Strona Główna   Strona Główna

Tadeusz Cieślewski syn - teka Zamość 1929, numerowana


1660.00 PLN

Tadeusz Cieślewski syn - teka Zamość 1929, numerowanaKliknij aby powiększyć
Zamość drzeworyty T.Cieślewskiego syna.

Strona tytułowa:

ZAMOŚĆ


Siedem drzeworytów Tadeusza Cieślewskiego syna
Koło Miłośników Książki w Zamościu 1929

 
 
Teka format 33x25cm.
11 kart nlb. w tym 7 tablic z drzeworytami

Na ostatniej stronie informacja o okolicznościach wydania oraz nakładzie. Poniżej odręczne podpisy (ołówkiem) autora oraz trzech innych osób - z zarządu Koła Miłośników Książki w Zamościu.
 
 
Teka numerowana = 42, jedna ze 100 na papierze bezdrzewnym, sygnowanych przez autora i członków KMKZ.

Stan bardzo dobry.

Tadeusz Cieślewski syn (1895-1944) - grafik, krytyk, teoretyk sztuki i pisarz. Studiował w SSP w Warszawie zarówno grafikę u Władysława Skoczylasa, malarstwo u Tadeusza Pruszkowskiego, jak i grafikę książkową u Ludwika Gardowskiego.
Był członkiem wielu grup i związków artystycznych, m. in.: Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt", Związku Polskich  Artystów Grafików, Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, Grupy Artystów Grafików "Czerń i Biel".
Niezwykle aktywny artysta, często wystawiał w kraju i zagranicą, był laureatem licznych nagrody. Początkowo uprawiał różne techniki graficzne, w późniejszym okresie skupiał się na drzeworycie  (około 200 prac). Ogłosił  własną teorię tej dyscypliny sztuki: "Drzeworyt w książce, tece i na ścianie - uwagi o graficznej rasowości drzeworytu", wydany Warszawie, w 1936 roku. Często tworzył kompozycje architektoniczne i symboliczne.
Stworzył wiele cykli i tek drzeworytniczych, np.: Dawne Miasto - teka drzeworytów warszawskich (1923),  Fiorenza - 12 drzeworytów (1928),Zamość (1929), Księga Miasta - cykl linorytów (1932).
Opracowywał również ilustracje i układy graficzne książek, a także ekslibrisy. Napisał liczne rozprawy z zakresu historii, teorii sztuki oraz krytyki artystycznej. 


Bibliografia:
Grońska M., Grafika w książce , tece i albumie, Ossolineum, 1994, poz. 150.
Grońska M. Tadeusz Cieślewski syn, poz 82-90

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.