Strona Główna   Strona Główna

Frycz Karol-Projekt scenografii teatralnej, akt I,II,V


322.00 PLN

Frycz Karol-Projekt scenografii teatralnej, akt I,II,VKliknij aby powiększyć
Frycz Karol - projekt scenografii teatralnej. Akt I, II, V.
Akwarela niesygnowana, po 1945 r.
Format: 240 x 335 mm.

Karol Frycz (1877 - 1963 ) – polski malarz, scenograf i reżyser teatralny.
Studiował architekturę na Politechnice w Monachium (1896-1898).
W 1902 roku ukończył ze złotym medalem wydział malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.
Był uczniem m.in. wybitnych artystów polskiego modernizmu Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera  i Leona Wyczółkowskiego. W tym samym czasie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 1902-1904 uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego w Wiedniu.  Potem (w latach 1904-1905) kontynuował naukę w Académie Julian w Paryżu i w szkole Williama Morissa w Londynie.

Był jednym z czołowych plastyków teatralnych pierwszej połowy XX wieku w Polsce. Realizując postulaty Wielkiej Reformy Teatralnej, był obok Wincentego Drabika i Andrzeja Pronaszki, współtwórcą nowoczesnej scenografii polskiej.Zaprojektował szereg plakatów, mebli i wnętrz mieszkalnych.

W 1935 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za szerzenie zamiłowania do polskiej literatury dramatycznej.

W 1952 otrzymał nagrodę państwową I stopnia.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.