 20,2cm.

Stan: ślady składania listu, zagniecenia, zabrudzenia, verso: adres W. Pałuckiego i oznaczenia pocztowe.

Cena: 30

71.

Prawo Jazdy - wojskowe, w Anglii, dla W. Pałuckiego, 1941r.

Identification Cad for Mechanical Transport Drivers. The War Office. Druk: Army Form. A.2038.

Wypisane dla Władysława Pałuckiego, z podpisem W.P. , wystawcy – podsekretarza stanu w Ministerstwie Wojny- Jamesa Grigga, na okres od 5 grudnia 1941, do 4 grudnia 1943. Verso: odręczne oznaczenie w języku polskim Nr. 3651/k: Dowództwo Bryg. Szkolnej Uprawnia do prowadzenia samoch. osobowych i ciężarowych. M[iejsce].p[ostoju]. 5.XII.41., z pieczęcią i podpisem The Commander of Polish Camp No.5./Dowódca Obozu Polskiego Nr. 5. Inż. Obłoczyński [Jan?] Major.

Stan: zabrudzenia, plamki, podniszczenia na brzegach. Format 7,5 x 10,2 cm.

Cena: 50

72.

Przepustka od Dowódcy Obozów Polskich w Szkocji, 1940

Formularz przepustki Nr . 1435 wypełniony dla Władysława Pałuckiego, zezwalający mu na opuszczenie rejonu zakwaterowania w okresie 26.VIII.[19]40 do 30.VIII.[19]40 z pieczęcią The Commander of Polish Camps in Scotland / Dowódca Obozów Polskich w Szkocji i podpisem komendanta(sekretarza? podpis nieczytelny), verso pieczęć: Komenda Garnizonu Polskiego w Londynie z termiami zameldowania i wymeldowania się Władysława Pałuckiego i podpisem oficera(nieczytelny).

Stan dobry: złożenie pionowe i poziome, ślad wydarcia z lewej(ze zbioru/zeszytu formularzy), drobne zagniecenia.

Cena: 30

73.

The Polish Royalist Association,[maj 1943?, propaganda, król Potocki]

[Goeffrey W. Potocki de Montalk?] Anonimowa broszura wydana przez The Polish Royalist Association – zrzeszenie powołane do życia przez Goeffreya Władysława hrabiego Potockiego de Montalk (1903-1997, żyjącego w Anglii w latach 1927-49), poety, tłumacza literatury polskiej na język angielski, samozwańczego króla Polski (tytułował się Władysławem V). Historycznie zapisał się m.in. tym, że kilka tygodni po wystąpienia Goebbelsa z 13.04.1943 o odkryciu masowych grobów i zbrodni bolszewików – jako pierwszy napisał o zbrodni katyńskiej w języku angielskim - „Katyn Manifesto”, był to pierwszy opis mordu w języku angielskim, którym bardzo podpadł aliantom, dla których współpraca ze Stalinem była ważniejsza niż prawda o jego zbrodniach. Za karę, za te publikację został wysłany do obozu pracy.

Broszura niedatowana, w jęz. angielskim, str. 4, 21,6 x x14,5 cm, dołączono mapę na arkuszu 23,2 x 28 cm(sygn. w p.d. rogu J.K.M. 5316)

W treści kilka dat, ostatnia 1943, była komentowana w brytyjskim parlamencie 20 maja 1943 roku), składa się z okładki, będącą objaśnieniem m.in. kim jest Władysław V, na czym opiera swoje prawa(odnosi się do swoich wcześniejszych publikacji, w niszowym piśmie „Right Review”), zakończoną formularzem członkostwa w P.R.A.

Mapa jest opisana na odwrocie(po polsku i angielsku): Mapa kreślona rozkazem Jego Królewskiej Mości Władysława Piątego, Króla Polskiego, Węgierskiego, Czeskiego, W.Ks. Śląskiego, Litewskiego, Kijowskiego, Hospodara Mułtańskiego, wskazująca granice Królestw: 1.Kazimierza IV-go | 2. Wacława IV-go jako Króla Czeskiego | 3. Karola Roberta Króla Węgierskiego | każdy z których był ostatnym w tych Królestwach Królem(prócz uzurpatorów) który zostawił potomstwo aż do dziś dnia(w wersji angielskiej dodał że jest ich głównym spadkobiercą: „Chief Heir of all three”). J.Kr. Mość jest gotów, przy pewnych korzystnych dla Polski warunkach, niektóre z tych ziem odstąpić, ale w żadnym razie nie na korzyść bolszewików.

Stan: broszura ze złożeniem, przebarwieniami, zagnieceniami, plamkami i drobnymi pęknięciami na marginesie, mapa z większym przedarciem na dole złożenia, mniejszymi naddarciami/pęknięciami na marginesach i przy złożeniu, zagnieceniami.

Cena: 100

74.

The Wendish National Committee – 3 referaty, 1944-45, [dot. m.in. Polski]

Zestaw obejmujący trzy teksty autorstwa The Wendish National Circle in London, skierowane do rządów aliantów, pierwszy z 21 lutego 1944(maszynopisu powielany, str. [1],1,4, memorandum i aneks do tegoż, oznaczony „Authorized copy”, z dopiskami dotyczącymi członków komitetu i miejsca spotkania), zawierająca Memorandum on the problem of Wends in Germany”; drugi z Listopada 1944 (maszynopis powielany, 2str., z naniesionymi poprawkami, podpisany przez 4 członków, z adnotacją „ Strictly confidential”), zawierający „Memorandum upon the necessity of elimination of the prisoners of War of Wendish descent out from the bulk of the German prisoners and of concentration of them into separate prisoners' camps”. ; Trzeci z 31 marca 1945r.(maszynopis powielany na bibule, 2 str.), odnoszący się do wcześniejszego memorandum.

W pierwszym memorandum i aneksie jest wniosek by utworzyć Kraj Wenedów, którzy kulturowo i etnicznie są mniej związani z Niemcami niż Austriacy, w trzecim wspomina się, że można wykorzystać wojsko polskie do okupacji terenów historycznie należących do Wenedów, obejmujących m.in. strategiczny port w Kilonii. W drugim, odnoszącym się do memorandum z 21 lutego, wniosek o osobne traktowanie „niemieckich” więźniów pochodzenia wendyjskiego, którzy kulturowo się różnią od Niemców, przez co może się uda ich wykorzystać do akcji przeciwko Niemcom.

Cena: 250

75.

WIECZOR WIGILIJNY w Szkocji w r. 1940. [Pocztówka, podpisy]

WIECZOR WIGILIJNY w Szkocji w r. 1940. Szkocja, 1940. Nakładem ,, Dziennika Żołnierza” .

Kartka pocztowa, str. 4 nlb., w jęz. polskim(bez czcionek polskich) i angielskim, format 14,4 x l0, cm. Cena 3d. Kartka świąteczna dla upamiętnienia wspólnej wieczerzy Wigilijnej polskich

Żołnierzy i ich szkockich Przyjaciół, z przerobioną kolędą ,, Bóg się rodzi . .”

Dochód przeznaczony na jeńców polskich w Niemczech.”

Stan: zagniecenie, zabrudzenia, wewnątrz kilka wpisów pamiątkowych i dedykacja(trudna do odczytania).

Nieczęste.

Cena: 150

76.

Wydział Ewidencji Ludności M.Stoł. Warszawy, 1932-40 – zbiór dok.

W skład zbioru wchodzą:

- Umowa zawarta pomiędzy Prezydentem m.stoł. Warszawy p.inż. Zygmuntem Słomińskim, działającym w imieniu i na rzecz Magistratu m.stoł. Warszawy a p. Władtsławem Pałuckim. Par. 1. P. W. Pałucki przyjęty jest od dnia 1-go sierpnia 1932r. - bezterminowo do pracy w Wydziale XIII m.stoł. Warszawy w charakterze młodszego sekretarza jako pracownik kontraktowy...

Maszynopis, 2 strony, przedarty na złożeniu(w 2/3), pieczęć i podpis/parafka prezydenta, dokument datowany (ręcznie i pieczęcią) na 13 września 1932

- List od Naczelnika Wydziału Magistratu M.St. Warszawy z 11 maja 1933, do W.Pałuckiego, w sprawie likwidacji dodatku komunalnego – korekta pensji. Maszynopis uzupełniony ręcznie, 1str. .

- Awans(?) – Na ozdobnym druku Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy nr 15171/0 z 28 lutego 1934 – z pieczęcią i podpisem Wiceprezydenta Tadeusza Szpotańskiego, pismo w sprawie nowego zaszeregowania uposażenia (wcześniej liczony był wg grupy VI-es szcz. „d”, a od tego dnia szcz. ”a”).

- 2 listy od Dyrektora Wydziału Ewidencji Ludności M.St. Warszawy, J. Delingowskiego(z jego podpisami), w sprawie uposażenia, pierwsze z 30 czerwca 1937, drugie z 5 lutego 1938 . Maszynopisy uzupełnione ręcznie, 1str.,(drugi z przedarciem)

- List od Dyrektora Wydziału Ewidencji Ludności M.St. Warszawy, J. Delingowskiego(z jego podpisem) z 1 marca 1940 roku, o udzieleniu bezpłatnego urlopy licząc od dnia 1 marca 1940 roku.

Dopisek W. Pałuckiego o tym, że 14 IX 1939 opuścił Warszawę i [wraz z armią] , 19 IX przekroczył granicę polsko-węgierską.

Cena: 100

77.

[Zaproszenie] 26 Pułk Artylerii Lekkiej im. Króla Władysława IV, 1938 [Skierniewice]

Zszywka 4 ark. druków , stanowiących zaproszenie kilka imprez związanych z obchodami Święta Sztandarowego Pułku Artylerii Lekkiem im. Króla Władysława IV, w dniach 26.V.1938 – 30.V.1938. Druk, format, 11,8 x 17,3 cm.

- I arkusz - okładka z suchym tłokiem litera „W” z koroną u góry i cyfrą „IV” na dole.

- II arkusz – zaproszenie od dowódcy pułku, płk. Dypl. [Jana] Kulczyckiego na śniadanie w kasynie Oficerskim.

- III arkusz – zaproszenie na Bal Pułkowy, który odbędzie się 30 maja 1938r., w kasynie Oficerskim.

- IV arkusz – zaproszenie (wypełnione ręcznie na Por. Rez. Pałuckiego Władysława, numerowane – 266), na Święto Sztandarowe w dniach 26, 29 i 30 maja 1938r., w Skierniewicach. Verso: proram obchodów święta.

Stan dobry: papier lekko odbarwiony, przybrudzony, okładka z drobnymi plamkami i zagniecionym narożnikiem.

Cena: 150

78.

[Zaproszenie] Czarna Kawa, 1930 [UW, konfederacje Filarecja i Falkonia]

[Zaproszenie/Karta wstępu] Czarna Kawa Konfederacka..., pod protektoratem J.W.P.P. Prodziekana Prof. B. Wasiutyńskiego i Prof. E. Jarry| Konfederacje polskiej młodzieży akademickiej Falkonja i Filarecja urządzają czarną kawę, na którą ma zaszczyt zaprosić JWP. … Komitet Balowy.| Dnia 15 lutego 1930 w salach Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego, Szopena 3/5, początek o godz. 22-ej....

Druk.: Drukarnia Artystyczna, Warszawa, druk ulotny, 4 str., format 13,1 x 9,4 cm. Okładka w stylistyce art deco – niesygnowana(może T. Gronowski?).

Stan: duży zaciek na grzbiecie/pośrodku, zabrudzenia, plamki, drobne zagniecenia.

Konfederacje studenckie Filarecja (r.powst. 1925) i Falkonia (r.powst. 1927) związane były z Uniwersytetem Warszawskim, profesorowie Bohdan Wasiutyński i Eugeniusz Jarra byli wykładowcami UW(m.in.).

Konfederacje różniły się od korporacji studenckich tym, że nie było u nich zasady nieomawiania spraw religijnych i politycznych. Były bliżej związane z Ruchem Narodowo-Radykalnym, rekrutując członków, m.in. do ONR.

Rzadkie.

Cena: 100

79.

Zaproszenie na Tradycyjną „Czarną Kawę”, Żyrardów, 1937 [Zw. b. Och. Armii Polskiej]

Zaproszenie na Tradycyjną „Czarną Kawę” Związku b.[yłych] Ochotników Armii Polskiej Oddział w Żyrardowie w salonach Resursy Fabrycznej, 2 maja 1937r. - godz. 21.

Dla Władysława Pałuckiego z rodziną, staropolski tekst zaproszenia wewnątrz podpisany przez Bractwo b. Ochotników Armii Polskiey.

Druk, 4 str., format 10,7 x 15,6 cm. Stan dobry: drobne zabrudzenia.

Cena: 50

80.

[Zaproszenie] Szkoła Nauk Politycznych, 1933 – bal bratniej pomocy S.S.N.P.

W dniu 4-go lutego 1933 roku we własnym gmachu przy ul. Reja 7(wejście od ul. Wawelskiej) odbędzie się Bal Szkoły Nauk Politycznych na który JWP. Władysława Pałuckiego z Żoną ma zaszczyt prosić Bratnia Pomoc S.S.N.P. [Podpisano] Gospodarz (podpis nieczytelny).

Druk wypełniony ręcznie, 4str., format 10,5 x 16 cm.

Stan: zabrudzenia, plamki.

Cena: 50

81.

[Zaproszenie] Szkoła Podchorążych Rez. Art. we Włodzimierzu, 1935 [SPRA]

Oficerowie rezerwy art., uczestnicy kursu oficerów zwiadowczych przy S.P.R.A. we Włodzimierzu mają zaszczyt zaprosić J.W.P. … z rodziną na Dancing – Bridge, który odbędzie się w lokalu kasyna oficerskiego S.P.R.A. dnia 14. sierpnia 1935 pod protektoratem JWPana Majora Karola Lucjana Galstera, Komendanta S.P.R.A. oraz JWPana Mjra Albina Raka, Komendanta Kursu.

Druk opatrzony numerem 190, nie wpisano zapraszanego, 4str., format 10,4 x 16,6 cm.

Stan: okładka mocno zabrudzona, lekko wytarta, z drobnym naddarciem na dole, z tyłu długa plama na całej wysokości(cienka linia) i kilka mniejszych.

Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego . Po ukończeniu kursu w S.P.R.A. został Prezesem Zrzeszenia Wychowanków tejże. Bez wpisu własnościowego.

Cena: 75

82.

[Zaproszenie] Wyższa Szkoła Lotnicza, 1944 [zakończenie V Kursu W.S.L., Anglia]

Wyzsza Szkola Lotnicza | Uroczystosc Zakonczenia V Kursu W.S.L. | Weston-Super-Mare Sommerset| Komendant i oficerowie Wyzszej Szkoly Lorniczej maja zaszczyt zaprosic W.P. Por. mgr. Pałucki Władysław na uroczystosc zakoczenia V Kursu w dn. 15-go listopada 1944 roku.

Druk ulotny, z zaproszeniem i programem uroczystości, 4 str., format 17,9 x 11,5 cm.

Stan: zabrudzenia, plamki. [Brak polskich znaków, z wyj. „ó”]

Wyższa Szkoła Lotnicza działała od 1936 roku, przed wojną ukończone został 3 kursy, które zaliczyło 79 studentów, w 1943 roku reaktywowano uczelnię, w kolejnych 4 kursach doczekała się 114 absolwentów.

Cena: 100

83.

Zaświadczenia od MON i Centr.Wyszk. Sł. Etap. z VI-VII 1943

Odpis dwóch maszynopisowych zaświadczeń na jednym arkuszu.

a) Górne, wystawione przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Biuro Ministra, Gen. Dyw. Kukiela, Londyn 8.VI.1943r. , upoważniające płk.dypl. A.T. Maruszewskiego do zbierania danych potrzebnych do opracowań na temat przyszłej okupacji terenów Rzeszy Niemieckiej, z dopiskiem, że urzędy i instytucje [polskie] w Wielkiej Brytanii powinny udzielić pomocy.

b) Dolne, wystawione przez Kierownika Sekcji Studiów Centrum Wyszkolenia Służby Etapowej z dnia 2 lipca 1943r.,płk.dypl. A.T. Maruszewskiego (z odręcznym podpisem i pieczątką C.W.S.E. S.S.), upoważniające Władysława Pałuckiego do zbierania w jego imieniu danych wskazanych w liście z MON(w okresie 1.VII.-1.X.43r.).

Cena: 50

84.

Ziemie Odzyskane – maszynopis po angielsku, ok 1945/47[ praca zbiorowa]

Brak okładki(jeśli była), daty i miejsca wydania. Maszynopis powielany obejmujący 6 artykułów na temat pogranicza polsko-niemieckiego i Ziem Odzyskanych, zaczynający się spisem zawartości „Contents”, 26 stron, format 33 x 20,5 cm.

Wśród artykułów(podam spolszczone tytuły, jeśli znalazłem ich odpowiedniki): dwa teksty Władysława Pałuckiego (pojawiły się w druku w wersji polskojęzycznej, w broszurze „Ziemie Odzyskane” wydanej w Rzymie w ramach serii „Wolna Trybuna”, w roku 1947) - „Dziejowe prawa Polski do Ziem Odzyskanych” oraz „Zaludnienie Ziem Odzyskanych”; jedno opracowanie Artura Mondscheina „Ziemie Odzyskane w organizmie gospodarczym Polski i Niemiec”, z dołączoną mapą (w języku polskim, z doczepioną osobną legendą po angielsku) ilustrującą powiązania handlowe Szczecina (które pojawiło się zarówno w powyższym druku z Rzymu, jak i w londyńskiej Bellonie z.2 z 1947 r.); tekst Bohdana Zaborskiego i Jana Flisa „Związek geograficzny dorzecza Odry z Polską” (opublikowany w powyższym numerze Bellony); poza tym”The problem of Stettin” i „General Aspect of the Problem of the Polish-German Frontier. By J.L(być może chodzi o Józefa Litwina?)”.

Stan: szczepione 3 zszywkami(rdzewiejące, brudzące papier), ostatnia karta luzem, zabrudzenia, plamki.

Trudno powiedzieć na czyje zlecenie i kiedy napisano te teksty. Trudno stwierdzić, czy pierwodruki ukazały się we wspomnianych publikacjach, czy może najpierw funkcjonowały jako opracowania na potrzeby rządu londyńskiego- z tłumaczeniami na potrzeby rozmów z aliantami.

Cena: 50

85.

Życzenia of płk. H. Bagińskiego i żony, [dla W. Pałuckiego], 25.12.1942

Polsko-angielska kartka okolicznościowa pułkownika Henryka Bagińskiego (na przedniej okładce nadrukowany polski orzeł wojskowy(pot. orzełkiem), na tylnej roślina – ostrożeń łąkowy.

Serdeczne Życzenia Świąteczne I Noworoczne Zasyłają Maria i Henryk Bagińscy [dopisani ręcznie], w wersji angielskiej dodatkowo nadrukowane Henry Bagiński Colonel of Polish Army „Tollmount”, 33 Bennochy Road, Kirkcaldy, Scotland, 25th December, 1942.

Stan dobry: zabrudzenia, plamki.

Pułkownik Bagiński - w latach 1942-43 wykładowca i dyrektor Centrum Wyszkolenia Etapowego w Wlk. Brytanii, w 1942 roku często prowadził korespondencję z W. Pałuckim, m.in. na temat wydawanych przez siebie publikacji.

Cena: 75

86.

Życzenia od Prac. Kom. Samopom. Społ. Zarz. Miej. m. Warszaw, 1940(1)

Kartka okolicznościowa z okazji Bożego Narodzenia 1940r. : Przesyłamy Ci najlepsze życzenia i maleńki upominek. Pracownicza Komisja Samopomocy Społecznej Zarządu Miejskiego m. Warszawy.W wigilię Bożego Narodzenia 1940r.

Kartka „pocztowa”, format 12,1 x 17,9cm, Stan: drobne zabrudzenia, zagniecenia, plamki.

Po ukończeniu studiów na UW, od 1 sierpnia 1932 roku, W. Pałucki został zatrudniony jako pracownik kontraktowy na stanowisku młodszego sekretarza Wydziału XIII Magistratu M.St. Warszawy(Wydział Ewidencji Ludności), gdzie pracował do początku wojny, kiedy to poszedł do wojska, z którym wyemigrował (przez Węgry, wpierw do Francji, następnie do Wielkiej Brytanii).

Cena: 50

87.

Życzenia od Prac. Kom. Samopom. Społ. Zarz. Miej. m. Warszaw, 1940(2)

Kartka okolicznościowa z okazji Bożego Narodzenia 1940r. : Przesyłamy Ci najlepsze życzenia i maleńki upominek. Pracownicza Komisja Samopomocy Społecznej Zarządu Miejskiego m. Warszawy. W wigilię Bożego Narodzenia 1940r.

Druk, 4 str., format 12,3 x 14,5cm, Stan: drobne zabrudzenia, zagniecenia, plamki(na tylnej okładce u góry większy zaciek)

Cena: 50

88.

[I] Jednodniówka Szkoły Podchorążych Rez.Art., [list.-gru. 1930, Cyrankiewicz, Topolski]

Jednodniówka Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji, Włodzimierz, Listopad – Grudzień 1930.

Redakcja: bomb. z c. Gulczyński Eugenjusz, bomb. z c. Cyrankiewicz Józef, bomb. z c. Zdziarski Kazimierz, bomb. z c. Żurowski Stefan. Okładka projektu bomb. z c. F. Topolskiego. Karykatury i rysunki w tekście F. Topolskiego i W. Eysmonta. Fotografie Sekcji fotogr. K.K.O.

Druk.: Drukarnia Z. Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36.

Druk ulotny/jednodniówka, broszurowa okładka, str. 25,[1], format 33,8 x 24,7 cm.

Stan: numer szczepiony 3 zszywkami w grzbiecie, zabrudzenia i przebarwienia (zwł. krawędzie okładki), plamki , coś się dokleiło do okładki(drobiazg na dole), wewnątrz na dolnym marginesie zaciek na wszystkich stronach.

W skład redakcji wchodził Józef Cyrankiewicz, późniejszy wieloletni premier PRL, zaś ilustracje opracowywał Feliks Topolski – znany grafik, scenograf, absolwent Warszawskiej

Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego, w trakcie studiów odbył kurs w S.P.R.A. (po latach mówił „I w życiu, i w sztuce jestem artylerzystą.”), wydawca Kroniki Topolskiego(„Topolski's Chronicle”),bazującej na jego ilustracjach, wydawanej w Londynie od 1953 roku (do Anglii przeniósł się w 1935 roku).

Wołyńska Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii została sformowana w 1926 roku, pierwsze kursy rozpoczęły się16 maja 1928 roku(w 1937 nadano jej imię/patrona – Marcina Kątskiego) działała do wybuchu wojny.

Jednodniówki S.P.R.A. wychodziły zazwyczaj 2 razy roku , 19 marca i za listopad-grudzień (daty związane z imieninami Józefa Piłsudskiego, czy Świętem Niepodległości 11 listopada ), w latach 1930-36(późniejszych nie odnotowano), osobno mogły być wydawane inne (np. poszczególnych baterii).

Nieczęste, w swoich zbiorach nieliczne egzemplarze jednodniówek odnotowują wyłącznie Biblioteka Narodowa w Warszawie i Centralna Biblioteka Wojskowa.

Cena: 330

89.

[II] Druga Jednodniówka Szkoły Podch. Rez.Artylerii [19 marca 1931, Cyrankiewicz, Topolski]

Druga Jednodniówka Jednodniówka Szkoły Podch. Rez. Art.,Włodzimierz, 19 marca 1931.

Redakcja: kpr. z c. Makarewicz Roman, kpr. z c. Cyrankiewicz Józef, kpr. z c. Wincze Władysław, kpr. z c. Zdziarski Kazimierz, kpr. z c. Żurowski Stefan. Okładka projektu kpr. z c. J. Juraszyńskiego. Karykatury i rysunki w tekście F. Topolskiego i W. Wincze. Fotografie Sekcji fotogr. K.K.O.

Druk ulotny/jednodniówka, broszurowa okładka, str. 31,[1], format 33,8 x 24,8 cm.

Stan dobry: numer szczepiony 3 zszywkami w grzbiecie, zabrudzenia i przebarwienia, plamki, wewnątrz niewielkie zabrudzenia, plamki.

Kapral J. Juraszyński – Janusz Kazimierz (1908-1992) – architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej (1934), zdobywca nagród za projekty na przedwojennych konkursach (we współpracy z B. Szmidtem i J.Dumnickim).

Kapral Władysław Wincze(1905-1992)- architekt wnętrz, w latach 1925-28 studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, następnie w latach 1932-35 malarstwo na warszawskiej ASP. Pracował u prof. W. Jastrzębowskiego m.in. nad grobowcem serca marszałka Piłsudskiego na Rossie w Wilnie. W latach 1945-48 dyrektor Spółdzielni Artystów „ład”, wieloletni wykładowca(dziekan, kierownik pracowni) na wrocławskiej PWSSP.

Wołyńska Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii została sformowana w 1926 roku, pierwsze kursy rozpoczęły się 16 maja 1928 roku(w 1937 nadano jej imię/patrona – Marcina Kątskiego) działała do wybuchu wojny.

Cena: 250

90.

[IV] Jednodniówka S.P.R.A. z 19 marca 1932, [Piłsudski – drzeworyt oryg.]

Jednodniówka Szkoły Podchorążych Rezerwy. Artylerji,Włodzimierz, 19 marca 1932.

Wydawca: Koło Kulturalno-Oświatowe S.P.R.A. Redakcja: kpt. St. Szancer, L. Sienkiewicz, A. Czerniewski, K. Gumiński. Okładka, drzeworyt i inicjały A. Czerniewskiego. Linoryty A. Czerniewskiego i E[dwarda].Dodackiego. Karykatury E.Dodackiego. Fotografie W. Puchalskiego. Klisze cynkowe Zakładów Graficznych „Prasa Polska”S.A. w Warszawie. Drukarnia Z. Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36.

Druk ulotny/jednodniówka, broszurowa okładka, str. 35,[1], dodatkowo na początku jeden drzeworytowy portret naklejony na osobny arkusz, format 32 x 24,4 cm.

Stan: okładka i pierwsze karty miejscami zbrązowiałe, na str. 23-36 plama na dolnym marginesie, wytarcie/przebarwienie na grzbiecie na tylnej okładce..

Wołyńska Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii została sformowana w 1926 roku, pierwsze kursy rozpoczęły się16 maja 1928 roku(w 1937 nadano jej patrona – Marcina Kątskiego) działała do wybuchu wojny.

Cena: 350

91.

[V] Jednodniówka Listopadowa S.P.R.A. 1932,

Jednodniówka Szkoły Podchorążych Rezerwy. Artylerji, Włodzimierz, listopad 1932.

[brak wydawcy: Koło Kulturalno-Oświatowe S.P.R.A.?] Redakcja: kpt. O. Marcinek, kan. kan. z c. J. Ostromęcki, St. Gotskowski, Cz. Grocholski, A.Malewski, E.Lipiecki, W. Szwenburgen. Okładkę i fotomontaże projektował kan. z c. Poliński, opracowanie graficzne kan. kan. Poliński i Wierzbicki, linoryty wykonał kan. Szymański. Drukarnia Z. Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36.

Druk ulotny/jednodniówka, broszurowa okładka, str. 35[1], format 33,7 x 24,7 cm.

Stan dobry: drobne zagniecenia, zabrudzenia i plamki.

Wśród ilustratorów wymienieni:

Kanonier Poliński, chodzi o Jana Polińskiego (1907-1977) – polskiego grafika, architekta, architekta wnętrz, współpracownika licznych czasopism, zamieszczającego swe fotomontaże w licznych pismach (m.in. w „Prosto z Mostu”, Naokoło Świata”, „Teatr i Życie Wytworne”), w 1939 brał udział w wojnie obronnej, jako dowódca plutonu, w randze podporucznika 1. pułku artylerii przeciwlotniczej (w obronie odcinka Warszawa-Okęcie, Lublina, Łucka i Stanisławowa).

Kanonier Wierzbicki (Eugeniusz, 1901-1991)- polski architekt, przedstawiciel modernizmu, członek autorskiego zespołu architektów „Tygrysy”, współprojektował m.in. Dom Partii w Warszawie.

Cena: 350

92.

[Afisz] Zjazd Byłych Wychowanków SPRA w Warszawie, 25.04.1931

Baczność! UWAGA! Baczność!

Oficerowie i Podchorążowie Rezerwy Artylerji

Byli Wychowankowie S.P.R.A. dnia 25 kwietnia r.b. o godz. 17-ej w lokalu Związku Oficerów Rezerwy, Królewska 23, odbędzie się Zebranie Organizacyjne Warszawskiego Koła byłych wychowanków SPRA... [podpisali] Za Komitet Organizacyjny Zrzeszenia byłych wychowanków SPRA (-) Dr. Paweł Asłanowicz /Sekretarz , (-) Władysław Pałucki / Prezes.

Druk, str., 1 str., format 47,1 x 31,5 cm. Druk i Lit. „F.Kasprzykiewicz”, Warszawa.

Wśród punktów m.in. omówienie podstaw zawiązywanego Zrzeszenia, a także wybór delegatów na Zjazd byłych wychowanków SPRA, który ma się odbyć 1-go i 2-go maja r.b. we Włodzimierzu.

Tworzenie Z.B.W. S.P.R.A. zainicjowano w 1932 roku, przy okazji organizacji I-go Zjazdu b.w. SPRA na początku maja tego roku.(patrz dalsze pozycje na aukcji, m.in. obszerne archiwum odnoszące się do Z.B.W.S.P.R.A.

Stan: złożenia, drobne pęknięcia, naddarcia, ubytki papieru i zagniecenia, głównie na marginesach i złożeniach.

Rzadkość! Nakład musiał być niewielki.

Cena: 250

93.

[Archiwum] Zrzeszenie B. Wychowanków SPRA i inne, lata 1930-33 [Pałucki W.]

Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego(początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego . Po ukończeniu kursu w S.P.R.A. został Prezesem Zrzeszenia Byłych Wychowanków tejże (Z.B.W.S.P.R.A.). 4 teczki

W skład zbioru wchodzą, teczka 1:

- naszywka/baretka do 5 odznaczeń (m.in. nawiązujące do francuskiego, brytyjskiego i polskiego medalu za wojnę 1939-45)

- legitymacja in blanco „Zrzeszenie Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji”.

- 1 koperta i trzy arkusze papieru(1xA4 i dwa połówkowe) z nadrukiem „Zrzeszenie Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji Zarząd Główny. Adres dla korespondencji Janusz Kaller, Warszawa, Mokotowska 43 m.14.

- Program przedstawienia organizowanego przez kursantów SPRA: Słowo Wstępne – kpr. Pałucki. [sztuka] „Zemsta” komedja Al. Fredry w 4. aktach. […] Dekoracje – sekcja dekoracyjna K.K.O. (Koło Kulturalno – Oświatowe), Reżyser – kprl. St. Stapfs. Stan – podniszczone marginesy, zagniecenia, plamki.

- S.P.R.A. program uroczystości majowych 1932, Druk.: Drukarnia Z. Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36. Broszurowa szara okładka z grubszego papieru, wewnątrz 4 str.nlb. (z programem na okres 27.IV – 3.V.).

- Upoważnienie,1str.,w imieniu(na papierze oficjalnym) Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia Byłych Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji, wystawione przez jego przewodniczącego Władysława Pałuckiego, dla kapitana Albina Raka ze SPRA – stan naddarcia, zagniecenia, pieczątka zrzeszenia i odręczny podpis W. Pałuckiego.

- Pokwitowanie z 20XII 1930 stwierdzające otrzymanie biletów od st. kl. bomb. Pałuckiego

- Wycinek gazetowy z wzmianką o 1. Zjedzie Byłych Wychowanków S.P.R.A.

- Arkusz opisujący Znaki topograficzne map polskich(przedarty na 2 części w połowie, składany), wydany przez WIG w 1925 roku, z pieczęciami: „Komenda Szkoły Podchorążych Rez.Art. 213” oraz „1. Baterja Szkolna S.P.R.A. L. dz. ...”, zły stan.

- Odręczny Protokół (z pieczęcią Zarządu Głównego Z.W.S.P.R.A. Z 11 X 1932), z zebrania Wychowanków SPRA, 2-giej grupy Art,2 Dak, 2 Pac, 3 Pal i 13 PKal, odbytego w Powursku [Wołyń] 4 sierpnia 1932. 7 str. podpisy przewodniczącego i sekretarzy oraz delegata.

- opis Uroczystości w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, w dniu 30 października 1932 roku – z okazji zakończenia kursu(?). Maszynopis(odbitka przez kalkę?) na bibule, 1str., z kilkoma poprawkami piórem, z drobnym ubytkiem i zagnieceniami.

- Odezwa z lipca 1932, wystosowana przez Prezydium Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. w Warszawie (prezes W. Pałucki , viceprezes T. Horodeński) informująca o założeniu zrzeszenia i prośbą o aktywizację środowiska absolwentów - organizację Kół Powiatowych Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. .1str, stan: zagniecenia, plamki, małe ubytki papieru na marginesie.

- Maszynopis , 2str. z przemówieniem Prezesa Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. Władysława Pałuckiego wygłoszone na zakończenie kursu S.P.R.A. we Włodzimierzu, w dniu 29.VI.1932, z podpisem autora na końcu. Stan: zagniecenia, złożenie, plamki, drobne naddarcia. Do tego „brudnopis” tegoż wystąpienia- maszynopis na bibule z poprawkami, 3 str., podpisany.

- Odpis umowy, maszynopis, 2str., pomiędzy delegatami wychowanków W.S.P.R.A i M.S.P.R.A. A Zarządem Głównym Związku Oficerów Rezerwy Rz.P. Z dnia 11 lipca 1938 w sprawie zorganizowania autonomicznej grupy artylerii w Związku Oficerów Rezerwy R.P.

(zatwierdzili: Maksymilian Berger, Ludyga-Laskowski, Jerzy Kwaśniak, E. Hejkin].

- Protokół II Walnego Zjazdu Delegatów Kół Podchorążych Rezerwy, odbytego w dn. 4 grudnia 1932 w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 153 m.1. Maszynopis, 4 str.

- „Misja” Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. - notatka na 3 stronach, brudnopis omawiająca czym powinna zajmować się ta organizacja i jej członkowie (Z.W.S.P.R.A. „ jest związkiem mającym na celu pielęgnowanie i pogłębianie fachowej wiedzy wojskowej...”).

- Przemówienie T. Horodeńskiego na zakończenie roku w S.P.R.A. w 1932r.

Maszynopis z naniesionymi dopiskami, 1str.

- Przemówienie sekretarza Z.W.S.P.R.A. kolegi Janusza Kallera, wygłoszone na zakończenie kursu w C.W. Art. Plot. W dniu 30.7.1932(cyfra 6 napisana na maszynie poprawiona ręcznie na 7). Maszynopis na bibule(kopia przez kalkę?) z naniesionymi poprawkami, 2str.

- O Ideę Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. - Tadeusza Horodeńskiego -z 1932, maszynopis, 3 str., być może projekt artykułu(do zamieszczenie w piśmie „Balista) lub przemówienia, z kilkoma naniesionymi poprawkami.

- Lista porządkowa z okazji zjazdu – maszynopis, 1str. - rozpiska o składzie/referentach różnych komisji, przydział pomieszczeń dla poszczególnych komisji.

- notatka/opis różnych wypowiedzi (ze zjazdu?), rękopis, 8 str., ołówkiem(Wł. Pałuckiego?)

- Referat Janusza Kallera w IX grupie artylerii, rękopis, 5 str. piórem

- „Dziennik Korespondencyjny” z pieczęcią Prezydium Zrzeszenia Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii – kilkadziesiąt wpisów z lat 1932-33 z informacjami od kogo, kiedy i jakiej treści list otrzymano (czasem z dodatkowymi uwagami), w środku małe notatki ołówkiem na osobnych kartkach. Podniszczony, lekko wygnieciony karton, może po zawilgoceniu?)

-Teczka 2 - skoroszyt z protokołami i notatkami zjazdowymi:

a) Protokół z II Plenarnego Zebrania Zjazdu Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, odbytego dnia 2 maja 1932r. 18 str. maszynopis z poprawkami naniesionymi piórem.

b) Lista porządkowa z okazji zjazdu – maszynopis, 1str. - rozpiska o składzie/referentach różnych komisji, przydział pomieszczeń dla poszczególnych komisji.

c) Regulamin obrad I-go Zjazdu Zrzeszenia BWSPRA, powielacz?, kopia maszynopisu przez kalkę?, 3str.

d) 11 karteluszek i dużych arkuszy odręcznych notatek ołówkiem i piórem, z podpisami m.in. Horodeńskiego, Majewskiego, i innych)

e) Protokół z otwarcia Zjazdu Byłych Wychowanków S.P.R.A.we Włodzimierzu dn. 1 maja 1932. Maszynopis, 2 str, z naniesionymi poprawkami, dopiskami, podpisany przez Władysława Pałuckiego i J. Wojciechowskiego(protokolanta?)

f) notatka dot. telegramu?

g) Protokół z II Plenarnego Zebrania Zjazdu Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, odbytego dnia 2 maja 1932r. (na większym arkuszu niż w poz. a),17 str. maszynopis z poprawkami, podpisany przez protokolanta J. Wojciechowskiego.

h) Protokół L.I. z posiedzenia Konwentu Seniorów Zjazdu dnia 1 maja 1932. Maszynopis z naniesionymi poprawkami, 4 str., podpisany przez W. Pałuckiego.

i) Protokół z I plenarnego zebrania Zjazdu B. Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu z dnia 1 maja 1932, maszynopis(kopia przez kalkę?), 3 str., podpisany przez protokolanta J. Wojciechowskiego.

j) Protokół X Konwentu Senjorów Zrzeszenia Byłych Wychowanków S.P.R.A. z dnia 2/5 1932r., maszynopis 4 str.

k) Protokół z posiedzenia Komisji Kół Prowincjonalnych z 2 maja 1932r., 1 str. maszynopis, dalej w wersji odręcznej(brudnopis? – odręczny protokół później przepisany na maszynie?).

l) Protokół w z posiedzenia Komisji Regulaminowej Zjazdu B.W.S.P.R.A. Z 2 maja 1932r., maszynopis podpisany przez protokolanta i przewodniczącego, 1str., dalej to samo w wersji odręcznej(być może pierwotnej, później przepisanej na maszynie).

m) Protokół X Konwentu Senjorów - patrz poz. j, to samo, tylko z naniesionymi poprawkami i podpisem, dalej to samo w wersji odręcznej z podpisem protokolanta.

n) Protokół z posiedzenia Komisji Wiedzy Wojskowej z dnia 2 maja 1932r. , rękopis, 8str., z podpisem przewodniczącego i protokolant, następnie to samo w wersji maszynopisu, 3 str., bez podpisów.

o) Protokół z posiedzenia Komisji Ideowej Zjazdu B.W. S.P.R.A. z dnia 2 maja 1931[winno być 1932], rękopis, 2 str. z podpisami sekretarza i przewodniczącego, dalej to samo w wersji maszynopisu z kilkoma poprawkami, bez podpisów.

p) Protokół posiedzenia Komisji Likwidacyjnej Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia B.W.S.P.R.A. Na I Zjeździe Zrzeszenia, z 2 maja 1932r., rękopis 1str., podpisany przez przewodniczącego Jana Pągowskiego, dalej to samo w wersji maszynopisu, bez podpisu.

r) Protokół z posiedzenia Komisji Organizacyjno-Statutowej Zrzeszenia Byłych Wychowanków S.P.R.A., rękopis piórem, 7 str., z dwoma podpisami, dalej ten sam protokół w postaci maszynopisu, 6 str., bez podpisu.

s) patrz poz h), ale bez podpisu.

t) Protokół L.I z Posiedzenia Konwentu Senjorów Zjazdu dnia 1 maja 1932, rękopis, 5 str., podpisany przez protokolanta Sobieszczańskiego

u) 2 egz. z Listą uczestników Zjazdu Zrzeszenia B. Wychowanków SPRA, wraz z ich adresami, 2 maszynopisy po 2str(jeden to brudnopis?)

- Teczka 3 -skoroszyt z bardzo licznymi materiałami dotyczącymi zakładania kół regionalnych Z.B.W.S.P.R.A. i organizacji Zjazdu B.W.S.P.R.A. we Włodzimierzu w maju 1932r., w jego skład wchodzą głównie listy(odręczne i maszynopisy, część to mogą być podpisane/parafowane „kopie” z epoki, do zachowania we własnej dokumentacji na dowód nadania do adresatów „oryginałów”, część nadanych ze „centrali” od W. Pałuckiego i P. Asłanowicza z nadanymi numerami porządkowymi L.P. 1-35, kilku może brakować, kilka bez numeru, tu opisane od najmłodszego do najstarszego) :

a) Kartka pocztowa do komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu Wołyńskim z 30.04.1932 ze zgłoszeniem się na delegata, absolwenta z rocznika 1928 od Jana Łobodycha(?).

b) Odręczne pismo na papierze Sekcji Narciarskiej AZS w Poznaniu, z wykazem zarządu i członków niedatowane, [1932], wymienia nazwiska: Łyskowski, Jerzy Jusse, Manikowski, Łyczynek i Zdzierski.

c) List od Ludwika Niedźwiedzkiego (1903-1955- powojenny aktor, reżyser, lalkarz, absolwent SPRA- uczestnik kampanii wrześniowej) z Łodzi do kapitan Raka ze S.P.R.A. we Włodzimierzu, w sprawie nieudanej próby organizacji zebrania koła łódzkiego, oraz wybraniu 4 członków jako uczestników zjazdu we Włodzimierzu(wymienia siebie, Bronisława Szulca, Wiktora Messingera i Juliusza Triebe), maszynopis, 2 str., podpisany przez autora.

d) List z 27 kwietnia [193]2 (brudnopis? kopia tego, który nadano do urzędu? 1 str., maszynopis niepodpisany) od Dr. Pawła Asłanowicza(1907-1979 – prawnik, kompozytor, absolwent SPRA) do Naczelnika Wydziału Ewidencji Ludności Magistratu m.st. Warszawy z prośbą o udzielenie urlopu dla Władysława Pałuckiego, żeby mógł wziąć udział w I Zjeździe byłych wychowanków SPRA we Włodzimierzu, którego obecność, jako Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia, wydaje się być konieczna.

e) List z 27 kwietnia [193]2 od Władysława Pałuckiego(kopia nadanego? 1 str., maszynopis podpisany) do W.P. Sekretarza Komitetu Organizacyjnego b.wych.SPRA Feliksa (?) w Radomiu z gratulacjami z okazji założenia Koła Lokalnego B.W.S.P.R.A. i informacjami organizacyjnymi (m.in. kto za co płaci) w związku ze zjazdem we Włodzimierzu.

f) List z 27 kwietnia [193]2 od Władysława Pałuckiego (kopia nadanego?1 str., maszynopis podpisany) do Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia b. wych. SPRA na powiat będziński, z gratulacjami z okazji założenia Koła Lokalnego B.W.S.P.R.A. i informacjami organizacyjnymi (m.in. kto za co płaci) w związku ze zjazdem we Włodzimierzu.

g) List z 27 kwietnia [193]2 od Władysława Pałuckiego (kopia nadanego?1 str., maszynopis podpisany) do Członka Komitetu Organizacyjnego inżyniera Franciszka Johannsena w Dęblinie o finalizacji prac nad organizacją Zjazdu we Włodzimierzu i zaproszeniem na tenże.

h) List z 27 kwietnia [193]2 od Władysława Pałuckiego (kopia nadanego?1 str. maszynopis podpisany) do Członka Komitetu Organizacyjnego profesora Józefa Sałabuna o finalizacji prac nad organizacją Zjazdu we Włodzimierzu i zaproszeniem na tenże.

i) 2 karteczki z notatkami(nazwiska i kwoty)

j) List z 26 kwietnia 1932 (kopia nadanego?1 str., maszynopis podpisany, nieczytelnie) do magistra Bernarda Połonieckiego [w liście opisywanym po pozycją aa – jest dopisek, że był organizatorem Lwowskiego Koła B.W.S.P.R.A]– z wykazem osób/instytucji (nie wiadomo o co chodzi, może o przekazanie danych kontaktowych do ewentualnej korespondencji dotyczącej zjazdu?)

k) List od Tymczasowego Zarządu Koła Zrzeszenia B.U.S.P.R.A. W Łucku (maszynopis, 1str., podpisany przez Prezesa- Michała Kasprowicza i Sekretarza – Edwarda Szymańskiego) do Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia B.U.S.P.R.A w Warszawie (odpowiedź na list z 14.4.1932 do Edwarda Szymańskiego) dotyczący organizacji koła i wyboru delegatów na Zjazd we Włodzimierzu. Dołączono odręcznie pisane: kartka pocztowa do Pawła Asłanowicza i listę ewidencyjną członów Łuckiego Koła Zrzeszenia B.U.S.P.R.A(tabela na większym arkuszu, z podniszczonym dolnym marginesem)

l) List (maszynopis, 1str.) do Pawła Asłanowicza z 25.IV.1932 podpisany przez Bronisława Wojaczyńskiego i Feliksa Mrozowskiego, w sprawie protokołu dot. S.P.R.A. i prośbą o instrukcje, dołączono protokół(maszynopis 1 str., podpisany przez te same osoby co list) z zebrania Komitetu Organizacyjnego w Radomiu, w dniu 22 kwietnia 1932, w sprawie Zjazdu b.Wychowanków S.P.R.A. na temat wyboru reprezentantów radomskiego koła na Zjeździe we Włodzimierzu. Poza już wymienionymi, pojechać mieli Stefan Podgórski z Ostrowca, Marian Podgórski, oraz Ludwik Matracki.

m) List(maszynopis, 1 str., podpisany przez ppor. Piotra Wronę i ppor. Feliksa Kenwiszera) od Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia B.U.S.P.R.A. koła Będzińskiego, z Dąbrowy Górniczej, z dnia. 25.IV.1932r., do Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia B.U.S.P.R.A. W Warszawie, dotyczący zorganizowania się koła i wyboru delegatów na zjazd we Włodzimierzu.

n) List(kopia?maszynopis, 1 str., podpisany przez W. Pałuckiego) z 25 kwietnia 1932 do Michała Kasprowicza w Łucku [prezesa Zarządu Koła Zrzeszenia B.U.S.P.R.A. w Łucku] z wyjaśnieniem warunków dojazdu i zakwaterowania dla uczestników Zjazdu SPRA we Włodzimierzu.

o) dwa odręczne listy na jednym arkuszu, jeden z 22.04.1932 od Bernarda Połonieckiego(z lwowskiego Koła B.W.S.P.R.A ?] do kapitana (Albina Walentego Raka? szefa Komitetu Organizacyjnego Zjazdu B.W.S.P.R.A.?), następnie dopisany 24.04.1932 list z Włodzimierza do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A. W Warszawie, dotyczący odstąpienia/przekazania korespondencji z kołami lwowskimi i Łuckimi i informacją dot. korespondencji/informacji z innych Kół.

p) List(maszynopis, 1 str. z podpisami M. Kasprowicza i E. Szymańskiego) z 20 kwietnia 1932, od Tymczasowego Zarządu B.U.S.P.R.A Koła w Łucku, do Komendanta Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, informujący o przekazaniu kopii protokołu ze spotkania organizacyjnego koła i wybraniu tymczasowego Zarządu i stanie osobowym. Dołączono Protokół tegoż zebrania z 10 kwietnia 1932 roku, maszynopis 2 str., podpisany przez Edwarda Szymańskiego, sekretarza Zygmunta Johanowicza, na dole potwierdzenie otrzymania i podpis kapitana Raka.

q) Kartka pocztowa do Pawła Asłanowicza Stefana [Mariana?] hr. Rostworowskiego (z Krasnobrodu)[1907-1981, ekonomisty, historyka, działacza WiN?], zgłoszenie udziału w zjeździe.

r) List (kopia? Maszynopis podpisany przez W.Pałuckiego, 1str.), z 25 kwietnia [193]2 roku, do Pułkownika Zygmunta Karasińskiego Zastępcy Dowódcy PAL z Nowowilejki, z zaproszeniem na Zjazd we Włodzimierzu.

s) List (rękopis, 2str., podpisany Z[ygmunt]. Majewski, v.prezes Zw. Podchor. Rez.) napisany w Krakowie 23 IV 2932[do centrali Z.B.W.S.P.R.A. w Warszawie?) , zgłoszenie udziału w Zjedzie S.P.R.A. we Włodzimierzu.

t) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.), odpowiedź na powyższy list (poz s) Z. Majewskiego, z 25 kwietnia [193]2 z wyjaśnieniem warunków dojazdu i zakwaterowania, przekierowanie, żeby w kwestiach organizacyjnych kontaktować kontaktować się z Józefem Cyrankiewiczem [późniejszym wieloletnim premierem PRL].

t) List(kopia? maszynopis, 1 str., podpisany przez W.Pałuckiego) z 25 kwietnia [193]2 do Pułkownika Wincentego Cybulskiego Dowódcy 5-go PAC w Krakowie, byłego komendanta S.P.R.A., z zaproszeniem na Zjazd we Włodzimierzu w imieniu Komitetu Organizacyjnego.

u) List (maszynopis, 1 str., podpisany przez Stanisława Głowackiego i Antoniego Banię) z 23 kwietnia 1932, od Koła Wileńskiego Zrzeszenia Byłych Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii , do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W. S.P.R.A. w Warszawie, na ręce D-ra Pawła Asłanowicza, informacja o organizacji Koła Wileńskiego, wyborze tymczasowego zarządu i wyborze delegatów na zjazd we Włodzimierzu.

w) List na papierze firmowym kawiarni CAFE ITALIA w Warszawie (ul. Nowy Świat 23/25), do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A. - przychylenie się do prośby(odpowiedź na list z 22 kwietnia).

x) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 23 kwietnia [193]2 do Juliana Janickiego z Komarówki Podlaskiej, przyjęcie do wiadomości o chęci udziału w Zjeździe z informacją, że przyjazd w mundurze jest niemożliwy z przyczyn regulaminowych.

y) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str) z 23 kwietnia [193]2 do Stanisława Błaszczaka (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z zaproszeniem na Zebranie Organizacyjno-Informacyjne Warszawskiego Koła B.W.S.P.R.A. w celu dowiedzenia się więcej o Zjeździe we Włodzimierzu.

z) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 23 kwietnia [193]2 do Mieczysława Boczara z Krakowa (odpowiedź na list tegoż z 22 kwietnia), z zatwierdzeniem jego zgłoszenia na zjazd i dopiskiem, że dalszych informacji na temat zjazdu może udzielić mu Józef Cyrankiewicz[przyszły wieloletni premier PRL].

aa) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 23 kwietnia [193]2 do Kazimierza Langa ze Lwowa(w odpowiedzi na list tegoż), z informacją, że może wziąć udział w zjeździe, wyjaśnia, że jako strój smoking, czy frak są zbędne, wystarczy garnitur wizytowy, zaś dodatkowych informacji udzielić mu może Bernard Połoniecki – organizator Lwowskiego Koła B.W.S.P.R.A.

ab) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 23 kwietnia [193]2 do [nie wypełniono, może odnosi się do listu pod pozycją ad, poniżej], w odpowiedzi na zgłoszenie chęci udziału w Zjeździe, informacja że Komitet Organizacyjny zwraca delegatom Kół Lokalnych część kosztów przejazdów i gwarantuje bezpłatny bilet powrotny, może się uda pozyskać więcej, jeśli fundusze pozwolą.

ac) Bilet wizytowy Antoniego Malatyńskiego, magistra praw, z prośbą o kontakt w sprawie Zjazdu we Włodzimierzu.

ad) List (maszynopis, 1str.) napisany w Krakowie 18 IV 1932, do Komendy S.P.R.A. [we Włodzimierzu], na ręce kapitana Raka, w odpowiedzi na list z 16bm, informujący o planowanym zebraniu koła krakowskiego, po którym podane będą wszystkie ustalenia odnośnie uczestników/delegatów na Zjazd we Włodzimierzu, a także o tym, że oferowana zniżka na bilet może się okazać niewystarczająca. Dokument podpisał [oryginalny autograf] Józef Cyrankiewicz [późniejszy wieloletni premier PRL], prezes(?) krakowskiego koła Z.B.W.S.P.R.A. , poniżej też adnotacja kapitana Raka – przesyłam do wiadomości i ostateczny odbiorca/adresat – Dr Asłanowicz, Sekretarz „Z.B.W.” S.P.R.A., gdzie przechowywano pisma związane ze Zjazdem we Włodzimierzu.

ae) List (odręczny, 1 str., podpisany) od Kapitana Albina Raka z 20.IV.[19]32 do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W. S.P.R.A. w Warszawie, informacja o powstaniu Koła Z.B.W. w Dąbrowie Górniczej z Tadeuszem Peroniem na czele, na dany moment liczącego 13 członków.

af) List (odręczny, 1 str.), z 22.IV.1932 od Mieczysława Boczara (z Krakowa) [ do Z.B.W. S.P.R.A.] ze zgłoszeniem chęci udziału w I Zjeździe byłych wychowanków S.P.R.A. we Włodzimierzu Wołyńskim.

ag) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 25 kwietnia 1932, zaadresowana do Józefa Cyrankiewicza (zawierająca zwrot „prosimy Cię, kochany Cyranie”) w Krakowie z prośną o dopilnowanie różnych spraw organizacyjnych związanych ze Zjazdem [Z.B.W.S.P.R.A. we Włodzimierzu]. Stan: egz. trochę podniszczony, pomięty z naddarciami, - dawno temu usunięty ze skoroszytu, dołożony luzem.

ah) List odręczny, 1str. Wacława Roehra z Gniezna, z dnia 21.IV.1932 do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W. S.P.R.A., w odpowiedzi na pismo z 14 b.m., donoszący o zebraniu organizacyjnym z 21.04.1932 lokalnego koła Z.B.W.S.P.R.A., w którym wzięło udział 10 osób i wyborze jego na prezesa i chęci wysłania jednego delegata (Bronisława Walka) na Zjazd we Włodzimierzu. Na osobnym arkuszu dołączono odręczny wykaz członków tegoż koła, z danymi członków(pułk, stopień, stan cywilny i stanowisko – zazwyczaj studenci U.P. lub W.S.H., po jednym urzędniku i nauczycielu).

ai) List odręczny, 1str., od Wacława Szwidowskiego z Bydgoszczy z dnia 22.IV.1932, do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A. W Warszawie, dotyczący spotkania informacyjnego dotyczącego założenia lokalnego koła [Z.B.W.S.P.R.A.], w którym wzięło udział raptem 5 osób, wybrano tylko jednego delegata (autora listu) do wzięcia udziału w Zjeździe we Włodzimierzu, z zapytaniem o kwestie finansowania przejazdu oraz stroju.

aj) List (maszynopis, 1str., podpisany nieczytelnie) z 23 kwietnia 1931[chyba powinno być 1932] do Dr. Pawła Asłanowicza od byłego absolwenta S.P.R.A.(w imieniu grupy kolegów) z prośbą o przesłanie informacji na temat Zjazdu Z.B.W.S.P.R.A. we Włodzimierzu, na podany adres(do Stanisława Błaszczaka z Warszawy, który raczej nie był autorem listu).

ak) Telegram do Pawła Asłanowicza 22.03.1932 od pułkownika Ząbkowskiego, ówczesnego komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu, informujący o przesłaniu pieniędzy w kwocie 200 złotych (pewnie na działalność Z.B.W.S.P.R.A.)

al) Kartka pocztowa(pisana na maszynie, podpisana ręcznie) od Kazimierza Langa ze Lwowa, do Pawła Asłanowicza w Warszawie, z 22.IV.1932, z zapytaniem o program Zjazdu i możliwość zniżki komunikacyjnej na dojazd na Zjazd we Włodzimierzu dla osób indywidualnych, a nie tylko przedstawicieli Kół Lokalnych Z.B.W.S.P.R.A.

ał) Kartka pocztowa od Bogumiła Frankiewicza z Sosnowca do Dr. Pawła Asłanowicza w Warszawie, z zapytaniem o możliwość wzięcia udziału w Zjeździe Z.B.W.S.P.R.A. We Włodzimierzu dla osób indywidualnych (w Zagłębiu Dąbrowskim brak było Kół Lokalnych, które by mogły oddelegować przedstawicieli, którym by mogły przysługiwać zniżki na dojazd do Włodzimierza) i ewentualnych zniżkach również dla nich.

am) List(kopia? maszynopis, 1 str., podpisana przez W. Pałuckiego, na papierze „firmowym” Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia Byłych Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, z adresem korespondencyjnym do Dr. Pawła Asłanowicza) z 22 kwietnia 1932 do kawiarni „Gastronomia” w Warszawie z prośbą o wywieszenie afisza na dwa dni (pewnie zaproszenie na spotkanie organizacyjne dla członków lokalnego koła Z.B.W.S.P.R.A).

an) List (kopia? Podpisana przez W.Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 22 kwietnia [193]2 do Oskara Kocha, redaktora IKC, z prośbą publikację ogłoszenia w niedzielnym numerze stołecznego wydania pisma. Dołączono mały arkusz (1str.) maszynopisu z komunikatem w sprawie zebrania organizacyjnego warszawskiego koła Z.B.W.S.P.R.A.

ao) List (kopia? Podpisana przez W. Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 22 kwietnia [193]2 do Zarządu Kina w Warszawie z proszą o wywieszenie afisza (pewnie zaproszenie na spotkanie organizacyjne dla członków lokalnego koła Z.B.W.S.P.R.A).

ap) List (kopia? Podpisana przez W. Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 22 kwietnia [193]2 do Komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu z informacją o przesłaniu mu regulaminu obrad Zjazdu i tekstu głównego referatu ideowego, poinformowano także o planowanym spotkaniu organizacyjnym i reklamie prasowej zapewnionej przez redaktora Oskara Kocha z IKC, na koniec wzmianki o dotychczasowych zgłoszeniach delegatów na Zjazd i pokwitowanie otrzymania 200 złotych.

ar) List (kopia? Podpisana przez W. Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 20 kwietnia [193]2 do Kazimierza Lebiedzika z Katowic, w odpowiedzi na list z 19 kwietnia, podziękowanie za działalność dla Zrzeszenia [B.W.S.P.R.A.] i informacja, że dojazd do Włodzimierza muszą pokryć sami, dopiero na miejscu otrzymają 50% zwrot kosztów i bilet powrotny gratis.

as) List (kopia? Podpisana przez W. Pałuckiego, maszynopis, 1str.) z 20 kwietnia [193]2 do

Jana Ignacego Targa, Redaktora Działu Wojskowego Polskiego Radia, z prośbą o wygłoszenie komunikatu w dniach 21 i 28 b.m.(na dole arkusza treść tegoż komunikatu).

aś) Upoważnienie (1str., maszynopis uzupełniany ręcznie, z pieczęcią i podpisem Komendanta S.P.R.A. w Włodzimierzu, Dr. Ząbkowskiego) z 6 IV 1932 dla ppor. Feliksa Kuczkowskiego do zorganizowania miejscowego koła „Zrzeszenia Byłych Uczniów S.P.R.A.”

at) notatka z adresem kontaktowym Edwarda Wasilewskiego z P.A.T. (?)

au) bilet wizytowy Feliksa Kuczkowskiego, ppor. rez. 17 P.A.P.

aw) brak daty, komunikat dla prasy(?) Pierwszy Zjazd byłych wychowanków Szkoły Podch.Rez.Art. - informacja o planowanym I Zjeździe i warunkach(zniżki/refundacje za transport, zakwaterowanie), prośba o wyselekcjonowanie przez Koła Lokalne Z.B.W.S.P.R.A. Delegatów, którym będą przysługiwać rabaty, a także wzmianka, że wszelkie pytania należy kierować do Dr. Pawła Asłanowicza z Warszawy, sekretarza Z.B.W.S.P.R.A.

ax) List (kopia? Podpisana przez W. Pałuckiego i P. Asłanowicza,z pieczątką K.O. Z.B.W.S.P.R.A., maszynopis, 1str.) z 19 kwietnia [193]2 do Rektora Uniwersytetu Warszawskiego Profesora Dr. Jana Łukasiewicza z prośbą o jednorazowe użyczenie auli,w celu odbycia zebrania Koła Warszawskiego B.W.S.P.R.A., na którym wyłoniony zostanie tymczasowy Komitet i wybrani zostaną delegaci na Zjazd..

ay) List (kopia? niepodpisana, maszynopis, 1str.) z 18 kwietnia [1932] do mecenasa związanego z redakcją „Kuriera” (być chodzi o popularny dziennik - „Kurier warszawski”), z prośbą zamieszczenie krótkiej wzmianki (być może chodzi o pozycję aw) o Zjeździe we Włodzimierzu(po wcześniejszym fisku załatwienia publikacji droga oficjalną za pośrednictwem PAT).

az) Bilet Wizytowy Mieczysława-Zbigniewa Szypulskiego z prośbą o informację, gdyby był planowany Zjazd wychowanków SPRA czy innych podchorążówek.

aź) Kartka pocztowa od Juliana Janickiego do DR. Pawła Asłanowicza, z zapytaniem o możliwość wzięcia udziału w Zjeździe we Włodzimierzu i czy można przybyć w mundurze (odpowiedź na ten list pod pozycją x)

aż) Kartka pocztowa od Bronisława Stefaniuka do Dr. Pawła Asłanowicza z 18.4.1932 ze zgłoszeniem swego udziału w Zjeździe Z.B.W.S.P.R.A. we Włodzimierzu.

ba) Listy zarejestrowanych członków lokalnych Kół Z.B.W.S.P.R.A., odręczne, na osobnych arkuszach, z różnych okręgów (Wilno - wykaz 12 osób , plus wzmianka o 11 zadeklarowanych; Skierniewice – wykaz 8 osób; Łódź – wykaz 12 osób; Poznań – 29 osób, na 2 str. ; Bydgoszcz/Toruń i inne – 9 osób, Koło oznaczone S1, Katowice? – 14 osób).

bb) List (maszynopis, 1str., podpisany przez autora) od Ludwika Niedźwiedzkiego z Łodzi z 18 kwietnia 1932 do Dr. Pawła Asłanowicza - w sprawie planowanego zebrania w celu utworzenia lokalnego Koła Z.B.W.S.P.R.A.

bc) List(maszynopis, 1str., podpisany przez autora) od Józefa Podoskiego z Gdyni, z dnia 20.I.1932, do Dr. P. Asłanowicza z Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A. W Warszawie, o niepowodzeniu pierwszej próby założenia lokalnego Koła Z.B.W.S.P.R.A., z powodu nikłej frekwencji(3 osoby), a także o niewielkich szansach na wzięcie udział w Zjeździe(z powodu odległości, wiążącej się z uciążliwą, 21 godzinną podróżą). Adnotacja, że kopię przesłano do Włodzimierza [S.P.R.A.].

bd) List (maszynopis, 2 str. podpisany przez autora, z dopiskami odręcznymi) od Kazimierza Lebiedzika (odpowiedź na ten list pod pozycją ar) z 19 kwietnia 1932, do Dr. Pawła Asłanowicza, na temat trudności organizacyjnych Koła Śląskiego Z.B.U. [S.P.R.A.], gdyż wielu potencjalnych członków studiuje w innych miastach i nie mogli wziąć udziału w zebraniu Koła. Informacja o oddelegowaniu autora i Jana Czaplickiego, by zostali delegatami na Zjazd we Włodzimierzu.

be) List(1str., maszynopis podpisany ręcznie przez autora, z dopiskami) od kapitana Albina Raka, referenta Zrzeszenia [B.W.S.P.R.A.], nadany we Włodzimierzu 18.IV.1932 do Komitetu Organizacyjnego Z.B.U(poprawione na W)., na ręce dr. Asłanowicza w Warszawie, na temat ustaleń z Okręgową Dyrekcją Kolei Państwowych w Radomiu na temat jak zarejestrować przyjezdnych na Zjazd [by im potem przysługiwały zniżki].

bf) List (kopia? Zestandaryzowany formularz? 1 str., maszynopis z odręcznym dopiskiem i podpisem autora) napisany we Włodzimierzu ok 15/16 IV 1932, przez kapitana Raka, referenta „Zrzeszenia” B.W.S.P.R.A., dotyczący zaleceń organizacyjnych, rejestracji delegatów i sposobu rozliczenia ewentualnej refundacji/zniżki na koszty transportu.

bg) List (odręczny, 2 str., podpisany przez autora, kapitana Albina Raka z S.P.R.A.), z dnia 14.IV.[19]32 do Komitetu Organizacyjnego Byłych Wychowanków S.P.R.A. w Warszawie, z przedstawieniem planów organizacyjnych, oczekiwania na zebrania Kół lokalnych Z.B.W.S.P.R.A. w celu wyłonienia delegatów na Zjazd we Włodzimierzu, informujący o przekazaniu do K.O. dotychczas otrzymanej korespondencji w sprawie Zjazdu, od Kół lokalnych.

bh) List(1str. odręczny, podpisany) wysłany z Gniezna 13.04.1932, zaadresowany do kapitana (Raka?), słabo czytelne pismo, dotyczące tworzenia się Koła [Gnieźnieńskiego Z.B.W.S.P.R.A.], informacja o 10 zainteresowanych członkostwem, imienny wykaz członków zostanie wysłany po wyborze zarządu Koła.

bi) 3 odręczne listy Kazimierza Lebiedzika z Katowic na 1 dwustr. arkuszu, z dni 8 kwietnia 1932 i 15 IV 1932, trzeci bez daty) do kapitana Raka we Włodzimierzu (S.P.R.A.). Potwierdzenie otrzymania listu z upoważnieniem [do tworzenia lokalnego Koła?] i informacja o publikacji ogłoszeń w miejscowej prasie (na temat organizacji Koła), ale reklama może nie odnieść skutku, bo 90% potencjalnych zainteresowanych to studiujący w innych miastach, przez co nie mogą wziąć udziały w spotkaniach. Kolejny list jest z wyznaczeniem delegatów na Zjazd we Włodzimierzu i aktualizacja stanu członkowskiego.

bj) Telegram do [P.] Asłanowicza w Warszawie od [pułkownika] Ząbkowskiego[ówczesnego komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu], z 14.04.1932, informujący o wyznaczeniu terminu spotkania w Hotelu Oficerskim mieszczącym się w Galerii Luksemburga [Warszawa, ul. Senatorska 29?].

bk) List (maszynopis, 1str.) na papierze urzędowym od Sekretarza Szefa Departamentu Artylerii M.S. Wojsk. (odręczny podpis nieczytelny) z 13.IV.1932 do Dr. Pawła Asłanowicza w Warszawie, powiadamiający o publikacji komunikatu o I Zjeździe B.W.S.P.R.A. w numerze 98 pisma „Polska Zbrojna”, oraz informacja , że P.A.T. zapewnia, że dalsze komunikaty ukażą się też w innych dziennikach, nie pominie go też najbliższy rozkaz dzienny M.S.Wojsk. Dodatkowo- zachowana oryginalna koperta ministerialna z nadaniem do Asłanowicza.

bl) List (kopia maszynopisu przez kalkę?1str., podpisana przez W. Pałuckiego i P. Asłanowicza, z pieczątką Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia b. Wychowanków Szkoły Podch.Rez. Artylerji) z 13 kwietnia [193]2, [zaadresowany] do 16 kół prowincjonalnych(dopisek ołówkiem), z prośbą o przesłanie listy członków koła, a także wyznaczenie 2 delegatów na Zjazd we Włodzimierzu.

bł) List (kopia ?Maszynopis, 3str., podpisany przez W. Pałuckiego i P. Asłanowicza) z 14 kwietnia [193]2 do Komendanta Szkoły Podch.Rez.Artylerji we Włodzimierzu, raport opisujący na jakim etapie są różne sprawy związane z organizacją Zjazdu, m.in. program Zjazdu.

bm) List (kopia? Maszynopis, 1 str., podpisany przez P. Asłanowicza) z 14 kwietnia [193]2 do Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy R.P. w Warszawie, o przygotowywaniu Zjazdu B.W.S.P.R.A. we Włodzimierzu, z prośbą o rozpowszechnianie wiadomości o tymże Zjeździe w wydawanych przez nich pismach. Dołączono na osobnym arkuszu 1str. maszynopisu z komunikatem, o którego publikację proszono.

bn) List (kopia? Maszynopis, 1 str., verso dopiski ołówkiem, podpis Dr. P. Asłanowicza, arkusz przycięty) z 10 kwietnia [193]2 do Redaktora Działu Wojskowego Polskiego radia Jana Ignacego Targa z zaproszeniem na I-szy Zjazd B.W.S.P.R.A.

bń) Tekst(rękopis, 1 str.) przemówienia/projektu ogłoszenia prasowego(?) z dopiskiem zwrot do S.P.R.A. | w tekście przyjętym przez Komitet, na temat założenia o roli S.P.R.A., a także o organizacji I Zajazdu Z.B.W.S.P.R.A.

bo)List(odręczny, 3 str.) od kapitana Raka ze S.P.R.A. napisany we Włodzimierzu 9.IV.32 do Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia Byłych Wychowanków S.P.R.A. w Warszawie, w sprawie 16 kół lokalnych Z.B.W.S.P.R.A., które miały powstać dzięki niemu, które dostały polecenie komunikować się z „centralą”(Komitetem Organizacyjnym Zrzeszenia B.W.S.P.R.A.). Polecił skorygować komunikat dla prasy i opublikować w poczytnych pismach(obecna wersja była za mało ideowa) i rozesłać go kołom lokalnym, by mogły z niego korzystać, poinformował o możliwości zniżek dla delegatów, które zapewnił Komendant S.P.R.A., zalecił przygotowanie referatów do Zjazdu, podał nazwiska dwóch absolwentów z Warszawy, którzy mogliby się nadać do pomocy w Kole Warszawskim (lokalnym). (za poz. bp, dołączono wspomniany spis osób odpowiedzialnych za 16 kół lokalnych, z adresami kontaktowymi)

bp) Telegram 1 8.4.1932 do [P.] Asłanowicza w Warszawie od [pułkownika] Ząbkowskiego [ówczesnego komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu], prośba o informację czy zebranie Komitetu się odbędzie(a jak tak, to kiedy i gdzie). Stan naddarcia, ubytek narożnika, błędy/literówki.

bq) List(maszynopis, 2str., odpis ?) od Departamentu Ogólnego Ministerstwa Komunikacji(sprawa z 17.III.1932) napisany w Warszawie, 4 kwietnia 1932, do Komendy S.P.R.A. we Włodzimierzu, z informacją o udzielonych ulgach dla uczestników Zjazdu byłych uczniów S.P.R.A., oraz że sprawa zostaje przekazana do Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Radomiu. Verso pieczęć kancelarii S.P.R.A. i podpis kapitana A. Raka, urzędniczki ministerstwa(?) St. Barszczówny (poświadczenie zgodności z rękopisem załatwienia), a także adnotacja [o przekazaniu do] Komitetu organizacyjnego B.u.S.P.R.A. (podpis nieczytelny).

br) 2 listy (odręczne, na papierze oficjalnym, 2str. i 4str. ) od Komendanta S.P.R.A. [płk. Ząbkowskiego] z dni 7.IV.1932 i 2.IV.1932, do Sz.P. Doktora i Sekretarza [K.O. Z.B.W.S.P.R.A. -Asłanowicza]. W tym z 7.04. wspomina o załączonym wykazie kół [lokalnych] i ich organizatorów i że na tym organizacyjna rola S.P.R.A. się kończy (kołami lokalnymi ma się od teraz zająć Z.B.W.S.P.R.A.), a także o powstającym piśmie(nie wymieniona z tytułu „Balista”), w którym Zrzeszenie będzie miało swój dział, więc dobrze byłoby podesłać materiał do publikacji. Są informacje o potencjalnych zniżkach na komunikację(limit ok. 400-500 PLN dla każdego z delegatów). W liście z 2.IV.1932 informuje, że na podstawie bieżącej korespondencji z Szefem Departamentu [z panem Różankowskim, naczelnika komunikacji u Ministra Komunikacji A.W. Kuhna], raczej nie uda się uzyskać zniżki na transport delegatów (niż 50%). Pilną sprawą jest sformułowanie komunikatu dla prasy i kolejnego dla użytku kół lokalnych, zaś wzmianka w radiu może być kłopotliwa, bo trzeba przejść przez cenzurę(namiary na redaktora Jana Targa z Referatu Wojskowego Polskiego Rafia), ale gdyby Komitet Organizacyjny nie mógł się tym zająć, to prosi o informację, bo może uda mu się coś ugrać. Autor dodał wstępny projekt programu imprezy i poinformował, że na chwilę obecna zgłoszonych jest 12 kół[lokalnych?].

bs) List (odręczny, 3 str., podpisany) z 29.III.1932, od kapitana Raka do Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A., kwitujący odbiór upoważnienia do występowania w imieniu Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A. . Wspomina o kontakcie z nowo-utworzonymi lokalnymi kołami w Łodzi, Poznaniu, Lwowie, Wilnie i Łucku, od których otrzymał wstępne listy członków. Inne koła dopiero powstają. Komunikację kierowaną do niego będzie przekazywał Komitetowi Organizacyjnemu w Warszawie, ale koła powinny wkrótce komunikować się z centralną bezpośrednio. Informuje, że redakcja miesięcznik [nie wymieniona z tytułu „Balista] odpisała i że pierwszy numer ukaże się 1 maja.

bś) List [1str., maszynopis, podpisany, na papierze oficjalnym-z nadrukiem] z 30 marca 1932r., od Kazimierza Lebiedzickiego z Katowic, do Dr Asłanowicza z Warszawy, z prośbą o pomoc w organizacji Koła [Z.B.W.S.P.R.A.] na okręg śląski i wytyczne do prac organizacyjnych.

bt) List (maszynopis, 2str., na papierze oficjalnym Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A., podpisany przez W. Pałuckiego) z 7 kwietnia 1932, do Komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu, nawiązujący do rozmowy z 18 marca, o planowanym posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego, komunikujący, że za miesiąc zaplanowano wywiad z redaktorem Targiem w sprawie słuchowiska dla S.P.R.A., który poda wiadomość o planowanym Zjeździe i w miarę możliwości wspomni o tym Zjeździe w międzyczasie, zaś podczas samego zjazdu może zainstalować mikrofon i przeprowadzić transmisję z części obrad. Na koniec projekt „ideowej” części komunikatu dla PAT.

bu) List (kopia przez kalkę maszynopisu, 1 str., podpisana przez W. Pałuckiego) z 6 kwietnia [193]2 do Szefa Departamentu Art. MSWojsk Pana Płk. Jana Macieja Bolda od W.Pałuckiego i Dr. Pawła Asłanowicza w sprawie zmienionego konceptu komunikatu dla PAT.

bw) List (kopia przez kalkę maszynopisu, 2 str., podpisana przez P. Asłanowicza) z 5 kwietnia 1932 do Szefa Departamentu Artylerji MSWojsk. Pana Płk. Jana Macieja Bolda w Warszawie od Dr. Pawła Asłanowicza w sprawie konferencji pułkownika z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A., w wyniku której opracowano koncept komunikatu dla PAT , z prośbą o publikację, lub sugestie dotyczące korekt, jeśli te są zalecane.

bx) Odpis Komunikatu dla PAT (maszynopis, 2 str.), poświęconego Pierwszemu Zjazdowi Byłych Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii. (poświadczony za zgodność z oryginałem podpisem dr. Asłanowicza z 5 kwietnia 1932r.)

by) Odpis upoważnienia (maszynopis, 1 str., na papierze oficjalnym K.O. Z.B.W.S.P.R.A., z pieczęcią tegoż zrzeszenia, podpisany przez przewodniczącego – W. Pałuckiego) z 21 marca 1932, dla kapitana Albina Raka, by mógł występować w imieniu K.O., z kilkoma instrukcjami – zwołanie zebrań B.W.S.P.R.A. w celu powołania kół lokalnych, które mają się następnie skontaktować z K.O. w Warszawie(zakończone „e) zarządzi i przeprowadzi to wszystko, co uzna za stosowne i pożyteczne niewykraczające poza ramy projektu statutu i ideologji mającego powstać zrzeszenia”).

bz) List(maszynopis, 1 str, kopia przez kalkę?, podpisany) z 14.III.1932 od Komendanta Szkoły Dr. Ząbkowskiego, pułkownika, zaadresowany do pp. Oficerów i Podchorążych Rez. Artylerji byłych wychowanków S.P.R.Art. we Włodzimierzu o planie założenia Zrzeszenia i że w Warszawie zawiązało się już prezydium tegoż(prezesem jest Włądysław Pałucki, sekretarzem dr Paweł Asłanowicz, z którym powinni się kontaktować zainteresowani).

bź) List (maszynopis, zestandaryzowany formularz, 1 str., kopia przez kalkę, niepodpisany) z 17.III.[19]32 od kapitana Albina Raka referenta „Zrzeszenia” przy S.P.R.A. do Pana podchorążego rez. (niewypełniony adresat), czy po zapoznaniu się z odezwą Komendanta S.P.R.A[dot. zrzeszenia byłych wychowanków] jest zainteresowany przyłączeniem się do organizacji, a także czy interesowałby go miesięcznik naukowo-informacyjny (nie wymieniona z tytułu„Balista”, której pierwszy numer wyszedł w maju 1932). W razie zainteresowania prośba by zachęcić do członkostwa również innych kolegów ze S.P.R.A. w mieście(niewypełnione), a następnie przesłać mu listę chętnych do przystąpienia do organizacji, której statut i ramy funkcjonowania są dopiero projektowane.

bż) List (odręczny, 2 str., podpisany) z 16.III.1932, od kapitana Albina Raka do dr Pawła Asłanowicza (nie wspomniany, ale wynika z treści), informujący, że nie mógł dziś przyjechać z Komendantem S.P.R.A., by spotkać się z Panami [W. Pałuckim i P. Asłanowiczem] i prosi o zaaranżowanie spotkania Komendanta z prezesem komitetu [W.Pałuckim], a także informuje, że Pan Komendant postanowił pomóc Panom w zorganizowaniu Z.B.W. S.P.R.A. i nawet zaczęli rozsyłać korespondencję w tej sprawie do wychowankach rozsianych po całym kraju.

ca) Odpis listu (kopia przez kalkę, maszynopis, 2 str., na druku oficjalnym K.O.Z.B.W.S.P.R.A. , z pieczątką tegoż i podpisem P. Asłanowicza) z 15 marca 1932 do Komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu(odwołującego się na depesze kpt. Albina Raka z 11 b.m.) , z informacją o zaplanowaniu na 16.03.1932 nadzwyczajnego zebrania Komitetu Organizacyjnego, które ostatecznie zostało odwołane. Prośba do komendanta o sprecyzowanie terminu i celu planowanej wizyty w Warszawie, możliwie szybko, by formalności załatwić przed Wielkanocą, (w jej okresie, od 22.03. do 1.04. sekretarz K.O. - dr. P. Asłanowicz planował wyjazd z Warszawy).

cb) Telegram z 15.3.1932 do dr Pawła Asłanowicza od kpt. Albina Raka z Włodzimierza, z krótką norką, że „zamiast w srode przyjedziemy pozniej”.

cc) List odręczny 2str., podpisany przez kpt. Albina Raka z 11.III.1932 do (W. Pałuckiego?) informujący o planowanym przyjeździe do Warszawy autora wraz z Komendantem S.P.R.A[by omówić sprawy Zrzeszenia] i prośbą o wyznaczenie czasu i miejsca spotkania, a także o zaproszenie na to spotkanie innych członków Komitetu [Organizacyjnego Z.B.W.S.P.R.A.]

cd) List(kopia? Maszynopis, 2 str., podpisany przez W.Pałuckiego) z 9 marca [193]2 do Komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu, o postępie prac nad tworzeniem Zrzeszenia, m.in. o rozmowie z Szefem Departamentu Art. płk. Boldem, który ofiarował pomoc moralną i materialną(w kierunku uzyskania ulg biletowych), ale oczekiwał mocnego ideowego akcentu tegoż Zrzeszenia. Wątpliwości autora odnośnie ewentualnego „konfliktu” koncepcji inicjatora – Komendanta S.P.R.A. i Szefa Departamentu, które chciałby wyjaśnić.

ce) List (maszynopis, 2 str., podpisany przez Komendanta, płk. dr. Ludwika Ząbkowskiego) z 12.III.1932 ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji, do Komitetu Organizacyjnego Stowarzyszenia Byłych Uczniów S.P.R.Art., na ręce Sekretarza D-ra Pawła Asłanowicza z Warszawy, z podziękowaniem za podjęcie się organizacji Stowarzyszenia. Informuje o rozmowie z Szefem Departamentu Artylerii sprawie zapewnienia bezpłatnych, bądź ulgowych przejazdów. Wspomina o innych osobach chętnych do pomocy w sprawach organizacyjnych (student architektury z Warszawy - Tomasz Kubalski oraz M. Boczar z Krakowa),a także o wyznaczeniu w S.P.R.A. na referenta sprawy Stowarzyszenia – kapitana Albina Raka. Na koniec informuje o wsparciu finansowym, na początek 100 złotych dla Sekretarza, możliwości druku Statutu i Uzasadnienia na maszynie litograficznej, a także o możliwości odstąpienia K.O. roczników S.P.R.A. za połowę ich ceny, dodatkowo udostępni kilkadziesiąt sztuk tych roczników do bezpłatnego rozdzielenia dla oficerów rezerwy z wcześniejszych roczników(ukończyli kursy zanim jeszcze były publikowane te roczniki).

cf) Protokół (kopia maszynopisu, 3 str., podpisana przez W.Pałuckiego i P.Asłanowicza) z 24 stycznia 1932 z Posiedzenia Komitetu Organizacyjnego Zrzeszenia Byłych Wychowanków SPRA(raptem kilku członków i obserwatorów, W.Pałucki, F. Johannsen, J. Blusiewicz, J.Sałabun, L. Stasek, Dr P. Asłanowicz, nieobecny był K.Schabiński ), które rozpoczęto od wspomnienia ś.p. Stanisława Maciejowskiego, który zmarł na poligonie w lipcu 1931 r.. Dokooptowano na członków komitetu dr. Pawła Asłanowicza, którego od razu mianowano Sekretarzem. Jednym z wniosków była organizacja Zjazdu ZBWSPRA we Włodzimierzu, w dniach 3-4 maja 1932.

cg) List (maszynopis, 2str., podpisany przez W.Pałuckiego i P.Asłanowicza) z 26 stycznia 1932 od Komitetu Organizacyjnego ZBWSPRA do Komendanta SPRA we Włodzimierzu, informujący o zebraniu KO ZBWSPRA w dniu 24.01.1932(patrz powyższy dokument oznaczony cf), z którego protokół został dołączony. Wymienione są trudności w tworzeniu się zrzeszenia i organizacji Zjazdu (finanse – podróż do Włodzimierza jest droga, młodzi absolwenci SPRA to często biedni studenci, których na nią nie stać).

- Teczka 4, z aktami I Zjazdu Z.W.S.P.R.A., materiały związane z Kołami lokalnymi Z.B.W.S.P.R.A.(w tym korespondencja), inne dokumenty, listy, notatki związane z tworzeniem się i działalnością Z.B.W.S.P.R.A. w tym kolejne egzemplarze kopii listów, które są w innych składowych tego zbioru(mogą mieć inne/dodane podpisy, jeśli wcześniej ich nie było):

a) 5 protokołów, już opisywane wcześniej - z I (2 egz.) i II Plenarnego Zebrania, a także kolejny egzemplarz protokołu z otwarcia Zjazdu(2egz.)

b) Opisywane wcześniej listy porządkowe zjazdu(podział różnych komisji i ich referenci) – 2egz.

c) Listy uczestników zjazdu, pierwsza ze stopniami, miejscowością pochodzenia i adresem, w formie 2str. maszynopisu obejmującego 46 osób, druga odręczna 44 osoby, zaadresowana do kierownika Stacji [kolejowej]Włodzimierz, z oznaczeniem stacji kolejowych z / i do których przybyli [w celu zorganizowania im ulgowych/darmowych biletów powrotnych?].

d) Blankiet zaproszenia na I Zjazd B.W.S.P.R.A. od K.O.Z.B.W.S.P.R.A. Z programem zjazdu, 1 arkusz, niezadrukowane okładki, złożenie pionowe pośrodku, wewnątrz tekst na 2 str.

e) odręczny spis protokolantów poszczególnych komisji, 1 str.

f) Regulamin obrad I-go Zjazdu Zrzeszenia BWSPRA, maszynopis?, 4str., z podpisem W.Pałuckiego, podniszczona, dodatkowo wersja fragment wersji roboczej, 3str. z poprawkami, na powielaczu, z dopiskiem powielić w 100 egz.

g) Zdanie odrębne członków Komisji w sprawie projektu statutu Z.B.U.S.P.R.A.- 3 punkty, kopia przez kalkę maszynopisu.

h) Maszynopis, 1 str, z podpisami Antoniego Bani(Prezesa Zarządu Koła) i Stanisława Głownickiego (sekretarza) z 23 kwietnia 1932, od Koła Wileńskiego Z.B.W.S.P.R.A. do kapitana Raka ze S.P.R.A. we Włodzimierzu z informacją o zawiązniu Koła, liczącego 20 osób i wybraniu 2 osób na delegatów na Zjazd we Włodzimierzu.

i) 4 odręczne protokoły ze Zjazdu , 3 piórem, 1 ołówkiem,

j) Rękopiśmienny arkusz, 1 str. z formułkami podziękowań dla Prezydenta, Marszałka i I Viceministra Spraw Wojskowych

k) obszerny zbiór odręcznych spisów obecności zebrań Kół Lokalnych Z.B.W.S.P.R.A. i spisy członków, często z adresami, obejmuje okręgi: bydgoski(?), poznański 2x, lwowski/zamojski(?), łucki (ten z dołączonymi: powielaczową kopią ewidencji członków Koła Łuckiego uczniów S.P.R.A.; bilet wizytowy Wacława Roehra -stud. Fil. U.P. z Gniezna z dopiskiem na odwrocie; maszynopis, 1str., odpisany z 26 marca 1932, od Edwarda Szymańskiego, do kapitan Albina Raka we Włodzimierzu, wyrażający chęć wstąpienia do organizacji i pomoc w tworzeniu Koła Lokalnego tejże w Łucku, a także zainteresowanie prenumeratą miesięcznika - niewymieniona z tytułu „Balista”; List z 26 kwietnia 1932 z T.Z. Koła Z.B.U.S.P.R.A. od prezesa tegoż, Michała Kasprowicza, podpisany przez niego i sekretarza - E. Szymańskiego, do kapitana Albina Raka ze S.P.R.A., o przesłaniu do K.O. w Warszawie danych o ich Kole, wraz z listą członków, na koniec wymienia delegatów na Zjazd i termin przyjazdu), gnieźnieński (z 2 odręcznymi listami członków), łódzki, skierniewicki( 2 spisy członków i odręczny list od Władysława Siemińskiego do kapitana Raka z 25.IV.32 o wyniku zebrania członków Koła, wyborze władz i delegatów na Zjazd, dla których wystosował prośbę o załatwienie im urlopu z pracy, a na koniec prośba o wsparcie dla koła i podarowanie im Rocznika S.P.R.A.), wileński, z Dąbrowy Górniczej, katowicki(jedna lista odręczna i druga na maszynie, z poprawkami, a także list z 20 kwietnia,maszynopis 1str., podpisany, od Kazimierza Lebiedzickiego do Kapitana Albina Raka ze S.P.R.A. we Włodzimierzu o kontakcie z Komitetem Organizacyjnym w Warszawie i przekazaniu listy członków i prośbą o pieniądze/zniżki na wyjazd, bo delegatów nie stać na pociąg.), toruński( z odręcznym listem do kapitana Albina Raka z 20 IV 32 od Kazimierza Bruszkiewicza, przepraszający za problemy z tworzeniem się koła w Toruniu), wołkowyski (z maszynopisowym listem od Stanisława Deniziuka, z jego podpisem, do kapitana Albina Raka ze S.P.R.A. ze spisem 4 członków Koła; dodatkowo notatka kpt. Raka z adresem kontaktowym), pabianicki (koperta z listem z 24 marca 1932 od Mirona Badziaka, z podpisem, do kapitana Albina Raka , o problemie z tworzeniem koła, skoro inni absolwenci S.P.R.A. z Pabianic studiują w innych miejscowościach i nie mogą się spotkać, do czasu ferii), krakowski (obejmujący dwa wpisy, Bernarda[!może jakiś pseudonim Józefa, lub źle przepisane z dokumentacji w SPRA?] Cyrankiewicza i Antoniego Terleckiego, z dopiskiem kpt. Albina Raka, że nie otrzymał od podch. Cyrankiewicza spisu członków, że podobno ten komunikował się już z Komitetem Organizacyjnym), lwowski (z listem z 7 IV 1932 do kapitana Albina Raka, od Bernarda Połonieckiego, w sprawie organizowanego zebrania organizacyjnego Koła i prośbą o instrukcje), gdyński ( z 2 listami/kopiami, maszynopisy, 1 str., od Józefa Podoskiego do Albina Raka i do Komitetu Organizacyjnego w Warszawie na temat trudności z organizacją Koła Lokalnego Zrzeszenia), wąbrzeski, stanisławowski, bydgoski, na końcu list od Kazimierza Lebiedzickiego(maszynopis, 2 str., podpisany) z 30 marca 1932 , do kapitana Albina Raka w sprawie podjęcia się przez K.L. organizacji Koła na Śląsku i jego kontakcie z K.O. w Warszawie.

l) zszywka obejmująca list z 12 lutego 1932(maszynopis, 2str., podpisany) od komendanta S.P.R.A. Ząbkowskiego, do Komitetu Organizacyjnego Stowarzyszenia Byłych Uczniów S.P.R.Art., na ręce D-ra Pawła Asłanowicza, z podziękowaniem za podjęcie się organizacji Stowarzyszenia. Odpowiedź na kwestie poruszone na posiedzeniu komitetu 24 stycznia. Spięto wraz z listem od K.O. do komendanta z 26.01.932 , do którego był dołączony protokół z posiedzenia K.O. w dn. 24.01.1932(obie pozycje opisano wcześniej, przy okazji innego zbioru dokumentów, tu kolejne kopie)

ł) List na druku K.O. Z.B.S.P.R.A.(maszynopis, 2 str., opieczętowany podpisany przez Asłanowicza i Pałuckiego, z dopiskami i korektami), z 9 marca 1932, do Komendanta S.P.R.A. we Włodzimierzu, opisywany wcześniej z doczepionym maszynopisem 1str., z projektem komunikatu prasowego na temat organizacji Zjazdu w dniach 3 i 4 maja ?

m) Lista zgłoszeń do Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Z.B.U.-S.P.R.A. Maszynopis, 1str., z licznymi poprawkami i notatkami na onu stronach.

n) Zszywka 3 druków. Wzór upoważnienia(niewypełniony maszynopis, 1str., z podpisem Komendanta Ząbkowskiego) z 14.III.1932 dla … do informowania byłych uczniów S.PR.A. na terenie miasta … , w sprawach organizacyjnych dotyczących Z.B.U.S.P.R.A. oraz do zebrania listy członków, wyrażających chęć do przystąpienia do tej organizacji. List/instrukcja dla upoważnionej osoby (powielaczowa kopia maszynopisu) z 21.III.1932 od Komendanta SPRA(faksymile podpisu Dr. Ząbkowskiego?) dla adresata wcześniejszego upoważnienia, formularz wypełniony dla Tadeusza Peronia z Dąbrowy Górniczej, na dole dopiski od T.P. Z listą członków jego Koła Lokalnego

ń) 4 kopie już opisywanych listów na druku firmowym K.O.S.P.R.A. do Komendatna S.P.R.A, Dr. Ludwika Zabkowskiego, z dni 15marca oraz 7, 14 i 22 kwietnia 1932, wszystkie podpisane, opieczętowane, z dodatkowymi adnotacjami, notatkami, parafkami m.in. kpt. Raka i komendanta Ząbkowskiego.

o) List (maszynopis, 1str., podniszczony, podpisany przez S. Głowackiego, z adnotacją kpt. Raka dla prezydium Z.B.W.S.P.R.A. w Warszawie) z 20 maja 1932 od Wileńskiego Koła Z.B.W.S.P.R.A. do kapitana Raka ze S.P.R.A. we Włodzimierzu, w związku z niemożnością wzięcia udziału w Zjeździe prośba o protokół obrad Zjazdu, statutu Zrzeszenia, wzoru deklaracji członkowskiej(by móc kontynuować działalność organizacyjną), a także o informację, czy omawiano kwestię przyłączenia się do Związku Oficerów i Podchorążych Rezerwy. Na koniec wyraża radość na wieść o inicjatywie wydawania pisma „Balista”.

p) 2 trochę się różniące wersje wzoru formularza(kopia maszynopisu, odbitka powielaczowa?przez kalkę?) - z prośbą kpt. Raka o organizację Koła Lokalnego Z.B.W.S.P.R.A., przesłanie danych osobistych byłych wychowanków i kontakt w tej sprawie z Komitetem Organizacyjnym tegoż zrzeszenia.

q) 2 egzemplarze Zawiadomienia (maszynopis, 1str., opieczętowany, z faksymile(?) podpisu Dr. Asłanowicza) z 29 stycznia 1933 od Tymczasowego Zarządu Z.W.S.P.R.A. , o zaplanowanych ćwiczeniach aplikacyjnych w dniu 12 stycznia r.b., na które należy przyjść przygotowanym.

r) list odręczny,1str., do Komendy S.P.R.A. z 20 IV 1932 od ppor.rez. Franciszka Krupy z Kamionki z zapytaniem o zniżki na dojazd i czy należy przybyć umundurowanym (parafki komendanta Ząbkowskiego i kapitana Raka ze S.P.R.A.)

s) List odręczny, 2str., z 19.IV.1932 do Kapitana Raka ze S.P.R.A. od Feliksa Kuczkowskiego(?) , odnoszący się do listu kpt. z upoważnieniem dla F.K. w celu organizacji przez niego Koła Lokalnego Z.B.W.S.P.R.A. w Wołkowysku – przeprasza za brak kontaktu w tej sprawie, spowodowane było wyjazdem na studia w Warszawie (W.S.H. - dopowiada, że jest tam wielu byłych uczniów S.P.R.A.)

t) Komunikat (odręczny, 2 str. podpisany przez kpt. Albina Raka) z 11 IV 1932, projekt komunikatu prasowego informujący o tworzeniu się Z.B.W.S.P.R.A. i Zjeździe we Włodzimierzu w dniach 1 i 2 maja 1932.

u) List odręczny od kapitana Albina Raka do Jana Johna ze Skierniewic z zaproszeniem na Zjazd, jako delegata Koła Skierniewickiego[z dopiskiem „express”].

Zebrania Prezydium Z.W.S.P.R.A. Z lat 1932/33 (protokoły, w tece 4)

Zbiór 14 luźnych stron z zeszytu A5 w kratkę, zapisywanych ciągiem(nowy protokół na stronie z poprzednim) z kolejnymi protokołami z Zebrań Prezydium Z.W. S.P.R.A. (Związku Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim), z dni:

a) 15. VII. 1932, w składzie Władysław Pałucki, Jan(? ew. Józef) Podoski, Jan Orłowski, Janusz Kaller, i Tadeusza Horodeńskiego , podpisany przez prezesa Władysława Pałuckiego.

b) 5. VIII. 1932, w składzie jak wyżej, z podpisem i pieczęcią prezesa Pałuckiego.

c) 31. sierpnia [19]32 roku, w składzie kol.kol. Pałucki, Horodeński i Orłowski.

d) 13. IX. [19]32 , w składzie kol. Pałucki, Horodeński i Orłowski z podpisem i pieczęcią prezesa.

e) 11 października 1932r.,w składzie kol.kol. Horodeński, inż. Podoski, Kaller.

f) 26 października 1932r., w składzie kol.kol. Pałucki, Horodeński, inż . Podoski, opóźn. Kaller, urlopowany Orłowski.

g) 10. XI. [19]32r., w składzie kol.kol. Pałucki, Horodeński, inż Podoski, Kaller.

h) 20 grudnia 1932, w składzie Pałucki, Horodeński, Podoski i Kaller

i) 28 stycznia 1933, w składzie Pałucki, Horodeński, Podoski, Kaller, oraz specjalnie zaproszony prezes koła warszawskiego Asłanowicz

j) 28. II. 1933, w składzie Pałucki, Podoski, Kaller, Blusiewicz (Jerzy?).

k) 10 marca 1933, w składzie Pałucki, Podoski, Horodeński, Kaller, Blusiewicz.

Protokoły a-k na 13 arkuszach, dodatkowo jedna kartka nieoznaczonego protokołu(może dopisek/rozszerzenie do jednego z powyższych, ale nie pasowała numeracja punktów).

W ostatnim protokole szeroko opisane perturbacje z rejestracją Zrzeszenia, któremu Komisariat Rządu zwrócił listę członków celem uzupełnienia daty i zaznaczył, że „Zrzeszenie, jako instytucja niezalegalizowana, nie ma prawa do podejmowania jakiejkolwiek działalności”. W związku z niezalegalizowaniem Zrzeszenia i brakiem funduszy postanowiono nie zwoływać ani Zjazdu Walnego ani Zwyczajnego.

Cena: 2000

94.

Baczność , nr 1, 1933 [dwutyg. organ „Akademika-Strzelca”]

Dwutygodnik Baczność, Organ „Akademika-Strzelca”. Rok 1, Nr. 1, Warszawa, 19 Marca 1933r.

Red. nacz: Wiesław Junosza-Bieliński; Wyd. i red. odp.: Janina Stembrowiczówna; Sek. red.: Wanda Nowicka; Komitet redakcyjny: Jerzy Giedroyć, Witold Wieczorek, Tadeusz Żenczykowski, Zbigniew Żbikowski. Druk.: Tłoczono w Drukarni Krajowej(W.Krawczyńskiego) w Warszawie, Chłodna 44.

Broszurowa okładka, str. 16(+okł.), format 31,7 x 23,9 cm. Okładka sygnowana: Siemaszko.

Stan: naddarcia na marginesach(większe na okładce pośrodku, z prawej, ok 6cm), mały ubytek narożnika okładki, złożenie w pionie (z uszkodzeniami zwł. na tylnej okładce- dziurki, wytarcia), liczne zagniecenia, zabrudzenia, plamki, papier pożółkły(nierówno, bardziej przy krawędziach).

Rzadkie pismo odnotowywane przez 2 biblioteki, notujące numery 1-3 z 1933 roku.

W 1933 roku wydano 4 numery „Akademika”, który był dodatkiem do pisma „Bunt Młodych”(redagowanego przez Jerzego Giedroycia), tu kolejna efemeryda tego środowiska.

Pismo piłsudczykowskiej młodzieży, odnosi się do m.in. P.W. (pewiaków, może dotyczyć przysposobienia wojskowego? albo Polskiej Organizacji Wojskowej – POW / peowiaków), czy A.O.Z.S.(Akademickich Oddziałów Związków Strzeleckich?)

Cena: 220

95.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 1 - maj, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok I. Numer 1. Włodzimierz, Maj 1932.

Komitet Redakcyjny: Przewodniczący: Mjr. Karol Lucjan Galster; Sekretarz: por. Czesław Kłopotowski; Członkowie: Mjr. Antoni Kocimski, Mjr. Tadeusz Michałowski, Kpt. Józef Porębny, Kpt. Artur Blank, Kpt. Albin Rak. Druk.: Z Drukarni A.Wassera, Włodzimierz, ul. Sienkiewicza 6.

Dwumiesięcznik, broszurowa okładka[proj. Jerzy Hryniewiecki], str. 24, format 30,3 x 22,7 cm.

Stan bardzo dobry: drobne zagniecenia i ślady po złożeniu pionowym, zagniecenie 1 kartki w środku, kilka małych pęknięć na marginesach, verso pieczątka – w miejscu na numer konta bankowego.

Bardzo rzadko spotykane pismo, odnotowywane tylko przez Bibliotekę Narodową(nr 1-4 z 1932 i 1-4 z 1933) i Centralną Bibliotekę Wojskową(nr 3 z 1933), na tylnej okładce zaproszenie do prenumeraty, pierwszy numer wysyłano bez zamówienia(na zachętę, opłata dobrowolna).

W treści m.in. przedruk listu – Słowo wstępne Szefa Departamentu Artylerji płk. Jana Macieja Bolda, wspomnienie z manewrów, referat ideowy, artykuły „techniczne”/„branżowe”: „Pojęcie o odwzorowaniach kartograficznych ...”, „Rozpoznanie i wytyczanie dróg”, „Zagadnienie bliskiego punktu ustalenia”.

Cena: 150

96.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 2 - lipiec, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok I. Numer 2. Włodzimierz, Lipiec 1932.

Komitet Redakcyjny: Przewodniczący: Mjr. Karol Lucjan Galster; Sekretarz: por. Czesław Kłopotowski; Członkowie: Mjr. Antoni Kocimski, Mjr. Tadeusz Michałowski, Kpt. Józef Porębny, Kpt. Artur Blank, Kpt. Albin Rak. Druk.: Z Drukarni A.Wassera, Włodzimierz, ul. Sienkiewicza 85(6).

Dwumiesięcznik, broszurowa okładka[proj. Jerzy Hryniewiecki], str. 28, format 30,3 x 22,7 cm.

Stan: drobne zagniecenia, zabrudzenia, ślad po złożeniu pionowym, plamki, na okładce ślady po pieczątkach pocztowych i naklejce adresowej prenumeratora, wpis / zaadresowanie.

Bardzo rzadko spotykane pismo, odnotowywane tylko przez Bibliotekę Narodową i Centralną Bibliotekę Wojskową, na tylnej okładce zaproszenie do prenumeraty, pierwszy numer wysyłano bez zamówienia(na zachętę, opłata dobrowolna)- ponowienie tylnej okładki Nr 1.

W treści m.in. nekrologi poległych przy spełnianiu obowiązków żołnierskich, dział poświęcone wychowankom S.P.R.A., kwestie „techniczne”/”branżowe” - „Baterja w marszu podróżnym”, Praca kątomierzem-busolą”, Ustawianie działa kierunkowego na dozór”, „Rozważania o technicznem wykonywaniu typowych ogni artyleryjskich”

Cena: 150

97.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 3 - wrzesień, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok I. Numer 3. Włodzimierz, Wrzesień 1932.

Redaktor nacz. i odp.: Mjr. Karol Lucjan Galster; Sekretarz: por. Kazimierz Ryłko; Kierownik Administracji: Kpt. Albin Rak. Komitet Redakcyjny: mjr. Jan Pałubicki, kpt. Franciszek Talarczyk, kpt. Adam Fedorko, kpt. Otto Marcinek, kpt. Roman Kałuziński i por. Marjan Zajączkowski.

Druk.: Z Drukarni A.Wassera, Włodzimierz, ul. Sienkiewicza 85(6).

Dwumiesięcznik, broszurowa okładka, str. 20, format 30,5 x 22,3 cm.

Stan: lekko wytarta i przebarwiona okładka, drobne zagniecenia, zabrudzenia, ślad po złożeniu pionowym, plamki, na okładce naklejka adresowa prenumeratora „Żyrardów. Wp. W. Pałucki, Familijna 26”. Na tylnej okładce komunikat na temat zmian w redakcji.

Bardzo rzadko spotykane pismo, odnotowywane tylko przez Bibliotekę Narodową(nr 1-4 z 1932 i 1-4 z 1933) i Centralną Bibliotekę Wojskową(nr 3 z 1933).

W treści m.in. : „Przemówienie Prezesa Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A.”- Władysława Pałuckiego, „Ćwiczenia aplikacyjne”, sprawy statutowe, kontynuacje artykułów „technicznych” z numeru 2.

Cena: 150

98.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 1(5) - styczeń, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok II. Numer 1(5). Włodzimierz, Styczeń 1933.

Redaktor nacz. i odp.: Mjr. Karol Lucjan Galster; Sekretarz: por. Kazimierz Ryłko; Kierownik Administracji: Kpt. Albin Rak. Wydawca: Szkoła Pod. Rez. Artylerji.

Dwumiesięcznik, broszurowa okładka[proj. Jerzy Hryniewiecki], str. 20, format 30,3 x 22,4 cm.

Stan: drobne zagniecenia, zabrudzenia, plamki, ślad po złożeniu pionowym, nieduże przebarwienia, na tylnej okładce naklejka adresowa prenumeratora: Żyrardów WP. Pałucki Wład. Familijna 26

Bardzo rzadko spotykane pismo, odnotowywane tylko przez Bibliotekę Narodową i Centralną Bibliotekę Wojskową.

W treści m.in.: wspomnienie na 70-lecie powstania styczniowego, o przysposobieniu wojskowym w Niemczech i oficerach rezerwy w wojsku sowieckim, „Ćwiczenia aplikacyjne”, inne „techniczno-wojskowe”.

Cena: 150

99.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 2(6) -19 marca, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok II. Numer 2(6). Włodzimierz, 19 marca1933.

Dwumiesięcznik, broszurowa okładka[proj. Jerzy Hryniewiecki], str. [2- portret Józefa Piłsudskiego i dedykowany mu wiersz „Wodzu ukochany” Kazimierza Ryłki], 26, errata, format 30,1 x 22,2 cm.

Stan: drobne zagniecenia, zabrudzenia, plamki, ślad po złożeniu pionowym, nieduże przebarwienia, na tylnej okładce naklejka adresowa prenumeratora: Żyrardów W.P. Pałucki Władysł. Familijna 26

W treści m.in.: uczczenie imienin J. Piłsudskiego, „Ćwiczenia aplikacyjne” z dołożną mapką na bibułce(wykonaną w ramach ćwiczeń przez W.P.?, lub dołożona wydawniczo jako wzór do ćwiczeń), liczne treści „techniczno-wojskowe”, dotyczące sprzętu i strzelania. Informacja, że ten numer wieńczy pierwszy rocznik 1932/33 [numery 1-6 dwumiesięcznika, oznaczane R.I. 1-4 i R.II 1-2] i zaprasza się do wznowienia prenumeraty.

Cena: 150

100.

Balista, S.P.R.A. R.1.: 1932 nr 3(7) - maj, Włodzimierz Wołyński

Balista, Czasopismo Informacyjne Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Rok II. Numer 3(7). Włodzimierz, maj 1933.

Stan: wytarcia, drobne zagniecenia, zabrudzenia, liczne plamki(część zbrązowiała przechodząca na kolejne kartki), ślad po złożeniu pionowym, liczne przebarwienia, drobne pęknięcia na prawym marginesie (1 przez wszystkie strony)na tylnej okładce naklejka adresowa prenumeratora: Żyrardów W.P. Pałucki Władysł. Familijna 2[6]

Bardzo rzadko spotykane pismo, odnotowywane tylko przez Bibliotekę Narodową i Centralną Bibliotekę Wojskową. Na tylnej okładce komunikat dotyczący działalności wydawniczej, m.in. wymienia publikacje do nabycia(jednodniówki, rocznik „Balisty” 1932/33.

W treści m.in.: „O polskim ruchu strzeleckim”, „Ćwiczenia aplikacyjne” z dołożoną mapką na bibułce(wykonaną w ramach ćwiczeń przez W.P.?, lub dołożona wydawniczo jako wzór do ćwiczeń) , liczne treści „techniczno-wojskowe” dotyczące sprzętu i strzelania.

Cena: 150

101.

Fotografie – 9 x defilada w S.P.R.A. z 19.III.1931 [ Włodzimierz Wołyński]

W skład zbioru wchodzą

- 3 fotografie pocztówkowe o wym. 9 x 14 cm(verso opisane 11., 14., 15. a także 4szt., 5szt., 5szt.)

- fotografia „panoramiczna” złożona z 2 zdjęć sklejonych ze sobą, tworzących całość, łączny wymiar 8,3 x 20,1 cm.

- 5 mniejszych fotografii o wymiarach ok. 6 x 8,6 cm.

Cena: 480

102.

Fotografie – W. Pałucki, S.P.R.A. - Włodzimierz Woł., ok. 1930/31 [42szt.]

W skład zbioru wchodzą fotografie w różnych rozmiarach, często pocztówkowych, ale częściej mniejszych, o wymiarach od ok 5,6 x 8,9 cm po 13,9 x 8,9 cm:

a) fotografia zbiorowa, o wymiarach 16,6 x 21,9 cm, w złym stanie: ubytek w lewym górnym rogu, większe naddarcie pośrodku z lewej, do połowy zdjęcia i mniejsze na dole,

Przedstawia m.in.: stojących w górnym rzędzie 2 od lewej Władysław Pałucki; tamże, 3 z lewej prawdopodobnie Józef Cyrankiewicz(późniejszy wieloletni premier PRL); siedzący, 3 z prawej, major Karol Lucjan Galster (Dyrektor Nauk S.P.R.A. w latach 1931-1936); siedzący, 3 z lewej, być może kpt. Talarczyk; siedzący, 1 z lewej, być może kpt. Witold Gorecki.

b) fotografia zbiorowa wychowanków i kadry, nad bramą tablica: III DYON Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, o wymiarach 8,7 x 13,7 cm.

c) fotografia zbiorowa z wigilii, z jednym umundurowanym młodym żołnierzem, brak opisu, może przypadkiem dodana do zbioru, może z wychowankami SPRA, format 11,4 x 15,6 cm.

Część fotografii mogła zostać zreprodukowana w jednym z roczników pamiątkowych Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji we Włodzimierzu (być może w drugim, fot. kursu z lat 1930/31, do którego nie było dostępu w wersji zdigitalizowanej, w tym okresie uczył się tam Władysław Pałucki).

d) 7 fotografii w różnych formatach przedstawiających Władysława Pałuckiego w mundurze, dwie z nich z liścikiem na odwrocie: Kochanej Jadwiście – Władek, Włodzimierz 3/V. 1931r., Najukochańszej narzeczonej (…?) Władek. Włodzimierz 3/V.31r.. 5 z nich na koniu(ujęcia mogą się powtarzać, w formacie pocztówkowym), dwie mniejsze – stojący samodzielnie w mundurze.

e) dwie mniejsze fotografie W.Pałuckiego mundurze, jedna z oficerem(kpt. Talarczykiem), gdy idą ulicą; druga z gronie kolegów(W.P. I 5 innych żołnierzy), opisana na odwrocie 1935 V.

f) 11 fotografii grupowych(1 większa-pocztówkowa, 10 małych) przedstawiających rekrutów w czasie wolnym(kąpiel, posiłek, czyszczenie mundurów, podrzucanie kolegi na wiwat, naprawa wozów ciągnących armaty, szykowanie się do fotografowania), lub odpoczywających. Dwie z nich opisane na odwrocie, jedna – Włodzimierz, druga Odpoczynek w Zi...(?) 28/IX.31.

g) 19 fotografii (5 większych, 14 mniejszych) z ćwiczeń ze sprzętem artyleryjskim i końmi, m.in.: wieża obserwacyjna; 6 scen z końmi(pokaz woltyżerki, defilada, szarża kawalerii, postój, marsz), dwie podpisane „przed wymarszem z postoju 7.V.31” oraz „defilada 8/IV.31”; 12 fotografii ze sprzętem artyleryjskim z ćwiczeń, z podpisami: „1/ Bateria w polu 24/IV.31”(zreprodukowana w II Roczniku SPRA za lata 1930/1931, na str. 47), „2/ Katastrofa 24/IV.31”, „Baterja w polu 16/II.31”, „Czeremoszno 18 V 1932 kp tan(?)Jan Kozłowski ur. 1909 … w Ko...(?)”, „8/V 31r.”, „Służba w polu 18/IX.31. Odpoczynek”, „2 pluton zima 1931”.

Stan: część fotografii zabrudzonych, z plamkami, zagnieceniami (zwł. większe formaty), jedna ze śladem odklejania z albumu.

Przynajmniej jedna z nich została zreprodukowana w pamiątkowym II Roczniku SPRA za okres 1930/1931.

Cena: 1600

103.

Grzmot – Jednodniówka 9 Baterji SPRA, 19 marca 1931,

Grzmot - Jednodniówka 9 Baterji SPRA, 19 marca 1931.

Red. nacz.: kapr. z cenz. Z[ygmunt]. Czaplicki.; Red.odp.: kapr. A[lojzy]. Myszkowski; Wyd.: kapr. S[tefan]. Kowalski. Kier. art.: J[anusz]. Juraszyński; Karykaturzysta: R[afał].Krotochwila.

Jednodniówka/druk ulotny, powielacz, str. 10, format 35,8 x 22,5 cm.

Stan: zagniecenia, zabrudzenia, naddarcia na krawędziach i przy zszywkach, złożenie lekko wytarte, plamki, przebarwienia, część ilustracji/tekstu słabo odbita/wyblakła, ledwie widoczna.

Unikat? Nienotowana w bibliotekach.

Cena: 300

104.

[Program S.P.R.A.] „33”, [rewia] „Byle do wiosny” [Włodzimierz Wołyński, 1931?]

33” . Koło Kulturalno-Oświatowe Szkoły Podchorążych Rezerwy Artlerji. Zespół Literacko-Artystyczny „33” Prezentuje wielką, wesołą, aktualną rewję p.t. „Byle do Wiosny” w 2 częściach (16 obrazach) z finałem pióra W.K. Budzyńskiego i R. Makarewicza, muzyka: P. Asłanowicza, W.K. Budzyńskiego, J. Ernsta i kompozytorów zagranicznych.[brak daty, prawdopodobnie przełom 1930/1931, okres V-go kursu w S.P.R.A. dla tu wymienionych twórców i W. Pałuckiego]

Druk.: Drukarnia Z.Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36.

Program/druk ulotny, broszurowa okładka, 12 str.nlb., format 23,1 x 15,4 cm.

Wśród ekipy tworzącej widowisko m.in.: Wiktor Kazimierz Budzyński (aktor, piosenkarz, publicysta, w latach 1931-39 autor i reżyser słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracownik licznych teatrów, czasem nawet jako kierownik artystyczny i dyrektor); R. Makarewicz (literat, prawnik, dyplomata, po 1945 żyjący w USA, syn słynnego prawnika/karnisty Juliusza Makarewicza, żyjącego w latach 1872-55); Paweł Asłanowicz (prawnik, muzyk, współautor , wraz z M. Hemarem, znanej piosenki „Upić się warto”); Feliks Tylpel - Topolski (grafik, scenograf, absolwent Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Pruszkowskiego, wydawca Kroniki Topolskiego - „Topolski's Chronicle”,bazującej na jego ilustracjach, wydawanej w Londynie od 1953 roku, dokąd się przeniósł w 1935 roku); Juraszyński Janusz Kazimierz (architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej, zdobywca nagród za projekty na przedwojennych konkursach, we współpracy z B. Szmidtem i J.Dumnickim); Władysław Wincze(architekt wnętrz, pedagog, w latach 1925-28 studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, następnie w latach 1932-35 malarstwo na warszawskiej ASP. Pracował u prof. W. Jastrzębowskiego m.in. nad grobowcem serca marszałka Piłsudskiego na Rossie w Wilnie. W latach 1945-48 dyrektor Spółdzielni Artystów „ład”, wieloletni wykładowca(dziekan, kierownik pracowni) na wrocławskiej PWSSP); Stanisław Gebert (prawnik); Czesław Stefański(absolwent KUL, związany z Lublinem, po wojnie członek ZPAP); Bogdan Machan(ps. „Akaga”,lekarz wojskowy, zm. w Powstaniu Warszawskim); Leon Iżycki, Franciszek Johannsen; J. Kaller; Piotr Zalcman; Czesław Żakiewicz; Zdzisław Raczyński;

Wśród wykonawców, poza już wymienianymi: S. Taczakowa, J. Staroniówna, A. Mandatowa, J. Piasek, Stanisław Maciejowski(nie dożył końca kursu, zginął na poligonie),Jakub Zakhajm, S.Rostworowski, S. Anielska, J. Kunasiewczowa, F. Zubrzycki, Stefan Kowalski, Stanisław Sroczyński, C. Turowski, Zygmunt Brzeziński, Michał Wesołowski, S. Wojnarski (chyba powinno być Wojnarowski), Jan Petecki.

Zawartość: wykaz zaplanowanych 16 piosenek, tekst do jednej z nich „ Podchorążówka idzie.” (słowa Makarewicza, muzyka Asłanowicza), liczne reklamy firm z Włodzimierza.

Rzadkość!

Cena: 160

105.

Przepustka z Obozu Przysp. Wojsk. w Mikuliczynie, 1924r.

Fragment kartki z linie z formularzem (w formie słabo odbitej pieczątki) Dowódcy Obozu Przysposobienia Wojskowego D.O.K. w Mikuliczynie(obecnie Ukraina), wypełnionym piórem dla kaprala Władysława Pałuckiego, z przepustką upoważniającą do przebywania poza obozem, w miejscowości Jaremcze w dniu 15.VII.1924 w godzinach 4-19.

Stan: nieduże przebarwienia i zagniecenia, arkusz o wymiarach 10,1 x 16,1 cm.

Cena: 100

106.

Przepustka i karta urlopowa ze S.P.R.A. dla W. Pałuckiego na 26.IV.1931

w skład zestawu wchodzą: przepustka i karta urlopowa dla Władysława Pałuckiego z 25.IV.1931r.

a) Przepustka wystawiona przez Adiutanta Szkoły, kapitana Władysława Orzelskiego ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, w dniu 25.IV.1931 dla Władysława Pałuckiego, który uzyskał zgodę na udanie się miejscowości Uściług w dniu 26.IV.1931 w godzinach 8-24.

Pieczęcie szkoły i odręczny podpis kapitana. Stan: złożenia, drobne naddarcia(zwł. a złożeniach i ich przecięciu) i zagniecenia.

b) Karta Urlopowa, Seria B No. 010381 (druk.: 9834/30. Główna Drukarnia Wojskowa), z pieczęcią

Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii, upoważniająca do przejazdu w III-ej klasie pociągu wedle taryfy wojskowej, podpisana przez komendanta ppłk. dr. L. Ząbkowskiego, ze zgodą na 1 dniowy urlop w miejscowości Uściług dla Władysława Pałuckiego.

Stan: naddarty (drobne ubytki formularza) lewy margines, zagniecenia, złożenia, naddarcia, notatki.

Cena: 250

107.

[Reklama] Najlepszy Zeszyt Szkolny Nasz Sklep-Urania [Z.B.W. S.P.R.A.]

Ulotka reklamowa o wym. 13 x 7,9 cm, verso pieczątka Prezydium Zrzeszenia Byłych Wychowanków Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii [we Włodzimierzu].

Reklama firmy „Nasz Sklep-Urania S.A.” założonej w 1921 roku, jako „Nasz Sklep” zajmującej się papierem i materiałami szkolnymi, w 1927 roku po fuzji z innymi spółkami nazwę zmieniono na tu występującą, pod którą firma działała do wybuchu wojny. W latach trzydziestych była jedną z największych polskich hurtowni materiałów piśmiennych, dodatkowo prowadzącą działalność drukarską i introligatorską.

Projekt graficzny ulotki reklamowej: Zygmunt Kosmowski(1919-2001), sygnatura z prawej strony.

Cena: 44

108.

[Rozkaz/Polecenie?] Z 17.IV.1931 kpt. Orzelskiego dot. m.in. Cyrankiewicza

Dokument z 17.IV.1931 roku, wystawiony i podpisany przez kapitana Władysława Orzelskiego, z.r. Adiutanta szkoły ze Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu, z poleceniem dla 4 uczniów (Cyrankiewicza, Pałuckiego, Winczego i Stankiewicza (?), żeby w następnego dni stawili się w pokoju sekcji historyczno-muzealnej. Dokument z późniejszymi dopiskami (np. że Pałucki się zwolnił, nie był przy rozkazie). Stan zły: liczne większe i mniejsze naddarcia, zagniecenia, plamki.

Wśród adresatów „rozkazu” m.in. Józef Cyrankiewicz, późniejszy wieloletni premier PRL.

Cena: 44

109.

S.P.R.A. Program uroczystości majowych 1932 [Włodzimierz Wołyński]

S.P.R.A. Program uroczystości majowych 1932.

Program/druk ulotny, broszurowa okładka, 4 str.nlb., format 23,1 x 14,9 cm.

Stan dobry: niewielkie zagniecenie przedniej okładki, wyraźniejsze tylnej, z 2 małymi pęknięciami, papier w środku pożółkły.

W treści plan różnych imprez i zawodów zaplanowanych na dni 27.IV. do 3.V., m.in. w związku z otwarciem zjazdu B[yłych] U[czniów?] S.P.R.A.

Rzadkość!

Cena: 160

110.

Umarł rekrut, umarł..., 29.X.1932 Włodzimierz [jednodniówka satyryczna]

Umarł rekrut, umarł..., Nadzwyczajne Wydanie,Włodzimierz, dnia 29.X.1932 r.

Wyd.: Sekcja literacka K.K.O.S.P.R.A.; Druk.: Drukarnia Z. Wassera, Włodzimierz, ul. Farna 36.

Jednodniówka satyryczna/druk ulotny w formie gazetowej, str.2, format 47,5 x 30,5 cm.

Rysunek na okładce: Eugeniusz Wierzbicki (1901-1991)- polski architekt, przedstawiciel modernizmu, członek autorskiego zespołu architektów „Tygrysy”, współprojektował m.in. Dom Partii w Warszawie.

Stan: liczne naddarcia na marginesach i 3 większe pęknięcia przy złożeniu(2 pionowe i poziome z lewej), zagniecenia, papier pożółkły, zabrudzenia, drobne przebarwienia, plamki.

Rzadkość, nienotowana w bibliotekach.

Cena: 300

111.

Uroczystość przysięgi w SPRA z 30.X.1932, [komunikat dla prasy?]

Maszynopis(kopia z powielacza?) na bibule, 1str., zatytułowanym [UR]OCZYSTOŚCI W SZKOLE PODCHORĄŻYCH REZERWY ARTYLERJI WE WŁODZIMIERZU.

W dniu 30 października r.b. odbyła się we Włodzimierzu, w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerji, przysięga uczniów S.P.R.A. -Na Uroczystość tę przybyli z Warszawy delegaci Prezydjum Zrzeszenia Wychowanków S.P.R.A. w osobach: prezesa Pana Władysława Pałuckiego i Pana Tadeusza Horodeńskiego, którzy z okazji podniosłej chwili przysięgi – spełniając życzenie I-go Zjazdu Wychowanków S.P.R.A.- wręczyli cztery srebrne fanfary obecnemu rocznikowi Szkoły.

Fanfary z napisem: „Zrzeszenie Wychowanków S.P.R.A. - swojej Szkole 30.X.32r. ofiarowano, jako symbol łączności między cywilnem społeczeństwem rezerwy artyleryjskiej, a najmłodszymi elewami Szkoły. (...)

Stan: drobne ubytki papieru , liczne zagniecenia cienkiego papieru.

Prawdopodobnie tekst planowanego komunikatu dla prasy, lub radia.

Cena: 120

112.

[Zaproszenie na] Bal S.P.R.A. 1931[rok], dla Jadwigi Markowskiej [działaczki P.P.S]

Bal 1931 Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerji. Druk.: Druk. „Pionier”, Marszałkowska 111 [Warszawa].

Na Bal Reprezentacyjny S.P.R.A., który ma się odbyć 31 stycznia 1931 zaproszona zostaje Jadwiga Markowska [prawdopodobnie chodzi o żyjącą w latach 1880-1962 działaczkę socjalistyczną, członkinię PPS, posłankę na sejm z lat 1928-29, związaną z Towarzystwem Uniwersytetu Robotniczego, współorganizatorkę Ligi Praw Człowieka i Obywatela]. Zaproszenie podpisane przez Franciszka Johannsena, ucznia S.P.R.A. przedstawiciela Komitetu Organizacyjnego Balu.

Druk ulotny, 4str., format 17,1 x 11,1 cm. Stan: zabrudzenia, drobne zagniecenia, plamki. Sygnatura autora okładki nieczytelna.

Cena: 100

113.

Bathe R., Der Feldzug der 18 Tage [1940, propaganda niemiecka, podbicie Polski]

Rolf Bathe, Der Feldzug der 18 Tage, Chronik des polnischen Dramas.

Wyd.: Gerhard Stalling Verlagsbuchhandlung, Oldenburg, i.O. / Berlin.

Półpł. twarda oprawa wydawnicza(bez obwoluty), w języku niemieckim, str. XXIV167,[1], 7 map w tekście, 17 ilustracji/ fotografii na 6 kartach nieliczbowanych.

Stan: brak obwoluty, okładka z zabrudzeniami i plamką, wewnątrz czysto, papier lekko pożółkły.

Propagandowa książka, kronika podboju z dni 1.IX..-10.X.1939, napisana krótko po zakończeniu działań wojennych w Polsce, zatwierdzono do druku 30 października 1939 roku, wydano na początku 1940 roku. We wstępie opis polskiej drogi ku katastrofie.

Cena: 50

114.

Biesiada Literacka R.II: 1925 - Nr. 31, Numer Legionowy [10-lecie Legionów]

Biesiada Literacka, Rok II, Nr. 31(40), Warszawa 9 sierpnia 1925r.

Kier. lit.: Edmund Jezierski. ; Red. i wyd.: Tadeusz Jaszczewski. ; Druk.: Drukarnia Sukcesorów T. Jankowskiego, Warszawa, Wspólna 54.

Tygodnik, broszurowa okł. z reklamami, str. 1-28, format 30,5 x 23,4 cm. Okładka projektu Edmunda Bartłomiejczyka.

Stan dobry: niewielkie przebarwienia, pożółknięcia, zagniecenia, pęknięcia papieru, na wewnętrznej stronie tylnej okładki fragment naklejki(„winietki) z handlu antykwarycznego.

Numer poświęcony jubileuszowi 10-lecia powstania Legionów Polskich. Wspomnienia, wywiady, poezje, fotografie archiwalne, pod koniec kilka stron z reklamami.

Cena: 88

115.

Biuletyn Dowództwa Garnizonu Radom, 14.X.1920 – Rozejm w Rydze

Biuletyn D-wa Garnizonu Radom. No.12. Czwartek, 14-go Października 1920r.

Druk.: J. Grodzicki i S-ka, Radom.

Czasopismo[tygodnik?nieregularne?], 2 str., format 35,1 x 21,9cm .

Stan: egzemplarz podniszczony, cienki papier, złożenie i przedarcie z podklejeniami bibułką bezkwasową, plamki, zabrudzenia, zagniecenia, pęknięcia papieru, dziurki, egzemplarz do dezynfekcji.

Bardzo rzadkie pismo garnizonu w Radomiu, jedyny inny numer który udało nam się zlokalizować to nr 8 z niedzieli 5 września 1920 , ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W treści m.in.: Komunikat Sztabu Generalnego z dnia 12 b.m., o planowanym rozejmie(od 18 października) i rozpoczęciu rozmów pokojowych w Rydze (podpisanie preliminariów pokojowych), o urlopach dla ochotników szeregowych, strajku kolejarzy warszawskich.

Cena: 220

116.

Boje Legionów Polskich, No.3, Bitwa pod Łowczówkiem, 1916r.

Boje Legionów Polskich, No.3: Bitwa pod Łowczówkie. Piotrków, 1916r., druk.: Czcionkami Drukarni Państwowej pod zarządem Departamentu Wojskowego N.K.N. W Piotrkowie.

Broszurowa okładka, str. 32, format 16,9 x 11,9 cm. Na stronie tytułowej wpis własnościowy piórem, portret K. Sosnkowskiego na początku, wewnątrz 1 ilustracja w tekście (scena w okopach).

Stan: cała broszura po zalaniu, przebarwienia przy zardzewiałych zszywkach w grzbiecie, plamy, zabrudzenia, drobne zagniecenia, egzemplarz po dezynfekcji gazem.

W treści o bitwie pod Łowczówkiem w dniach 22-25 XII 1914, pomiędzy Austro-Węgrami a Rosją.

Cena: 55

117.

Dyplom do Odznaki Honorowej „Orlęta”, 19 III 1919r.

Dyplom towarzyszowi broni ułanowi Wacławowi Nowackiemu za dzielną i wierną służbę ojczyźnie, ku pamięci przebytych bojów w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich w r. 1918-1919 odznakę honorową „Orlęta” nadaję. Dan we Lwowie 19 marca 1919 [Podpisano] Dowódca Armii „Wschód” [Gen. Tadeusz] Rozwadowski .

Stopień i imię żołnierza, a także numer dyplomu (41719) wypisane ręcznie, podpis dowódcy faksymilowy, w prawym górnym rogu dopisek piórem „81.” .

Druk ulotny, 1str., format 15,4 x 17,9 cm., Litografia- sygnatura w p.d. rogu: Lit. Piller Neumanna, Lwów.

Cena: 150

118.

Dziennik Żołnierza 1.Dywizji Pancernej, 1946 nr 288 [Quakenbruck]

Dziennik Żołnierza 1. Dywizji Pancernej. R.VII. Nr 288(725), Quakenbruck, Środa dnia 18 grudnia 1946

Wyd.: Press Section, Welfare Unit, 1st Polish Armd Divison. [Breda, Quakenbrück, Niemcy (od 1945 r.),R.5:1944 – R.8:1947]. Dziennik, 2 s., format 47 x 33 cm.

Stan: złożenia w pionie i poziomie z kilkoma dziurkami, papier pożółkły, wskutek błędu drukarskiego nieduży ubytek treści(dwa wersy jednego artykułu).

W treści: sytuacja polityczna i ekonomiczna w Europie, Brytyjski Związek Zawodowy zgadza się na przyjęcie w swe szeregi zdemobilizowanych Polaków.

Cena: 44

119.

Dziennik Żołnierza 1.Dywizji Pancernej, 1946 nr 289 [Quakenbruck]

Dziennik Żołnierza 1. Dywizji Pancernej. R.VII. Nr 289(726), Quakenbruck, Czwartek dnia 19 grudnia 1946

Stan: złożenia w pionie i poziomie z kilkoma dziurkami, papier pożółkły, drobne błędy drukarskie, drobne naddarcie na margiesie.

W treści: o planach ekshumacji żołnierzy polskich poległych na obczyźnie w czasie wojny, Polacy nagrodzeni belgijskimi orderami, wieści głównie z Europy.

Cena: 44

120.

Falski M., Wskazówki metodyczne do elementarza powiastkowego dla żołnierzy

Marian Falski, Wskazówki metodyczne do elementarza powiastkowego dla żołnierzy. Wydanie III. Warszawa, 1927. Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy. Druk.: Drukarnia Leona Wolnickiego, Warszawa, Poznańska 29. Wydane z polecenia Oddziału III Sztabu Generalnego L.8824/OK.- 10/XI 1924r. Broszurowa okładka, str. 94, format 16,2 x 12 cm. Prywatna pieczątka i wpis własnościowy(nieczytelny).

Stan: okładka mocno wytarta, zagniecenia, plamki, zabrudzenia, środek czysty.

Cena: 60

121.

Grzeczka P., Moje wspomnienia z walk o niepodległość Polski [Budzyń, 1937]

Piotr Grzeczka, Moje wspomnienia z walk o niepodległość Polski.

Wyd.: Budzyń, Okolica i 4 Pułk Wielkop. 1937 ; Druk.: Czuba, Drukarnia Bydgoszcz, Gdańska 22.

Broszurowa okładka, str.86,[1], format 17,2 x 12,6 cm.

Stan: na str. tytułowej naklejka wydawnicza (jakby pierwotnie było inne miejsce wydania), okładka z naddarciami i ubytkami papieru na grzbiecie, drobne pęknięcia na marginesach, zagniecenia, blok poluzowany, część kart luzem, drobne wgniecenia papieru pod koniec.

Książka napisana przez Piotra Grzeczkę, byłego zbrojowniczego II baonu 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich (58 p.p.), który we wstępie pisze: „Słabe i liche to dziełko zestawiłem i spisałem na podstawie: 1) własnych przeżyć, 2) z opowiadań naocznych świadków oraz 3) przeczytanych pism i notatek.” w celu upamiętnienia historii Powstańców Wielkopolskich i ich walki o niepodległość.

W obszernej pierwszej jest zarys historyczny, następnie, obszerniej wydarzenia wojenne do 1920 roku, pod koniec opisuje swoją rodzinną miejscowość Budzyń.

Cena: 90

122.
Jednodniówka 22 P.P. 1919-1920 [Wilno, Siedlce, ilustr. F. Ruszczyc]

Jednodniówka 22 P.P. 1919-1920. [Grudzień 1920.]

Red.: por. Tadeusz Wasilewski. ; Druk.: Czcionkami Drukarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie.; Proj. Graf.: Zeszyt Zdobił Ferdynand Ruszczyc.

Druk ulotny/czasopismo, broszurowa okładka, str. 28, format 30,7 x 23,4 cm.

Stan: grzbiet oklejony płótnem, liczne zabrudzenia, plamy zaciek, przebarwienia/pożółknięcia stron(nierównomiernie przez cały numer), drobne zagniecenia i pęknięcia papieru na marginesach.

22 Siedlecki Okręgowy Pułk Piechoty zawiązany został 25 listopada 1918 roku.

Zawartość: opisano historię pułku z lat 1919-1920, część ogólna i liczne opowiadania różnych żołnierzy z kolejnych bitew (m.in. na Polesiu, Naddnieprzu/Ukrainie, pod Borkowem w ramach Bitwy Warszawskie, czy o walkach z Budionnym); pożegnanie poległych; i inne.

Cena: 128

123.

Jednodniówka Akademickiego Oddziału Związku Strzeleckiego, [XI.1932]

Jednodniówka Akademickiego Oddziału Związku Strzeleckiego im. Tadeusza Hołówki, Warszawa, Listopad 1932. W czternasta rocznicę odzyskania Niepodległości.

Red. i Wyd.: Zbigniew Żbikowski. Druk.: Zakł. Graf. Pardecki i S-ka z o.o., Warszawa, Żelazna 56.

Druk ulotny, broszurowa okładka, str.16, format 30,5 x 23,3 cm.

Związek strzelecki – paramilitarna organizacja powstała w 1910 roku, po odzyskaniu niepodległości blisko związany z obozem piłsudczykowskim. AOZS powstał na bazie młodzieży zrzeszonej w piłsudczykowskim Legionie Młodych oraz Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej. Patron – Tadeusz Hołówko, publicysta i polityk PPS/BBWR, zamordowany przez nacjonalistów ukraińskich w 1931 roku.

Stan: papier pożółkły, drobne zagniecenia, naddarcia na marginesach, przebarwienia, plamki.

W treści m.in.: o historii i działalności AOZS, roli akademiczek, sporcie, prawo strzeleckie, deklaracja ideowa Związku Strzeleckiego, kursy, obozy, zjazdy członków związku.

Cena: 150

124.

[Jednodniówka] Garść wspomnień, II-go szwadronu dyw. ppanc, 10 BK[Szkocja, 1940]

Garść wspomnień II-go szwadronu dywizjonu ppanc 10 BK. na ziemi szkockiej.

Na okładce mapka polski z powiększonymi granicami z podpisem „O taką Polskę walczymy”.

Miejsce wydania - M[iejsce].P[ostoju]. Douglas – Happendon [Szkocja].

W treści kronika wydarzeń (za okres lipiec, sierpień, wrzesień i październik) kończy się datą 9 października 1940 roku. Numer kończy się rozkazem dziennym nr 88 i pożegnaniem dowódcy – majora [Aleksandra] Nowaczyńskiego.

Maszynopis powielany, kart 6, okładka trójbarwna, format 32,9 x 20,5 cm, na ost. str. ilustracja.

Stan: złożenie w pionie i poziomie, zabrudzenia, plamki, pociągła dziurka na dole przedniej okładki, strony spięte zszywaczek(ślady rdzy), podwójny wpis własnościowy „Grzelachowski”, kilka podkreśleń w tekście.

Druk związany z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, powstałej w Szkocji wskutek przeformowania II Brygady Strzelców pod dowództwem generała Rudolfa Dreszera, dowództwo 10 BK objął generał Stanisław Maczek.

Cena: 200

125.

[Jednodniówka] Na poświęcenie Kopca Wyzwolenia [Piekary Śląskie]

Na poświęcenie Kopca Wyzwolenia, Młodzież Powstańcza, Czerwiec 1937.

Red.: Józef Robaczyk; Ilustrował: Stanisław Kotala; Druk.: Czcionkami K.Miarki Sp. Wyd. w Mikołowie. Wyd.: Zarząd Główny OMP, Katowice.

Druk ulotny, jednodniówka, okładka miękka, stron 22,[2], format 31,1 x 23,3 cm.

Stan dobry: zszywki na grzbiecie zardzewiały i się wyłamały, okładka i blok luzem, okładka z drobnymi uszczerbkami i góry, zabrudzenia, plamki, wewnątrz papier biały(pojedyncze strony z plamkami), tylko skrajne strony z większymi przebarwieniami, plamkami..

Miesięcznik Młodzież Powstańcza wychodziło w Katowicach w latach 1937-39, wydawane było przez Zarząd Główny Organizacji Młodzieży Powstańczej w Katowicach. Tu chyba nie numer specjalny, czy regularny czerwcowy(6/1937), a osobna jednodniówka tego środowiska, niezależna od pisma(brak odniesienia do numeru pisma).

Jednodniówka z okazji ukończenia budowy (20 czerwca) Kopca Wyzwolenia (w Piekarach Śląskich) upamiętniającego Powstania Śląskie. Pomysł budowy pomnika nasunął się 20 VIII, w 10 rocznicę II Powstania, kiedy to miał miejsce wielki zlot powstańców.

W treści o kopcu, wkroczeniu wojsk polskich na Górny Śląsk, historia Piekar Śląskich i tamtejszych publikacji, fragmenty dzieł Gustawa Morcinka.

Cena: 100

126.

Jednodniówka Pamięci 29 list. 1830 i bitwy pod Krzywopłotami 1914 [Olkusz]

Jednodniówka Pamięci 29 listopada 1830r. I bitwy pod Krzywopłotami 1914 r.

Wydana staraniem „Ligi Kobiet” w Olkuszu [w roku 1915?]; Druk.: Czcionkami Drukarni Narodowej w Krakowie.

Na okładce: 1831-1915 / Olkusz, oraz scena (sygnowana M.P.) z ułanem klęczącym pod krzyżem z kamieniem/grobem pamiątkowym, z wyrytym tekstem: 1831 – Przekażcie Wiekom Noc 29 Listopada. Druk ulotny, miękka okładka, str. 10, format 31,5 x 24 cm.

W treści wiersze, wspomnienia tytułowych wydarzeń.

Cena: 160

127.

Kalendarz Żołnierza Polskiego, 1947, [pieczątka JW1206, podziękowanie]

Kalendarz Żołnierza Polskiego, rok 1947.

Na stronie tytułowej podpis i podziękowanie kpt Kota(z up. Dowódcy) [dla sierżanta (podpis własnościowy nieczytelny)]: , „za wzorową służbę, pracę i dyscyplinę”, z pieczęcią Wojsko Polskie, Jednostka Wojskowa Nr 1296.

Rocznik/kalendarz, miękka okładka(sygn. Witold Kalicki 46), str. 136, 1 nlb. mapa Polski.

Stan bardzo dobry, str. 129-136 zdublowane(wraz z mapą), papier pożółkły, 2 kartki z zagniecionym i lekko naddartym marginesem, zabrudzenia i drobne plamki na okładce.

Cena: 55

128.

Klochowicz K., Historyczny rozwój ręcznej broni palnej, 1921. I Wyd.

Kazimierz Klochowicz, Historyczny rozwój ręcznej broni palnej. Część I.

Wyd.: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy. Warszawa 1921. Główna Księgarnia Wojskowa. Druk.: Zakłady Graficzne Sztabu Generalnego. [nakład 3000, druk. ukończono 20.X.1921].

Broszurowa okładka, str.50,[1], format 19,5 x 13,5 cm.

Stan dobry: papier pożółkły z przebarwieniami, na okładce naklejki i oznaczenia biblioteczne, plamki, drobne ubytki papieru na grzbiecie, zagniecenia narożników, ślad po pionowym złożeniu(z tyłu), w środku drobne zagniecenia i przebarwienia.

Kazimierz Klochowicz (1896-1970) oficer dyplomowany piechoty WP i PSZ na Zachodzie, w 1921 , jako kapitan, wykładał w Szkole Podchorążych Piechoty. Przez władze londyńskie awansowany na pułkownika, przez krótki czas był nawet tamtejszym Ministrem Informacji i Dokumentacji.

Pierwsza publikacja K.K., wyszła tylko I część, kolejne książki autora wymieniały konkretne modele broni, lub były poświęcone innym tematom historycznym.

Nieczęste I wydanie.

Cena: 90

129.

Konarski K., O uczniu żołnierzu, 1922 (udział w wojnie z Sowietami)

Dr Kazimierz Konarski, O uczniu żołnierzu. 1922.

Nakładem Ministerstwa W. R. i O. P.; Skład Główny: Książnica Polska Tow. Naucz. Szkół Wyższych. Warszawa, Nowy Świat 59. - Lwów, Czarnieckiego 12. Okładkę projektował Jerzy Wolff. Druk.: z Drukarni Ludowego Spółdzielczego Towarzystwa Wydawniczego we Lwowie, ulica Leona Sapiehy L.77.

Oprawa półpł., napis na grzbiecie pozł., str. VIII,205,[2], 7 tabl.fot.nlb., format 23,6 x 16 cm.

Stan dobry: oprawa lekko pożółkła, przebarwiona i zabrudzona, niewielkie wytarcia płótna na krawędziach, wewnątrz czysto, tylko pojedyncze rdzawe plamki/przebarwienia. Dedykacja prywatna – Kochanemu Tadeczkowi Ciocia z 24 XII 1929 roku.

Książka opisująca udział uczniów w wojnie z bolszewikami, cytująca ich liczne relacje . Pod koniec część poświęcona odznaczeniom dla uczniów (m.in. Krzyżami Virtuti Militari, Krzyżami Walecznych) i wspomnieniu poległych.

Cena: 160

130.

Krew za dolary i szterlingi- 06.1920r. [propaganda komunistyczna, wojna z bolszewikami]

Druk ulotny/afisz:

Krew za dolary i szterlingi. | Za dolary i szterlingi leje się wasza krew – żołnierze polscy!(...) Za plecami waszemi prowadzi haniebną grę dyplomacja polska. Panowie dyplomaci z Belwederu i Miodowej ulicy zaorzedają lud polski kapitałowi zagranicznemu.(...) Kontrrewolucja polska skręci sobie kark na Ukrainie. (…) A ty żołnierzu polski bierz nogi za pas i wracaj do kraju, aby tam porządek zaprowadzać. Dość już katowskiego rzemiosła! Ani jednej kropli krwi dla jaśniepańskich psubratów! Dość bratobójczej rzezi! Niech żyje Polska robotnicza! [podpisali] Czerwonoarmiści polacy. W czerwcu 1920.

[Wyd.: Komunistyczna Partia Polski?] Tekst jednostronny, format arkusza 33,9 x 20, 8 cm.

Stan: złożenia – po 3 w pionie i poziomie, zaplamienia, pęknięcia, zagniecenia, dziurka na złożeniu, przebarwienia.

Bardzo rzadka publikacja propagandowa z okresu wojny polsko-bolszewickiej, próbująca nakłonić wojsko polskie do zmiany frontu, żeby nie dawali się wykorzystywać przez „jaśniepanów”.

Cena: 320

131.

Merwin B., Legiony w boju, T.1-2, 1915. [II Brygada w Karpatach, Bukowinie, Besarabii]

Dr Bertold Merwin, Legiony w boju. Tom I. 1914 - II Brygada w Karpatach, [współopr. z] Legiony w boju. Tom II. 1915 - II Brygada na Bukowinie i Pograniczu Besarabii.

Kraków, 1915, Nakładem Centralnego Biura Wydawnictw N.K.N. , Odbito w Drukarni Narodowej w Krakowie.

Płócienna oprawa, str. 141+111, ilustracje poza paginacją 24(na 12 kartach) + 20 (na 12 kartach), format 19 x 13 cm.

Stan: oprawa wytarta z przetarciami, zabrudzona z ubytkiem na grzbiecie, oprawione bez broszurowanych okładek wydawniczych, na wewnętrznej stronie okładki naklejka biblioteczna, suchy tłok własnościowy „Tadeusz Zbyszycki Sanok” (1892-1987, major, twórca sanockiego. oddziału Tow. Sokół, bibliofil), wewnątrz czysto, papier lekko pożółkły, 1 karta z ilustracją luzem.

Cena: 120

132.

Mroczek Z.W., Muza Legionów Polskich, Z.2., [śpiewnik wojenny, 1916]

Zbyszko W. Mroczek, Muza Legionów Polskich. Oryginalne śpiewy i śpiewki wojenne z melodyami zebrał Zbyszko W. Mroczek. Zeszyt II.

Nakładem wydawcy. W Krakowie. Skład Główny: Z. Mroczek – Czysta 11. 1916.

Druk.: Czcionkami drukarni Związkowej w Krakowie, Mikołajska 13, pod zarządem A. Szyjewskiego.

Broszurowa okładka, str. 71,[1], format 16,6 x 12,3 cm.

Stan: plamy, zabrudzenia(na okładce i w środku, poza marginesem sporadycznie i w środku), ubytki papieru na grzbiecie, drobne zagniecenia i pęknięcia na marginesach, okładka troszkę pomazana ołówkiem. Nie wydrukowano utworów nr 3, 5, 21, 40, 41, 41a, prawdopodobnie wskutek interwencji urzędu cenzorskiego. Odręczny wpis własnościowy: Zbyszycki (1892-1987, major, twórca sanockiego. oddziału Tow. Sokół, bibliofil).

Zbiór 44 (z 50 - po odjęciu ocenzurowanych) piosenek, z których część jest wraz z zapisem nutowym.

Cena: 55

133.

Nabielak L.- Taduesz Kościuszko, Jego odezwy... t.6-9 [Paryż,1871]

Tadeusz Kościuszko, Jego odezwy i raporta. Uzupełniane celniejszemi aktami odnoszącemi się di powstania narodowego 1794r. Wstęp i objaśnienia dołączył Ludwik Nabielak. T.VI, (współopr. z VII, VIII, IX). [Wyd.:] Biblioteka Ludowa Polska [t. 61-65]. Paryż[1871], Księgarnia Luxemburska, 16 ulica, de Tournon 16.Druk.: Paryż. Drukarnia braci Rouge, Dunon i Fresne, ulica du Four-Saint-Germaine, 43.

4 (z 9) tomy wydawnictwa broszurowego wychodzącego w zeszytach, współoprawne, każdy poprzedzony własną stroną tytułową (grafikę proj. J Frankel, zaś za notę księgarza odpowiadali Duvivier i Etherington) i kończy się spisem zawartości(z wyj. IX).

Opraw półpł., str. 48,[1], 54,[1],79, 44, format 12,2 x 8 cm. Pomiędzy 7 i 8 tomem, na pustej karcie, pieczęć Centre d'Accueil Polonais de Convalescence Hotel du Midi, Bagnols-les-Bains(Lozere) – schronisko dla Polaków w południowej Francji z okresu II wojny światowej.

Stan: tom IX bez końcówki i spisu treści, kończy się na stronie 44 (w środku odezwy), oprawa powycierana, wewnątrz nieduże zabrudzenia, plamki, drobne zagniecenia i kilka stron z pęknięciami na marginesie.

W 1871 roku wydano przynajmniej 9 tomów, ale w 1918 roku, w zbiorczej edycji, wydanej w Krakowie, uwzględniono tylko tomy 1-8 (spis zawartości wznowienia tożsamy z tu oferowanymi tomami 6,7,8). Tom IX odnotowany jest wyłącznie przez Bibliotekę Polską w Paryżu, również z 44 stronami.

Cena: 480

134.

Pindela-Emisarski J. - Formacye Wojska Polskiego na Syberyi, cz.I. Nasze Boje

Porucznik Jan Pindela-Emisarski, Formacye Wojska Polskiego na Syberyi. Część I. - Nasze boje.

Nakładem autora. Druk.: Zakłady Drukarskie B. Grabowski i S-ka,sp. Kom. Pl. Krasińskich 6., Warszawa, 1920, wydanie pierwsze [więcej wydań i części nie było].

Broszurowa okładka, str. 67, format 17 x 13,2 cm.

Stan: okładka z przebarwieniem od zardzewiałej zszywki, plamki, niewielkie zacieki, pęknięcia na marginesach, zabrudzenia, zagniecenia.

Pozycja poświęcona bojom 5 Dywizji Strzelców Polskich na Syberii, pod dowództwem pułkownika Kazimierza Rumszy, autor dedykuje dzieło swojemu Dowódcy Oddziału, pułkownikowi K. Rumszy, a także kolegom z 1-go pułku strzelców im. T. Kościuszki, 1-ej baterii i 1-go szwadronu ułanów.

Cena: 100

135.

[Pocztówka] Od Nidy do Bugu Piechota w marszu, Fot. Langier [NKN na cele Legionów]

Serya XV. Od Nidy do Bugu. Piechota w marszu. Fot. T. Langier. Nakładem Naczelnego Komitetu Narodowego na cele Legionów. [br. d. - ok. 1915-1917]

Pocztówka, bez obiegu, format 8,9 x 13,9 cm. Stan dobry: drobne białe ślady(uszkodzenia?) z prawej.

Cena: 50

136.

[Pocztówka] Tryptyk Tadeusza Kościuszki, J.Kossak 1932r.

Tryptyk Tadeusza Kościuszki. Pinx. J. Kossak. [tytuł też po francusku i angielsku]

Wyd.: Minist. Poczt i Tel. (1932) Nr.9. - [nakład] 100.000 . Całkowity dochód – na walkę z bezrobociem.

Pocztówka, bez obiegu, dwukrotnie składana, 1 arkusz pełen i dwa połówkowe, format 10,4 x 14,5 cm, po rozłożeniu 10,4 x 30 cm.

Stan: od przodu ładny egzemplarz(niezbyt rzucające się w oczy przebarwienie z prawej), z tyłu zabrudzenia, kolorowe przebarwienia.

Cena: 100

137.

[Pocztówki] Nasze Morze, cykl 6 rysunków Bohdana Nowaka [lata 1930-te]

Kompletne seria 6 pocztówek „Nasze Morze” - cykl 6 rysunków Bohdana Nowaka, opublikowana przez Wydawnictwo Ligi Morskiej i Kolonialnej. [Druk.] Rotograwiura Zakł. Graficznych „Biblioteka Polska”, Bydgoszcz. Lata 1930-te. Format 10,4 x 14,8 cm.

Stan dobry: niewielkie wytarcia i zagniecenia w narożnikach(jedna z nacięciem papieru), drobne plamki, zabrudzenia na niektórych pocztówkach, widoczne z tyłu. Brak okładki(jeśli była), karty luzem.

Symboliczne pocztówki zatytułowane kolejno:

- Do krwi ostatniej kropli z żył (kompozycja z Bolesławem Chrobrym i współczesnym żołnierzem)

- Nasza duma (kompozycja z orłem w kornie przelatującym nad okrętem wojennym)

- Nasze prawo (okręty – historyczny i współczesny/podwodny, na dole kałamarnica oplatająca słup graniczny odnoszący się do traktatu wersalskiego)

- Nasza siła (port przeładunkowy – pocztówka bez nadruku wydawniczego na odwrocie)

- Nasza miłość (dziecko unoszące się w powietrzu, przelatujące nad miastem w kierunku morza)

- Nasze wrota (okręt żaglowy wypływający z redy na pełne morze – do kolonii)

Cena: 250

138.

Podchorąży, R.VII, 1937 – nr 1 [Organ Szkół Podchorążych]

Podchorąży, Organ Szkół Podchorążych, R.VII: 1937, Nr.1(122), 1 października 1937r.

Wydawnictwo Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego.; Red. nacz.: T. Żenczykowski.; Kier. art.: Adam Siemaszko.; Druk.: Drukarnia „Społeczna” Warszawa, Pl. Grzybowski 3/5.

Czasopismo (dwutygodnik?), broszurowa okładka (nlb.), str. 28, format 30,7 x 23,4 cm.

Stan: okładka luzem(2 kartki, przód i tył), z naddarciami na marginesach, plamkami, przebarwieniami, zabrudzeniami, stara pieczątka Biblioteki Publicznej M.St. Warszawy z nadbitym „X” i oznaczeniem katalogowym, ślad po złożeniu pionowym przez cały numer, środek, niewielkie niewielkie zagniecenia, nierówne zżółknięcie papieru.

Cena: 55

139.

Polska Flota Wojenna, kontrtorpedowiec „Wicher”[Pocztówka, Liga Morska i Kolonialna]

Polska Flota Wojenna, kontrtorpedowiec „Wicher” w gali flagowej, 1540 tonn.

Pocztówka opublikowana przez Wydawnictwo Ligi Morskiej i Kolonialnej. [Druk.] Rotograwiura Zakł. Graficznych „Biblioteka Polska”, Bydgoszcz. Lata 1930-te. Format 10,4 x 14,8 cm.

Stan: drobne zagniecenia w narożnikach, niewidoczne od frontu delikatne przebarwienia(plamki, widoczne od tyłu).

Cena: 55

140.

Polski Biały Krzyż – apel Heleny Paderewskiej (prezeski PBK), 1918 (pocz. Lutego)

Nagłówek z logo organizacji: Polski Biały Krzyż dla polskiej Armii we Francji / Helena Paderewska, Prezydentka. [Siedziba] Biuro Prezydentki Hotel Gotham, Fifth Ave., róg 55tej ul.

[Odezwa] Rodacy! Jako prezeska Polskiego Czerwonego Krzyża we Francji oraz Polskiego Białego Krzyża w Ameryce, poczytuję sobie za zaszczytny obowiązek oznajmić Wam, iż żołnierze nasi stanęli już na polu walki we Francji. ... Dzielni ci chłopcy muszą być zaopatrzeni we wszystkie przedmioty nieodzownej potrzeby, jakie otrzymuje żołnierz amerykański od swego Czerwonego Krzyża. Z głębi serca zanoszę do Was, Rodacy, prośbę o pomoc dla braci naszych, walczących za świętą sprawę. … [Podpisano - faksymile] Helena Paderewska.

Maszynopis powielany, 1 str., na arkuszu 27,8 x 21,5 cm.

Ignacy Jan Paderewski, wraz z małżonką, Heleną, byli bardzo aktywnymi działaczami społecznymi, działającymi na emigracji, wspierającymi wywalczenie przez Polskę niepodległości. W styczniu 1918 roku, w nowojorskim hotelu Gotham, Ignacy Jan Paderewski, Henry Davison (Przewodniczący Amerykańskiego Czerwonego Krzyża), płk. A. D. Le Pan i przedstawiciele Polonii amerykańskiej, podjęli uchwałę o powołaniu organizacji pomocowej. W skutej tej uchwały w dniu 2 lutego 1918 roku utworzono – Polski Biały Krzyż. Pierwsza siedziba mieściła się w Nowym Jorku(w Hotelu Gotham), ale wkrótce przeniesiono ją do Chicago. [więcej na ten temat, patrz art. dr Magdaleny Muskały https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polski-bialy-krzyz/ ] .

Nieczęste, wczesny druk Polskiego Białego Krzyża, jeszcze z adresem nowojorskim.

Cena: 166

141.

Przegląd Kawaleryjski, R.3:1926, Nr 1(11) – o grze w polo

Przegląd Kawaleryjski, Rok III. Warszawa, styczeń, luty, rok 1926, Nr 1(11).

Red. Nacz.: Rtm.Szt. Gen. Biernacki Mieczysław. Druk.: Druk. M.S.Wojsk.

Dwumiesięcznik(od nr 2 z 1927 - miesięcznik), broszurowa okł., str. 95,[1], format 24,4 x 16,5 cm.

Stan: urwany kawałek tylnej okładki z reklamami, podklejony papierem, zabrudzenia, mały ubytek na grzbiecie, niewielkie zagniecenia, papier lekko pożółkły, nieduży zaciek na dole pierwszej strony(z większym zagnieceniem).

W treści m.in. rtm. Zdzisław Żórawski „O kryzysie kawalerii - c.d.”; ppłk. J. Grobicki „ Kawaleria powstańcza w r. 1863”; mjr. Tadeusz Machalski „Ćwiczenia aplikacyjne”; ppłk. Roland Bogusz „Wskazówki jak ćwiczyć siebie i konia do gry w polo”;”Kronika kawaleryi obcych” - organizacja/regulaminy w innych krajach(m.in. Wielka Brytania, USA).

Cena: 166

142.

Przegląd Kawaleryjski, R.7:1930, Nr 9(59) – trening konia wyścigowego (c.d.)

Przegląd Kawaleryjski, Rok VII. Warszawa, - wrzesień - rok 1930, Nr 9(59).

Red. Nacz.: Gen. Bryg. J. Głuchowski. Druk.: Główna Drukarnia Wojskowa, Warszawa, przejazd 10.

Miesięcznik(od nr 2 z 1927, wcześniej 2-mieś.), broszurowa okł., str. 107-183,[1,2], format 24,4 x 16,5 cm. Luzem dołożone „Sprostowanie do Rocznika Oficerów Kawalerji 1930” (errata – 1str.).

Stan: drobne pęknięcia i ubytki papieru na krawędziach i grzbiecie, nieduże zabrudzenia i przebarwienia, wewnątrz papier lekko pożółkły, nieduże zagniecenia.

W treści m.in. kronika kawalerii państwo obcych(o sposobie szkolenia kawalerii w winnych krajach); dokończenie artykułu „Trening konia wyścigowego” płk. Fibicha; dokończenie „Szkicu do dziejów szkół kawalerii w dawnej Polsce” kpt. Sujkowskiego; „Kronika kawalerii państw obcych” - o obcych szkołach kawalerii; „Kronika sportowa” - zawody konne w Gdyni ze zwycięzcami; i inne.

Cena: 166

143.

Przegląd Wojskowo Techniczny, technika czołgów 1928, Z.6

Przegląd Wojskowo-Techniczny, Warszawa, 1928, Tom III, Zeszyt 6.

Red. nacz.: ppłk. Jan Skoryna.; Druk.: Zakł. Graf. Prac. Druk., Warszawa, N.-Świat 54.

Czasopismo, str.[XII], część „Saper” - 849-911(297-359),część „Łączność” 913-983(289-359) 2 rozkł. tablice poza paginacją, część „Broń pancerna”,str. 985-1032(265-312),[2], format 23,8 x 16,5 cm.

Stan: numer kompletny, str. 912 i 984 – nieliczbowane, puste, na okładce zagniecenia, zabrudzenia, rysy, wpis własnościowy, tylko okł. z kilkoma podklejeniami taśmą na pęknięciach, inne drobne pęknięcia, wewnątrz czysto, drobne zagniecenia.

W treści, m.in.: wydzielone działy saperski, łączności i broni pancernej, z osobną paginacją(poza ciągłą dla całego numeru), o mostach w Warszawie, aparacie telefonicznym i kablu polowych, technika i taktyka nowoczesnych czołgów.

Cena: 55

144.

Przegląd Wojskowo Techniczny, technika czołgów 1929, Z.4

Przegląd Wojskowo-Techniczny, Warszawa, 1929, Tom V, Zeszyt 4.

Red. nacz.: ppłk. Jan Skoryna.; Druk.: Zakłady Graficzne Pracowników Drukarskich, Warszawa, Nowy-Świat 54.

Czasopismo, str.[XVIII], część „Saper” - 589-652(217-280), część „Łączność” 653-707(197-251),[1], 2 rozkł. tablice poza paginacją, część „Broń pancerna”,str. 709-747(177-215),[2], format 23,8 x 16,5 cm.

Stan: numer kompletny, str. 708 (to chyba nieliczbowana karta pomiędzy częściami), na okładce zagniecenia, zabrudzenia, drobne pęknięcia, wpis własnościowy, tablica rozkładana z pęknięciami podklejonymi taśmą, wewnątrz czysto, drobne zagniecenia.

W treści, m.in.: wydzielone działy saperski, łączności i broni pancernej, z osobną paginacją(poza ciągłą dla całego numeru), działania saperów na rzekach, roboty ziemne, o czołgach Renault'a, udziale czołgów w bitwach pod Dźwińskiem, Bobrujskiem i Mikulińcami.

Cena: 55

145.

Przegląd Wojskowo Techniczny, Broń Pancerna i Samochody 1933, Z.5

Przegląd Wojskowo-Techniczny, Miesięcznik naukowo-informacyjny wojsk technicznych, Warszawa, Listopad 1933r. , Tom XIV, Zeszyt 5., Broń Pancerna i Samochody.

Wyd.: Departament Techniczny, Szefostwo Saperów, Szefostwo Łączności i Dowództwo Broni Pancernych.; Red. nacz.: ppłk. Patryk Obrien de Lacy. ; Druk.Zakł. Graf. „Drukprasa” Sp. z ogr. odp.

Czasopismo, str.[IV],553-616, 1 rozkł. tabela sygnałów, poza paginacją, format 23,8 x 16,8 cm.

Stan: okładka z przebarwieniami, zabrudzeniami, małymi zagnieceniami, pęknięciami i ubytkami papieru; wewnątrz na dole żółty zaciek przez wszystkie kartki, str 557/8 z podklejonymi kilkoma dziurkami i przedarciem, pożółkłe, lekko przebarwione strony.

W treści m.in.: o odsłonięciu pomnika poświęconego poległym saperom; o umocnieniach polowych i schronach przeciwlotniczych; samochody pancerne w Z.S.S.R.; zagon zw. motorowego na Kowel oraz widoki rozwoju podobnej operacji w przyszłości w świetle poglądów rosyjskich.

Cena: 55

146.

Przegląd Wojskowy POW, 1916, z.6. [POW, Legiony Polskie]

Przegląd Wojskowy POW. Tłomaczenia. - Opracowania. - Prace oryginalne. - Dokumenty. - Przyczynki. - Uwagi etc. ; Wydawnictwo wyłącznie na użytek szkół i instruktorów Polskiej Organizacji Wojskowej. Grudzień 1916, Tom II., Zeszyt 6.

Druk.: Złożono i odbito w drukarni Polskiej Organizacji Wojskowej. Warszawa, 1916r.

Broszurowa okładka, str. 1-44, pomiędzy str.38/39, wczepiony 4str. spis zawartości tomu I , za Lip.-List.1916, format 22,3 x 14,8 cm.

Stan: drobne odbarwienia, zagniecenia, pęknięcia papieru, na górze okł. pomazanie kredką .

W treści m.in.: zagadnienia taktyczne (uwagi o umocnieniach polowych, współdziałanie artylerii i piechoty, ogień piechoty) oraz porady (rzucanie granatów, obrona przed atakami gazowymi i lotniczymi).

Cena: 44

147.

Przepisy dla oceny zdolności do służby wojskowej, 1920. [Min. Spr. Wojsk.]

Przepisy dla oceny zdolności do służby wojskowej.”San.5”. Wyd.: Ministerstwo Spraw Wojskowych. Warszawa, 1920. Główna Księgarnia Wojskowa. Druk.: Zakłady Graficzno-Wydawnicze „Książka”, Warszawa, Moniuszki 11. [wydanie] Zatwierdzone przez Wiceministra Spraw Wojskowch dnia 5 czerwca 1920r., za No. 1622 Dep. I. W.K.

Broszurowa okładka, str. 31, format 19,5 x 13,3 cm.

Stan: okładka z zabrudzeniami, plamkami, niewielkie zagniecenia, przebarwienia i pęknięcia(głownie przy grzbiecie), w środku pomazania, dopiski i zaznaczenia ołówkiem na kilku stronach, jedno drobne naddarcie na marginesie, przy grzbiecie pojedyncze karty z uszkodzeniami na wew. marginesie.

Wewnątrz krótka instrukcja i objaśnienia, następnie obszerny „Wykaz stanów chorobowych, określających stopień zdolności do służby wojskowej.

Pierwsza polska instrukcja orzekania o zdolności do służby wojskowej(kategorie A,B, C1, C2, D)

Cena: 55

148.

Pyszel Z. - Maszynoznawstwa, Biblioteka Żołnierska [1945, Szwajcaria, YMCA]

Inżynier Zygmunt Pyszel, Maszynoznawstwo, wraz z Maszynoznawstwo - zbiór rysunków.

[Seria] Biblioteka Żołnierska. Podręczniki dla dokształcających Szkół Zawodowych. Nr 14.

Podręcznik przeznaczony dla rzemieślników. Pod redakcją Komitetu Kulturalno-Oświatowego 2DSP. Druk.: Drukarnia Vogt-Schild A.G. Solothurn.

Wyd.: Wszechświatowy Komitet Związków Młodzieży Chrześcijańskiej w Genewie, Szwajcaria.[ World's alliance of Young Men Christian Association Y.M.C.A.] . Genewa, 1945r.

Na okładce znak graficzny Pomoc Jeńcom YMCA i pieczątka Dar Polskiej YMCA (powtarza się na dalszych stronach), na stronie tytułowej dodatkowa pieczątka: Własność P.O. „Służba Polsce”.

Miękka okładka, str. 67,IV, dodatkowo w kieszonce w tylnej okładce część z rysunkami, str.[1], 80.

Stan: zabrudzenia, plamy zwł. na okładce, grzbiet oklejony taśmą płócienną(oryginalny?).

Podręcznik omawiający różne typy maszyn.

Cena: 66

149.

Reluton / Obijak , R.II: 1916 nr 7 z 16 lutego [satyra, 4 P.P. Legionów Polskich]

Reluton / Obijak , R.II: 1916 nr 7 z 4[16] lutego. [m.wyd. Optowa na Wołyniu, 1916]

Czasopismo nieregularne, s. 24, słaba odbitka, fioletowy druk i rysunki.

Stan: słaba odbitka, miejscami słabo nieczytelna, czasem tekst i rysunki poprawione/wzmocnione ołówkiem [nieczytelne elementy można porównać ze zdigitalizowanym egzemplarzem ze zbiorów BN], brak narożnika na s. 9-10, kilka dopisków/poprawek ołówkiem.

Czasopismo satyryczne, związane z 4 Pułkiem Piechoty Legionów Polskich, powielane/odbijane w „drukarni” polowej na hektografie(?), przez co ucierpiała jakość wydruku. Wydawane w okresie 1915-1923w miejscach postoju jednostki. Pod red. Tadeusza Dalewskiego i Ludwika Markowskiego.

Na stronie 8, rysunek ołówkiem na słabym nadruku, nadpisany „Nowy fasunek”, nadpisana sygnatura CZ/1916 , na egzemplarzu zdigitalizowanym przez BN rysunek słabiej wykończony ołówkiem. Drukowane na zdobycznym papierze rosyjskim (suchy tłok u góry s. 9).

Cena: 90

150.

Rembieliński Jan, Dniepr i Wisła, 1930 [OWP, Bitwa Warszawska]

Rembieliński Jan, Dniepr i Wisła (w dziesiątą rocznicę bitwy pod Warszawą). Warszawa, 1930. Nakładem Młodych Obozu Wielkiej Polski. Druk.: Czcionkami Sp.Akc. Drukarnia Polska w Poznaniu.

Broszurowa okładka, str. 38, [1], format 18,1 x 13,5 cm.

Stan dobry: niewielkie zabrudzenia i przebarwienia, naddarty narożnik tylnej okładki, papier pożółkły.

W treści o sytuacji geopolitycznej w okresie odzyskiwania niepodległości i wojny z Sowietami, a także następstwach (po Bitwie Warszawskiej).

Cena: 90

151.

Rocznik Pamiątkowy XI. Kursu Baonu Podch. Rez. Piech. Nr. 7 [Śrem]

Rocznik Pamiątkowy XI. Kursu Baonu Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr. 7 w Śremie. 1930-1931.

Wyd.: Nakładem Baonu Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr. 7 w Śremie.; Druk.: Klisze i druk wykonano w Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu.; Na końcu wykaz wszystkich członków Komitetu Redakcyjnego (kierowników działów, fotografów, rysowników) .

Miękka okładka, str.[2],48, format 32,7 x 24,2 cm.

Stan: okładka podniszczona, z wytarciami, zagnieceniami, naddarciami, złożeniami, plamkami, wewnątrz czysty biały papier, kilka stron mocniej zabrudzonych z plamkami, jedna karta z większym naddarciem na marginesie, część stron z mocno zagiętym narożnikiem.

W treści: historia i życie(ćwiczenia, sport, rozrywka) Baonu, projekt pomnika Piłsudskiego, który wybudowano staraniem Baonu i jego kursantów, obszerny wykaz kadry i kursantów biorących udział w XI Kursie.

Cena: 280

152.

Sadziński J., Ruch na drogach publicznych i jego regulowanie, [1938, żandarmeria]

Józef Sadziński (kapitan żandarmerii), Ruch na drogach publicznych i jego regulowanie.

Grudziądz, 1938.; Wyd.: Centrum Wyszkolenia Żandarmerii (Na prawach skryptu – dla użytku żandarmerii).; Druk.: Czcionkami drukarni Władysława Kulerskiego, Grudziądz, Rynek 13.

Broszurowa okładka, br. str. tyt. (1-2), str. 3-82, 4 załączniki z ilustracje i objaśnienie znaków, format 21,7 x 15 cm.

Stan: brak strony tytułowej, okładka ma drobne zabrudzenia, zagniecenia i plama, wewnątrz część stron z niedużymi zaplamieniami i zabrudzeniami.

Nieczęste.

Cena: 120

153.

Tokarski F., Podstawowe Wiadomości z dziedziny gazoznawstwa..., 1933

Franciszek Tokarski (wojewódzki inspektor obrony przeciwgazowej), Podstawowe Wiadomości z dziedziny gazoznawstwa, ratownictwa zatrutych gazami bojowemi oraz zabezpieczania mieszkań, koni, bydła, drobiu i żywności. Wydanie trzecie uzupełnione i poprawione.

Główna Księgarnia Wojskowa, Warszawa, 1933. Zezwolone pismem M.S.Wojsk. Biuro OG. Org. L. dz. 2810/11/Wyszk. Druk.: Druk. J.Jankowski i S-ka, Warszawa, Zielna 20.

Broszurowa okładka, str. 39,[1], format 16,5 x 12,1 cm.

Stan: niewielkie przebarwienia, w środku liczne podkreślenia ołówkiem, na ostatniej stronie notatki adresy/nazwiska, po dezynfekcji gazem.

Broszura niniejsza ma na celu w sposób przystępny zapoznać jak najszersze warstwy społeczeństwa ze sposobami neutralizacji(niszczenia) gazów bojowych, udzielania pierwszej pomocy i zabezpieczania mieszkań przed gazami bojowymi; ujmuje ona w skrócie wszystko to, co każdy obywatel z dziedziny tej wiedzieć powinien.”

Cena: 55

154.

Turzyma Prus A., Po Traktacie Brzeskim (Wyprawa Brygadiera Hallera), Wyd.I, 1919

Dr. A. Turzyma Prus, Po Traktacie Brzeskim (Wyprawa Brygadiera Hallera).

Nakładem Księgarni Zienkowicz & Chęciński (właściciel St. Rehman). We Lwowie 1920. Druk.: Z Drukarni Krajowej Sz[częsnego] Bednarskiego we Lwowie. Lwów, 1919r.

Opr. półpł., z zachowaną oryginalną ozdobną okładka(w kolorze zielonym), str.130, rozł. mapa okolicy Czerniowców, format 23,2 x 16,2 cm.

Stan: na grzbiecie i wewnątrz oznaczenie biblioteczne, oprawa lekko wytarta i porysowana, papier lekko pożółkły, miejscami zabrudzony, lekko zaplamiony. Wpis i suchy tłok – oznaczenie własnościowe – Zbyszycki (Tadeusz Z., 1892-1987, major, twórca sanockiego. oddziału Tow. Sokół, bibliofil).

Cena: 160

155.

Turzyma Prus A., Przeprawa Brygadiera Hallera, 1920 Wyd.II

Dr. A. Turzyma Prus, Przeprawa Brygadjera Hallera. Wydanie drugie. Nakładem Księgarni St. Rehmana. We Lwowie 1920. Druk.: Z Drukarni Krajowej Szczęsnego Bednarskiego we Lwowie.

Miękka okładka, str.130, rozł. mapa okolicy Czerniowców, format 26,3 x 18,5 cm.

Stan: brak tylnej okładki, ta i grzbiet podklejona z przednią brązowym papierem, przednia okładka z wykruszonymi marginesami, papier pożółkły, zabrudzony, podniszczony na marginesach, w środku drobne przebarwienia, plamki, zagniecenia, pęknięcia na marginesach, część stron luzem. Wpis własnościowy Zbyszycki (Tadeusz Z., 1892-1987, major, twórca sanockiego. oddziału Tow. Sokół, bibliofil).

I wydanie oferowane powyżej z 1919 roku, nosiło tytuł „Po Traktacie Brzeskim (wyprawa Brygadyera Hallera)”.

Cena: 55

156.

Więzień obozu Brockwitz(Saksonia), 1944/45 (Powstaniec Warszawski?)

Zestaw 2 fotografii, przedstawiających nierozpoznanego polskiego więźnia obozu w Brockwitz w Saksonii.

- Większa, o wym. 17,9 x 12,8 cm, podpisana na odwrocie: Na Pamiątkę Drogiemu i Kochanemu Edwardowi Felińskiemu (Celińskiemu?) [od- podpis nieczytelny]. Brockwitz a/Meisen, 25/12 1944.

- Mniejsza, pocztówkowa, o wym. 14 x 8,9 cm., przedstawiająca tego samego żołnierza, na odwrocie podpisana Mojemu Kochanemu Edwardowi Felińskiemu(Celińskiemu?), [podpis nieczytelny], … mąż zaufania. 8/2.1945

Do obozu w Brockwitz, trafiały m.in. dzieci biorące udział w Powstaniu Warszawskim. Obóz był źródłem niewolniczej siły roboczej (jako robotnicy przymusowi) do pracy w tamtejszej hucie szkła.

Cena: 160

157.

Wojtkiewicz W., Materiałoznawstwo ogólne, Biblioteka Żołnierska [1945, YMCA]

Mgr Wincenty Wojtkiewicz, Materiałoznawstwo ogólne. Wydanie drugie. [Seria] Biblioteka Żołnierska. Podręczniki dla dokształcających szkół zawodowych. Nr 1.

Podręcznik przeznaczony dla ślusarzy-mechaników. Pod redkacją Komitetu Kulturalno-Oświatowego 2DSP. Druk.: Drukarnia Vogt-Schild A.G. Solothurn.

Wyd.: Wszechświatowy Komitet Związków Młodzieży Chrześcijańskiej w Genewie, Szwajcaria.[ World's alliance of the Young Men Christian Association Y.M.C.A.] . Genewa, 1945r.

Miękka okładka, str. 123, III.

Stan dobry: zabrudzenia i zagniecenia w narożnikach, pojedyncze plamki.

Cena: 44

158.

Wojtulewicz J., Obóz jeńców wojennych w Dössel. Oflag IV B , 1975

Wojtulewicz Jerzy, Obóz jeńców wojennych w Dössel /Oflag IV B/ wspomnienie sprzed trzydziestu lat. Warszawa – 1975. Klub Doesselczyków 00-375 Warszawa, Smolna 18/13 [nr] 256.

Broszura, maszynopis powielany, str.,[1],14, format 20,8 x 14,7 cm.

Stan bardzo dobry: miejsce i rok wydania, autor i oznaczenie [wydawcy] klubowe pieczątkami, numer dopisany ręcznie, 2 zszywki w grzbiecie zardzewiałe.

Adres klubu był jednocześnie mieszkaniem ppłk. Franciszka Jarzębińskiego, który był jego przewodniczącym.

W „Wojskowym Przeglądzie Historycznym” nr 2 z 1978 roku, w dziale listy opublikowano zmieniony/przeredagowany tekst (4str.) od ppor. w s.s. Jerzego Wojtulewicza o tym samym tytule.

Cena: 30

159.

Wolfke Mieczysław – Bomba atomowa. 1945

Dr Mieczysław Wolfke, prof. Politechniki Warszawskiej, Bomba atomowa.

Wyd.: Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, Warszawa, Smulikowskiego Nr.1. 1945.

Druk.: Druk. „Czytelnik”Nr.2, Marszałkowska 3/5. Wpis własnościowy A. Sokołowski.

Broszurowa okładka, str. 14., format 20,9 x 14,6 cm.

Stan: drobne zagniecenia, przebarwienia, pęknięcia na marginesach, dziurka na dole okładki, przedarcie na dole, wzdłuż grzbietu 1/2 odlegości do dolnej zszywki.

Cena: 80

160.

Wychowanie, Biuletyn pośw. spr. wych. Żołnierza,[piecz.1. Pułku A.C., 1939]

Wychowanie, Biuletyn poświęcony sprawom wychowania żołnierza. Rok I, Nr 1, Warszawa, 1939r.

[Wyd.:] Biuletyn Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego; Druk.: J.Jankowski i S-ka, Warszawa, Zielna 20.

Czasopismo, wyszedł chyba tylko ten jeden numer, broszurowa okł., str.[3],58, format 24 x 16,5 cm.

Stan dobry: papier pożółkły, niewielkie zagniecenia, zabrudzenia, plamki, wewnątrz czysto z

wyjątkiem pojedynczych mniej lub bardziej zaplamionych stron.

Na okładce i stronie tytułowej pieczątka : 1 Pułk Artylerji Najcięższej Dowództwo I dywizjonu,

Tytuł wkomponowano w Szczerbiec Chrobrego, symbol często wykorzystywany przez środowiska narodowe.

W treści, m.in.: o celach tego wydawnictwa, o istocie i celach wychowania żołnierskiego, materiały do pogadanki na temat historycznej zachodniej granicy Polski, obejmującej Odrę i tereny słowiańskie za Łabą - na podstawie artykuły Józefa Kisielewskiego (autora reportażu z Niemiec „Ziemia gromadzi prochy”, z 1939 roku, który opisywał m.in. sytuację Słowiańszczyzny w Rzeszy i jej historycznych związkach z Polską)

Nieczęste, notują nieliczne biblioteki, z pieczątką pułku stacjonującego w okolicach Góry Kalwarii.

Cena: 220

161.

Zadania Taktyczne dla Podstawowych Jednostek Broni, r.1938,z.58

Zadania Taktyczne dla Podstawowych Jednostek Broni. Zeszyt 58. Seria XVII. , 1938 rok.

Studium Taktyki D.P. I B.K. z uwzględnieniem nowoczesnego uzbrojenia – działania opóźniające.

[Wyd.:] Grono Wykładowców W[yższej]. S[zkoły].Woj[skowej.. Na prawach rękopisu. Druk.: Lit. W.S.Woj. Praca zbiorowa, podręcznik, broszurowa okł. , maszynopis powielany, str. 39, 2 rozkł. załączniki, format 29,1 x 20,7cm.

Stan: okładka z drobnymi pęknięciami, zagnieceniami, większe ukośne zagniecenie całego numeru, inne mniejsze zagniecenia, zaplamienie tylnej okładki, ślad rdzewiejących zszywek. U góry okładki, oznaczenie egzemplarza : 141.

W treści: o różnych działaniach opóźniających, na podstawie praktycznych przykładów, osobno dla wojsk piechot, kawalerii, łączności, wobec przeciwnika rozporządzającego potężną bronią pancerną. Numer nawiązuje do zeszytu 54.

Cena: 99

162.

Zadania Taktyczne dla Podstawowych Jednostek Broni, r.1939,z.60

Zadania Taktyczne dla Podstawowych Jednostek Broni. Zeszyt 60. Seria XVIII. , 1939 rok.

Studium Taktyki D.P. I B.K. z uwzględnieniem nowoczesnego uzbrojenia – Obrona stała.

[Wyd.:] Grono Wykładowców W[yższej]. S[zkoły].Woj[skowej.. Na prawach rękopisu. Druk.: Lit. W.S.Woj. Praca zbiorowa, podręcznik, broszurowa okł. , maszynopis powielany, str. 64, 4 rozkł. załączniki, 1 mapa,errata, format 29 x 20,7cm.

Stan: urwany l.d. róg okładki, małe ubytki papieru na str. tyt. i tylnej okł., grzbiet oklejony papierem,, naddarcia papieru na okładce i na marginesie zboku prawie przez cały numer, inne mniejsze zagniecenia i pęknięcia, blok oddzielony od okładki. U góry okładki, oznaczenie egzemplarza(?) : 1937.

W treści: o obronie(m.in, przeciwpancernej) na praktycznych przykładach, omawiane są taktyki ogólne, jak i skierowane osobno dla piechoty i artylerii.

Cena: 99

163.

[Zagórski A.] Polskie pieśni wojenne i piosenki obozowe, 1915r.

[Adam Zagórski], Polskie pieśni wojenne i piosenki obozowe, zebrał Ad.Z. Wydawnictwo „Wiadomości Polskich”, Piotrków, 1915.

Druk.: Czcionkami Drukarni Państwowej pod zarządem Departamentu Wojskowego N.K.N. W Piotrkowie. Broszurowa okładka, str. 78,[2], format 16,8 x 11 cm.

Stan: drobne plamki, zacieki, przebarwienia, zagniecenia, niewielkie uszkodzenia(ubytki papieru w narożniku okładki i na grzbiecie).

W zbiorku piosenek znajduje się pierwodruk „O mój rozmarynie” , poza tym inne liczne znane piosenki patriotyczne i legionowe „Przybyli ułani pod okienko”,”Warszawianka”, „Marsz Dąbrowskiego” i jego przeróbka „Marsz, marsz Piłsudski”.

Cena: 55

164.

Żyrardowski oddział LOPP w XII 1932 roku. [fotografia zbiorowa i 2 laurki]

Przedwojenna fotografia pocztówkowa, verso podpisana (ołówek poprawiony długopisem): Zarząd Żyrard. Komitet. LOPP grudzień 1932. Pośrodku siedzi inżynier Eugeniusz Zdanowicz (1884-1972, - inżynier chemik, nauczyciel fizyki w gimnazjach w Żyrardowie i Pruszkowie - im. T. Zana), być może prezes żyrardowskiego koła LOPP. Format 8,9 x 12,1 cm.

W zestawie z dwiema fotografiami (vero -ślad wyjęcia z albumu pamiątkowego) z ok. 1930 roku, przedstawiające laurki – jedna dla Marszała Piłsudskiego z okazji imienin, z 19 marca 1930 (o wym. 10,5 x 7,1 cm), druga dla Czcigodnego Pana Prezesa na pamiątkę miłej współpracy, wykonana w Żyrardowie (z widokiem miasta, w który wkomponowano portrety członków LOPP i samoloty)w 1929 roku. Pośrodku drugiej ręcznie opisano – Inż Zdanowicz.

Cena: 100

165.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1928 nr 3

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w R.1929, NR.3 (rok II-gi), Poznań, 1 Marca 1928. Drukarnia Wydawnicza, Franciszek Krajna Poznań.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, 41-60, format: 34 cm.

Stan: drobne naddarcia, zagniecenia i ubytki brzegów okładki, zabrudzenia.

W treści m.in.: Miasta polskie na P.W.K., Przemysł gospodni(restauracje, hotelarstwo) na P.W.K., skład Komitetu Wielkiego P.W.K., projekty Westybul Reprezentacyjny P.W.K. i Hali Włókienniczej.

Cena: 66

166.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1928 nr 6

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w R.1929, NR.6 (rok II-gi), Poznań, 1 Czerwca 1928.

Redaktor: Stanisław Punicki, Drukarnia Wydawnicza, Franciszek Krajna Poznań.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 109-130, format: 33,5 cm.

Stan: brak okładki wydawniczej, naddarcia, zagięcia i ubytki narożników i brzegów pierwszych stron, zabrudzenia.

W treści m.in.: Sejm i senat gościem PWK, PWK a przemysł surofosfatowy, PWK a stosunki z USA, Udział myśli naukowej w organizacji PWK.

Cena: 33

167.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1928 nr 7

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w R.1929, NR.7 (rok II-gi), Poznań, 1 Lipca 1928.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 133-154, format: 34 cm.

Stan: drobne naddarcia, zagięcia i ubytki okładki(na marginesach), załamanie na środku przedniej okł.

W treści m.in.: PWK a polska ekspansja gospodarcza, PWK a przemysł potasowy, palmiarnia i szklarnia w Parku Wilsona, wystawy rolnicze za granicą, Kolorystyka w nowoczesnej technice wystawowej.

Cena: 55

168.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1928 nr 8 [znaczki]

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.8 (rok II-gi), Poznań, 1 sierpnia 1928.

Redaktor: Stanisław Punicki, Drukarnia Wydawnicza Franciszek Krajna, Poznań.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 155-178, format: 34 cm.

Stan: drobne naderwania, zagięcia, ubytki brzegów okł., niewielkie zabrudzenia.

W treści m.in.: Znaczki arkusz 36 szt czystych + jeden naklejony na winiecie, wizytacja prezydenta RP na terenie PWK, sprostowanie do nr 7 ze str. 134, PWK buduje największy hotel w Polsce.

Cena: 120

169.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1928 nr 9

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.9 (rok II-gi), Poznań, 1 września 1928.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 179-202, format: 34 cm.

Stan: zagniecenia brzegów okładki, małe zaplamienia.

W treści m.in.: zastosowanie elektryczności w rolnictwie, przemysł drzewny, przemysł metalowy, program atrakcji.

Cena: 66

170.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 2

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.2 (rok III-ci), Poznań, 1 Lutego 1929.

Redaktor: Marja Ruszczyńska, Okładka wykonana w Zakł. Graf. "Biblioteka Polska" w Bydgoszczy.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 21-48, format: 34 cm.

Stan: ślady składania na pół pionowo, niewielkie ubytki i naderwania brzegów okładki, delikatne zabrudzenia, dopisana litera „T” (pisana kredką/flamastrem?) na okładce.

W treści m.in.: Pomorze a PWK, dział sztuki, kobiecy, przemysł ceramiczny, prasa.

Cena: 55

171.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 3 /Górny Śląsk/

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.3 (rok III-ci), Poznań, 1 Marca 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 49-112, format: 34 cm.

Stan: przednia okładka wyrwana ze zszywek, brzegi okładki zagięte naderwane zaplamione i przybrudzone, dopisana litera „T” (pisana kredką/flamastrem?) na okładce.

W treści m.in.: Numer poświęcony sprawom Górnego Śląska, Lignoza, Fabryka porcelany "GIESCHE".

Cena: 88

172.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 4 [życzenia]

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.4 (rok III-ci), Poznań, 1 Kwietnia 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, k. [2]-życzenia świąteczne na oddzielnej karcie z arkuszem ochronnym( proj. il. Wroniecki), numeracja stron ciągła, s. 113-144, format: 34 cm.

Stan: ślady składania na pół pionowo, podklejone przedarcie przedniej okł., na środku, grzbiet sklejony, kilka naderwań brzegów okł.,dopisana litera „T” (pisana kredką/flamastrem?) na okładce.

W treści m.in.: ubezpieczenie eksponatów, reklamy PWK za granicą, szczegółowy opis terenów i pawilonów PWK

Cena: 110

173.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 5

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.5 (rok III-ci), Poznań, 8 Kwietnia 1929.

Redaktor: Marja Ruszczyńska.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 145-160, format: 34 cm.

Stan: ślady składania na pół pionowo, delikatne zabrudzenia, małe zagniecenia, trochę przybrudzony, dopisana litera „T” (pisana kredką/flamastrem?) na okładce.

W treści m.in.: przemysł górniczo- hutniczy na PWK, nowe typy biletów kolejowych.

Cena: 55

174.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 9

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.9 (rok III-ci), Poznań, 16 Maja 1929.

Redaktor: Marja Ruszczyńska, Okładkę wykonano drukiem offsetowym w drukarni św. Wojciecha w Poznaniu.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, k.[2]-przed stroną tyt. portret prez. Mościckiego z arkuszem ochronnym, numeracja stron ciągła, s. 209-260, format: 34 cm.

Stan: naddarcia, załamania i lekkie zabrudzenia okł., dopisana litera „T” (pisana kredką/flamastrem?) na okładce.

W treści m.in.: Członkowie Zarządu PWK, koszta PWK, sztuki plastyczne na PWK, Ziemiaństwo Polskie a PWK, wynalazki polskie na PWK, wykaz kongresów i zjazdów w czasie trwania PWK.

Cena: 88

175.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 10 – otwarcie wystawy

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.10 (rok III-ci), Poznań, 1 Czerwca 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, w środku dwa druki ulotne luzem - zaproszenie do prenumeraty/przedpłaty - blankiet do wpłaty bankowej, numeracja stron ciągła, s. 261-292, format: 34 cm.

Stan: delikatnie przykurzony, minimalne zaplamienia i zabrudzenia.

W treści m.in.: uroczystość otwarcia PWK, produkcja węgla, przemysł perfum-kosm., Polski przemysł tłuszczowy, pawilon łowiecki.

Cena: 88

176.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 11- zagr. dyplomaci o PWK

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.11 (rok III-ci), Poznań, 15 Czerwca 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 293-316, format: 34 cm.

Stan: lekko zakurzona i przybrudzona okł.

W treści m.in.: "Polonia Zagranicą", elektrotechnika na PWK, łowiectwo polskie, ulgi kolejowe.

Cena: 55

177.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 13

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.13 (rok III-ci), Poznań, 15 Lipca 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 341-368, format: 34 cm.

W treści m.in.: Zjazd bibljofilów i bibliotekarzy, przemysł porcelany elektrotechnicznej, Krynica, przemysł Serowarski.

Cena: 55

178.

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej 1929 nr 16 – karykatury, zamknięcie PWK

Echo Powszechnej Wystawy Krajowej w Roku 1929, NR.16 (rok III-ci), Poznań, 1 Października 1929.

Okładka wydawnicza, miesięcznik, numeracja stron ciągła, s. 409-444 + [12], format: 34 cm.

Stan: przybrudzona okł.

W treści m.in.: Zamknięcie PWK w Poznaniu, monopol zapałczany, zarządcy PWK w karykaturze (12 str. nlb. na końcu).

Cena: 88

179.

Kalendarz Propagandowo-Turystyczny na 1933 rok.

Kalendarz Propagandowo-Turystyczny na 1933 rok. Nakładem Wojewódzkiego Zarządu Związku Inwalidów Wojennych Rz. P., w Łodzi. Druk.: Zakłady Graficzne A. J. Ostrowski, Łódź, Piotrkowska 55. Kartonowa okładka wydawnicza, strony nlb., ok. 128 str., format: 12 cm.

Stan: wyraźne ślady użytkowania, mocno wytarta okładka, pęknięty górny prawy narożnik, blok naddarty (mapa pod koniec przepołowiona, trzyma się podklejeń), tylna okładka odkleja się od płótna na grzbiecie.

Ponad połowa publikacji to turystyczne opisy licznych miejscowości. Kalendarium(10dni na str.) , częściowo wypełnione notatkami.

Cena: 99

180.

Łowiczanin, 1928 nr 1-52 /Łowicz/ tygodnik narodowy

Łowiczanin. Tygodnik [od nr 14 dodano „Narodowy”] społeczno-ekonomiczny i literacki, poświęcony sprawom Łowicza i jego okolic. Wychodzi co piątek. Redaktor: Edward Nowakowski, Wydawca: Karol Rybacki, Druk K. Rybackiego w Łowiczu.

Kompletny rocznik oprawiony, oprawa biblioteczna półpł. R.XIX: 1928 nr 1-52, 8 str. w każdym numerze, format: 34,5 cm.

Stan: oprawa miejscami wytarta i lekko zarysowana, papier pożółkły, kruchawy, plamki, pęknięcia na marginesach (z rzadka większe naddarcia), w nr 2 str. 7/8 luzem, okładka pościerana na brzegach i grzbiecie.

W treści m.in.: smutna spuścizna roku 1927 (zawieszenie działalności Obozu Wielkiej Polski, zamknięcie „Straży Narodowej”, sprawy harcerskie czy dot. Tow. „Sokół”, tematy lokalne, polityka krajowa, dział pszczelarski, itp.

Cena: 805

181.

Pamiętnik Akcji Letniej Wspólnoty Interesów Górniczo-Hutniczych, Katowice 1938

Pamiętnik Akcji Letniej Referatu Społecznego Wspólnoty Interesów [Górniczo-Hutniczych] S.A. za rok 1938. Kolonie Obozy Wycieczki. Katowice, w listopadzie 1938r.. Wyd.: Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych S.A. Druk.:Drukarnia Dziedzictwa w Cieszynie pod zarz. Fr. Hessa.

Okładka wydawnicza, kartonowa, s. 89,[2], liczne ilustracje w tekście, format 29 cm.

Stan bardzo dobry: tylna okładka lekko przybrudzona, małe pęknięcie przy grzbiecie, niewielkie wytarcia, środek czysty.

W treści m.in.: zbiór różnych artykułów , zaczyna się sprawozdaniem finansowym, w dalszej części różne wspomnienia (Gustaw Morcinek: Otwarta brama, Zuch jest dzielny; Pierwszy ośrodek obozowy robotników śląskich nad morzem; Ernest Reiss: Dzieciom ludzi ciężkiej pracy.,; itp.)

Cena: 110

182.

Polska Wschodnia, R. 1931 nr 6 [Towarzystwo Obrony Ziem Wschodnich]

Polska Wschodnia, Miesięcznik Towarzystwa Obrony Ziem Wschodnich, Rok 1931, Nr 6.

Red. odp.: Bolesław Górski; Wyd.: Zarząd Główny Towarzystwa Obrony Ziem Wschodnich.; Druk.: Odbito w Drukarni „Powściągliwość i Praca” w Krakowie, Kazimierza Wielkiego 95.

Miesięcznik, broszurowa okładka, str. 81-96, format 30,6 x 23,4 cm.

Stan: okładka z drobnymi naddarciami na grzbiecie, drobne zagniecenia(jedno większej na tylnej okładce), czarne kropki.

W treści m.in. : „Zasady osadnictwa na ziemiach wschodnich”; „Wołyniacy”; „Skąd pochodzi nazwa Słowianie”, tematy gospodarcze(„O bezrobociu”, „Bogactwa torfowe na Wołyniu”, „Pożyczka francuska”).

Cena: 44

183.

Polonia Reporter, r.1957 nr 4 - Międzynarodowe Targi Poznańskie

Polonia Reporter, Vol.II – No. 4. April 1957. [Pismo reklamujące się : The Only Independent, Obejctive, Illustrated Polish American Magazine dedicated to these ends.]

Red. i Wyd.: Leopold Dende. [m.w. Hazlet, New Jersey, USA]

Czasopismo polonijne(miesięcznik?), miękka, broszurowa okładka, str. 48, format 27,2 x 19,6 cm.

Stan: okładka wytarta z zagnieceniami i pęknięciami, przedarta na grzbiecie (podklejenie), zabrudzenia. Pismo w języku angielskim, z wybranymi fragmentami w języku polskim.

Tematem numeru jest udział Polski w Międzynarodowej Wystawie Handlowej w USA i udziale USA w Międzynarodowych targach Poznańskich; poza tym reportaż fotograficzny z Polski, teksty poświęcone polskiej kulturze i sportowi(łucznictwo, m.in. o Katarzynie Wiśniowskiej i Janinie Kurkowskiej-Spychajowej)

Cena: 44

184.

Przegląd Krajoznawczy 1933 nr 5-6 /Górny Śląsk/

Przegląd Krajoznawczy, czasopismo ilustrowane poświęcone sprawom turystyki i rozbudowy kraju.

Rok II, Nr. 5-6, Maj – Czerwiec 1933r.

[wychodziło Warszawa, R.1:1932 - R.5:1936] Redaktor: Marjan Markowski. Wydawca i redaktor odp.: Maksymiljan J.Blumental. Druk A.Białobrzeskiego, Warszawa.

Miesięcznik, broszurowa okładka wydawnicza, str. 1-56, format 30,5 x 23,1 cm.

W treści m.in.: Rozwój Górnego Śląska w latach 1922-33, Powstanie Śląskie, Pszczyńskie Bractwo Górnicze(ubezpieczenia socjalne), Sanatorjum im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju, opis licznych miejsc/ atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Nowe ważne instytucje w kraju, Filtry pośpieszne w Warszawie, Instytut Radowy im. M. Skłodowskiej-Curie, Instytut Badań Spraw Narodowościowych, i inne.

Stan: przebarwienia od rdzewiejących zszywek, zagięcie narożników(kilka większych wewnątrz), w środku czysty.

Cena: 120

185.

Przegląd Krajoznawczy, 1937 nr 1 [Lwów, cele krajoznawstwa, M.I. Mileska]

Przegląd Krajoznawczy. Organ Oddz. Lwowskiego Polskiego Tow. Krajoznawczego. Rok I, Nr 1., Lwów, Wrzesień 1937. Redaktor: Franciszek Uhorczak. Układ graficzny Marjana Wójciaka.

Okładka wydawnicza, s. 32, format: 28,2 cm.

Stan: brak tylnej okładki, grzbiet podklejony szarym papierem, przednia okładka przebarwiona od światła, przedarcie pośrodku sklejone taśmą bezkwasową, ubytki papieru na brzegach, kilka zaznaczeń w tekście. Pieczątka „Z zaproszeniem do prenumeraty”, na górze str.1 – wpis własnościowy – „ze zbioru M.I. Mileskiej”(Maria Irena Mileska, 1908-1988, harcerka, doktor geografii – wykładała w Instytucie Geografii UW, autorka „Słownika geograficzno-krajoznawczego” wydanego w 1983 roku, działała społecznie m.in. w PTTK, PTT i Towarzystwie Geograficznym, badaczka przedwojennego harcerstwa żeńskiego w Krakowie)

W treści m.in.: cele i zadania krajoznawstwa polskiego, o fotografii krajobrazu, o Lwowie, Znaczenie Targów Wschodnich dla turystyki, opieka nad zabytkami sztuki.

Cena: 44

186.

Przegląd Krajoznawczy 1937 nr 2 /Lwów, Ossolineum/

Przegląd Krajoznawczy. Organ Oddz. Lwowskiego Polskiego Tow. Krajoznawczego. Rok I, Nr 2., Lwów, Październik 1937. Redaktor: Franciszek Uhorczak. Układ graficzny Marjana Wójciaka.

Okładka wydawnicza, str. 33-52 (numeracja ciągła w roczniku), format: 28,2 cm.

Stan: okładka podklejona od środka papierem, ubytki przy grzbiecie, przebarwienia i zarudzenia na okładce.

W treści m.in.: znaczenie drogi wodnej Śląsk Dniestr Gałacz, Polacy i Rusini na Ziemi Czerwieńskiej w przeszłości, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich.

Cena: 44

187.

Przegląd Krajoznawczy 1938 nr 6 - 7 /Lwów – projekt panoramy/

Przegląd Krajoznawczy. Organ Oddz. Lwowskiego Polskiego Tow. Krajoznawczego. Rok II, Nr 6-7, Lwów, Czerwiec – Lipiec 1937. Redaktor: Franciszek Uhorczak. Układ graficzny Marjana Wójciaka.

Okładka wydawnicza, str. 97 - 128 (numeracja ciągła w roczniku), format: 28,2 cm.

Stan: okładka przybrudzona, grzbiet sklejony od środka, z małymi ubytkami.

W treści m.in.: Lwowskie pociągi w ubiegłym stuleciu, Panorama plastyczna dawnego Lwowa, Dniestr – niewykorzystana arteria komunikacyjna, o piśmie „Lwowianin”.

Cena: 44

188.

Przegląd Zdrojowo - Kąpielowy, r. 1925 nr 6

Przegląd Zdrojowo – Kąpielowy. Organ Polskiego Towarzystwa Balneologicznego dla popierania rozwoju polskich uzdrowisk. Rok XIV., Nr 6, Kraków, dnia 12 lipca. Redaktor Odp.: Dr Witold Skórczewski.Druk.: Drukarnia "Prawdy" w Krakowie.

Miesięcznik, broszurowa okładka, str. 1-28, format: 31 x 23 cm.

W treści m.in.: Uzdrowiska polskie.

Stan: pęknięcia na grzbiecie z ubytkiem papieru, małe naddarcia brzegów, niewielkie zabrudzenia i zaplamieni, str. 25-28 mału ubytek marginesu na środku.

Cena: 55

189.

Rocznik Sądecki, 1939, Tom 1 [Nowy Sącz]

Rocznik Sądecki, T. I, 1939 . Redaktor: Tadeusz Mączyński. Wydawca: Miejska Biblioteka Im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu. Okładkę projektował: Romuald Reguła. Mapki 1-5 kreślił Lucjan Kowalski, Warszawa. Klisze wykonały firmy „Zorza” Warszawa(mapki 1,2,5) wszystkie pozostałe „Fototechnika” Kraków. Druk.: Drukarnia Katolicka Alojzego Mółki, Nowy Sącz. Druk ukończono dnia 14 czerwca 1939 roku.

Okładka wydawnicza, s. XVII, 290 [2], 6 tab.rozkł.- mapy,11 k.tab.il., format: 26 cm.

W treści m.in.: Sądecczyzna u jej granice, Życie obyczajowe i kulturalne Starego Sącza w XVII w., o pierwszym liceum i gimn. im. J. Długosza w XIX w., dzieje Biblioteki miejskiej im. J. Szujskiego, Zarys pracy niepodległościowej w N.Sączu(Dr Jan Krupa)

Stan: brzegi okładki od środka podklejone papierem szarym(tam przebarwienia), ubytki i wytarcia okładki, naderwania okładki przy grzbiecie, środek czysty.

Nieczęste.

Cena: 330

190.

Rocznik Ziem Wschodnich, 1939

Rocznik Ziem Wschodnich, 1939, Wydawnictwa Rok V, pod redakcją Edwarda Rühlego, Wydawnictwo Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Ziem Wschodnich, Warszawa, Odbito w Drukarni Zakładów Wydawniczych M. Arcta, S. A. . Miękka okładka wydawnicza, str. 255,[38], rozkł. Mapa administracyjno - komunikacjna Ziem Wschodnich, 24 cm,

Stan: okładka przednia mocno pościerana, odbarwienia, zaplamienia, zabrudzenia, załamania, kilka górnych narożników podklejonych skoczem(również margines mapy), dolne tylne narożniki popękane z małymi ubytkami.

W treści m.in. działy” statystyczny, antropologiczny (np. ludność Polska, czy kolonie niemieckie i czeskie na Wołyniu; ludność żydowska na Ziemiach Wschodnich; Ormianie w Polsce płd.-wsch.), gospodarczy (torfowiska, rolnictwo, infrastruktura, Międzynarodowe targi Wschodnie we Lwowie, Targi i aukcje futrzarskie w Wilnie) i infrastrukturalny( elektryfikacja, drogi i siły wodne, finansowanie inwestycji na ZW, ochrona przyrody, akcja letniskowa w woj. lwowskim), na koniec informacyjny z kalendarium.

Cena: 190

191.

Śląsk, miesięcznik ilustrowany, 1946 nr 10 Grudzień, Wrocław - Jelenia Góra

Śląsk, miesięcznik ilustrowany. Rok 1. nr 10, Grudzień 1946, Wrocław – Jelenia Góra. Redaktor naczelny: Stefan Kuczyński. Wydawca: Śląski Zespół Wydawniczy. Redakcja i Administracja: Jelenia Góra, Skład Główny w Księgarni "Czytelnik" Wrocław. Druk.: Zakłady Graficzne Wojskowego Instytutu Nauk.-Wydawn. Oddział w Jeleniej Górze.

Miesięcznik, broszurowa okładka wydawnicza, 24 s., format: 29,5 cm.

W treści m.in.: Polski poemat o Sudetach i Dolnym Śląsku z poł. XIX w. - Jana Reychmana, Śląski bohater Bernard Pretwicz - Władysława Pociechy, O właściwe nazwy geograficzne – Alfonsa Szyperskiego.

Stan: Okładka luzem, zabrudzenia, naderwania okładki z małymi ubytkami papieru na marginesach.

Cena: 35

192.

Świat, 1925 nr 31 Grudziądz – wystawa pomorska, sukcesy astronomów

Świat [Pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone życiu społecznemu, literaturze i sztuce.], Rok XX. , No 31., Warszawa, dnia 1-go sierpnia 1925 roku. Wydawcy: Akc. Tow. Wydawnicze „Świat”. Pod kierownictwem naczelnem(red.nacz.) Stefana Krzywoszewskiego. Druk.: Galewski i Dau, Warszawa.

Broszurowa okładka wydawnicza, 42 s, + 6 s. (dodatek Romans i powieść), format: 30,5 cm.

W treści m.in.: różne artykuły z kraju i ze świata, sukcesy polskiej astronomii (Lucjana Orkisza – odkrył nową kometę, oraz M. Kamieńskiego, który wyliczył pojawienie się komety Wolfa ) Wystawa Pomorska w Grudziądzu (związane z nią artykuły i reklamy, m.in.: Elektryfikacja Pomorza, Tuszewskie Zakłady Przemysłu Drzewnego, Przemysł Papierniczy, Fabrykacja tektury surowej w Tczewie, Pomorskie Zakłady Ceramiczne T.A. dawniej MAX Falck & Co w Grudziądzu.)

Stan: zagniecenia narożników, zaplamienia, ślady zacieków na brzegach, naderwania i zagniecenia okładki przy grzbiecie.

Cena: 88

193.

U.S.A. R.1. [1944?], Nr 1 – informator/propaganda

U.S.A. | Życie Ameryki i Amerykanów w miniaturze. Rok 1, Nr. 1

Wyd.: Published by the U.S. Office of War Information. Printed in the USA. [b.m., b.r.]

Czasopismo, broszurowa okładka, str.63,[1], format 17,8 x 13,6 cm.

Stan: niewielki ubytek narożnika okładki z tyłu, drobne zabrudzenia, plamki, zagniecenia.

Na 2str. stronie okładki portret Admirała Ernesta J. Kinga, naczelnego dowódcy floty.

Datowanie na podstawie treści – są odwołania do czerwca i lipca 1944 roku, zaś w grudniu tego roku admirał uzyskał nowo-utworzony tytuł- admirała floty, więc numer prawdopodobnie wydano pomiędzy lipcem a grudniem 1944 roku.

W treści m.in. stosunkowo obszerny, ilustrowany raport p.t. „Rozwój amerykańskiej floty wojennej”; materiały publicystyczno-historyczno-informacyjne na temat USA, jej systemu politycznego, o odcieniu propagandowym.

Cena: 55

194.

Wiadomości Literackie, 1937 nr 27, Polskie Morze. (49 art., 71 il.)

Wiadomości Literackie, Rok XIV, Nr. 27(713), Warszawa, Niedziela 27 czerwca 1937r.

Numer poświęcony zagadnieniom polskiego morza(49 artykułów, 71 ilustracyj).

Redaktor: Mieczysław Grydzewski. Wydawcy: Antoni Borman i M. Grydzewski. Drukarnia: Galewski i Dau, Warszawa, Ordynacka 6. Tygodnik, str. 32, format: 50 x 41 cm

Numer specjalny, poświęcony jednemu tematowi – polskiej obecności nad morzem, w treści m.in.: Gdynia (rozwój miasta, m.in.,architektura), Kaszuby, Pomorze, Toruń.

Stan: złożenie na pół z niewielkimi ubytkami papieru(na kolejnych stronach braków coraz mniej, aż do dobrego stanu) , brzegi z zagnieceniami i naddarciami.

Cena: 166

195.

Wołyń, R.III.: 1935r. nr 22, Józef Piłsudski – pogrzeb/żałoba.

Wołyń. Tygodnik społeczny, polityczny i gospodarczy. R.III nr 22(126), Niedziela, 26 maja 1935. [Łuck], Wyd. Wołyńskie Towarzystwo Wydawnicze. Redaktor odp.: Zygmunt Siedlecki.

Tygodnik w formacie gazetowym, str. 14, format: 42 x 29 cm. Proweniencja/naklejka adresowa: WP. Dyr. Sauter Aleks. Równe, Gimn. Państwowe.

W treści m.in.: pogrzeb Józefa Piłsudskiego – żałoba.

Stan dobry: niewielkie pęknięcia na brzegach, wady drukarskie (zagniecenia w momencie odbijania).

Cena: 110

196.

Wołyń, R.III.: 1935 nr 23, Józef Piłsudski - żałoba

Wołyń. Tygodnik społeczny, polityczny i gospodarczy. R.III nr 23(127), Niedziela, 2 czerwca 1935. [Łuck], Wyd. Wołyńskie Towarzystwo Wydawnicze. Redaktor odp.: Zygmunt Siedlecki.

Tygodnik w formacie gazetowym, str. 14, format: 42 x 29 cm. Proweniencja/naklejka adresowa: Red.”Echa szkolne” Równe, Gimn. Państwowe.

W treści m.in.: Ślubowanie Wołyńskie, obchody żałobne J. Piłsudskiego

Stan: dobry, niewielkie pęknięcia na brzegach, numer nierozcięty, przedarcie na złożeniu pionowym str.7/8.

Cena: 110

197.

Wołyń, R.III.: 1935 nr 24, Józef Piłsudski – żałoba, wspomnienie 1922r.

Wołyń. Tygodnik społeczny, polityczny i gospodarczy. R.III nr 24(126), Niedziela, 9 czerwca 1935. [Łuck], Wyd. Wołyńskie Towarzystwo Wydawnicze. Redaktor odp.: Zygmunt Siedlecki.

Tygodnik w formacie gazetowym, str. 14, format: 42 x 29 cm. Proweniencja/naklejka adresowa: WP. Dyr. Sauter Aleks. Równe, Gimnaz. Państw.

W treści m.in.: uroczystości i manifestacje żałobne, wspomnienie pobytu Józefa Piłsudskiego w Łucku w 1922 roku.

Stan: dobry, niewielkie pęknięcia na brzegach.

Cena: 110

198.

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, 1935 nr 12 [Łuck]

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, Łuck, grudzień 1935r., Rox XI., Nr. 12. Organ Wołyńskiego Stowarzyszenia Techników. Redaktor odp.: Franciszek Kokesz. Wydawca: Wydział Wołyńskiego Stow. Techników. Miesięcznik, str. 12,IV(okładki), format: 30,5 x 23 cm.

Wraz z pismem arkusze: wypełniony blankiet z dowodem wpłaty(na prenumeratę), pismo od W.W.T., do Stowarzyszenia Techników Okręgu Skarżysko-Kamienna z prośbą o wpłatę za roczną prenumeratę.

W treści m.in.: Elektryfikacja Wołynia, znaczenie rzemiosła w życiu gospodarczym kraju.

Stan: ślady składania na pół, zaplamienia tylko okładki i dołączonego pisma, niewielkie pęknięcia na marginesach.

Cena: 55

199.

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, 1936 nr 1 [Łuck]

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, Łuck, styczeń 1936 r., Rox XII., Nr. 1. Organ Wołyńskiego Stowarzyszenia Techników. Redaktor odp.: Franciszek Kokesz. Wydawca: Wydział Wołyńskiego Stow. Techników. Miesięcznik, str. 12,IV(okładki), format: 30,5 x 23 cm.

W treści m.in.: Drogi i przemysł kamieniarski w Szwecji, elektryfikacja i melioracja Wołynia.

Stan: ślady składania na pół, plamki, przebarwienia u góry(wskutek zagrzybienia?), drobne pęknięcia i ubytki papieru na marginesach (np. okł.)

Cena: 55

200.

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, 1936 nr 3 [Łuck]

Wołyńskie Wiadomości Techniczne, Łuck, marzec 1936r., Rox XII., Nr. 3. Organ Wołyńskiego Stowarzyszenia Techników. Redaktor odp.: Franciszek Kokesz. Wydawca: Wydział Wołyńskiego Stow. Techników. Miesięcznik, str. 12, IV(okładki), format: 30,5 x 23 cm.

W treści m.in.: Energia elektryczna w przemyśle, o kamieniach jako mat. do budowy dróg.

Stan: ślady składania na pół, niewielkie zaplamienia okł., przechodzące na kolejne strony(u góry), delikatnie zagniecenia, drobne pęknięcia na marginesach.

Cena: 55

201.

Ziemia, r. 1914, nr 15 – spis członków PTK, Natolin – pałac (fot.)

Ziemia, Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany, Rok V, No 15, Warszawa – d. 11 kwietnia 1914 r. Redaktor i Wydawca: Kazimierz Kulwieć. Druk.: A.Pęczalskiego i K. Marszałkowskiego, Warszawa, Erywańska 2/4.

Tygodnik, broszurowa okładka wydawnicza, ciągła numeracja str., 225 – 240, [8], 1-36(członkowie PTK), 1 tabl. il. .

W treści m.in.: całostronicowa ilustracja – fotografia przedstawiająca Pałac w Natolinie pod Warszawą, artykuły o zamku w Międzybożu, Kanale Augustowskim, Sopocie (Sopoty), Spis członków P.T.K. , wspomnienie Wandalina Szukiewicza.

Stan: pęknięcia na grzbiecie, małe zabrudzenia.

Cena: 55

202.

25-io lecie Domu Zdrowia Bratnia Pomoc, Warszawa-Zakopane, 1927

25-io lecie Domu Zdrowia Bratnia Pomoc, Warszawa-Zakopane, 1927, Wydawnictwo: Koło Przyjaciół Akademika Zakopane, Drukarnia Akademicka Warszawa.

Okładka wydawnicza miękka, s. 28 [4], VII k. tabl., 24 cm. Nakład 3000 egzemplarzy numerowanych, tu Nr 1771.

Stan: pęknięcia na grzbiecie, załamania, plamy, wytarcia, w środku kilka czarnych kresek od farby drukarskiej.

Cena: 55

203.

Canoeing in Poland, (Kajakowanie w Polsce) 1938r.

[Anglojęzyczna broszura] Canoeing in Poland.

Wyd.: Liga Popierania Turystyki, Warszawa, Mokotowska 61.[ we współpracy z PKP?], Druk.: Drukarnia Narodowa w Krakowie. 1938 rok.

Wstęp napisał St. Szymborski, poza tym w treści mapa tras rzecznych (a także kolejowych i kilku lokalnych autobusowych), podzielonych na 5 głównych stref (I-Wisła; II- mniejsze rzeki w Karpatach takie jak: Dunajec, San, Soła, Dniestr, Czeremosz; III- Polesie ; IV – Wileńszczyzna, Pojezierze Suwalsko-Augustowskie; V – Pomorze)

Broszura w języku angielskim, str. 24(wraz z okł.), format 21 x 20 cm.

Stan: przednia okładka luzem, tylna trzyma się słabo, drobne ubytki papieru na okładce, zagniecenia, pęknięcia, plamki zacieki, wewnątrz papier pożółkły z niewielkimi zagnieceniami.

Bogato ilustrowany(ładne fotografie m.in. Henryka Poddębskiego) przewodnik turystyczny dla kajakarzy. Biblioteka Narodowa posiada egzemplarz z dołączonym dodatkowymi informacjami na 1 kartce (m.in. informacją o zawodach na Brdzie, które miały się odbyć na przełomie maja i czerwca 1939), tu tego suplementu brak.

Cena: 96

204

Czołowski Aleksander - Zapomniany Fortyfikator Zamościa, 1938[J.P. Lelewel]

Czołowski Aleksander - Zapomniany Fortyfikator Zamościa, Odbitka z "Teka Zamojska", R. 1938, z. 3. Zamość, 1938. okładka broszurowa, str. 6 [2], 24 cm. Pieczątka na karcie tyt.: Wydano z dubletów Biblioteki Narodowej, Na k. 6 pieczątka B.N., Na tylnej okł. od środka w prawym dolnym rogu pieczątka: Ze zbiorów po ś.p. Czołowskim.

Stan: bardzo dobry, niewielkie odbarwienia na brzegach okł.

Krótki artykuł poświęcony Janowi Pawłowi Lelewelowi (brat Joachima, 1796-1847) inżyniera wojskowego i cywilnego, urbanisty i malarza i jego udziałowi w przebudowie twierdzy Zamość.

Cena: 55

205.

Fischer Jan J. - 1500 mil łodzią żaglową, 1927, Kraków

Fischer Jan J. - 1500 mil łodzią żaglową, Kraków, 1927 – Cracovie. Odczyt wygłoszony w Pol. Tow. Geograficznej w Krakowie, dnia 15 listopada 1926. Nakładem Księgarni Geograficznej „ORBIS” Dębniki. [Seria- w jęz. pol. i franc.:] Krakowskie Odczyty Geograficzne, Wydawnictwo Polsk. Towarz. Geograficznego w Krakowie, Redaktor: Ludomir Sawicki, Nr 9. Druk.: Czcionkami drukarni „Orbis” w Krakowie, Dębrniki, Barska 41.

Broszurowa okładka wydawnicza, 20 s., [1], mapka(droga wyprawy „Carmen”) 17 cm.

Stan: przykurzona, delikatne zagięcia narożników, przebarwienie od zardzewiałych zszywek, po dezynfekcji(fumigacji).

O wyprawie żeglarzy-amatorów jachtem żaglowym „Carmen, z Gdańska do fiordów w południowej i zachodniej Norwegii. Podsumowanie w języku francuskim.

Cena: 55

206.

[Gdańsk] Das Sehenswerte Danzig, 1936 [z planem turystycznym]

Das Sehenswerte Danzig. Verlag: Danziger Verlags-Gesselschaft m.b.H.(Paul Rosenberg) Danzig.

Druk.: Druck von Ottomar Steinbach, Danzig.

Broszurowa okładka, str. 36+2str. (kolorowy plan na końcu), format 16,8 x 10,5 cm.

Stan: okładka luzem, naddarty grzbiet, w całej broszurze nieduże zagniecenia, zabrudzenia, plamki.

Zawartość: bogato ilustrowano(fotografie na większości stron) turystyczny przewodnik po Wolnym Mieście Gdańsku i okolicy(sopockie molo, opactwo w Oliwie).

Cena: 100

207.

Gumowski Marjan - Biskupstwo Kruszwickie w XI w., Poznań, 1921

Gumowski Marjan - Biskupstwo Kruszwickie w XI wieku, Tom II. - Zeszyt 1. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Prace Komisji Historycznej. Czcionkami Drukarni Dziennika Poznańskiego, Tow. Akc., Skład Główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa w Poznaniu, 1921.

Broszurowa okł. wyd., str. 68, format 24,5 x 16,4 cm.

Stan dobry: zabrudzenia, zagniecenia brzegów okł., kilka załamań, nierówne rozcięcia stron.

Na końcu podsumowanie w języku francuskim, na str. tyt. nieczytelny stary wpis własnościowy piórem.

Cena: 150

208.

Historja Obrazu Chrystusa Pana Cierniem Koronowanego, 1931[Wielka Wola]

Historja obrazu Chrystusa Pana Cierniem Koronowanego w Wielkiej-Woli diecezji sandomierskiej ziemi opoczyńskiej. Nakładem Ks. Romana Ścisłowskiego proboszcza w Wielkiej Woli. Skład główny w kancelarii parafjalnej w Wielkiej – Woli, poczta Paradyż. Druk.: Zakłady Graficzne "A. Pański Spadk.", Piotrków-Trybunalski. Broszurowa okładka wydawnicza, s. 104 [2] k. tabl., il., 14 cm.

Stan dobry: drobne pęknięcia na grzbiecie, kilka małych zaplamień i zagnieceń.

Publikacja poświęcona Wielkiej Woli - obrazowi Chrystusa Pana Cierniem Koronowanego, historii parafii, klasztoru i kościoła. Na końcu różne modlitwy i pieśni religijne,

Cena: 66

209.

Hubicka Marta - Kielce szkic dziejowy w. XI - XVIII., 1920

Hubicka Marta - Kielce szkic dziejowy w. XI – XVIII. Odbitka z "Gazety Kieleckiej". Druk "St. Święcki", Kielce. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Oddział w Kielcach.

Broszurowa okładka wydawnicza, s. [1],95,[1], errata, 18 x 11 cm.

W treści m.in.: Średniowiecze, Czasy Nowe

Stan: okł. poplamiona, pobrudzona, naderwania, małe ubytki papieru, w środku małe zaplamienia i nieliczne pęknięcia na marginesach.

Cena: 88

210.

Informator Turystyczny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 1933

Informator Turystyczny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na rok 1933, Nakładem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Czcionkami Drukarni Geograficznej "Orbis", Kraków. Okładka wydawnicza(na jej 2 str. mapa przeglądowa pasa turystycznego, na 3/4-tylnej – fotografie schronisk w Zwardoniu i Luboniu), str. 22, format 24 cm.

Stan: ślady składania na pół całej broszury, zacieki przy grzbiecie, wytarcia(zwł. na złożeniu)

Cena: 110

211.

Janczykowski Kazimierz, Góra Chełmska, jej Królowa i Lud, 1946

Janczykowski Kazimierz, Góra Chełmska, jej Królowa i Lud. Biblioteka Ziemi Chełmskiej, Nr 1. Chełm, 1946. Wydawnictwo rz-kat. parafii Mariackiej na Górze Chełmskiej. Drukarnia Nr 1 Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" Lublin.

Broszurowa okładka, s. 56, format: 20,5 cm.

W treści m.in.: historia Góry Chełmskiej, świętej ikonie Matki Boskiej, oraz scenka z życia ludu chełmskiego.

Stan: okładka odbarwiona, brzegi okł. naderwane z małymi ubytkami, wpis długopisem - od s.[iostry] Lidii Benedyktynki . Rajd po lubelszczyźnie(Lublin – Krasnystaw – Chełm, Nałęczów-Kazimierz n/W., Puławy) w XXX-lecie [ogłoszenia manifestu PKWN?] 22 VII 1974r.

Cena: 44

212.

Jasna Góra – przestrzenna makieta kartonowa, 1956

Jasna Góra. Wydawca: Księgarnia św. Jacka – Katowice – Częstochowa. [opatentowane:] Zgł. Urz. pat. W-26448].

Na tylej okładce reprodukcja rysunku przedstawiającego oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów, dodane daty 1655 / 1656 oraz 1955 / 1956 , w trzechsetlecie szwedzkiego „potopu”.

Stan bardzo dobry: okładka lekko wytarta, makieta w środku bez uszkodzeń.

Cena: 120

213.

Jesko Mirosław - Sto Pięćdziesiąt Lat Myśli Polskiej na Pomorzu, 1945

Jesko Mirosław - Sto Pięćdziesiąt Lat Myśli Polskiej na Pomorzu. Treść: "Terra Incognita, Doba Rozbiorów i Powstań, Filomaci Pomorscy, Życie Literackie i Naukowe, Twierdzą Każdy Próg, "Repolonizacja" Pomorza?.... Londyn, 1945. druk.: F. Mildner & Sons, Herbal Hill, London. Broszurowa okładka wydawnicza, s. 39,[1] format: 18,5 cm, na k. tyt. wpis własnościowy WPałucki.

Stan dobry: zabrudzenia, zaplamienia.

Cena: 55

214.

Johnson Martin, Lot nad dżunglami Afryki, [1936?]

Johnson Martin, Lot nad dżunglami Afryki. 100.000 kilometrów samolotem. Z 45 ilustracjami oraz 1 mapą. [Seria] Biblioteka Podróżnicza 10. Nakładem Trzaski, Everta i Michalskiego,Warszawa,[b.d. 1936?] Gmach Hotelu Europejskiego. Druk.: Drukarnia Narodowa w Krakowie.

Oprawa wydawnicza, twarda, płótno, s.[4],188, 15k.tab. il., format: 22 cm

Stan dobry: oprawa lekko wytarta, zabrudzona z rysami. Powtarzające się kilka razy pieczątki wystawione przez: Ludowy Instytut Oświaty i Kultury; Biblioteka Zarządu Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej.

Cena: 120

215.

Juzwiuk W. - praca dyplomowa dot. pow. hajnowskiego [Hajnówka, Białowieża,1956]

Praca dyplomowa stud. V-go roku wydz. Geografii f-tu Geologiczno-Geograficznego Juzwiuka W. M. na temat powiatu hajnowskiego województwa białostockiego /charakterystyka ekonomiczno-geograficzna/. Promotor: doc. N.T. Romanowski. Mińsk: Białoruski Uniwersytet Państwowy im. W.I. Lenina, 1956. |

Дипломная работа студ. V -го года отд. географии геолого - географыческого ф-та юзвюка В. М. на тему гайновский повет белостокского воеводства /экономико - географическая характеристика /. Руководитель доц. Н.Т. Романовский. Белорусский Государственный Университет им. В. И. Ленина . Минск , 1956. |

Diplomnaya rabota stud. V -go goda otd. geografii geologo - geografycheskogo f-ta yuzvyuka V. M. na temu gaynovskiy povet belostokskogo voyevodstva /ekonomiko - geograficheskaya kharakteristika /. Rukovoditel' dots. N.T. Romanovskiy. Minsk, Belorusskiy Gosudarstvennyy Universitet im. V. I. Lenina . , 1956.

Oprawa teczka tekturowa, maszynopis[powielacz? kopie przez kalkę?], kartki zapisane jednostronnie, zszyte tasiemką, s.[2], 3, 166, 14 tablic z fotokopiami map, kilka kart ze zdublowanym numerem strony z dodaną literą „a”(wyłącznie z ilustracjami- mapami, fotografiami), naklejone liczne oryginalne fotografie i wykresy na osobnych stronach i w tekście. Stan dobry, oprawa poprzecierana z tyłu i na krawędziach, brak brzegów teczki, s. 98, luźna, s. 151 – 166 otwory po dziurkaczu z prawej strony kartek. W środku czysty, dobrze zachowany egzemplarz.

Cena: 320

216.

Kalwarya Pacławska w obrazach, 1907

Kalwarya Pacławska w obrazach. Przemyśl, 1907. Nakładem Klasztoru OO. Franciszkanów. Z drukarni "Udziałowej" J.Łazora. Okładka wydawnicza, kartonowa, 48 s., format: 13 cm,

Stan: zaplamiona i zabrudzona okł., niewielkie zabrudzenia i plamki wewnątrz.

Zawartość, 45 całostronicowych fotografii i tylko 3 strony z tekstem(karta tytułowa oraz opis dalszej zawartości: Kaplice na dróżkach Pana Jezusa i Najśw. M. Panny, tudzież inne w zakres dróżek nie wchodzące).

Rzadka broszura poświęcona Kalwarii Pacławskiej - baza KaRo odnotowuje kilka egzemplarzy podobnej publikacji z 1907(z podtytułem „Monografia ilustrowana”, zamiast „W obrazach”, którą odnotowuje tylko jedna Biblioteka Pomorska w Szczecinie)

Cena: 110

217.

Katowice Guide – przewodnik po francusku, [1937 r.?]

Katowice Guide. [b.r. 1937?]

Wyd.: Publie par le Bureau de Propagande de la Ville de Katowice, Rue Pocztowa 7, tel.309-41.

Druk.: Księgarnia i Drukarnia Katolicka S.A. Katowice.

Broszura, 6 str.(arkusz składany 2 razy), format 21,2 x 10,4 cm.

Na okładce ładny fotomontaż, na ostatnich 2 stronach plan turystyczny Katowic.

Stan bardzo dobry: niewielkie wytarcia, dwa zaznaczenia ulic na planie.

Źródło: Prawdopodobny rok wydania na podstawie opisu muzealnego edycji polskojęzycznej, wydanej z okazji VIII Wszechpolskiego zlotu "Sokoła", patrz: https://zbiory.mhk.katowice.pl/historia/druki-ulotne/mhk-h-2949/

Cena: 80

218.

Kilarski Jan - Gdańsk, 1948

Gdańsk, opracował Jan Klarski. Wydawnictwo Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji. Rok 1948. Nakład 10000. Fotografowali(w latach 1945-47): J. Bułhak, T. Donhalik, Łukaszewicz.

Miękka okładka wydawnicza, 32 s.(z okładkami), 17 cm.

Stan: okł. lekko wytarta, niewielkie pęknięcia na marginesach.

Cena: 44

219.

Kondracki Jerzy - Karpaty Marmaroskie, 1938

Kondracki Jerzy - Karpaty Marmaroskie, Odbitka z XV rocznika "Wierchów", Kraków 1938, Druk W. L. Anczyca i Spółki w Krakowie.

Broszurowa okł. wydawnicza, s. 15 [1] k. mapy złożona, il., format: 24 cm, na k. tyt.w prawym górnym rogu, dedykacja od autora dla Stanisława Leszczyckiego (1907-1996)- profesora zw., geografa i działacza politycznego, absolwenta UJ, po wojnie związanego z UW i PAN, eksperta komunistycznego Rządu Tymczasowego RP w czasie konferencji pokojowej w Poczdamie w 1945 roku, jego imieniem nazwano Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Stan: ukośne zagniecenie całej broszury przez środek, małe pęknięcia na marginesach, drobne odbarwienia okł.

Cena: 55

220.

Kotarski Stefan – Opatów, Jego dzieje i zabytki. 1932

Kotarski Stefan, Opatów jego dzieje i zabytki z 24 ilustracjami. Opatów, 1932.

Nakładem Oddziału Opatowskiego Pol. Tow. Krajoznawczego. Odbito w Drukarni Fr. Patrasia w Opatowie. Rysunek tytułowy Henryka Zawadzkiego. Fotografie Stefanii Ksykówny i Tadeusza Kostkowskiego.

Wydawnicza okłądka kartonowa, 72 s., format: 20 cm

Stan: niewielkie wytarcia, załamania, plamki i zabrudzenia okładki, małe ubytki na grzbiecie.

Rzadka publikacja S. Koterskiego na temat Opatowa (znacznie częściej spotykana jest jego późniejsza książka „Opatów w latach 1861-1864” z 1935r.)

Cena: 150

221.

Książka telefoniczna, Amtliches Fernsperchbuch, Warszawa 1942

Amtliches Fernsprechbuch für den Distrikt Warschau. (August) 1942, Deutsche Post Osten. Urzędowa Książka Telefoniczna dla Dystryktu Warschau, Wydano przez Niemiecką pocztę Wschodu w 1942 r., według stanu z dnia 1 sierpnia 1942 r.

Oprawa kartonowa, s. 224(telefony),[4],212(reklamy),VI[spis zaw.],[2] format: 30 x 21 cm.

Stan: okładka mocno podniszczona, ubytki papieru, załamania, przedarcia, zabrudzenia, zagniecenia, w dziale telefonicznym na str.193/194 br. 1/2 ark., pierwsze strony z naddarciami na prawym marginesie, zaciekami, część kart przebarwiona(zbrązowiała).

Obszerna książka telefoniczna Dystryktu warszawskiego z bardzo licznymi reklamami.

Cena: 800

222.

Liberak M.A., Dawne spory o własność i służebności w Tatrach. Zakopane, 1926

Liberak Marian Adam, Dawne spory o własność i służebności w Tatrach.

Zakopane, 1926. Nakładem Biblioteki Kórnickiej.

Brak okł. wydawniczej, 28 s., format: 20,5 cm

Stan: blok poluzowany(część kart luzem, część złączona grzbietem), zabrudzenia, zaplamienia, załamania, narożniki zagięte z małymi ubytkami na niektórych, zaznaczenia tekstu na marginesach, na ostatniej k. zapiski długopisem.

M.in. o słynnych procesach i skargach dotyczących prawa własności oraz służebności terenów w Tatrach.

Cena: 80

223.

Ligoń Stanisław, Wesele na Górnym Śląsku, 1934

Ligoń Stanisław, Wesele na Górnym Śląsku. Widowisko Ludowe w 4 obrazach 5 odsłonach ze śpiewami i tańcami. Opracowane ze współudziałem Al. Kubiczki (scena) i Bolesława Wallek Walewskiego (muzyka). Nakładem Sekcji Teatrów Ludowych Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego. Katowice, 1934., Druk, klisze do ilustracyj i nuty wykonano w Rolniczej Drukarni i Księgarni Nakładowej pod Zarządem Jana Kuglina w Poznaniu. Ilustracje barwne St. Ligonia i St. W. Matejki. Twarda, płócienna oprawa (wydawnicza?), z zachowaną ozdobną, przednią, miękką broszurową okładką, s. 110 [2],9 k.tabl. il., format: 25 cm.

Stan: okładka przybrudzona, z przebarwieniami, lekko powycierana (zwł. na krawędziach), wewnątrz niewielkie zabrudzenia i 4 kropki zaplamień /zacieków przy krawędzi marginesu na początkowych stronach, pierwsze dwie karty z naderwaniem przy grzbiecie na dole.

Wewnątrz, an dole okładki, naklejka wydawcy: Rolnicza Drukarnia z Księgarnią Nakładową sp. z ogr. odp. Poznań, Sew. Mielżyńskiego 24. Exlibris – Czesław Przymusiński.

Zawartość – sztuka, na str. 69-110 nuty(czasem ze słowami) do 38 utworów części muzycznej przedstawienia, 9 nieliczbowanych tablic z ilustracjami, reprodukcje obrazów i fotografie z przedstawienia.

Cena: 330

224.

Łaganowski St., Ziemia w opisach i obrazach, Cz. I. 1907 [zag. ogólne]

Łaganowski Stefan, Ziemia w opisach i obrazach, wypisy gieograficzne, zebrał i ułożył St. Łaganowski. Część I, gieografja ogólna z licznemi rycinami. Wydawnictwo M. ARCTA w Warszawie. Drukarnia M. Arcta. 1907. Twarda półpł. oprawa wydawnicza, s. 240, format: 22,5 cm. Na przedniej wyklejce dedykacja (Nagroda | Anna Zaleska, uczennica kl. IV-tej za wzorowe sprawowanie i wzorową pilność w naukach otrzymuje niniejszą nagrodę) opatrzona pieczątką: dla uczennicy VIIoklasowego Zakładu Naukowego Marii Grochowskiej w Nowo- Mińsku (Mińsk Mazowiecki, 27 czerwca 1916r.) i podpisami dyrektorki szkoły(M. Grochowskiej) i grona pedagogicznego(?).

W treści liczne artykuły dotyczące faun, flory, klimatu, ciekawostek z dziedziny geografii (historia, podróże, interesujące miejsca, odkrycia). Wśród autorów m.in. M. Reymond, Falkenhors, S.Miecz, Dr E. Dunikowski, Dyakowski, W. Jezierski, J. Nusbaum, Z. Gloger, Wł. Anczyc, K. Sporzyński, i inni.

Stan: okładka poplamiona, grzbiet lekko wytarty, brzegi miejscami pościerane, w środku zabrudzenia i plamki.

Cena: 64

225.

Łaganowski St., Ziemia w opisach i obrazach, Cz.II. 1912 [kontynenty na „A”]

Łaganowski St., Ziemia w opisach i obrazach, wypisy gieograficzne, zebrał i ułożył St. Łaganowski. Część II, gieografja szczegółowa: Ameryka , Australja, Azja, Afryka z licznemi rycinami. Wydawnictwo M. ARCTA w Warszawie, Drukarnia M. Arcta, R. 1912. Twarda półpł. oprawa wydawnicza, s. 324, format: 22,5 cm.

W treści zbiór artykułów dotyczących Ameryki , Australii, Azji i Afryki(geografia, historia, kultura, etnografia, ciekawostki – np. „Wierzenia Jakutów i ich czarodzieje (szamani)” W. Sieroszewskiego).

Wśród autorów m.in. Henryk Sienkiewicz(o Ameryce, doświadczenia z wyprawy z lat 1876-78 i o wsch. Afryce), Konstanty Jelski, Dr Emil Dunikowski, L. Krzywicki, Sygurd Wiśniowski, P. Denis, Przewalski i inni.

Stan: brzegi okł. pościerane, nieduże zaplamienia, zabrudzenia, rysy, wewnątrz troszkę rdzawych plamek.

Cena: 80

226.

Maliszewski Edward, Przewodnik po Gubernji Wileńskiej, 1919

Maliszewski Edward, Przewodnik po Gubernji Wileńskiej. Zarys statystyczno-opisowy. (Z mapką). Wydawnictwo Straży Kresowej. Warszawa, 1919. Drukarnia P. Ambroziewicza, Warszawa.

Broszura, s. 40(na odwrocie str. tyt. mapka guberni), 19,5 cm.

Stan: plamy(nieduże zacieki), zabrudzenia, ubytki papieru(zwł. okładki na dole), zagięcia narożników, pojedyncze zaznaczenia w tekście.

Wykaz miejscowości w guberni, z ważniejszymi zabytkami i historiami z nimi związanymi.

Cena: 88

227.

Marienbad – Przewodnik, 1932 [Marianskie Lazne, wyd. Klub Polski]

Przewodnik po Marienbadzie (Marianskie Lazne) z ilustracjami. Opracowany przez Klub Polski w Marienbadzie. Nakładem i drukiem Drukarni”Engerland” w Marienbadzie.

[2 edycja? wcześniejsza w 1931], broszurowa okładka, str.,47,[8+57- nlb. reklamy i zdjęcia, 4 w tekście, reszta na końcu], format 20 x 12,7 cm.

Stan dobry: przybrudzona przednia okładka z niewielkimi zagnieceniami, plamkami, wewnątrz pierwsza strona z plamką(od okładki) poza tym czysto.

Ładny egzemplarz przewodnika jednego z najsłynniejszych europejskich kurortów (na liście światowego dziedzictwa Unesco)

Cena: 95

228.

Markwicz Aleksander - Filomaci (1816-1926), cz.I, Wilno, Wielkopolska, 1931

Markwicz Aleksander - Filomaci (1816-1926), część I, Wilno, Wielkopolska, Nakładem własnym autora, Grudziądz, 1931, Tłoczono w Zakładach Graficznych i Wydawniczych Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu [poniżej dopisek / seria: Życie Pomorza Nr. 3]. Okładka wydawnicza miękka, s. 100, format:: 24 cm.

Stan: zabrudzenia, zaplamienia, brzegi pozaginane, naderwane, ubytki na grzbiecie, zaznaczenia w tekście.

Dedykacja: Kolegom uczestnikom Procesu Toruńskiego Filomatów i Filaretów Pomorza /9/12.IX.1901 – 9/12.IX.1931 .

Cena: 66

229.

Materiały na XIV Zjazd Miast, 1937 [ze zbioru M. Kaczorowskiego]

Materiały na XIV Nadzwyczajne Zebranie Ogólne Członków Związku Miast Polskich (Zjazd Miast) w dn. 26 - 27 kwietnia 1937 r. . Wyd.: Związek Miast Polskich. Warszawa, 1937. Drukarnia Samorządowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie.

Okładka wydawnicza, s. 47, format: 23,5 cm; dodatkowo dołączony list( z16.04.1937) z zaproszeniem od Związku Miast Polskich dla Michała Kaczorowskiego, na odwrotnej str. tyt. Exlibris Michała Kaczorowskiego(1897-1975 – polityk, ekonomista, urbanista, Minister Odbudowy Kraju w latach 1945-1949), na okładce przy górnym grzbiecie nalepka biblioteczna.
Stan: pęknięty grzbiet, przebarwienia na okł., naddarcia (okł., na dole pierwszych 2 str oraz listu) małe ubytki(grzbiet, tył okł.), odbarwienia.

Cena: 90

230.

Morszyn – jedyny w Polsce zdrój wód gorzkich, [ok 1933?]

Morszyn, jedyny w Polsce zdrój wód gorzkich. Sezon zdrojowo0kąpielowy maj-październik. Stacja kolejowa Morszyn-Zdrój.

Wyd.: Towarzystwo Lekarzy Polskich we Lwowie, druk.: Drukarnia Cz. Wernera we Lwowie.

Broszura, 6 str.(arkusz składany w pionie 2 razy), format 23,4 x 10,7 cm.

Stan: zabrudzenia, drobne pęknięcia i zagniecenia na marginesach, zacieki przy grzbiecie.

Cena: 90

231.

Mościcki Henryk, Wilno z 14 ilustracjami, [1926]

Mościcki Henryk - Wilno z 14 ilustracjami. [Seria] Wielka Bibljoteka. Dział drugi Bibljoteka Szkolna Nr. 16. Warszawa, Instytut Wydawniczy "Bibljoteka Polska".[Druk] Bydgoszcz, Zakłady Graficzne Instytutu Wydawniczego "Bibljoteka Polska". Broszurowa okładka wydawnicza, s.47, 14 il. w tekście, format 17 cm.

Stan: okładka przykurzona, brzegi okł. pozaginane z niewielkimi ubytkami na krawędziach, przedarcie str. ze spisem ilustracji.

Cena: 66

232.

Na Nowe Drogi, 1935, Warszawa [Liga Morska i Kolonialna]

Na Nowe Drogi, praca zbiorowa. Wydawnictwo Ligi Morskiej i Kolonjalnej. Drukiem Zakładów Graficznych "Bibljoteka Polska" w Bydgoszczy. Miękka okładka wydawnicza, s. 53 [1], 17 cm.

W treści m.in.: Gdynia, harcerstwo, o mocarstwowości i koloniach Polski.

Stan: zabrudzenia, zaplamienia(p.g. narożnik, od 29 str.).

Cena: 55

233.

[Orbis] 50 lat działalności Orbisu, 1973 [Pół wieku Orbisu]

50 lat działalności Orbisu. Praca zbiorowa. Wydawnictwo Zjednoczenia Przedsiębiorstw Turystycznych "Orbis", Warszawa, 1973. Druk.: Poznańskie Zakłady Graficzne im. Marcina Kasprzaka w Poznaniu. Obwolutę okładkę i inicjały projektował: Marian Stępień. Oprawa twarda płócienna z niebieskim nadrukiem, zachowana obwoluta (obie z tytułem innym niż na stronie tytułowej), s. 139 [1], liczne ilustracje, 29 cm. Stan: obwoluta z naddarciami i zagnieceniami, w środku czysty.

Cena: 75

234.

Orbis” - Kasa teatralna. Sezon 1935/36 [Informacje o ulgach na teatr]

Orbis” Kasa teatralna. Informacje o ulgowych książeczkach na abonamentowych w teatrach : Narodowym, Polskim, Letnim, Małym i Nowym. Sezon 1935/36.

Broszura, 6 stron(arkusz złożony 2 razy), format 23,5 x 11,1 cm.

Stan: drobne zagniecenia, zabrudzenia i przebarwienia zwł. u góry

Omówienie 10 typów książek abonamentowych, w cenach od 14 do 62 zł (za sezon?), w zależności od rodzaju miejsc w różnych teatrach.

Cena: 55

235.

[Orbis] Program wycieczek polskiego biura podróży „Orbis” na rok 1931

Program wycieczek polskiego biura podróży „Orbis na rok 1931

Broszurowa okładka, str. 20, format 20,6 x 11,1 cm.

Stan: tylna okładka perforowana, w formie zgłoszenia/listu do P.B.P. „Orbis” we Lwowie, ul. Jagiellońska 20 22, z wyciętym kuponem na dole, z zadrapaniem papieru, u góry lekko naderwana, nieduże zagniecenia, poza tym stan dobry.

Wykaz licznych planowanych wycieczek zagranicznych.

Cena: 99

236.

Orłowicz Mieczysław - Ilustrowany Przewodnik kolejowy, 1926

Orłowicz Mieczysław - Ilustrowany Przewodnik kolejowy, Polska część południowo-zachodnia, Nakładem Ministerstwa Kolei, Warszawa, 1926, Graficzne opracowanie i okładka Edmunda Bartłomiejczyka. Nakład 25 000 egz. Oprawa miękka, s.157 [42], + 2 mapy rozkł., format: 22 cm.

Stan: ubytki brzegów, naddarcia, zagięcia.

Wewnątrz liczne fotografie m.in. J. Bułhaka, H. Poddębskiego, Z. Marcinkowskiego, J. Jaroszyńskiego.

Cena: 120

237.

Ormicki Wiktor, Population problems in Poland, 1938r.

Wiktor Ormicki, Population problems in Poland. Reprinted from Vol.IV. No.3(10), September 1938 Baltic and Scandinavian Countries. Gdynia, 1938

Wyd.: The Baltic Institute / Instytut Bałtycki; Druk.: Zakłady Graficzne „Biblioteka Polska” w Bydgoszczy.; Tłum.: B.W.A. Massey.

Odbitka z czasopisma „Baltic and Scandinavian Countries” wydawane w Gdyni przez Instytut Bałtycki, w jęz. angielskim, broszurowa okładka, str.335-347, format 32,9 x 23,7 cm. Na tylnej okładce ozdobna mapa – na podstawie grafiki Kazimierza Guzika z 1936 roku (sygnatura Kazimierz Guzik fecit 1936).

Stan: okładka mocno zabrudzona z licznymi przebarwieniami i żółtawymi plamkami, drobne pęknięcia i zagniecenia na marginesach,

Cena: 55

238.

Pamiętnik 15-go Sejmu, Związek Podhalan w Płn. Ameryce, 1972

Pamiętnik 15-go Sejmu, Program obrad i uroczystości 2-go, 3-go i 4-go Września 1972.

Wyd.: Związek Podhalan w Północnej Ameryce. ; Druk.: Kurash Press inc. 2533 S.Western Ave.; [Chicago], 1972.

Druk ulotny/jednodniówka, miękka okładka, str. nlb. 120, dodatkowo 5 stron ksero maszynopisu z „Moje wrażenia z Polski, część druga” - kontynuacja opowiadania z tej publikacji, format 30,3 x 22,5 cm. Stan bardzo dobry: niewielkie zabrudzenia i zagniecenia.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce to prężna organizacja polonijna, powstała w 1929 roku po połączeniu wcześniejszych kół tej ludności. Od 1930 publikuje m.in. własne czasopisma i pamiętniki z kolejnych swoich Sejmów. ZPPA cały czas funkcjonuje i obejmuje już ponad 80 kół lokalnych.

Tekst w większości polski, ale reklamy, okładki również (czasem wyłącznie) w języku angielskim.

W środku m.in. opis uroczystości, przedstawienie kół, pojedyncze teksty poświęcone historii ZPPA, wrażeniom z podróży do Polski(wiceprezeski ZPPA-Kazimiery Dąbrowskiej-Kasprzyk), bardzo dużo reklam, podziękowań, pozdrowień, liczne fotografie (np. grupowe różnych kół).

Cena: 80

239.

Pasek Władysław – Nasi znajomi z Chełma, 1929 [Album karykatur]

Władysław Pasek, Nasi znajomi z Chełma. Linoleoryty Władysława Paska. Nakładem autora, Chełm 1929r. . Druk. Zwierciadło Chełm.

Broszurowa okładka, 12 k.tab., format 17,9 x 14,4,cm.

Stan dobry: okładka z przebarwieniami, drobnymi rysami, zagnieceniami, wytarciami, zabrudzeniami, tablice lekko zabrudzone z pojedynczymi plamkami.

Album zawiera 13 grafik - linorytowych karykatur (12 kart i 3 str. okładki):

- były burmistrz m. Chełma – Aleksander Hilgier;

- sędzia pokoju – Tadeusz Kozerski;

- Bronisław Kłopotowski [b. długoletni dyrektor Centrali Syndykatu Rolniczego];

- prof. Kazimierz Andrzej Jaworski [w 1933 założył, z Z. Waśniewskim, pismo literackie „Kamena”];

- mjr. [Józef] Kossarek z 2 P.A.C.;

- por. [Michał]Turczyn z 2 P.A.C. [był też major Marian Kazimierz Turczyn];

- adwokat – Stanisław Bonhard;

- prof. J.M. Lederman

- Dyr. S[tanisław]. Rubinzon [w 1922r. był też skarbnikiem chełmskiego oddziału PCK];

- Dyr. Szkoły im. Kazimierza Wielkiego- [Edmund]Schechtel;

- Sz. Barenholc;

- b. dyrektor Związku Okręgowego Spółdzielni Spożywców - Grudziński

- b. komendant pow. P.P.P. - Woliński

Rzadkie.

Cena: 166

240.

Piłsudski/Wiktor, Krzyże litewskie / Krzyże i kapliczki przydrożne [1922]

Dwie publikacje we wspólnej broszurze wydanej w ramach serii wydawniczej Bibljoteka "Orlego Lotu" nr 3. Subw. przez Departament Sztuki.

Bronisław Piłsudski, Krzyże litewskie. Życiorysem autora poprzedził Dr. Juljan Talko-Hryncewicz. Jan Wiktor, Kapliczki i Krzyże przydrożne jako dzieło sztuki ludowej i potrzeba ich ochrony. Kraków, 1922. Nakładem Redakcji "Orlego Lotu". Krakowska Drukarnia Nakładowa w Krakowie.

Broszurowa okładka wydawnicza z tytułem art. Jana Wiktora,XII, 51 s., 15,5 cm. Ilustracje i fotografie w tekście.

Stan dobry: okładka luzem, zmarszczona, zabrudzenie przy zszywce, brzegi okł. odbarwione i zabrudzone, z plamkami(ślady zagrzybienia?)

Cena: 160

241.

Piotrowski Józef, Skarb Boroczycki, 1929, /Wołyń/

Skarb Boroczycki Powiat Horochów na Wołyniu opisał Dr. Józef Piotrowski Konserwator Państwowy Zabytków Sztuki i Kultury Okręgu Lwowskiego. 7 ilustracyj. Lwów, 1929. [Seria] Notatki konserwatorskie I. Druk.: Zakłady Graficzne Ski Akc. Książnica - Atlas we Lwowie, Okładka broszurowa, 36 s., format: 22 cm.

Stan: przybrudzona, załamania brzegów, małe naddarcia, plamki.

Krótki wstęp historyczny na temat opisywanej okolicy, następnie o wykopaniu na początku czerwca 1928, przez robotników kolejowych, kilkudziesięciokilogramowego skarbu, w skład którego wchodziło wiele starorzymskich monet, złoty medal, dzbanek, tacka. Części nie udało się odzyskać, sąd nakazał konfiskatę na rzecz Muzeum Państwowego.

Cena: 55

242.

Pobłocki G., Słownik Kaszubski z dodatkiem idiotyzmów, 1887 [proweniencja]

Ksiądz Gustaw Pobłocki, Słownik Kaszubski z dodatkiem idyotyzmów chełmińskich i kociewskich ułożył X. G. Pobłocki. Chełmno, 1887. Nakładem autora.- Drukiem W. Fiałka.

Broszurowa okładka wydawnicza, str/XXXVIII, [1], 160 s., format: 19,5 cm.

Stan: pęknięty grzbiet na str. 16/17, naddarcia, zabrudzenia, ubytki papieru na grzbiecie, nieliczne zaznaczenia na marginesach, zagniecenia na krawędziach.

Na stronie tytułowej obszerny wpis o przekazaniu jej ze zbioru Sir W. White'a(1824-1891 – dyplomata brytyjski, m.in. na placówka w Warszawie i Gdańsku, gdzie poznał swoją żonę Katarzynę Marię Kendzior), od wnuka tegoż – kpt. de Geijera (chodzi o Erica Neville'a, 1894-1941, zmarł jako kapitan Intelligence Corps- służby wywiadu), do rąk S(?). Grocholskiego (prawdopodobnie chodzi o Stanisława, 1912-2002, dyplomaty, w czasie wojny będącego oficerem łącznikowym w Sztabie Naczelnego Wodza, później skierowanego do Wydziału Operacji Specjalnych), a ostatecznie podarowaniu jej Władysławowi Pałuckiemu. Ze zbioru różnych pism i druków (historycznych, narodowych, wojskowych) Władysława Pałuckiego (1905-1989) - historyka, regionalisty (zwł. Żyrardów i okolice), majora Wojska Polskiego (początkowo jako rezerwista, w czasie II W.Ś. po przedostaniu się do Londynu kierował Oddziałem Naukowo-Opisowym dla MON). W.P. wrócił do Polski w 1947 , od 1953 związany z Instytutem Historii PAN, gdzie przez ponad 20 lat dyrektorował Zakładowi Atlasu Historycznego .

Nieczęsta książka z interesującą proweniencją.

Obszerny wstęp z uwagami dot. gramatyki – mowy kaszubskiej, różniącej się od języka pisanego.

Cena: 360

243.

Poland - facts and figures, 1958[Polska Izba Handlu Zagranicznego]

Poland – facts and figures, Warszawa, 1958, Polish Chamber of Foreign Trade.

Proj. okł.:Tadeusz Dworzański.; Rysunki” Jerzy Flisak.; Red.: Tomasz Kostuch.

Broszurowa okładka, str. 91,[11],1 skł. mapa na końcu, format 16,8 x 12 cm.

Stan dobry: str. 88 czysta(celowo, lub błąd w druku), podobnie jedna z nlb. stron z reklamami na końcu, na str. 89 niewielki ubytek tekstu – po sklejeniu ze stroną 88, drobne zabrudzenia, zagniecenia.

Zawartość: bogato ilustrowany(rysunkami i fotografiami) informator o Polsce, opisujące różne dziedziny życia w naszym kraju(m.in. aspekty kulturalne, gospodarcze, ludnościowe), nie do celów turystycznych - brak praktycznych adresów(tylko placówki dyplomatyczne).

Cena: 33

244.

Polska Przegląd Turystyczny Ligi Popierania Turystyki i PKP, Zima 1937/38

Polska Przegląd Turystyczny Ligi Popierania Turystyki i Polskich Kolei Państwowych, Zima 1937/38.

Red.: Dr Adam Zieliński; Układ graf.: Kazimierz Mann.; Okładka wedle afisza projektu T, Lipskiego.;Druk.: Drukarnia Narodowa w Krakowie.

Folder turystyczny, 4-języczny(polsko-francusko-angielsko-niemiecki), miękka okładka, str. 24 (wraz z okładką), format 33,5 x 23,8 cm.

Stan: brzegi podniszczone, z zagnieceniami,pęknięciami, rysami, małymi ubytkami papieru, blok poluzowany, grzbiet przedarty na całej wysokości, podklejony od wewnątrz taśmą bezkwasową.

Zawartość – folder reklamujący turystykę zimową w Polsce, liczne ładne fotografie i fotomontaże.

Cena: 110

245.

Popławski M., Muzeum, czyli Królewskie Towarzystwo Nauk i Literatury

Popławski Mieczysław St. - Muzeum czyli Królewskie Towarzystwo Nauk i Literatury w Aleksandrii, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, [Seria] Wykłady i Przemówienia 14, Lublin, 1946, Pierwsza Drukarnia Państwowa w Lublinie.

Broszurowa okładka wydawnicza, s. 56, format: 22 cm.

Stan: odbarwienia na brzegach okł., w środku kartki nie rozcięte, na końcu naklejka biblioteczna, na 4 str. naklejony fragment arkusza o treści: Rozprawa jest kolejnym rozdziałem pracy o postępie i rozwoju astronomii i fizykomatematycznych nauk w starożytnej Grecji, w skrócie została odczytana jako wykład w dniu 9 listopada 1944, na inauguracji roku akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubeslkiego. pieczęć własnościowa: ze zbiorów Antoniny Halickiej (1908-1973 – profesor geologii, muzealniczka)

Cena: 25

246.

Port Gdyński, Jego urządzenia i Handel Zamorski, [ca 1934, Gdynia]

Port Gdyński, Jego urządzenia i Handel Zamorski. 37 ilustracyj, plan portu. Opracowali: Władysław Zakrzewski, Bolesław Koselnik. Nakładem Władysława Zakrzewskiego w Gdyni. Druk.: Zakłady Graficzne Bolesława Szczuki Wąbrzeźno - Pom. Wydawnicza oprawa broszurowa, 112 s., [1- rozkł. plan p.t. „Port Gdynia”,o wym. 23x 29cm.], liczne ilustracje, format: 17 cm, pieczątka na k. tyt i na ostatniej k. : Gimnazjum Żeńskie Adeli Skrzypkowskiej z dopiskiem piórem 12 h.

Stan: zabrudzenia, zaplamienia, naddarcia, ubytki.

Cena: 110

247.

Przewodnik po Gdańsku. 1929.[z planem, Polska Macierz Szkolna]

Przewodnik po Gdańsku.[napisał Józef Zawirowski?]Przedmowa Dr Bierowski Tadeusz, zdjęcia wykonał R. Wyrobek. Nakładem Macierzy Szkolnej w Gdańsku, Drukarnia Gdańska A.G.

Miękka okładka wydawnicza, [2],119 s., [1], 15,5 x 12 cm +4str. (bandery handlowe z opisem) + rozkł. plan Gdańska format: 27,7 x 31,1 cm. Barwne tablice z banderami(2str.) oraz „Plan Miasta Gdańska” wykonano w Zakładzie litograficznym firmy R. Gorschalky w Gdańsku.

W treści m.in.: Gdańsk pod względem prawno-politycznym, informacje dla zwiedzających, przewodnik, port Gdański, ogłoszenia, reklamy, anonsy.

Stan dobry: niezbyt mocne załamania przedniej okładki, drobne wytarcia i zagniecenia, środek ładny.

Cena: 110

248.

Russel J., Poland Revisted, 1937, Manchester Geographical Society

John Russel, Poland Revisted by Sir E.J. Russell, O.B.E., D.Sc., F.R.S.

Reprint of an address given to the Manchester Geographical Society; Manchester, 1937.; Druk.: H.Rawson & Co. LTD., 16 New Brown Street.

Broszurowa okładka, str. 11-38,[3 - mapa i 2 tabl. fot.], format 24,5 x 15,5, cm.

Stan dobry: okładka przybrudzona, z przebarwieniami, niewielkie zagniecenia, kilka zaznaczeń tekstu ołówkiem.

Odbitka(fragment wydany osobno) z czasopisma Journal of the Manchester Geographical Society, opracowana na podstawie notatek z podróży po Polsce w latach 1930 i 1936, opisująca zróżnicowanie naszego kraju, sytuację w miast i wsi, konflikty etniczne z mniejszościami.

Cena: 66

249.

Salzmann Ignacy, Krakowski Informator Kieszonkowy, 1925, Wyd. I. [Kraków]

Krakowski Informator Kieszonkowy oraz przewodnik dla przejezdnych na rok 1925/26,

obejmuje Przewodnik po Krakowie, skorowidz władz, urzędów państw. i miejskich, instytucyj prywatnych, spis lekarzy, klinik, lecznic, szpitali i aptek, hoteli, kawiarń, restauracyj, rozmaite taryfy, nowe ceny biletów kolejowych, oraz najnowszy szczegółowy rozkład jazdy na polskich kolejach państwowych opracował Ignacy Salzmann. Wydanie pierwsze, 1925. Nakładem autora w Krakowie. Drukarnia "GRAFIA", Kraków.

Oprawa (wydawnicza?) sztywna, półpł., s. 200, format: 15 cm.

Stan: oprawa lekko wytarta, w środku czysty, pęknięcia wyklejki/reklam przy grzbiecie.

Cena: 160

250.

Sawicki Ludomir - Eskapada Samochodowa po Kresach Wschodnich, 1927, Kraków.

Sawicki Ludomir - Profesor Uniwersytetu Jagiell., Eskapada Samochodowa po Kresach Wschodnich, Eine Auto - Studienreise Durch Ostpolen, Kraków, 1927 – Cracovie. Odczyt wygłoszony w Pol.Tow. Geograficznem w Krakowie dnia 26 stycznia 1927. Nakładem Księgarni Geograficznej „ORBIS” Dębniki. [Seria - w jęz. pols i franc.] Krakowskie Odczyty Geograficzne, Wydawnictwo Polsk. Towarz. Geograficznego w Krakowie, Redaktor: Ludomir Sawicki, Nr 8.

Broszurowa okładka wydawnicza, 23 s., [1], mapa rozkł. (oznaczona trasa podróży), 17 cm.

Stan: plamki, przebarwienia (na okładce i przy zszywkach), zabrudzenia, zaciek(?) na 1 str., przed ilustracją(str.2), niewidoczny na następnej stronie.

Cena: 60

251.

Seweryn Tadeusz, O Chrystusie Frasobliwym, 1926

Seweryn Tadeusz, O Chrystusie Frasobliwym, Figurki - Legendy – Świątkarze, [Seria] Bibljoteka "Orlego Lotu", Wydawnictwo Krak. Oddziału Polsk. Tow. Krajozn. Nr. 8. Kraków, 1926. Nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis". Skład Główny na Warszawę w Domu Książki Polskiej. Odbito w Tłoczni Geograficznej "Orbis", Kraków-Dębniki. Broszurowa okładka wydawnicza, s. 40(w tym 8 całostr. il.), 15,5 cm.

Stan: odbarwienia okł.(zaróżowienia), zabrudzenia, zaplamienia(nieduże zacieki na krawędziach).

Cena: 120

252.

Smoczyński Wincenty, Rzym Jego Kościoły i Pomniki, 1902

Ksiądz Dr Wincenty Smoczyński, Rzym Jego Kościoły i Pomniki. Upominek pielgrzymom polskim. Wydanie trzecie. W Krakowie Czcionkami "Czasu". Nakładem Autora.

Oprawa wydawnicza, broszurowa, s 526, format: 15,5 cm, na kilku kartach pieczątka własnościowa: Księgozbiór J. Lewandowskiego w Kłodawie(1879-1946 – kłodawski aptekarz, wydał niedużą serię pocztówek przedstawiających ważniejsze budynki w Kłodawie)

Stan: sklejony grzbiet, kilka kartek luzem, zabrudzenia, plamki, zagniecenia.

Trzecia edycja (pierwsza w 1877) bardzo obszernego i szczegółowego (spis zawartości liczy 12 stron) przewodnika po Rzymie.

Cena: 128

253.

Sosnowski Paweł, Karpaty, 1923

Sosnowski Paweł, Karpaty, Nasze Góry Graniczne. Obraz geograficzny z 22 rysunkami i 5 mapkami. Wydanie drugie przejrzane i uzupełnione. Warszawa, 1923. Nakładem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Drukarnia i introligatornia Leona Nowaka. Broszurowa okładka, s. 60 [2], fot., mapy, rys., 22 cm.

Stan: blok luźny(3 części zszyte, ledwie się trzymające, 4-ta bez szycia), zabrudzenia, zaplamienia, duże zagniecenia przez całą broszurę, inne mniejsze zagniecenia, małe naddarcia.

Cena: 55

254.

Sperczyński Władysław, Gopło. 1937

Sperczyński Władysław, Gopło. 10 rycin. [Seria]4 Lektura geograficzna, zeszyt 4. Książnica - Atlas, S.A. Zjednocz., Zakłady Kartogr. i Wydawn. T.N.S.W., Lwów - Warszawa, 1937. Druk.: Zakłady graficzne S-ki Akc. Książnica-Atlas we Lwowie. (Nad notą numer: 2764).

Miękka okładka wydawnicza, 45 s, [3], (10 il. w tekście), 20 cm.

W treści m.in.: Jak powstało Gopło, Kruszwica, Mysza wieża, Warzymowo.

Stan: rozdarcie przy grzbiecie tylnej okładki, zabrudzenia i zaplamienia, małe ubytki okł., środek ładny. Z tyłu, ołówkiem, notatka z handlu „22.XI.[19]65 48,-”

Cena: 44

255.

Sprawozdanie z Działalności Izby Przemysłowo-Handlowej w Wilnie, 1933

Sprawozdanie z Działalności Izby Przemysłowo-Handlowej w Wilnie za rok 1933, Nakładem Izby Przemysłowo-Handlowej w Wilnie, 1934, Zakłady Graficzne "ZNICZ" w Wilnie. Wydawnicza okładka tekturowa, str.[4],81+errata, format: 24,5 cm.

Stan: załamania okł., zabrudzenia, pęknięcie na grzbiecie, tylna okł. podklejona od wewnątrz pośrodku z prawej, w środku czysto, papier pożółkły.

Cena: 110

256.

Stadtmüller K. - Szkice z podróży naukowej nad Bałtykiem, 1894

Szkice z podróży naukowej nad Bałtykiem, napisał K. Stadtmüller profesor C.K. Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie, Wyciąg ze sprawozdania autora do Wysokiego Ministeryum Oświaty z podróży naukowej, odbytej dnia 8-24 sierpnia 1893 r. Odbitka z "Czasopisma Technicznego", Kraków, 1894, Nakładem Autora, Drukiem A.Słomskiego i Sp.

Broszura, s. [4],32, 18 cm, na s. 21 rys. dokończony ołówkiem.

Stan: przybrudzona, zakurzona, naddarcia, niewielkie ubytki papieru.

Profesor Karol Stadtmüller (ojciec, 1848-1918) – wykładowca mechaniki w krakowskiej Państwowej Szkole Przemysłowej, bibliotekarz, członek Towarzystwa Technicznego Krakowskiego, autor pierwszych podręczników z zakresu konstrukcji maszyn. Najważniejszym jego dziełem, nad którym pracował wraz z synem(który dokończył jego pracę) był „Słownik techniczny” polsko-niemiecki(niemiecko-polski został wydany w 1913), wydany w 1936 roku.

b.rzadkie!

Cena: 100

257.

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - Materiały szkoleniowe, 1974

Materiały szkoleniowe. Warszawa, 1974. Ochrona Przyrody i środowiska w Polsce /wybór informacji/, do użytku wewnętrznego, Warszawa,1973.

Wyd.: Z.St. SZSP OM PTTK, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Mirosława Jabłońska, Tomasz Kowalik. Nakład: 1200+30.

Broszurowa okładka, str. 50., format 16,7 x 12,2 cm. Stan dobry: papier pożółkły.

Cena: 25

258.

Suryc Michał - Made in U.S.A. Włóczęgi po Ameryce, 1937

Suryc Michał - Made in U.S.A. Włóczęgi po Ameryce, Nakładem Księgarni F.Hoesicka, Drukarnia Józefa Zielony, Warszawa, 1937. Oprawa wydawnicza miękka, s. 159 [1], 19 cm.

Stan: naddarcia okładki, załamania, plamy, małe ubytki okładki na grzbiecie.

Autor opisał swe wrażenia z wyprawy na Wschodnie Wybrzeże USA (m.in. Nowy Jork, Waszyngton,Filadelfia, Niagara, Chicago, Indianapolis, Detroit), jednym z tematów były opisy ludności(„Wśród murzynów w Haarlemie”, „East-Side serce żydowskiego Nowego Jorku”, „Zawrotne kariery dzieci ghetta”, „Polacy i Żydzi w Chicago”, „Kultura w dzielnicy milionerów”)

Cena: 55

259.

Sydow Marian, Toruń, 1929 [z dedykacją autora]

Sydow Marjan, Toruń jego dzieje i zabytki z ilustracjami. Toruń, 1929. Drukiem i nakładem Drukarni Toruńskiej S.A. w Toruniu. Klisze (z wyjątkiem 7-iu wypożyczonych rzez Magistrat m. Torunia) wykonano w Drukarni Polskiej w Poznaniu.

Oprawa kartonowa, s.[4],VI,125, format: 26,5 cm. Liczne drobne ilustracje w tekście.

Na karcie przedtytułowej dedykacja autora dla współpracownika(brak danych) z czerwca 1929r.

Stan: ubytek górnej części grzbietu uzupełniony papierem, załamania okł., przebarwienie/plamy(tłuste?) u góry na początkowych kartach oraz na ostatnich kilku kart, zabrudzenia, wytarcia.

Cena: 88

260.

Tenczyński Andrzej - Tatry, Kraków, 1934

Tenczyński Andrzej, Tatry dobrem ogółu czy folwarkiem snobów i kombinatorów? (Parę słów wyjaśnienia w polemice o Tatrzański Park Narodowy). Nakładem Sekcji Taternickiej Klubu Sportowego "TATRY" w Zakopanem, Drukarnia "Literacka". Kraków, 1934.

Broszura, s. 14, 24 cm.

Stan: naderwania, nadkruszenia brzegów, zabrudzenia, plamki.

Cena: 88

261.

Trepka J.N., Najnowszy zwięzły przewodnik po Krakowie, 1928

[Trepka Józef Nekanda][Na okł.] . Najnowszy Ilustrowany Przewodnik po Krakowie. Nowe Wydanie, 1928. [Na str. tyt.] Najnowszy Zwięzły Przewodnik po Krakowie z planem miasta i wieloma ilustracjami zestawił J.N. Trepka. Wydawnictwo Księgarni Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Druk.: Drukarnia Związkowa w Krakowie, pod zarządem J. Dziubanowskiego.

Oprawa kartonowa, 84 s., [4], 19 kart tabl. il.(+1 kol. na okł.), format: 17 cm

Stan: br. rozkł. planu, il. nr 8 (Katedra Wawelska) luzem, niewielkie zagniecenia narożników, tylna okł. ma pozostałości bibułki po planie, papier pożółkły.

BN notuje egzemplarz tej edycji, ale z inną ilustracją naklejoną na okładkę(tu wejście do Katedry na Wawelu wg W. Kossaka ).

Cena: 66

262.

[Wilno] Bazylika Wileńska, [ca 1933]

Bazylika Wileńska, Wydawnictwo Komitetu Ratowania Bazyliki Wileńskiej, Drukarnia Archidiecezjalna w Wilnie. Broszurowa okładka, s. 55, ilustr./fotogr. w tekście, 23 cm.

Stan: małe zabrudzenia, niewielkie zagniecenia narożników, plamki.

Cena: 66

263.

Winogrodzki Grzegorz, Gdynia, 1937. [przewodnik wierszem]

Winogrodzki Grzegorz, Gdynia [ miasto i port]. Gdynia, 1937. Napisał Grzegorz Winobrodzki.

[Druk.: Zakłady graficzne J.K. Baranowskiego w Łodzi, ul. Piotrkowska 111.]

Oprawa miękka, 3-73 s. [1]k. tabl., format: 22,5 cm Okładka sygnowana J.P.

Stan: brak str. 1-2(k.tytułowej), niewielkie zabrudzenia i zagniecenia.

Wyjątkowy przewodnik, w całości pisany wierszem, z bardzo licznymi ilustracjami w tekście i ozdobną okładką.

Cena: 120

264.

Wisłą do morza, Polska Żegluga Rzeczna „Vistula” [1938]

Wisłą do morza. Sezon 1936 (poprawiony pieczątką na 1938),Informacje, Rozkłady Jazdy, Taryfy osobowe.

Wyd.: Polska Żegluga Rzeczna „Vistula” Sp. z ogr.odp. , Centrala Warszawa, Mazowiecka 12.;

Druk.: Drukarnia Wzorowa – Warszawa, Długa 20

Broszura, okładka nlb., str. 8,[4], format 13,1 x 19,6 cm.

Stan zły: grzbiet klejony papierem, drobne naddarcia, zagniecenia, ubytki papieru, przez całą broszurę liczne przebarwienia, zaróżowienia papieru, plamy, zacieki – egzemplarz po dezynfekcji gazem(fumigacji), metalowa zszywka w grzbiecie przerdzewiała i się rozpadła, część kart luzem, z ubytkami papieru w miejscu zszywki.

Nieczęste.

Cena: 55

265.

Zbąski Stefan - Sprawa "Century", 1929 [Białowieża, wycinka]

Zbąski Stefan - Sprawa "Century", Skład Główny: "Dom Książki Polskiej" S.A., Wykonano w Zakładach Graficznych "Arbor". Oprawa miękka, wydawnicza, s. 60, format: 20, 5 cm.

Stan: zakurzona, przybrudzona okł., zapiski ołówkiem(oznaczenia biblioteczne).

Dotyczy afery gospodarczej związanej z eksploatacją Puszczy Białowieskiej przez spółkę „Century” European Timber Corporation, której RP w 1929 roku wypowiedziała umowę (z 1924r.).

Cena: 96

266.

Żmigrodzki Józef - Nowogródek i okolice, 1927

Józef Żmigrodzki - Nowogródek i okolice. [Wydanie II]. Nowogródek, 1927 r. .Nakładem Nowogródzkiego Oddziału Polsk. Tow. Krajoznawczego. Druk. Wydz. Pow. w Nowogródku.

Broszurowa okładka wydawnicza, 102 s.,[2] [23 k. tabl. il., 1 mapa], format: 15,5 cm

Stan: karty luzem, grzbiet naderwany, niewielkie zabrudzenia.

Drugie, poszerzone wydanie monografii Nowogródka (bibliografia liczy 26 poz.(4 więcej niż wyd.I z 1924r.). Na końcu wklejona „Mapa Województwa Nowogródzkiego” K. Kulwiecia, ilustrowane fotografami m.in. J. Bułhaka, A. Wisłockiego i pojedynczymi Cz. Jeśmana, J. Kłosa, K.Karpowicz.

Cena: 150

267.

Album Pamiątkowy, Wystawa Ziem Odzyskanych, 12 pocztówek, Wrocław, 1948

Album Pamiątkowy, Wystawa Ziem Odzyskanych, 12 pocztówek, Wrocław, 1948, Spółdzielnia Wydawnicza Informacja Gospodarcza "INGOS" Biuro Propag. W.Z.O. Druk. "Wiedza" - Łódź.

Okładka tekturowa, pocztówki zszyte zszywką, z perforacją i śladami po dziurkaczu przy grzbiecie. format 10 x 16,5 cm. Na 2 str. okł. notatka ołówkiem z zakupu(?) - 9.IX.1948r., Wrocław.

Stan: okładka poplamiona, luzem - brak sznurka, pierwsza pocztówka z zabrudzeniem, plamki.

Cena: 99

268.

Album Ważniejszych Rezerwatów Przyrody w Polsce, 12 pocztówek

Album Ważniejszych Rezerwatów Przyrody w Polsce, Wydawnictwo Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Kraków - Lubicz 46, 12 pocztówek, format: 9 x 15 cm. Album i fotografie dwujęzyczne, polsko-angielskie. Druk: „Akropol” Kraków.

Stan: przednia okł. luzem, brzegi okł. z ubytkami i naddarciami, mało zabrudzona.

Cena: 166

269.

Albumik Widoków Włocławka, drzeworyty L. Płoszaj.[przed 1939]

Albumik widoków Włocławka, drzeworyty: art. - graf. L.Płoszaj [Leon Płoszay, 1902-1993]. Nakład i własność: Spółdzielcza Księgarnia Szkolna we Włocławku.

Oprawa miękka, 12 x 10,5 cm. 10 reprodukcji drzeworytów w formie leporello, łączny wymiar 11 x 100 cm.

W środku: Katedra, Pomnik pułk. Stan. Bechiego w parku im. Sienkiewicza, Muzeum Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej i Miejska Bibljoteka Publiczna, Kościółek św. Witalisa z 1330 r., Stary Rynek z kamienicami Barokowemi, Klasztor O.O. Reformatów r. 1625, Pałac Biskupi nad Wisłą, Pomnik Poległych za Wisłą (Szpetal), Kościół farny ś. Jana (1538 r.), Państwowe Gimnazjum Ziemi Kujawskiej Męskie.

Stan: nieduże wytarcia, zabrudzenia, zagniecenia i załamania okł., naddarcie na złożeniu przed 1 tablicą(od miejsca wklejenia okładkę)

Cena: 100

270.

Album Wilna, cykl widoków rotograwurowych, 10 pocztówek, [1939]

Album Wilna , cykl widoków rotograwurowych, Kraków [1939], Salon Malarzy Polskich, [Druk.:]"Akropol", Kraków.

Oprawa kartonowa z wycięciem na okł., 10 pocztówek w formacie: 9 x 14 cm, perforowanych na lewym marginesie.

1. Ogólny widok z góry Trzech Krzyży(verso l.d. 14), 2. Ostra Brama(verso l.d. 38), 3. Pałac Reprezentacyjny(verso l.d. 27), 4. Ul. Mickiewicza z dzwonnicą Katedry (verso l.d. 10), 5. Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu, Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła, Ołtarz M.B. Łaskawej w kościele św. Piotra i Pawła(verso l.d. 22), 6. Wilja z widokiem na miasto(verso l.d. 20), 7. Dziedziniec Uniwersytetu im. St. Batorego(verso l.d. 25), 8. Wzgórze Trzech Krzyży (verso l.d. 26), 9. Pawilon na placu Targów Wileńskich - Widok na Wzgórze Trzech Krzyży(verso l.d. 35), 10.Gmach Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej(verso l.d. 34).

Stan: brzegi okł. pozaginane z małymi ubytkami, pierwszy widok zabrudzony w miejscu wycięcia.

Cena: 110

271.

Czarny Dunajec - zbiór dokumentów urzędowych, ok. 1910 roku.

Na okładce opis zawartości: Zbiór dokum. z 1910 | 801-do 1081.

Oprawa półsk., przednia przedarta/ część luzem, format , na 2 karcie ślad po pieczęci, format 36 x 24 x 6 cm. Dokumenty z różną liczbą stron, czasem przedzielone czystą kartką(miejsce do wpisania odpisu brakującego dokumentu lub odklejenia się mapki?). Zbiór dotyczy Czarnego Dunajca i okolicznych miejscowości i powiatów, dokumenty rękopiśmienne(pismo bywa trudne do odczytania), rzadziej maszynopisowe, bywają powielaczowe, czasem dokumenty wraz z załącznikami - dołączonymi mapkami (szkicami terenowymi), Numery mogą dotyczyć spraw, nie osobnych druków(do jednej sprawy mogą być 2 lub więcej pism). Dołączone podniszczone 3 kartki z tabelką – trudne do doczytania.

Urzędowy zbiór odpisów i kopii dokumentów, różnego typu:

- skrypty dłużne (np. rada powiatowa w Nowym Targu zaciągnęła dług na dofinansowanie wymiany dachów na ogniotrwałe)

- odpis zezwolenia na wykreślenie zastawu(np. Stare Bydło, Czarny Dunajec)

- cesje

- umowy kupna i sprzedaży

- zaświadczenia urodzin i chrztu(np. z Chochołowa), czy akty zgonu

- akty notarialne (akt darowizny)

- kopie z map katastralnych (m.in. z gmin i miejscowości Stare Bystre, Międzyczerwienne, Ratułów, Dlugopole, Chochołów, Wróblówka, Podczerwone, Pieniążkowice, Ciche, Odrowąż, Dzianisz)

- kopie dekretów dziedzictwa, sprawy spadkowe (przyznanie spadku)

- sprawy sądowe

- obligi (pisemne uznanie długu/zobowiązanie)

- protokoły audyencyi

- zezwolenia na extabulację (wpisy w księdze hipotecznej)

- świadectwa tożsamości, dekrety pełnoletności,

- deklaracje, zrzeczenia się dożywocia

- wygotowanie ugody

Brak: 812, 818, 819, 820, 832, 844, 845, 846, 853, 858, 860, 861, 878, 880, 881, 882, 886, 887, 892, 897,907, 911, 912, 918, 921, 922, 928, 929, 933, 945, 946, 948, 949, 951, 955, 956, 963, 964, 969, 974, 976, 981, 987, 988, 990, 992, 1001, 1003, 1004, 1012, 1013, 1021, 1034, 1036, 1038, 1041, 1042, 1045, 1046, 1051, 1054, 1055, 1056, 1062, 1068, 1073, 1076, 1078, 1079.

Po dwa(lub więcej) dokumenty z tym samym numerem porządkowym: 831, 835, 836, 839, 841(3 dok.), 843(5 dok.), 851, 869, 874, 876, 897(8dok.), 898(3dok.), 899(3dok.), 900(5 dok.), 901, 902, 909(3dok.), 910, 913, 915, 916(3dok.), 917, 919, 924, 925, 926, 927, 931, 942, 943, 950, 953(4dok.), 954, 967(3dok.), 973(4dok.), 977, 979, 986(3 dok.), 989, 996, 997, 1005(5dok.), 1008(3dok.), 1009, 1010(4 dok.), 1011, 1014, 1017, 1029, 1030(5 dok.), 1031, 1032, 1033(3dok.), 1035(7 dok.), 1048, 1049, 1050, 1052(3 dok.), 1057, 1059(3 dok.), 1063, 1064, 1069, 1070(3dok.), 1071(3 dok.)

Stan: oprawa zniszczona, ubytki skóry, oberwany przedni karton,ślady po robakach, egzemplarz po zalaniu(ostatnie kartki lekko posklejane z zaciekami), w środku czasem rdzawe plamki, zabrudzenia, powielaczowe kopie czasem lekko rozmyte, mniej czytelne, blok w kilku miejscach przełamany(ciężki tom, ), ale trzymający się mocno grzbietu.

Cena: 1600

272.

Dorys Benedykt Jerzy - Kazimierz nad Wisłą, katalog, 1977

Dorys Benedykt Jerzy - Kazimierz nad Wisłą, cykl fotograficzny powstały w latach 1931-1932, Maj 1977, Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików, Warszawa. Katalog wystawy, broszurowa okładka, str. 12, format 21 x 30 cm

Stan: przednia okł. z k. tyt. noszą ślady po sklejeniu, małe zagniecenia, zabrudzenia.

Cena: 55

273.

Karta Klimatyczna – Karpacz / Bierutowice 1946r.

Karta Klimatyczna nr 993 Komisji Uzdrowiskowej w Drogosławicach, na okres od 2/8 do 15/8 1946. Pieczęć Zarządu Państwowego Uzdrowiska Karpacz – Bierutowice na papierze oficjalnym z czerwonym nadrukiem Państwowe Uzdrowiska Dolnośląskie.

Dokument, 2str., format 21 x 14 cm, druk.: Drukarnia Państwowa Rysinków – p.Wałbrzych-Z176, wypełniony ołówkiem z ciekawego okresu dla Karpacza. Tuż po wojnie rozważano różne nazwy dla tej miejscowości. Miejscowość początkowo nazywała się Szterlingowo, następnie Krzywa Góra(tak się nazywała tamtejsza stacja kolejowa), potem , w 1946 roku Komisja Ustalania Nazw Geograficznych przemianowała ją na Drogosławice, która to z kolei nazwa została oprotestowana przez mieszkańców. W końcu nadano nazwę Karpacz, którego częścią był m.in., Karpacz Górny, który w 1946 roku przemianowano na Bierutowice (ku czci ówczesnego najważniejszego urzędnika/przedstawiciela Polski z radzieckiego nadania – prezydent/przewodniczący KRN, następnie I prezydent powojennej RP i PRL.).

Stan: zagniecenia, zabrudzenia, złożenia,

Cena: 15

274.

Legitymacja kuracyjna Nr 1860, Inowrocław – Solanki, 1929 rok

Legitymacja kuracjna Nr. 1860, ważna od 11 lipca do 25 sierpnia, wystawiona przez Administrację Solanek Miejskich 11 lipca 1929 dla Marii Szaniawskiej, z pieczątką: Magistrat w Inowrocławiu.

Druk.: „Głos Wąbrzeski”, Wąbrzeźno-Pom.

Stan dobry: pionowe złożenie pośrodku, wypełniony ręcznie piórem i ołówkiem.

Cena: 25

275.

Legitymacja kuracyjna Nr 3996, Inowrocław – Solanki, 1931 rok

Legitymacja Kuracyjna Nr. 3996, ważna od 24.8.do 24.9.31, wystawiona przez Administrację Solanek Miejskich 24.8.1931 dla Marii Szaniawskiej, z pieczątką: Magistrat w Inowrocławiu.

Druk.:Drukarnia Kujawska Sp.A., Inowrocław.

Stan dobry:drobne zabrudzenia, dokument wypełniony ręcznie piórem, i kredką(numer), liczne notatki ołówkiem z obu stron arkusza.

Cena: 25

276.

[Norwegia] Norge i farver, Normann, 24 obrazki

Norge i farver, Normann. 24 farvebilder.

Druk.: Monsterbeskyttet – Normanns Kunstforlag A/S, Oslo. [sprzed 1939?]

Album, broszurowa okładka, 24 ilustracje na 8 arkuszach(każdy z trzema barwnymi ilustracjami oddzielonymi perforacją a papierze, do odrywania i ewentualnego naklejania w innym miejscu), format 20,2 x 12,2 cm. Luzem dołożona pojedyncza ilustracja czarno-biała.

Stan: okładka z drobnymi zabrudzeniami i zaciekiem na dole, w środku czysto.

Cena: 80

277.

Ochrona roślinności tatrzańskiej, Sekcja Ochrony Tart Tow. Tatrz.(ok. 1912)

[Odezwa?] Ochrona Roślinności tatrzańskiej. Następujące rośliny wymagają w Tatrach szczególnej opieki: [poniżej lista 11 roślin, z krótkim opisem każdej z nich].

Druk ulotny/odezwa na papierze oznaczonym: Towarzystwo Tatrzańskie Sekcya Ochrony Tatr – i logo organizacji. Druk.: Drukarnia Zakładowa w Krakowie.[b.r. wyd., ok 1912r. - w tym roku powołano do życia Sekcję Ochrony Tatr, to pewnie była jedna z pilniejszych kwestii, dla tej organizacji].

Stan: złożenie w pionie i poziomie , niewielkie zabrudzenia, zagniecenia i naddarcia na krawędziach, większe, ale słabo widoczne zagniecenie z lewej na całej wysokości.

Cena: 55

278.

Ochrona Tatr, Zakopane 04.1912– Sekcja Ochrony Tatr Tow. Tatrz.

[Odezwa] Ochrona Tatr.

Druk ulotny, 1str,. Druk.:Drukarnia Narodowa w Krakowie, 1912 r., format 28,3 x 23,2 cm.

Stan dobry: złożenie w pionie i poziomie, drobne przebarwienia, zagniecenia, zabrudzenia, plamki.

Treść: Coraz liczniejsi turyści przeciągają przez Tatry o każdej porze roku.(...)Lecz zbytnia beztroska w używaniu swobody(...) Ślady niechlujstwa i niszczycielstwa świadczą o barbarzyństwie, tającem się pod pozorem kultury. „Goście” zakłócają ciszę górską krzykami... niszczą roślinność(... )Górale tępią kozice, kopią świstaki(...) W lutym b.r. odbyło się w Zakopanem zebranie organizacyjne nowej Sekcyi Towarzystwa Tatrzańskiego... rozszerzając zakres swej działalności na pieczę nad zachowaniem krajobrazu tatrzańskiego. (…) Członkiem Sekcyi może być członek Tow. Tatrzańskiego, przyjęty przez Zarząd i opłacający na cele Sekcyi(...). Wszystkich przyjaciół Tatr (…) Sekcya Ochrony Tatr uważa za swych współpracowników i utrzymuje z nimi ścisłe stosunki(...) oraz przyjmuje z wdzięcznością wszelkie rady(...), dotyczące programu działania Sekcyi.

[W] Zakopane, Dworzec Tatrzański, w Kwietniu 1912.

[Podpisano] Zarząd Tymczasowy Sekcyi Ochrony Tatr Towarzystwa Tatrzańskiego.

Cena: 55

279.

Panorama Tatr Bielskich, Wysokich i Niskich, 1925r., 13 x 100 cm

Panorama tatr Bielskich, Wysokich i Niskich, oraz przekrój geologiczny przez Tatry i Karpaty. / Tatres en Pologne et Tchecho-Slovaquie et leur profil.- The monnts Tatras in Poland.

Kraków, 1925 – Nakładem ks. J.G. - prawa reprodukcji zastrzeżone.

Na prawo od panoramy : Przekrój przez tatry i Karpaty od Tatr Wysokich aż po Bochnie(też po fr. i ang.) z 11-punktową legendą. Gruby papier, litografia, format ok. 13 x 100 cm.

Stan dobry: 3 pionowe złożenia z drobnymi przebarwieniami, wytarciami(zwł. Środkowe), zabrudzenia.

Cena: 320

280.

Poznań – dziedziniec kolegium oo. jezuitów, [ok. 1900r.?]

Brak tytułu: Dziedziniec kolegium oo. jezuitów w Poznaniu

Fotografia naklejona na karton z ozdobną bordiurą, o wym.11,2 x 16,3 cm, na arkuszu 19 x 24,4 cm. Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania (wydanych ok?/po? 1892r.).

Stan: bordiura nierówno i zbyt mocno przycięta, w górnej części fotografii zabrudzenie

Cena: 100

281.

Poznań – Miejska Szkołą Realna, [ok. 1900r.?]

Brak tytułu: Miejska Szkoła Realna (Realschule) w Poznaniu (przy ulicy Strzeleckiej).

Fotografia naklejona na karton z ozdobną bordiurą, o wym.11,6 x 16,6 cm, na arkuszu 19 x 24,5 cm. Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania (wydanych ok?/po? 1892r.).

W 1890 roku gmach(wybudowany w 1853 roku) przeszedł na własność miasta i nastąpiła zmiana nazwy na Królewską Wyższą Szkołę Realną Bergera(może to był powód wykonania fotografii). Budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej, odbudowano go w uproszczonej formie, współcześnie mieści się w nim Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Stan: bordiura nierówno i zbyt mocno przycięta, w górnej części fotografii zabrudzenie, na dole niewielki odprysk/zadrapanie.

Cena: 120

282.

Poznań – Nowy Ratusz, fot. Engelmann, po 1892 r.

Brak tytułu: Nowy Ratusz w Poznaniu.

Fotografia naklejona na karton z ozdobną bordiurą, o wym.11,4 x 16,4 cm, na arkuszu 18,3 x 23,8 cm. Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania.

Stan: fotografia z niedużym odpryskiem na dole, bordiura nierówno i zbyt mocno przycięta.

Nowy Ratusz budowano w latach 1891/92, wskutek poważnego uszkodzenia w czasie II wojny światowej budynek rozebrano.

Cena: 120

283.

Poznań – Ołtarz Fary Poznańskiej, fot. z przełomu XIX/XXw.

Fotografia, o wymiarach 16,4 x 11,2 cm, naklejona na karton z ozdobną bordiurą, przedstawia Ołtarz Fary Poznańskiej (Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa), ark. 24,5 x 18,9 cm.

Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania.

Stan: karton nierówno przycięty, z małymi odpryskami papieru, zagnieceniami.

Cena: 80

284.

Poznań – Pomnik Wilhelma I , [fot. Engelmann?] po 1889 r.

Brak tytuł: Pomnik Wilhelma I przed Gmachem Dowództwa V Korpusu Armijnego, przy ul. Działowej i K. Marcinkowskiego.

Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania.. Fotografia, o wym,. 11,5 x 16,4 , naklejona na karton z ozdobną bordiurą, ark. 19,1 x 24,2 cm.

Stan: bordiura nierówno i zbyt mocno przycięta, z odpryskami, niewielkie zabrudzenia.

Pomnik wraz z budynkiem ukończono w 1889 roku, zniszczono go w 1919 roku.

Cena: 100

285.

Poznań – Rzeźba „Uwolnienie Andromedy przez Perseusza”, fot. po 1891r.

Grupa rzeźbiarska/fontanna „Uwolnienie Andromedy przez Perseusza” autorstwa Johannesa Pfuhla, początkowo stała na Placu Cyryla Ratajskiego, od 1956 przeniesiona do Parku Wilsona.

W tle widoczna nieistniejąca już kamienica na rogu współczesnych ulic 23 Lutego oraz Al. K. Marcinkowskiego.

Fotografia, o wymiarach 11,5 x 16,6 cm, naklejona na karton z ozdobną bordiurą, ark. 19,1 x 24,4 cm. Brak not/podpisów, ze zbioru podobnego stylistycznie, w którym część posiada notę fotografa Engelmanna z Poznania.

Stan: karton nierówno przycięty, z odpryskami, z drobnym zagnieceniem, fotografia lekko zabrudzona, z ryskami.

Cena: 100

286.

Poznań – wnętrza gmachu Dowództwa V Korpusu Armijnego [po 1889r.]

Zestaw 2 fotografii, naklejonych na ozdobny karton, przedstawiających wnętrza gmachu Dowództwa V Korpusu Armijnego na Placu Działowym, przy ulicy Marcinkowskiego (wtedy Wilhelmstrasse) w Poznaniu. Gmach wybudowano w 1889 roku, w czasie II wojny światowej wypalony, nie został odbudowany (poza oficyną).

Obie fotografie opatrzone jednakowymi notami (na kartonie): Kunst-Verein in Posen. ; Lichdruck von Sinsel & Co., Leipzig-Plagwitz.; Aufgenommen mit Anastigmat von Zeiss in Jena durch Engelmann, Hofphotograph in Posen.

Fotografia 1 - sala bankietowa, o wym. 11,4 x 16,4 cm, na arkuszu 18,4 x 23,7 cm.

Stan: krzywo wycięta bordiura, dodatkowo złamana i przedarta i obdrapana na prawym marginesie.

Fotografia 2 – ozdobne schody wewnątrz, o wym. 11,4 x 16,5 cm, na arkuszu 18,3 x 23,7 cm.

Stan: nadłamany karton pośrodku , u góry, 2 pęknięcia na prawym marginesie, karton nierówno przycięty, rdzawe plamki.

Cena: 150

287.

Polskie Towarzystwo Krajoznawcze – Zaproszenie , 1913 rok.

Niewypełnione zaproszenie na roczne sprawozdawcze Zebranie Ogólne Towarzystwo, wystawione przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, Warszawa, Al. Jerozolimskie 29. w dn. 20. lutego 1913r., wraz z regulaminem tegoż zebrania.

Druk, 4 str, 2 str. tekstu, 1 str z nadrukiem adresowym (in blanco), format 22,8 x 14,6 cm.

Stan: złożenie pośrodku, zagniecenia w dolnych narożnikach i ukośne na dole, drobne pęknięcia na marginesie.

Cena: 44

288.

Świętokrzyski Park Narodowy – regulamin, 1954r.

Regulamin dla zwiedzających Świętokrzyski Park Narodowy … [ podpisano] Dyrektor Parku Mgr Inż. Eugeniusz Krysztofik.

Oznaczenie druku: 1109 ZGK karton róż. 350[nakład?] A3 W-4 519. [bd. i b.m. wydania, po 29.IV.1954 – ostatnie przepisy na które się powołuje]

Druk na grubym różowym papierze o wym. 42,4 x 31,2 cm.

Ośmiopunktowy regulamin nowego, utworzonego 1 maja 1950 roku, Parku Narodowego, sformułowany przez jego pierwszego dyrektora, mgr inż. Eugeniusza Krysztofika, który na stanowisku pozostawał do 1973 roku.

Stan dobry: złożenie w pionie i poziomie, drobne naddarcie na złożeniu, zagniecenia na marginesach, zabrudzenia, kilka plamek/przebarwień.

Cena: 160

289.

Truskawiec – album, testy wód ze 5 źródeł [ok 1925-27? rzadki]

Truskawiec. Zakład zdrojowo-kąpielowy i stacja klimatyczna w Małpolsce. - Województwo lwowskie. [Wyd.: Zarząd Zdrojowy w Truskawcu?]Druk.: Zakłady Graficzne A.H. Żupnik, S-ka z o.o. w Drohobyczu. [br. daty wydania – ok 1925-27?]

Broszura, str. 28(z okł.), format 17 x 24,8 cm.

Stan: zewnętrzne karty luzem, mocno zabrudzone , podniszczone, z plamami, przednia z naddarciami i ubytkami papieru, ze śladem po taśmie klejącej, wewnątrz niewielkie zabrudzenia i zagniecenia, zewnętrzne arty ze śladami po taśmie. Na dole str. 2 wpis własnościowy ołówkiem - Własność: A. Korczakowa-Wolska – właścicielka „Polonii”.

Arin[Aron?] Hersz[Hirsz?] Żupnik(1848-1917), żydowski wydawca z Drohobycza, ale jego działalność musiała być kontynuowana po jego śmierci.

Data wydania ustalona na podstawie zawartości, w której przytoczone są wyniki rozkładu chemicznego pięciu wód(wykonanych przez Profesora Dra Leona Marchlewskiego w 1925 roku) z różnych truskawieckich zdrojów („Naftusia”, „Bronisława”, ”Marysia”, „Zosia”, „Józia” - ta z uwagą, że jest najbardziej promieniotwórczą wodą w Polsce), a także treści czasopisma „Turysta”, nr 4-5 z września 1927, którego strony 18-19 zawierają większą częścią treści broszury(ok. 7,5 z 9 stron, punkty I-V).

Zawartość albumu: 14 całostronicowych ilustracji, 5 stron z rozkładami chemicznymi wody, 9 stron opisu miejscowości (działy: I. - położenie; II. - komunikacja; III. - mieszkania, pensjonaty, restauracje; IV. - środki i wskazania lecznicze; V. - lekarze – frekwencja – sezonu; VI. - rozrywki, spacery, wycieczki; VII. - historia rozwoju Truskawca.) z 9 fotografiami w tekście.

Rzadka broszura poświęcona Truskawcowi, w Bibliotece Narodowej w Warszawie jest podobne wydawnictwo, ale innego wydania z 23 stronami(u nas 28), bez badań wody i innym zestawem fotografii, a datę oszacowano jako 193-. W polskich zbiorach bibliotecznych w bazie KaRo brak innych pozycji, które by odpowiadały naszemu albumowi.

Cena: 100

290.

X Wystawa Rządowa na Powszechnej Wystawie Krajowej. 1929, Poznań.

X Wystawa Rządowa na Powszechnej Wystawie Krajowej. Poznań, 1929. Wydane nakładem: Komisarjatu Wystawy Rządowej P.W.K.; Wydawnictwo: „PAR” Polska Agencja Reklamy, Warszawa, ul. Bracka 17.; Druk.: Sp. Akc. Zakł. Graf. „Drukarnia Polska”, Warszawa, Szpitalna 12.

Miękka okładka wydawnicza, str. 155,[3],1 tabl. rozkł. (plan PWK), XLVIII, format 19 x 13,1 cm.

Stan: okładka wytarta, z zagnieceniami, plamką, niewielkimi przebarwieniami na odwrocie, okładka lekko naderwana na grzbiecie, papier pożółkły.

Zawartość: na początku portrety notabli, dalej prezentacja dorobku poszczególnych ministerstw (Rzeczpospolitej Polskiej od momentu odzyskania niepodległości (w poprzedzającym wystawę dziesięcioleciu).

Cena: 100

291.

Bronikowski A., Jana Kazimierza Wazy więzienie we Francyi, 1828 T.II.

Aleksander Bronikowski, Jana Kazimierza Wazy więzienie we Francyi. Powieść historyczna z XVIII wieku Alexandra Bronikowskiego z niemieckiego na oyczysty ięzyk przełożona. Tom II.

W Warszawie, [Druk.:]w Drukarni Józefa Węckiego nro 463, obok Ratusza Głównego. 1828.

twarda oprawa biblioteczna, str.384, format 16 x 11 cm. Wpis własnościowy piórem: Woyciechowska. Na końcu 11 str. spis prenumeratorów/zapisanych na tę publikację.

Stan: oprawie brak grzbietu(brak okleiny), poza tym liczne wytarcia i zadrapania, wewnątrz zabrudzenia, ślad zagrzybienia(przebarwienia), żółte plamki, str. tytułowa w kilku miejscach skleiła się z wyklejką, po oderwaniu są niewielki ubytki liter.

Cena: 190

292.

Culbertson Ely – Brydż (rozgrywka), 1937

Ely Culbertson, Brydż (rozgrywka). Z angielskiego oryginału „Contract Bridge Red Book on Play” przełożył i dodał objaśnienia W.F. Wydawnictwo M.Arcta w Warszawie. Druk.: Drukarnia Zakładów Wydawniczych M.Artc, spółka akcyjna w Warszawie, Czerniakowska 225. 1937

Oryginalna okł. wydawnicza, str. XVI, 415, format 20 x 14,2 cm.

Stan: okładka z drobnymi zagnieceniami, wytarciami, zabrudzeniami, plamkami, wewnątrz czysto, papier pożółkły.

Biblioteka Narodowa podaje, że tłumaczył Stefan Norblin (1892-1952 – polski malarz i grafik).

Drugie książka E. Culbertsona, która przełożono na język polski. Brydż jest grą mającą kilkaset lat historii(początki bierze od wista, który pojawił się w Anglii w XVI wieku), ale dopiero na początku XX wieku rozpoczął się szybki rozwój, najpierw w wersji auction bridge, potem od 1925, za sprawą Harolda Vanderbilta, nastąpiła przemiana w contract bridge. Culbertson był człowiekiem o licznych talentach, m.in. zawodowym brydżystą, zaczął tez publikować na ten temat książki i czasopismo (istniejące do dziś!), szybko stał się guru w tej dziedzinie. Dzięki jego pracy (wspomaganej przez barwną osobowość), contract bridge bardzo szybko zaczął zyskiwać na popularności.

Cena: 128

293.

[Dokumenty] Miriuk W.– szofer i mechanik automobilowy, 1925-1937

Archiwum dokumentów i różnych druków związanych z Władysławem (później używał imienia Włodzimierz) Miriukiem (ur. 1907 roku).

W skład wchodzą

- Dowód tożsamości osoby, wystawiony przez M.K.Ż. Warszawską Dyrekcję Kolei Państwowych, z dnia 20 listopada 1922, mocno podniszczony (grzbiet przedarty, okładka/2 kartki, może niekompletny- widać tylko połowę pieczątki), z fotografią, ważny do 1926 roku.

- Dwa zaświadczenia z firmy Biuro Techniczne B. Kopić, Warszawa, Mazowiecka 11, z 30 kwietnia 1925 (dotyczące zatrudnienia W. Miriuka w charakterze praktykanta w warsztatach mechanicznych, za okres 12. września 1922 do dnia dzisiejszego i zwolnieniu na własne żądanie) oraz z 30 stycznia 1926 o zatrudnieniu W. Miriuka w charakterze szofera w okresie 12.grudnia 1925 do dnia dzisiejszego, ale z powodu braku zajęcia został zwolniony(oba w złym stanie, ślady składania z przedarciami i ew. podklejeniami, zabrudzeniami).

- Weksel(?) W.M. z 10 października 1930 wystawiony na Edwarda Szydłowskiego z Zawiercia.

- Fotografia W.M. (z kolegą?), z zakładu Stylowe Foto przy ul. Nalewki 39.

- Świadectwo z firmy Ge-Te-We (Górnośląskie Towarzystwo Węglowe z o.o.) z dnia 26 lutego 1931 o zatrudnieniu Włodzimierza Miriuka w charakterze szofera automobilu marki Studebaker od dnia 1 lipca 1929 do 21 lutego 1931 roku. List polecający do zatrudnienia(zwolnienie nastąpiło na życzenie W.M.)- zły stan, przedarcia na złożeniach, plamy, zabrudzenia, podklejenia.

- Książeczka Członkowska wydana przez Związek Zawodowy Szoferów i Mechaników Automobilowych, oddział w Warszawie, nr 208 z 1934 roku. Brak fotografii, wewnątrz wczepiony dowód wpłaty składek członkowskich(bez zaznaczeń)

- Zaświadczenie wystawione przez Związek Strzelecki Zarząd Główny, Warszawa, Myśliwiecka 3, z 4 marca 1935 – potwierdzające zatrudnienie W.Miriuka w Z.G. Związku Strzeleckiego w charakterze kierowcy samochodowego w okresie 29.II – 7.VII 1928r.

- Zaświadczenie wystawione przez Warsztaty Mechaniczne B. Danielczyk, Warszawa, ul. Grzybowska 65, z dnia 4 marca 1935 – potwierdzające zatrudnienie W.M. w charakterze szofera w okresie 15.IV.1933 – 25.XII.1934

- Świadectwo urodzenia na zasadzie ksiąg metrycznych z 24 lipca 1935, z dopiskiem dot. ślubu.

- Legitymacja tymczasowa [członkowska] wystawiona przez Motocyklowy Klub Sportowy „Strzelec”, Warszawa, Widok 5, z 14 września 1935, ze zdjęciem, ważna do końca 1935 roku.

- Legitymacja ubezpieczeniowa, którą wystawiła Ubezpieczalnia Społeczna w Warszawie w dniu 18 stycznia 1936. - zaznaczenia wpłat od pracodawcy, którym był Zakład Oczyszczania Miasta, z lat 1935-38

- Karta najmu wydana przez Zakład Oczyszczania Miasta – o zatrudnieniu bezterminowym na stanowisku montera.

- kopia listu z 30 kwietnia 1937r., od W.M. do Dyrektora Zakładów Oczyszczania Miasta m.st. Warszawy z prośbą o przeniesienie ze stanowiska montera samochodowego na kierowcę samochodowego(do działu jazdy),

-Krótki odręczny list/notatka od W.M. dla rodziny- o czynnościach codziennych.

- Odpis świadectwa szkolnego Zbigniewa Miriua(syna W.M.) za rok szkolny 1948/49.

Stany – często podniszczone, luźne arkusze często składane z naddarciami, czasem w całości przedarte na złożeniach, miejscami podklejane.

Cena: 400

294.

Do Młodzi Narodowey – przedruk odezwy z 1791 roku [Piotrków, 1920r.]

1791-1920. Przedruk odezwy do Młodzi Narodowej z roku 1791.

[Dedykacja] Wychowawcy i nauczyciele – uczniom swoim, wychowankom Piotrkowskiego Gimnazjum Państwowego im. Bolesława Chrobrego w 129 rocznicę Konstytucji 3 Maja..

Piotrków, 1920. Druk.: Tłocznia m. Dorzańskiego, Piotrków, Kaliska 9.

Broszura, 8 stron, format 18,7 x 12,2 cm.

Stan dobry: drobne zabrudzenia, plamki, zagniecenia.

Odezwa znana też jako „Do dzieci narodowych”, fragment „Katechizmu Narodowego” z 1791 roku.

Cena: 128

295.

Fabisiński Tadeusz, nauczyciel – teczka osobowa, do 1939 roku.

Obszerna „teczka” osobowa (ok 107 arkuszy i druczków w różnych formatach, od kilkuwersowych po 38,5 cm - część może się dublować) z dokumentacją dotyczącą Tadeusza Fabisińskiego, urodzonego w 1903 roku, który pracował jako nauczyciel etatowy w szkołach w Dziwiu(1924-27), Kamieniu(1927-31), Służewie(pow. Nieszawski, 1931-1937), a następnie w Byczynie(od 1937), gdzie 5.V. 1938 pełnił obowiązki Kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej(dyplom Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego). W czasie wojnie aresztowany, trafił do Dachau, po wojnie zamieszkał w Anglii.

Ostatnim dokumentem jest Pokwitowanie Posterunku Policji Państwowej w Dobrem (pow. nieszawski), z 2 IX 1939, kiedy to T.F. zdał broń i amunicję.

W zestawie wyciągi i odpisy(czasem z odpisów) różnych dokumentów, oświadczeń i zaświadczeń (książeczki wojskowej, świadectw, aktu urodzenia, księgi ludności stałej powiatu lipnowskiego, oświadczenia o wspólnocie małżeńskiej z Władysławą z Bretesów Fabisińską, również nauczycielką), oryginalne druki różnych urzędów i instytucji(Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego, Inspektorowie Szkolni, Państwowe Kursy Wakacyjne dla Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Karty Spostrzeżeń i Kwalifikacji, Wykazy Stanu Służby, Powiatowy Urząd Zdrowia / Starostwo Włocławskie, Protokół Zaprzysiężenia na nauczyciela w 1924r., Okręgowy Instruktor Harcerstwa w Kuratorium..., Kierownictwo Szkoły w Służewie).

Cena: 320

296.

Głowacki W.W., Pierwszy polski słownik farmaceutyczny i jego autor Paweł Guldeniusz

Witold Włodzimierz Głowacki, Pierwszy polski słownik farmaceutyczny i jego autor Paweł Guldeniusz. [Seria] Roczniki Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Rocznik 57, za tok 1952, zeszyt 1. Nakładem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Toruń, 1953. Druk.: RSW „Prasa”, Bydgoszcz, [Nakład] 500.

Miękka okładka, str.79,10, 4 tabl. il, nlb., format 24,6 x 17,1 cm.

Praca doktorska W.W.G., obroniona w 1949 roku. Na odwrocie str. przedtyt. dedykacja autora dla dr. Roberta Rembielińskiego – łódzkiego aptekarza.

Stan: okładka luzem, z wykruszeniami papieru na marginesie i grzbiecie, zaplamiona , z zagnieceniami,wewnątrz notatki i zaznaczenia ołówkiem na marginesach.

Cena: 160

297.

Kasprzak, Pawłowski – Wieczory w izbie harcerskiej, 1958 [harcerstwo]

Z. Pawłowski, J. Kasprzak, Wieczory w izbie harcerskiej. [Seria] Biblioteczka Zastępowych. Do użytku wewnętrznego.

Wydała Harcerska Służba Informacyjna Głównej Kwatery Harcerstwa, Warszawa ul. Konopnickiej 6. [b.d. - 1958] Druk.: „Gryf”, W-wa, targowa 48. Nakład 10 000+100. Okładka i rysunki: Mieczysław Teodorczyk. Miękka okładka, str. 88, format 14,2 x 10,2 cm.

[Biblioteka Narodowa podaje rok wydania 1959 – my podajemy za „Wiadomości Urzędowe Związku Harcerstwa Polskiego” nr 1(11) z 1959 roku, str. 46]

W treści omówienie/poradnik dotyczący różnych rozrywek harcerskich, które mogą zorganizować zastępowi, m.in. wieczór „czarnej magii”, kominek literacki, „Zgaduj-Zgadula”, techniczny tor przeszkód, kącik majstra-klepiki, kukiełki.

Stan bardzo dobry: papier pożółkły, niewielkie zabrudzenia i wytarcia okładki.

Cena: 60

298.

Kopernik M. - De Revolutionibus orbium coelestium, 1543 - facsimile

Faksymile egzemplarza pierwszego wydania „O obrotach sfer niebieskich” (De revolutionibus orbium coelestium libri VI ) Mikołaja Kopernika, będącego w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pierwotnie wydanego w Norymberdze w 1543 roku, wydanego w 2006 roku przed Wydawnictwo Młotkowski z Torunia.

[Opis wydawcy:] Oprawa wykonana została według tradycyjnych metod, całkowicie ręcznie. Zaopatrzona jest w dwie deski pokryte brązową, cielęcą skórą i spięte dwiema spinkami. Do dekoracji okładzin użyte zostały tradycyjne narzędzia: strychulec, dwa ślepe tłoki oraz trzy pozytywne radełka o ornamencie roślinno-geometrycznym.

Dzieło dodatkowo opakowane zostało w drewnianą szkatułę z wygrawerowanym i złoconym tytułem oraz wyściełane tkaniną jutową. Wydano w limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy numerowanych[tu nienumerowany].

Specyfikacja:
Wymiary: 20,5 x 29 x 7,2 cm
Liczba kart: 282
Papier: czerpany (kresy i żeberka)
Oprawa: brązowa skóra, spięta dwiema spinkami
Opakowanie: drewniana szkatuła o wymiarach 29 x 41 x 7,5 cm z wygrawerowanym i złoconym tytułem, wyściełana jutą.

Stan: skrzynka i jej zapięcie z drobnymi wytarciami.

Cena: 4000

299.

Kościuszko Tadeusz, Tkanina Artystyczna „Tkanart”(lata 1920-te?)

Kościuszko, Tkanina artystyczna z jedwabiu / Tissu artistique de soie, „Tkanart”, No. 103.

b.d. i m.w. - lata 1920?

Cena: 160

300.

Kronika „Czajek” [harcerstwo, ok 1926-28, Mielec]

Kronika dziewczęcej drużyny harcerskiej „Czajki” z Mielca.

Gruby zeszyt w w linie, we wtórnej sztywnej okładce, format 19 x 16,5 cm, oklejony tkaniną z wyszywaną lilijką, ozdobnikami i tytułem oraz z metalowymi narożnikami. Wykorzystanych ok 1/3 stron : tekst- 84str., całostronicowe ilustracje – 4(w tym str. tyt.), naklejone fotografie -5szt., kilka mniejszych ilustracje/ozdobników w tekście). Tekst pisany przez różne dziewczęta (skład zastępu się zmieniał).

Stan: okładka z ubytkami materiału(mole?), wewnątrz stan dobry, ale część stron może mieć minimalnie przycięty margines z tekstem, czasem tekst pisany piórem się deliakatnie rozmył, 3 fotografie słabo czytelne.

We wstępie rys historyczny o założeniu drużyny w 1919 roku, obecnie(w 1926r.? zaczyna się wpisy od pierwszej zbiórki 26 września 1926r.) liczącej 4 zastępy. [Tu chyba kronika 4 zastępu.]

Skład osobowy(zazwyczaj uczennice pierwszego kursu, dwie z drugiego – może chodzić o uczennice żeńskiej siedmioklasowej szkoły powszechnej im. św. Kingi w Mielcu – których podpisy są również zdigitalizowanej książce pamiątkowej pod odnośnikami https://polska1926.pl/podpisy/948368 ; https://polska1926.pl/podpisy/948054 ) : Zastępowa – druhna Marysia Toczkówna, jej przyboczna - Marysia Szaferówna, szeregowe druhny – [Maria] Świerczyńska (skarbniczka), [Franciszka?]Kreidówna (gospodyni), Hułaszówna (sekretarka), [Zofia] Lubaskówna, [Stanisława] Zapałówna, [Aleksandra] Postróżna, [Jadwiga] Dubikówna, [Marta] Ryniewiczówna, [Jadwiga] Majówna , [Helena?]Gudzówna [Marysia Gucówna?] , później w tekście pojawiają się sporadycznie(czasem może z innych zastępów): Miętlicka, Olga Korpantówna(wpis z 27 lutego 1927), Lońka Antoszówna, Janka Kobylańska, Zośka Jasińska, Józka Lisówna, Marysia Lenartowiczówna, Ola Postrożna, Daszka Urzędowska, S. Wańczykówna, Janka Szaferówna,

Krótkie wpisy z kolejnych spotkań, dotyczących: nauki, postanowień/prawa harcerskich (np. „od dzisiejszego dnia każda z nas co dzień spełni jakiś dobry uczynek”, „harcerka służy wiernie Bogu i Ojczyźnie i dla niej spełnia sumiennie swoje obowiązki”), rozrywek/sportu ( „grałyśmy w dłoniówkę” – dawne określenie siatkówki, gra w kima, tropienie), ważnym elementem było śpiewanie i modlitwa (m.in. hymnu narodowego, „Hej idę w las”,”Roty”). Na początku wpisy częste, krótsze, z czasem coraz rzadsze i dłuższe. Dłuższe wpisy z okazji świąt (Mikołajki , Boże Narodzenie, Wielkanoc, Trzeci maja), o imprezach z innymi zastępami („Jaskółki”, „Różyczki”, „Maki”), obóz w Bliźnie(ok. 7.VII.1927 z wpisami koleżanek z innego o zastępu), czy wyprawa do Białego Boru(1928)

Z końcem wakacji 1927 zastęp opuściła Lońka Antoszówna. 10 IV. Nastąpiła zmiana zastępowej, nową została Stasia Zapałówna.

Ostatni wpis opisuje dni 18 i 19 października 1928 – spotkanie, na którym złocono szyszki.

Bardzo rzadko spotykana pamiątka po drużynie harcerek.

Cena: 480

301.

Księga Pamiątkowa Studentów Uniwersytetu w Dorpacie[1860-70, korporacja Curonia]

Na przedniej okładce w ozdobnej bordiurze, pisane gotykiem(nieczytelnie): Ingo Lienck stud.phil. Curonus d.7.Januar 1839, na tylnej okładce w podobnym stylu: C. Oehlert. stad. med. Curonus.

Zeszyt studentów korporacji studenckiej(?) Curonia (Kurlandia).

Oprawa skórzana ze złoconymi tłoczeniami, oklejona płótnem na krawędziach, na obu okładkach naklejono papier pokryty niebieskim płótnem, na którym w ozdobnej, złoconej bordiurze wymieniono autorów/właścicieli.(?). Dwustronne karty nlb. 43: 3-czyste, 10-wpisy, 4-rysunki, 24- pojedynki,2-krótki podpis na końcu.

Stan: okładka powycierana, z drobnymi rysami, śladami po zacieku, małymi ubytkami płótna, większymi rysami.

Wpisy z dedykacjami(?) najczęściej po niemiecku, ale bywają w innych językach, np. po łacinie, spisy pojedynków podzielone na lata, semestry, po niemiecku opisani pojedynkujący się, często parami(z sekundantami?), zazwyczaj z wyszczególnieniem korporacji studenckiej przciwnika (najczęściej Livonia, Rigensis, Esthonia, z rzadka Polonia, Rhutenia, Academia i inne, czasem są dołączone przypisy.

Curonia – utworzona w 1808 roku korporacja akademicka zrzeszająca Kurlandczyków studiujących na uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu, w Estonii).. Z tą korporacją bliski związek utrzymywał Konwent Polonia, powstały w 1828 roku, który po Powstaniu Listopadowym przekazał Curonii swoje zasoby, bo inaczej wskutek represji mogłyby one zostać zniszczone. W 1882 roku w siedzibie korporacji wybuchł pożar niszcząc wiele pamiątek. Współcześnie do jej tradycji odwołuje się Curonia Goettingensis, funkcjonująca na uniwersytecie w Getyndze.

Wśród Polaków z Polonii, z którymi się pojedynkowano, wymienieni parami(z sekundantem?) w 1836 r. - Psiliwicz/Michałowski, ditto(Psiliwicz)/Harmsen, w 1839r. - Fedrowitsch/Andersen [Aleksander Ignacy Anderson 1812-1881?], w 1840r. - Witkowski/Andersen, Mieszkowski [Aleksander 1810-1855?]/ Weczlawowicz(?), w 1849r.-Schulzmann/Jurgeno, w 1855 r. - Branw(?), w 1857r.-Iwański/Pośits(?), w 1860r. - Kochanowski/Kolycza, R.Schulz /Engelmann, Kamieńsky/Landsberg.

Cena 1900

302.

Lutosławski W., Tajemnica powszechnego dobrobytu,1926r.

Wincenty Lutosławski, Tajemnica powszechnego dobrobytu. Zarys polskiej teorji gospodarstwa narodowego. Nakładem Wydawnictwa „Halszka” w Szamotułach. Księgarnia Mikołaja Skiby w Szamotułach – 1926. Druk.: Drukarnia Narodowa J. Kawalera, w Szamotułach.

Broszurowa okładka, str. XXXI, 256, format 15 x 12 cm.

Stan: okładki zabrudzone z plamkami, przebarwieniami,drobnymi zagnieceniami, lekko skrzywiony blok, podkreślenia w tekście(kolorowe kredki), kilka kart z przebarwieniami.

Cena: 95

303.

Miś Wincenty ks., Czy małżeństwo jest nierozerwalne?, 1907r.

Ks. Wincenty Miś (Dr. Prawa Kanonicznego, katecheta Szkoły wydz. męskiej), Czy małżeństwo jest nierozerwalne? Nakładem autora. Druk i lit. St. Chowaniec, Stanisławów, 1907.

Broszurowa okładka, str.[3],75, format 20,3 x 12,7 cm.

Stan: okładka zabrudzona, z zagnieceniami, plamkami, drobnymi pęknięciami, na grzbiecie naddarcie i mały ubytek papieru.

Cena: 44

304.

Moneta/ Vogel, Enchiridon Polonicum... Polnisches Handbuch i Rozmaite uciechy [1774, 1768]

Dwa dzieła współoprawne, służące do nauki języka polskiego, opracowane dla uczniów Szkoły Realnej Wrocławskiej przy Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu, przez Daniela Vogla (1745-1829) – wieloletniego nauczyciela tej szkoły, autora podręczników do języka polskiego dla Niemców.

A) Jan Moneta, Herrn Johann Moneta ... Enchiridion Polonicum, oder Polnisches Handbuch... Anjezo aber, der sämtlichen Jugend zum Gründlichern Unterricht durch Vermehrung und Verbesserung gemeinnüziger gemacht, und nebst einem Anhang aufs neue dem Druck überlassen von Daniel Vogel. Vierte Auflage. Breslau und Leipzig, im Verlag Johann Friedrich Korn des ältern. 1774

Oprawa uszkodzona, półsk., kart [1], [1-str.tyt.], X2-X-5(2-str.,Vorrede+Nota), str. [4-Register], 880, 1 tabl. rozkł. pomiędzy str. 104-105 (koniugacja), format 18 x 11 cm. Tekst w języku niemieckim i polskim.

Stan: oprawa podniszczona, ubytki skóry i okleiny, wyklejka zdublowana/wzmocniona, pomazana, zaplamiona, wpisy własnościowe J.G. Lange, zielonkawy ślad po tuszu, niezbyt czytelny wpis długopisem na odwrocie str. tyt. - Na podstawie... zbrania się na wywóz za granicę , poniżej zamazany korektorem (?) tekst/pieczątka, typowe pożółknięcia i plamki, drobne zagniecenia w narożnikach

Kolejne edycje dzieła Jana Monety odnotowywane przez Estreichera, czy Bibliotekę Narodową były z lat 1720, 1722, 1738, 1763, 1771, 1798 (więcej w kolejnych latach). W polskich zbiorach zachowane nieliczne egzemplarze różnych wydań. Książkę Monety opracowaną na potrzeby społeczności Gdańska na teren Śląska sprowadził i zaktualizował Vogel. Był to najlepszy ówczesny podręcznik do nauki języka polska dla Niemców, obejmował gramatykę, słownictwo, a także najwięcej przydatnych w życiu rozmówek, powiedzonek, czy porad praktycznych (pisanie listów).

Zawartość, książka podzielona na kilka części: gramatyka (182str.), popularne wyrażenia(str. 183-212), powiedzenia (213-280), słownik niemiecko-polski (281-511), słownik polsko-niemiecki(512-808), zwroty formalne(809-817), pisanie listów(818-833), przykładowe rozmówki(834-880).

B)Daniel Vogel, Rozmaite uciechy albo zgromadzenie niektórych geograficznych, fizycznych, politycznych i hystorycznych nauk i przypadków na pożytek i snadnieysze poięcie polskiego języka dla Modźi kwitnącey Szkoły Realney Wrocławskiey przy Kośćiele Maryi Magdaleny wydane przez Daniela Vogla. Za nakładem Fryderyka Korna Sen. Bibliopoli Wrocławskiego w Roku 1768.

Na stronie obok powtórzenie strony tytułowej w języku niemieckim.

Oprawa i stan jak wyżej(dodatkowo - str. 149/150 z naderwanym bokiem i małym ubytkiem tekstu), kart(poza polską str. tyt. dwustronne) [1],[1], X2-X5,[2], str.150.

Dedykacja dla Dyrektorów, Burmistrza i Radców Miasta Stołecznego Wrocławia.

Pierwsze wydanie z 1768 roku(wznowiono w 1785, z nowym tytułem „Polska książka do czytania...”). Baza Nukat odnotowuje tylko jeden egzemplarz tego wydania - w zbiorach Ossolineum, jest jeszcze kolejny w zbiorze KUL.

Teksty polskie z przypisami na dole strony, w których tłumaczone są kolejne wyrazy/zwroty. Liczne rozdziały, dotyczące różnych tematów, pojęć geograficznych, historycznych (np. liczne popularne odniesienia do antyku).

Dwa bardzo rzadkie starodruki do nauki języka polskiego dla Niemców w jednym woluminie.

Cena: 2500

305.

Na Pamiątkę Wskrzeszenia Państwa Polskiego [plakat patriotyczny]

Na dole grafiki tytuł: Na Pamiątkę Wskrzeszenia Państwa Polskiego.

Na górze: Królowo Korony Polskiej módl się za nami.

Sygnatury na dole grafiki, od lewej: Geprüft und freigegeben Presseverwaltung, Warschau den 2 Mai 1917, No. 5461. Przedruk Wzbroniony.

Chromolitografia, nie wyjmowana z oprawy, wymiary w świetle oprawy 48 x 35,5 cm (wraz ze starą ramą 55,3 x 43 cm).

Stan: nie wyjmowano z oprawy, możliwe, że naklejono na karton, widocznych kilka zagnieceń / załamań papieru, zabrudzenia, obszczypania /wytarcia na powierzchni(zwł. na dole).

Grafika symboliczna, przedstawia m.in. Matkę Boską Częstochowską, klasztor na Jasnej Górze, insygnia królewskie, orła i biało – czerwona flagę Polski.

Plakat może wydano w związku z powstaniem Polskiej Siły Zbrojnej (wskutek zapisów Aktu 5 Listopada 1916 roku) , w dniu 10 kwietnia 1917 roku, kiedy to Austro-Węgry przekazały dowodzenie Polskim Korpusem Posiłkowym władzy Generalnego Gubernatora Warszawskiego H.H. von Beselera.

Cena: 640

306.

Paderewski, Ignacy Jan – fot. Fred Hartstook [sprzed 1926r. - ok. 1918?]

Portret Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografia sygnowana w lewym dolnym rogu: Hartsook Photo S.F.-L.A.

Odbitka żelatynowo-srebrowa, o wymiarach 23,9 x 18,8 cm.

Stan dobry: w kilku miejscach delikatnie „zadrapane” krawędzie.

Fred Hartsook(1876-1930) – fotograf, od 1906 roku działał w Kalifornii, gdzie zyskał renomę dzięki fotografiom ówczesnych gwiazd (świata filmu, polityki, gospodarki i innych).

Często zmieniał sygnatury, tę zastosował m.in. przy fotografii Mary Pickford , która została datowana na luty 1918r.

Cena: 550

307.

Piłsudski Józef, „Zoeriw” - thanina artystyczna, [ok 1928?]

I-szy Marszałek Rzp. Polskiej 1918 – 1928. Tkanina artystyczna z jedwabiu, „Zoeriw”.

Nieczęsto spotykany portret J.P., zazwyczaj można spotkać produkcję firmy „Tkanart”, z profilem Piłsudskiego, z okazji 10-lecia czynu legionowego 1914-1924.

Broszurowa okładka, format 24,8 x 15,1 cm. Stan bardzo dobry: drobne zagniecenia w narożnikach.

Cena: 220

308.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny [okres II RP, synod(?) i prywatnie]

Fotografia zbiorowa księży i laikatu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, niedatowana(być może z 1927roku).

Na fotografii (o wym. 16,9 x 22,8 cm ,naklejonej na karton 25 x 31,9 cm), w dolnym rzędzie, siedzący:

- 4-ty z lewej, biskup łucki, później grodzieński(po kilku latach arcybiskup), a następnie arcybiskup wołyński - Aleksy (Gromadzki/Hromadzki);

- Pośrodku, 5-ty z lewej, Metropolita warszawski i całej Polski - Dionizy (Waledyński);

- 6-ty z lewej(4 -ty z prawej), być może arcybiskup winnicki i bracławski – Szymon (Iwanowski);

- 7-my z lewej(3-ci z prawej), być może Metropolita wileński i litewski – Eleuteriusz (Bogojawleński); ewentualnie Teodozjusz(Fieodosijew), arcybiskup wileński i lidzki;

- 8-my z lewej (2-gi z prawej), być może biskup łucki – Polikarp (Sikorski) – (jego chirotonia miała miejsce w 1932 roku).

Księża Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, działali na rzecz ukrainizacji PAKP.

W zestawie z bardziej „laicką” fotografią zbiorową (o wym.8,1 x 11,1 cm, naklejonej na karton o wym.15,7 x 20,8 cm), opisaną na odwrocie:

W pierwszym rzędzie, drugi od lewej(w krawacie) siedzi poniżej kobiety w białej bluzce, to mój dziadek, Dyonizy Cybula [Podpisano] Igor Sosinowicz, prawdopodobnie rok 1925-27, w Warszawie, na ul. Podwale.

Wydaje się, że 3-ci z lewej, siedzący, to może być Metropolita Dionizy (Waledyński).

Dionizy Cebula jest również widoczny na pierwszym zdjęciu, stoi nad arcybiskupem Aleksym (Gromadzkim).

Stan: zabrudzenia, dopiski, ołówkiem, kartony lekko wytarte, podniszczone(drobne zagniecenia).

Cena: 320

309.

Regulamin Zgromadzenia Kupców, 1879r.

Regulamin Zgromadzenia Kupców,... określający prawa, obowiązki i wzajemne stosunki Zgromadzenia Kupców, Urzędu Starszych i Komitetu Reprezentantów. … Za zgodność Prezydujący w Delegacji Redakcyjnej Jan Bloch.

Drukiem Wł. Dębskiego, Senatorska Nr 20.Broszura. Warszawa, 1879 rok.

Broszura, str.23, format 18,4 x 13,6 cm.

Stan: brak okładki(jeśli była), grzbiet oklejony papierem, okładka mocno zabrudzona i trochę pomazana ołówkiem, liczne plamki(rdzawe).

310.

Schall Jakób, Historia Żydów w Polsce, na Litwie i Rusi, 1934

Dr. Jakób Schall, Historja Żydów w Polsce, na Litwie i Rusi z 25 ilustracjami. Lwów, 1934. Nakładem Wydawnictwa „Polska Niepodłegła”. Druk.: Składano i tłoczono w drukarni „nowej” Józefa Lachowskiego, Lwów, Zimorowicza 3. [I wydanie]

Półpł. Prawa biblioteczna, str. 320, XXIV, tabl.il.nlb.10, format 23,6 x 16 cm.

Stan: oprawa podniszczona, z wytartą okleiną, przebarwieniami i zabrudzeniami, wewnątrz przebarwienia -ślady zagrzybienia . Wpis własnościowy TZbyszycki (1892-1987, major, twórca sanockiego oddziału Tow. Sokół, bibliofil).

Cena: 320

311.

Strażak -rocznik 1904, nr 1-12, pieczątka ZSP Woj. Kieleckiego

Strażak: Pismo poświęcone pożarnictwu i sprawom Straży Ogniowych Ochotniczych. Rok 4., No. 1-12. Warszawa. Kier. Lit.: Leop. Szyller-Racki.; Red. i Wyd.: Emil Karol Szyller.

Czasopismo opr. kart., grzbiet oklejony taśmą płócienną, 12 pojedynczych numerów po 16 str. każdy, do numerów 1, 2, 3 dołożone (1str.) dodatki z rysunkami do gimnastyki strażackiej, w tomie kilka pieczątek: Związek Straży Pożarnej Województwa Kieleckiego.

Stan oprawa podniszczona, z wytarciami, zagnieceniami, wtórnie(?) oklejony grzbiet, str. 4-5 w numerze 1 sklejone taśmą, początek chyba miał poluzowaną okładkę z kilkoma kartkami, to dodatkowe klejenie sprawia, że blok jest spójny. Wewnątrz, zabrudzenia, plamki, nieduże zagniecenia i drobne naddarcie 1 kartki.

W treści m.in.: sprawy związkowe, omawiane wydarzenia/konferencje branżowe, opowiadania historyczne o dawnych , słynnych pożarach, porady – ćwiczenia dla strażaków, kronika – „aktualna” sytuacja pożarowa w kraju i na świecie.

Cena: 480

312.

Szenhak Samuel, Gramatyka Języka hebrajskiego, Cz.1. 1901r.

Samuel Szenhak, Gramatyka Języka hebrajskiego z ćwiczeniami i wypisami z Pisma Świętego, ułożył Samuel Szenhak. Część I. Gramatyka z ćwiczeniami. Warszawa, druk. N. Sokołowa, Marjańska No 2. 1901.

Płócienna oprawa, str. 144, format 21,7 x 15 cm.

Stan: okładka zabrudzona, z plamkami i wytarciami, ślad po wydarciu na początku i końcu tomu (wyklejka? bibułkowa okładka-jeśli była?), str. 82 pomazana, str. 131 przedarcie u góry.

Pieczątka sprzedawcy: Skład Główny w księgarni i składzie nut G. Centnerszwera w Warszawie.

Cena: 220

313.

Tarnowski S., Nasze dzieje w ostatnich stu latach, 1896.

Stanisław Tarnowski, 1794-1894 -Nasze dzieje w ostatnich stu latach. Wydanie drugie poprawione i uzupełnione z 90 rycinami w tekście. W Krakowie, 1896. Spółka Wydawnicza Polska.

Druk.: W Krakowie, w Drukarni „Czasu” Fr. Kluczyckiego i spółki, pod zarządem Józefa Łakocińskiego. Pieczątka własnościowa: Dr. Spalke.

Oprawa półskórek ze złoconym grzbietem i herbem Rzeczypospolitej Obojga Narodów na okładce., str. [4],192, zachowana okładka wydawnicza (przód i tył), format 27,1 x 19,2 cm.

Stan: oprawa lekko wytarta, część bloku odkleiła się od grzbietu (m.in. na początku kilka kart lekko wystaje), kilka pierwszych kart z zaciekiem i spękaniami na prawym marginesie.

Efektowna oprawa.

Cena: 300

314.

[Teczka] na Akta Osobowe, MSZ, II RP

[Ministerstwo Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej] – Akta osobowe. M.S.Z. Nr 103/Knc. U.Z. Teczka akt osob.[owych]. [ok. 1939]. Druk. Państw., k. [2], 35 x 25 cm, oryg. okł. kartonowe

Cena: 150

315.

Tylko dla dorosłych. „Inventus” Lwów, No 111 – [aparat leczący impotencję, ok. 1931r.]

[Broszura reklamowa] Tylko dla dorosłych. No 111. [Wyd.] Biuro Handlowe „Inventus” Lwów, Ul. Jagiellońska 20. ; Druk.: z Drukarni M.Hechta we Lwowie, ul. Kopernika 17.

Broszurowa okładka, str., 16, format 16,2 x 10,2 cm.

Stan: złożenie pośrodku, naddarty grzbiet, drobne wytarcia, zabrudzenia, zagniecenia, plamki, pojedyncze pęknięcia na marginesach, maźnięcie długopisem na tylnej okładce. Tylna okładka perforowana – w formie karty zamówienia/listu do sprzedawcy/wydawcy, z drobnymi ubytkami papieru.

Nieczęsto spotykana broszura reklamowa poświęcona aparatowi nr 111, którego dystrybutorem na Polskę była firma „Inventus” ze Lwowa.

W treści m.in.: powołanie się na książkę seksuologów Dra Magnusa Hirschfelda i Richarda Linserta p.t. Liebesmittel z 1930 roku, która omawiała m.in. ten aparat; notarialne potwierdzenie, z 1931 roku, otrzymania podziękowań od zadowolonych nabywców. Początkowo omawiany jest temat impotencji (niemocy płciowej – czym jest i jakie miewa przyczyny), następnie różne stosowane sposoby leczenia. W kolejnych punktach następuje opis i omówienie aparatu oraz jego licznych zalet. Kończy się poradami odnośnie jak wybrać właściwy model(wielkość) i instrukcją obsługi.

Cena: 100

316.

Wiliński F., Bank i jego organizacja, 1922r.

Feliks Wiliński, Bank i jego organizacja. Lwów-Warszawa, Książnica Polska Tow. Nauczycieli Szkół Wyższych, MCMXXII (1922). Druk.: Z drukarni Ludowego Spółdzielczego Towarz. Wydawniczego we Lwowie.

Oprawa półpł., str.336, format 23,2 x 16 cm.

Stan: oprawa lekko wytarta, zadrapania na tylnej,na wewnętrznej stronie okładki i wyklejce ślady po zacieku u góry i przebarwienia/zabrudzenia, str. tytułowa z niewielkimi przebarwieniami, oraz przekreślonymi dwoma wpisami własnościowymi (Kowalska Hanna, maja/moja Bron Szyin?).

Cena: 120

317.

Akta grodzkie brańskie –1749r., dot. Wyliny- Wyszonki [Podlasie]

Egzekucja na dobrach Wyliny-Wyszonki w ziemi brańskiej na rzecz Kazimierza Kuczyńskiego na podstawie wyroku Trybunału Lubelskiego, dat. Brańsk 1749. Bifolium, s. [3], format 35,2 x 20,6 cm.

Wypis z ksiąg grodzkich brańskich. Język łaciński.

Stan: zabrudzenia, przebarwienia, plamki, zaróżowienia, naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 10), ślady złożeń, małe ubytki papieru na złożeniu pośrodku, bez szkody dla tekstu, poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Autografy urzędników grodzkich oraz pieczęć opłatkowa starościńska (nieczytelna, odklejona/luzem).

Cena: 300

318.

Akta grodzkie drohickie- 1703r., sprawy finansowe

Uchwała sejmiku drohickiego w sprawie przeprowadzenia lustracji i taryfy podymnego, dat. Drohiczyn, kościół farny 1703. Podwójne bifolium, s. [8], format 33,3 x 20,7 cm.

Stan: zabrudzenia(zwł. ost. karty), złożenia , na 2 kartach drobne dziurki na złożeniu, z ubytkiem kilku liter, przebarwienia/plamy, w p.g. rogu okł. później naniesiony czerwonym mazakiem numer katalogowy 5., poddano fumigacji(dezynfekcji gazem)

Autografy urzędników grodzkich oraz pieczęć opłatkowa starościńska.

Cena: 300

319.

Akta grodzkie drohickie- 1703r.,

Wypis z ksiąg grodzkich drohickich, język łaciński. Zawiera spis wydelegowanej szlachty ziemi drohickiej do przeprowadzenia lustracji. Autografy urzędników i pieczęć starościńska opłatkowa (nieczytelna).

Rękopis, 2 str., format 32,2 x 20,5 cm.

Stan: złożenia, zabrudzenia, plamki, przebarwienia, później naniesiony czerwonym mazakiem numer katalogowy 21., poddano fumigacji(dezynfekcji gazem)

Cena: 300

320.

Alfons XIII, król Hiszpanii, akredytacja Jana Perłowskiego, 1927r.

List dyplomatyczny króla Hiszpanii do Prezydenta RP.

Alfons XIII (1886-1941), król Hiszpanii (do 1931). List dyplomatyczny do prezydenta RP Ignacego Mościckiego, dat. Madryt 11 VI 1927. Bifolium, s. [2], format 34,7 x 23,4 cm

Przyjęcie akredytacji Jana Perłowskiego (1872-1941), posła RP w Madrycie (1927-1935). Język francuski.

Stan: złożenia w poziomie i pionie, na pionowym 3 długie przedarcia, na poziomym nieduże naddarcia, zabrudzenia(zwł. ost. str.), plamki, przebarwienia/zaróżowienia, naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 42), poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Cena: 800

321.

Biron O.F. – gen. wojsk saskich, do J.J. Przebendowskiego, 1713r.

Biron Otto Fryderyk (zm. 1726), generał wojsk saskich i pułkownik JKMci WXL. List do podskarbiego Jana Jerzego Przebendowskiego, dat. Z Mohilewa 14 IX 1713. Bifolium, s. [3], format 24,1 x 18,7 cm.

Stan: złożenia, zabrudzenia, plamki, przebarwienia, poddano fumigacji(dezynfekcji gazem),naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 59).

Pismo odręczne generała saskiego w służbie króla polskiego u schyłku wojny północnej. Język polski.

Cena: 400

322.

Hoym K.H. - min. Augusta II do ks. T.R. Flemmingowej (z Radziwiłłów)

Hoym Karl Heinrich (1694-1736), minister Augusta II króla Polski i Saksonii. List do [Tekli Róży z ks. Radziwiłłów hr. Flemmingowej] w sprawach majątkowych, dat. Warszawa 28 VII 1729. Bifolium, s. [3], format 25,4 x 18,8 cm.

Z autografem jednego z najważniejszych polityków polskiego króla i saskiego elektora. Język francuski. Dotyczy likwidacji majątku owdowiałej księżniczki Radziwiłłówny (1703-1747) po zgonie Jakuba Henryka hr. Flemminga (zm. 1728), ministra saskiego, poprzez sprzedaż dóbr na Łużycach i w Dreźnie oraz innych transakcji (negocjacje w sprawie kolejnego zamążpójścia?). Ciekawy list ukazujący zawoalowaną politykę wielkich rodów.

Stan: Stan: złożenia w poziomie i pionie, na pionowym 3 długie przedarcia, na poziomym nieduże naddarcia, zabrudzenia(zwł. ost. str.), plamki, przebarwienia, naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 53), poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Cena: 600

323.

Kmicic Samuel(pierwowzór sienkiewiczowskiego), w.s. długu u R. Henzlera

Kmicic Samuel (zm. 1692), strażnik wielki litewski, pułkownik wojsk litewskich i chorąży orszański. Zeznanie w sprawie długu na rzecz Rafała Henzlera, dat. Wilno 8 VII 1671. Autograf Samuela Kmicica, jako chorążego orszańskiego.

Jeden z najbardziej utalentowanych dowódców wojskowych XVII w. Rzeczypospolitej, wsławiony wojnami ze Szwecją, a zwłaszcza Rosją. Na jego postaci wzorował się Henryk Sienkiewicz tworząc literackiego Andrzeja Kmicica w „Potopie”.

Rękopis, 2 str., format, 31,7 x 19,6 cm.

Stan: złożenie, zagniecenia, plamki, zabrudzenia, przebarwienia, naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 23), poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Cena: 400

324.

Szyc A. do ks. Radzwiłła ”Panie Kochanku” [konfederacja barska, 2 listy]

Dwa listy do ks. Radziwiłła „Panie Kochanku” z czasów konfederacji barskiej –

Schütz (Szyc) Antoni (zm. ok. 1787), generał mjr konfederacji barskiej. Listy do [Karola Stanisława ks. Radziwiłła „Panie Kochanku”, wojewody wileńskiego], dat. Krynica 10 X 1769; z obozu pod Wieliczką 15 I 1771. Bifolia, s. [1]; [3], format 23,5 x 18,8 cm.

Pisma odręczne jednego z najdzielniejszych dowódców konfederacji barskiej (Konopczyński, PSB) skierowane do ks. Karola Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku” (1734-1790), jednego z przywódców konfederacji, przebywającego na emigracji. Zawiera raporty z pola walki. Drugi list pisany w kilka dni po udanym szturmie na podkrakowski Kazimierz.

Stan: złożenie, zagniecenia, plamki, zabrudzenia, przebarwienia, naniesione później numery katalogowe (czerwonym mazakiem 37 i 9), poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Cena: 800

325.

Zebrzydowski Mikołaj do Samuela Knuta, 1605r.

Zebrzydowski Mikołaj (1553-1620), ówczesny wojewoda krakowski, późniejszy przywódca rokoszu przeciw królowi zakończonemu bitwą pod Guzowem. List do Samuela Knuta, kanonika warmińskiego, dat. 29 IX 1605. Bifolium, str. 2, format 20 x 21,4 cm.

Pismo odręczne Mikołaja Zebrzydowskiego. Język polski. Odbiorca listu Samuel Knut (ok. 1558-1613) był pomorskim szlachcicem, podskarbim na dworze kanclerza Jana Zamoyskiego (1542-1605).

Stan: 2 karta przycięta(bez straty tekstu, jest tam tylko notka adresowa), założenia, zagniecenia, plamki, przebarwienia,, drobne naddarcia i dziurki, plama z tyłu (ślad po nieobecnej pieczęci?),naniesiony później numer katalogowy (czerwonym mazakiem 47), poddano fumigacji(dezynfekcji gazem).

Cena: 400

Zapraszamy na naszą kolejną aukcję antykwaryczną. Tym razem oferujemy zbiór map topograficznych Kwatermistrzostwa (II edycja z ok. 1864), materiały po Władysławie Pałuckim(wojskowym, historyku PAN), których część można spotkać w innych działach(wojsko, krajoznawstwo, SPRA - Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii), poza tym troszkę pocztówek, fotografii, dokumentów i listów.

Dane kontaktowe
Szybka wiadomość

Warning: unlink(tmp/sec/0.27548200 1715188453.key): No such file or directory in /home/wankosmo/www/box/ext/mod_form_fast_footer.php on line 61

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.