Strona Główna   Strona Główna

Giedroyć - Wawrzynowicz, Akt, autolitografia


1288.00 PLN

Giedroyć - Wawrzynowicz, Akt, autolitografiaKliknij aby powiększyć

brak tytułu: Akt (w lesie)

Pod grafiką, w lewym rogu : (Autolitografia).

Pod grafiką , w prawym rogu sygnatura ołówkiem: J.R. Giedroyć - Wawrzynowicz


Oryginalna dwubarwna autolitografia, o wymiarze: 25,2 x 14,2 cm.


Stan, nad i pod grafiką, pośrodku, wycięte trójkąciki (w celu zawieszenia grafiki?)

 

Giedroyć - Warzynowicz Janina Róża (1902-1995) - artystka uprawiała grafikę, malarstwo, rysunek, projektowała i tkała kilimy. Po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych(pod kierunkiem W. Skoczylasa, E. Bartłomiejczyka, J. Czajkowskiego, E. Czerwińskiego, B. Lenarta). Po uzyskaniu dyplomu podjęła prace dydaktyczną, prowadziła tkalnie (projektowanie i wykonywanie kilimów) w szkołach przy Ul. Grójeckiej i Leszno w Warszawie. Wystawiała swe prace na licznych wystawach , krajowych i zagranicznych(przed i po II wojnie światowej), współpracowała m.in. z "Płomykiem" i "Płomyczkiem".

Wynalazła i stosowała w swych drzeworytach technikę białego druku na czarnym papierze(od 1932 roku), co zostało zauważone przez zagranicznych krytyków artystycznych.


W latach 1941-42 nauczała technik reklamy w otwockiej Szkole Handlowej , a także rysunku na tajnych kompletach w liceum i gimnazjum w Otwocku. Mąż (od 1934r.) Urban Antoni Wawrzynowicz zginął w Katyniu. W czasie Powstania Warszawskiego znaczna część jej dorobku uległa zniszczeniu. Po wojnie kontynuowała działalność artystyczną i dydaktyczną.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.