Strona Główna   Strona Główna

Stankiewicz Z., drzewa i chaty, ze zbioru E. Barszczewskiej- Wyr


483.00 PLN

Stankiewicz Z., drzewa i chaty, ze zbioru E. Barszczewskiej- WyrKliknij aby powiększyć

brak tytułu: Drzewa  i chatki

Sygnatura ołówkiem , pod grafiką, w prawym rogu: ZStankiewicz


Oryginalna sucha igła XXw. , oprawiona.
Wymiar grafiki: 17,2 x 20,3 cm
Stan - papier pożółkły, z przebarwieniami.

Prowniencja:
Stara, podniszczona oprawa, na której odwrocie doklejono życzenia dla: = W Szanownej Pani = Elżbiecie Barszczewskiej -Wyrzykowskiej z najlepszymi życzeniami w dniu Jej Imienin w skromnym upominku składa z wdzięcznością jako wyraz uznania dla talentu i dalszych sukcesów artystycznych = dr Leonard Winicki.
Życzenia napisane odręcznie na papierze firmowym Salonu Sztuki Prof. Leonarda Winnickiego, datowane 19 XI 1957.

 

Stankiewicz  Zofia (1862-1955) - graficzka, malarka, działaczka ruchu kobiecego.W 1878 roku wraz z siostrą rozpoczęła naukę w Warszawie, gdzie równolegle uczyła się w pracowni Wojciecha Gersona. W 1880 roku wyjechała na studia do paryskiej Academie Julian, gdzie uczyła się pod kierunkiem T. Robert-Fleury'ego. W 1883 otrzymała srebrny medal tej akademii.
W okresie 1882-1902 jej główną domeną było malarstwo. Przed 1902 rokiem , dzięki Ignacemu Łopieńskiemu, poznała technikę akwaforty, od tamtej pory coraz bardziej koncentrowała się na różnych technikach graficznych, stopniowo porzucając rysunek i malarstwo. W 1910 wraz z Łopieńskim i Siedleckim założyła Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Graficznych.
W okresie 20-lecia tworzyła liczne prace przedstawiające nastrojowe zakątki wielu miast, bywała na wielu wystawach zbiorowych prezentując swe prace. Należała do różnych stowarzyszeń i organizacji artystycznych.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.